کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 15 فروردین 1399   Friday 3 April 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 12 آبان 1394

صفحه خبر: سیاسی

حشمت‌الله فلاحت پیشه کارشناس بین‌الملل-نتایج انتخابات ترکیه به معنای قدرت و توان مدیریتی تیم اردوغان نیست بلکه نشان‌دهنده ضعف رقبای اردوغان است. مخالفان اردوغان نتوانستند از خود یک الگوی جایگزین را نشان دهند. اردوغان در طول سالهای اخیر پرمشکل‌ترین سیاست‌ها را به ویژه در زمینه سیاست خارجی داشته است که عملا باعث نارضایتی‌هایی در داخل ترکیه شد ولی با این وجود، مخالفان اردوغان نتوانستند یک الگوی جایگزین را ارائه دهند.
ضمن اینکه حتی اردوغان نقاط ضعف خود و حزبش را تبدیل به نقاط قوت کرد. یعنی با توجه به اینکه سیاست‌های اشتباه او باعث کشانده شدن تروریسم به داخل ترکیه شده بود با طرح یک استراتژی امنیتی و مشت آهنین در مقابل تروریست‌ها توانست رای مردم را جلب کند و این در حالی بود که گروه‌های دیگر از جمله جبهه خلق و دیگران نتوانستند یک رویکرد وحدت گرا را در پیش بگیرند و همچنین نتوانستند یک الگوی جایگزین را ارائه دهند که در قالب یک الگوی جایگزین سه موضوع شکل بگیرد: 1- تداوم پیشرفت اقتصادی ترکیه در افق 2025. 2- استراتژی امنیتی در داخل و 3- سیاست خارجی فعال در خارج. طرف‌های مقابل اردوغان یک چنین الگویی را ارائه ندادند. شکست مخالفان حزب عدالت و توسعه تا چند سال آنها را منزوی خواهد کرد مگر اینکه اردوغان در اجرای سیاست‌های خود دچار شکست شود. لذا باید منتظر آینده بود. در هر حال معتقدم شکست مخالفان اردوغان باعث می‌شود که در کوتاه‌مدت نه تنها به سمت بازسازی خود نروند بلکه اختلافات درونی‌شان دوباره شکل می‌گیرد و مجبور به جوانگرایی در میان سیاستمداران خود خواهند بود. چون سیاستمداران اپوزیسیون ترکیه سیاستمداران کهنه‌کاری هستند که مردم ترکیه هنوز مقابله این سیاستمداران با اسلامگرایان را به یاد دارند. در خصوص سیاست ترکیه در قبال سوریه پس از این انتخابات هم باید گفت که ترکیه سعی خواهد کرد که در قبال سوریه به سمت سیاست چند جانبه‌گرایی بین‌المللی حرکت کند یعنی در قالب همین نشست 17 جانبه‌ای که شکل گرفت سعی می‌کند که موقعیت خود را تقویت کند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام