کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 10 اسفند 1398   Saturday 29 February 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 26 بهمن 1398

صفحه خبر: صفحه آخر

معبد سرخ کمونیست (14)
مهران اکبری قاضی چاکی
> مشکلات کشور تازه تاسیس شوروی
در 1919 علاوه برکمیته مرکزی حزب، دفتر سیاسی و دفتر سازمانی هم تشکیل شد و شدند نهادهای ثلاثه تصمیم‌گیری در تمام امور تا پایان عمر شوروی. ضمنا با پایان جنگ جهانی فرصت تبلیغات انقلاب برای لنین که همیشه این دغدغه را داشت با شعار«انقلاب جهانی کمونیستی» فراهم شد. او برای رساندن شوروی به بلوغ انقلابی و سیاسی جدید، خواستار انقلاب فراگیر در خارج از مرزها شد. لذا از خود آلمان که محور کاپیتال اروپا بود شروع کرد. ولی عمر انقلاب همان یک شب در 1921 بود و حزب کمونیستش به شدت سرکوب و رهبرانش مثل «رزا لگزامبورگ» به طرز فجیعی کشته شدند. انقلاب کمونیستی در لهستان، مجارستان، رومانی و چکسلواکی در آن زمان با شکست مواجه شد هرچند بعدها آن کشورها را هم فراگرفت. اما عقب نشینی آلمان از بالتیک سبب شد ارتش سرخ تروتسکی آن نواحی، اوکراین و روسیه سفید را بازپس بگیرد. منتهی لنین نمی‌خواست آن مناطق و نواحی قفقاز مثل گرجستان و.... به جمهوری فدرال شوروی روسیه سوسیالیستی الحاق شود بلکه جمهوریهایی مستقل از شوروی باشند و از اقمار آن. لنین همچنین تمام مراسمات مذهبی کلیسا و کلا کلیسا و حتی عید کریسمس را تعطیل کرد و تاریخ رسمی کشور را از انقلاب اکتبر در نظر گرفت. در حالی ثروتمندان و ملاکان تیرباران می‌شدند که شرایط کشور به خاطر طرح جدید اقتصادی او و قحطی بعد از جنگ روز به روز وخیم‌تر می‌شد و شورش دهقانی کماکان ادامه داشت. سال‌های اول انقلاب تا 1920 و 21 سالهایی شکست بیشتر حکومت در همه چیز بود ولی لنین طبق معمول هرگز هیچ شکست و خرابی را گردن نمی‌گرفت. طرح غلط اقتصادی، سیاسی و کشاورزی او و حزب، موجب سقوط اقتصادی شوروی در 1921 شد. طرح سرخ مصادره غلات نتایج اسفناکی به همراه داشت و"لنین"برای تغییر روش و پیشنهاد طرح اقتصادی جدید NEP سعی کرد از این منجلاب
برهد. طبق این طرح مصادره غلات فراتر از نیاز به دادن سهمیه‌ای معین به دولت در سال تبدیل شد و دهقانها اجازه یافتند مابقی غلات را در بازار بفروشند. طرح را لنین به سختی به تصویب حزب رسانید. سال 1921 سال قراردادهای خارجی شوروی بعنوان کشوری جدید هم بود. قراردادهای تجاری با انگلیس(یعنی پیوستن به بازار آزاد و اقتصاد کاپیتالیستی که مخالف اصول مارکسیست و همیشه از سوی لنین رد شده بود و حال به دستور او انجام می‌گرفت!) و قرارداد صلح با لهستان و قرارداد سیاسی با ترکیه. در 1920 «اینسا آرماند» معشوقه سیاسی لنین بر اثر بیماری درگذشت و مرگ او به شدت لنین را افسرده کرد.
> شروع بیماری‌های رهبر سرخ
سالهای 1920 و 21 و 22 از لحاظ وضعیت مزاجی اصلا سالهای خوبی برای لنین نبود. وضعیتی که تا 1924 و مرگ او تداوم یافت.
ادامه دارد...


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام