کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 10 اسفند 1398   Saturday 29 February 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 24 بهمن 1398

صفحه خبر: صفحه آخر

معبد سرخ کمونیست (13)
مهران اکبری قاضی چاکی
ژانویه 1918 با نشانه‌های پایان جنگ بین‌الملل هیئتی از سوی لنین به ریاست تروتسکی به «برست – لیتوفسک» برای مذاکره صلح با آلمان رفتند. هرچند هم بلشویک‌ها، هم منشویک‌ها و هم سوسیالیست‌ها اکثرا با صلح جداگانه با یکی از طرفین جنگ مخالف بودند. دول محور یعنی آلمان و اتریش مجارستان به بلشویک‌ها التیماتوم دادند. لنین بالاخره توانست این تخم وحشت را در دل همه حتی بزرگترین مخالف یعنی «بخارین» هم بکارد و رای اعتماد صلح با آلمان را بگیرد. صلحی برای بقای بلشویک‌ها که طی آن فنلاند، لهستان، لیتوانی، لتونی، استونی و اکراین از روسیه جدا شد. یعنی نصف صنعت و کشاورزی و یک سوم جمعیت روسیه. در واقع رهبری که برای برچیدن استثمار و استعمار انقلاب کرده بود برای بقای خود زیر ننگین‌ترین قرارداد استثماری رفت.
به علت نزدیکی پتروگراد با فنلاند (که حال یک کشور خارجی محسوب می‌شد) هم خطر حمله به پایتخت بسیار زیاد بود، هم به خاطر اینکه لنین کلا می‌خواست خرج حکومتش را با حکومت تزاری سوا کند، پایتخت را در 10 مارس 1918 به مسکو شهر مورد تنفر لنین که اصلا قابل مقایسه با پتروگراد آباد و پیشرفته نبود، به ناچار انتقال داد و دولت بلشویکی از ساختمان اسمولنی به کاخ کرملین نقل مکان کردند و طبق معمول هم محل کار سران حکومت شد و هم محل زندگی خانواده هایشان. البته کاخ نشینی روحیه او و خیلی از سران نظیر استالین و تروتسکی را تغییر نداد و حتی با تجملات کاخ مخالفت هم نمودند. (لنین مثل همیشه مرتب، منظم و شیک در دفتر کارش با میز و دفاتری عاری از گرد و خاک و مدادهای همیشه تراشیده حاضر می‌شد و حقوق خیلی معمولی دریافت و بسیار حتی در هزینه‌های زندگی دولتی صرفه‌جویی می‌کرد هرچند هرگز این صرفه جویی‌ها انقدر نبود که را به به زندگی پرولتاریایی نزدیک کند.) البته برای استراحت او یک منزل غصبی در گورکی (نیژنی ‌نووگورود)در 30 کیلومتری مسکو در نظر گرفته شد. جاییکه همانجا هم مُرد.
دیکتاتوری پرولتاریا و سرخ شدن انقلاب
لنین سپس به دیکتاتوری پرولتاریا که عمری حرفش را زده بود عمل و به یک کشتار وسیع از مخالفان، بورژواها، سرمایه‌داران، فئودالها، کولاکها، کماچها وحتی مخالفان انقلابی روی آورد که بازوان قدرتمند و محرکه او تروتسکی، استالین، زینوویف، کامانوف و.... بودند که البته استالین در همان زمان هم از همه جلوتر بود. لنین در همین حین با ارتش تزاری که همچنان سر پا و مدام با بلشویک‌ها در حال نبرد بود مبارزه و به کمک تروتسکی که فرمانده و موسس ارتش سرخ بود و استالین، تمامشان را قلع و قمع کرد و این کار تا 1922 طول کشید. درآن زمان ارتش تزاری و مخالفان حکومت جدید و دشمنان غربی را «روسهای سفید» می‌گفتند که لنین به کمک ارتش سرخ و چکا همه را نابود کرد. در عین حال نوبت به تسویه با بزرگترین دشمنش که کینه‌ای قدیمی داشت رسید. یعنی کشتن تزار که در ویلایی با خانوده زندانی بود. 18 جولای 1918 تزار و همه خانواده، خدمتکارانش و حتی حیوانات خانگی‌اش با این تِز که «تا تزار زنده است طرفداران او نیز زنده هستند»
در نهایت توحش تیرباران شدند که بعدها از این حادثه به عنوان شنیع‌ترین عمل بلشویکها یاد شد. البته 1918 و 1919 خشنونت بارترین سال حکومت لنین بود. و خشونت تا سرکوب کامل مخالفان و ارتش یعنی 1922 با شدتی نسبی ادامه یافت.
او طرح اقتصادی- دیکتاتوری«غذا» را در بدو اتمام جنگ جهانی و بروز قحطی صادر و استالین شد مامور تنظیم آذوقه کشور و به مناطق حاصلخیز رفت و با راه انداختن حمام خون، واگن‌های مملو از آذوقه را به مسکو و شهرهای بزرگ که در خطر قحطی شدید قرار داشت مرسل نمود. این شروع خونخواری استالین بود که در مکتب لنین و به منشور او انجام می‌شد. سرانجام در30 آگوست 1918 یک زن که از سیاست‌های خونین لنین به تنگ آمده بود در خیابان به او تیراندازی کرد. هرچند لنین کشته نشد ولی به شدت زخمی شد و یک گلوله به کتفش و یکی به گردنش اصابت کرد. باز همین ترور بهانه سرکوب بیشتر شد. «زینوویف» یار غار لنین بر همه چاپلوسان پیشی گرفت و نخستین زندگینامه مملو از مدح او را نوشت و چاپ کرد. روزنامه‌های اندکی که وجود داشتند شدن یکسره مداح لنین و عکس و پوسترش شوروی را فرا گرفت. تنها رقیب لنین در این میدان ثنا، تروتسکی بود که هنوز به اندازه او محبوب و با فرماندهی ارتش سرخ، به اندازه او مشهور بود.
ادامه دارد...


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام