کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 08 اسفند 1398   Thursday 27 February 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 24 بهمن 1398

صفحه خبر: فرهنگی

آفتاب یزد – گروه فرهنگی: مراسم اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر با تشکیل صفی طولانی از مهمانان غیرسینمایی به همراه بچه‌هایشان عصر روز سه شنبه ۲۲ بهمن در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد و در نهایت سیمرغ‌های این دوره از جشنواره صاحبان خود را شناخته و روی دوش آنها نشستند. سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی ، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی، دکتر حناچی شهردار تهران، محمد مهدی طباطبایی نژاد معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی، علیرضا تابش رییس بنیاد سینمایی فارابی، منوچهر شاهسواری، همایون اسعدیان، فریدون جیرانی، جواد عزتی، مجید مجیدی، هومن بهمنش، رسول صدرعاملی، نرگس آبیار، محمد مهدی عسگرپور، ندا جبرائیلی، محمد کارت، مصطفی رزاق کریمی، کامران ملکی، مهران غفوریان، علی شادمان‌فر، مسعود امینی تیرانی، غلامرضا موسوی از جمله هنرمندان و مدیران حاضر در مراسم بودند. این مراسم که اجرای آن را محمدرضا شهیدی فر برعهده داشت با تلاوت قرآن مجید و سرود جمهوری اسلامی و ادای احترام به سردار سلیمانی و شهدای سقوط هواپیمای اوکراین آغاز شد. به گزارش ایسنا، پس از ایراد سخنرانی توسط ابراهیم داروغه زاده دبیر این دوره از جشنواره فیلم فجر مراسم اهدای جوایز برندگان این دوره از مسابقات آغاز شد. اسامی برندگان جوایز این دوره از جشنواره فیلم فجر به شرح زیر است.
بهترین فیلم‌ کوتاه داستانی: سعید نجاتی برای «دابر».
بهترین فیلم‌ مستند : سام کلانتری برای «جایی برای فرشته‌ها نیست».
بهترین فیلم نگاه نو: سعید ملکان برای «روز صفر».
تندیس سردار شهید قاسم سلیمانی: مهرداد خوشبخت برای «آبادان یازده 60».
بهترین جلوه‌های ویژه بصری: محمد برادران برای «خروج».
بهترین جلوه‌های ویژه میدانی: محسن روزبهانی برای «روز صفر».
بهترین موسیقی متن: بامداد افشار برای «پوست».
بهترین تدوین: اسماعیل علیزاده برای «شنای پروانه».
بهترین فیلمبرداری: مرتضی نجفی برای «تومان».
بهترین طراحی لباس: امیر ملک پور برای «روز صفر».
بهترین بازیگر نقش مکمل زن: طناز طباطبایی برای «شنای پروانه».
بهترین بازیگر نقش مکمل مرد: امیر آقایی برای «شنای پروانه».
بهترین طراحی صحنه: کیوان مقدم برای «خورشید».
بهترین صدا: مهدی صالح‌کرمانی (صدابردار) و آرش قاسمی (صداگذار) برای «شنای پروانه».
بهترین چهره‌پردازی: مهرداد میرکیانی برای «خروج».
بهترین بازیگر نقش اصلی زن: نازنین احمدی برای «ابر بارانش گرفته».
بهترین بازیگر نقش اصلی مرد: پیمان معادی برای «درخت گردو».
بهترین فیلمنامه: نیما جاویدی و مجید مجیدی برای «خورشید».
بهترین کارگردان: محمد حسین مهدویان برای «درخت گردو».
بهترین فیلم: امیر بنان و مجید مجیدی برای «خورشید».
بهترین فیلم از نگاه ملی: سعید ملکان برای «روز صفر».
سیمرغ هنر و تجربه: بهرام و بهمن ارک برای «پوست».
سیمرغ ویژه هیات داوران: سعید ملکان برای «روز صفر».
سیمرغ بلورین جایزه تماشاگران: محمد کارت برای «شنای پروانه».
حواشی اختتامیه
- عده زیادی از اصحاب رسانه و مردمی که بلیت خریده بودند، پشت درهای بسته باقی مانده بودند و تشنج زیادی در فضا ایجاد شد.
- بخشی از سخنرانی اسکاری واکین فینیکس توسط فرشته طایرپور (داور بخش نگاه نو) در مراسم خوانده شد! هرچند که رسانه ملی این بخش از سخنان را سانسور کرد و روی آنتن نفرستاد.
- بخشی از این مراسم به بزرگداشت فریدون جیرانی فیلمساز و روزنامه‌نگار باسابقه اختصاص داشت که با پخش کلیپ متفاوتی از این این هنرمند برگزار شد. در حالیکه به نظر می رسید جیرانی مانند بقیه کسانی که روی سن می آمدند سخنرانی کند اما این فیلمساز هنگامی که روی سن آمد فقط تشکر کرد و چیز دیگری نگفت.
- امیر آقایی پس از دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد ضمن گلایه از رسانه ملی گفت: «خانمی آمد گفت هرکسی گلایه دارد از وضع موجود برود. رفتن، فعل کسی است که آمده باشد؛ ما اینجا نیامده‌ایم که برویم؛ ما ریشه در این خاک داریم.»
- در بخش اهدای جوایز از ۵ بازیگر کودک کار که در فیلم «خورشید» مجید مجیدی ایفای نقش کرده بودند و بازی‌هایشان مورد توجه قرار گرفت تقدیر شد و این بازیگران در فضای احساسی همراه با گریه از مجید مجیدی به خاطر توجهی به آنان کرده و این فرصت را برایشان ایجاد کرده بود که مقابل دوربینش قرار گیرند تشکر کرد.
پیمان معادی بازیگر فیلم سینمایی «درخت گردو» به علت حضور در یک پروژه سینمایی در خارج از کشور و همچنین سعید ملکان کارگردان «روز صفر» به همراه عوامل این فیلم برای دریافت جوایز
خود در مراسم حضور نداشتند که البته معادی به صورت
ویدئو کنفرانس از هیئت داوران برای اهدای جایزه بهترین بازیگر نقش
مکمل تشکر کرد. اما در حالی که غیبت عوامل «روز صفر» در مراسم اختتامیه جشنواره فجر و دریافت نکردن هیچکدام از سیمرغ‌های این فیلم جنجال‌ساز شده بود، عوامل این فیلم در بیانیه‌ای علت تصمیم‌شان را اعلام کردند. در این بیانیه آمده: «خواستیم در کنارِ مدیران‌فرهنگی قرار نگیریم که اصرار بر جا انداختنِ مسیری دارند که شایسته‌ی سینمای ایران نیست. مسیری که پر از باج‌دهی و تکریم کسانی‌ست که با پنجه کشیدن به صورت سینما باعث منفور شدن همکاران سینمایی، نزد مردم می‌شوند. با سپاس از داوران و احترام به انتخاب‌هایشان و با آگاهی از برنده شدن در ۵ رشته ترجیح دادیم در مراسمِ اختتامیه شرکت نکنیم تا برای آیندگان جوابی داشته باشیم که ما شریکِ این بی‌فرهنگی‌ها و ترویجِ رویه‌هایِ غلط نیستیم. سینما و مردم، تحریم شدنی نیستند.»
- بیانیه گروه سازنده فیلم سینمایی «روز صفر» اما بی پاسخ هم نماند چرا که ابراهیم داروغه‌زاده در توئیتی تحریم اختتامیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر توسط عوامل «روزصفر» تشریح کرد و نوشت: آقای ملکان به دو موضوع انتقاد داشتند و اختتامیه فیلم فجر را تحریم کردند:
١- معتقد بودند نباید افرادی که صحبت از تحریم کرده اند و یا افرادی که در نشست رسانه ای اعتراض کرده اند داوری و کاندیدا می‌شدند.
٢- پذیرش فیلم خورشید علیرغم دیر رسیدن به جشنواره فجر.
- محمد حسین مهدویان جایزه بهترین کارگردانی اش برای فیلم «درخت گردو» را به پدران داغدیده تقدیم کرد؛ پدران داغدیده سال ۹۸؛ از سیل تا حوادث آبان و حادثه هواپیما و کشته‌شدگان مراسم تشییع شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی که هر دو گروه نادیده گرفتندشان؛ گفتنی است که سخنان این کارگردان نیز در هنگام پخش از تلویزیون سانسور شد.
به این ترتیب سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر نیز به پایان رسید و دو فیلم سینمایی «شنای پروانه» به کارگردانی محمد کارت و «روز صفر» به کارگردانی سعید ملکان با دریافت ۵ سیمرغ بلورین از جشنواره فیلم فجر رکورددار دریافت بیشترین جایزه در این جشنواره شدند و پس از آن فیلم سینمایی «خورشید» به کارگردانی مجید مجیدی با دریافت سه سیمرغ در رتبه دوم قرار گرفت. در جایگاه سومِ بیشترین تعدادِ دریافت سیمرغ بلورین در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر فیلم سینمایی «درخت گردو» به کارگردانی محمد حسین مهدویان، فیلم سینمایی «خروج» به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا و فیلم سینمایی «پوست» به کارگردانی بهمن و بهرام ارک با دریافت دو سیمرغ بلورین قرار گرفتند. همچنین سه فیلم «ابر بارانش گرفته» به کارگردانی مجید برزگر، «تومان» به کارگردانی مرتضی فرشباف و «آبادان یازده ۶۰» به کارگردانی مهرداد خوشبخت در این دوره جشنواره یک سیمرغ بلورین را در بخش سودای سیمرغ به نام خود کردند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام