کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 23 تیر 1399   Monday 13 July 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 03 بهمن 1398

صفحه خبر: اجتماعی

آفتاب یزد- گروه اجتماعی: چند روزی است که اخبار مربوط به ورود سامانه هوای سرد به کشور منتشر شده است، خبری که نشان می‌دهد کولاک در راه پایتخت است و از روز جمعه وارد تهران خواهد شد. اما در فضای مجازی این موضوع چنان مورد تحریف قرار گرفته که با یک نگاه به اخبار مربوط به آن فکر می‌کنید کولاکی مثل کولاک سال ۲۰۰۶ در نیویورک سیتی در راه پایتخت است! در صورتی که به گفته کارشناسان این موضوع در فصل زمستان کاملا طبیعی است و در واقع در چنین فصلی باید با کاهش دمای هوا و برف و کولاک مواجه باشیم. پروپاگاندای اخبار منفی در فضای مجازی موضوعی است که پیش از این هم به آن پرداخته‌ایم ودلیل آن بی اعتمادی مردم به مسئولان، عدم اطلاع‌رسانی درست و به موقع و همچنین نبود مدیریت بحران مناسب و کارآمد است اما تنها نتیجه چنین پروپاگاندایی، ایجاد رعب و وحشت و همچنین تشویش اذهان عمومی است؛ موضوعی که در ماه‌های اخیر بار‌ها با آن مواجه بودیم.
>سرمای شدید، کشور را فرا می‌گیرد
چند روز پیش اخباری منتشر شد که نشان می‌داد دمای هوا رو به کاهش است و یک سامانه هوای سرد وارد تهران خواهد شد؛ پس از آن مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور گفت: «از ساعات پایانی روز جمعه نفوذ هوای سرد به کشور رخ خواهد داد که بر این اساس با کاهش ۵ تا ۱۰درجه‌ای دما در کشور مواجه خواهیم بود.»
صادق ضیائیان با بیان این‌که عمده این کاهش دما از شمال غرب به مرکز، حاشیه زاگرس و سپس بخش شرقی کشور در جریان است، افزود: «این جریان هوای سرد به‌تدریج از روز دوشنبه از کشور خارج خواهد شد. در روز جمعه (چهارم بهمن ماه) استان‌های فارس، کهگیلویه و بویر احمد، چهارمحال و بختیاری، روز شنبه (پنجم بهمن ماه) استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، زنجان، قزوین، البرز، تهران، کردستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، نیمه غربی اصفهان، ایلام، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد، نیمه شمالی فارس و خوزستان و روز یکشنبه (ششم بهمن ماه) استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد و کرمان کاهش ۵ تا ۱۰ درجه‌‌ای دما را تجربه خواهند کرد.»
>تهرانی‌ها آماده باشند؛
هوا به منفی ۴ درجه می‌رسد
پس از آن تنور شایعات داغ شد و هر کسی چیزی می‌گفت تا اینکه روز گذشته یک کارشناس هواشناسی گفت: «احتمال دارد هوای تهران به منفی ۴ درجه زیر صفر هم برسد و اغلب بارندگی‌ها به صورت برف همراه است.»
محمد اصغری در خصوص آخرین وضعیت آب و هوای کشور، گفت: سامانه‌ای که قرار بود عصر دیروز کشور را دربربگیرد که زودتر وارد شده به طوری که نوار غربی کشور را در بر گرفته است و در حال حاضر در کرمانشاه بارش برف و باران گزارش شده است. این سامانه زیاد سرد نیست ولی از امشب در کشور بارش‌ها به صورت باران و در ارتفاعات به صورت برف گزارش شده است، به طوری که هسته‌ بارندگی‌ها در استان‌های چهار محال و بختیاری، لرستان، شمال و شرق خوزستان در کرمانشاه و در بخش‌هایی از شمال ایلام، کهگیلویه و بویر احمد بارش به صورت برف گزارش شده است. از بامداد شنبه و یکشنبه هفته آینده هوایی سرد در کشورها حاکم است به صورتی که رکورد تهران از اول مهر۹۸ زده می‌شود و احتمال دارد این هوا به منفی ۴ درجه زیر صفر هم برسد و اغلب بارندگی‌ها به صورت برف همراه است.»
>هشدار مدیریت بحران؛ کولاک در راه است
بعد از آن اما صحبت‌های رئیس سازمان مدیریت بحران کشور بر شایعات دامن زد. او روز گذشته بنابر اعلام سازمان هواشناسی بر ادامه بارش‌ها و احتمال وقوع کولاک به استانداران اخطار داد؛ اسماعیل نجار رئیس درباره اخطار به استانداران گفت: «از استانداران محترم و روسای ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، اصفهان، فارس، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، مرکزی، همدان، زنجان، کردستان، کرمانشاه، بوشهر، هرمزگان، کرمان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی و خراسان شمالی، تهران، البرز و قزوین خواسته شده است ضمن تاکید بر آماده باش اعضاء ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران، نسبت به استقرار ماشین آلات مجهز به برف‌روب، نمک پاش و... در نقاط وگردنه‌های برفگیر اقدام و در صورت نیاز دستور انسداد مسیر‌های مواصلاتی برفگیر را به منظور جلوگیری از تلفات جانی احتمالی صادر نمایند.» نجار با تاکید بر صدور اخطاریه‌های متعدد و اطلاع‌رسانی از سوی رسانه‌های استانی تاکید کرد، با رویکرد رعایت موارد احتیاطی به هنگام تردد از مناطق و جاده‌های کوهستانی، همراه داشتن تجهیزات لازم زنجیر چرخ، لوازم گرمایشی مورد انتظار است.
وی بر آمادگی و ایجاد تمهیدات لازم و اطلاع‌رسانی به موقع به کشاورزان و باغداران در راستای پیشگیری از سرمازدگی محصولات تاکید کرد و گفت: «فراهم‌کردن تمهیدات لازم در خصوص حمل و نقل جاده‌ای و مسیر‌های روستایی و مشکلات احتمالی ناشی از سیلاب، برف و کولاک و بهمن و یخبندان در جاده‌های کوهستانی و در نظر گرفتن امکان اسکان اضطراری و تامین و تجهیز گرمخانه‌ها برای مسافران و هموطنان گرفتار در مسیر‌های متاثر از کولاک نیز باید مورد توجه قرار گیرد و از هم اکنون نسبت به تامین و آماده‌سازی آن اقدام شود.»
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور اتخاذ تدابیر و تمهیدات برای تامین کالا‌های ترانزیتی و استراتژیک در مناطق تحت تاثیر، آمادگی لازم جمعیت هلال احمر استان در بخش‌های امداد و نجات، تجهیز پایگاه‌های امدادی و اسکان اضطراری و آمادگی و اتخاذ تدابیر لازم برای استفاده از نیرو‌های نظامی و انتظامی استان برای خدمات‌رسانی در شرایط اضطراری را نیز سه دستور دیگر این نامه به استانداران اعلام کرد.
>این طبیعت زمستان است
برای بررسی بیشتر این موضوع و صحت و سقم ابعاد سرما در هفته آینده با ضیائیان، مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی تماس گرفتیم. او در رابطه با این موضوع گفت:« درست است که یک سامانه سرد در راه است و از روز جمعه وارد کشور خواهد شد و دما را چیزی در حدود 5 تا 10 درجه کاهش خواهد داد و ما به خصوص در روزهای شنبه و یکشنبه با کاهش دما مواجه خواهیم شد، اما این موضوع کاملا طبیعی است، چیز نادر و کم سابقه‌ای هم نیست. در سالهای اخیر هم ما سرماهای معمول را داشته‌ایم و دوام این سرما هم بیش از 3 روز نیست. بیشتر هم در مناطق شمال غرب و ارتفاعات زاگرس و نیمه شمالی تهران شاهد بارش برف و کاهش دما خواهیم بود. این شرایط بحرانی که از آن صحبت می‌کنند شایعاتی است که در حواشی این موضوع به وجود آمده است وگرنه این سامانه نیز مانند سایر سامانه‌ها با کاهش دما و بارش برف همراه است. این طبیعت زمستان است، ما در زمستان‌ها باید با کاهش دما و بارش برف رو به‌رو باشیم و این سامانه هم چیزی غیر از این نیست.»
>تنور داغ شایعات
«یخبندان در راه است»،« سخت ترین سرمای چند سال اخیر در راه تهران است»، «ورود سرمای قطبی به تهران» این‌ها از جمله تیتر‌های خبر است که این روزها با آن مواجه خواهید شد؛ تیترهایی که پروپاگاندای خبری محسوب می‌شود اما رعب و وحشت در جامعه ایجاد می‌کند و باعث تشویش اذهان عمومی میشود. پروپاگاندایی که پیش از این در موارد مختلفی مثل زلزله و سیل نیز با آن رو به‌رو بودیم و به گفته کارشناسان دلیل اصلی آن عدم اطمینان جامعه به مسئولین، عدم اطلاع‌رسانی به موقع و بی برنامگی‌های ستاد مدیریت بحران است.
>مردم چرا می‌ترسند؟
سیل فروردین ماه که استان‌های جنوب و جنوب غربی را در بر گرفت از قبل پیش بینی شده بود اما فاجعه‌ای را رقم زد که طی آن تنها در استان کرمانشاه، ۲ هزار و ۱۸۵ واحد مسکونی در استان آسیب دید که از این میزان ۱۵۳ واحد شهری و بقیه روستایی بودند؛ در سایر استانها وضع از این هم بدتر بود! در مجموع در سیل فروردین ماه ۵۰نفر در استان‌های جنوب و غرب کشور جان خود را ازدست دادند که از این تعداد ۲۱ نفر در شیراز، ۳ نفر در خراسان شمالی، ۲ نفر در کهگیلویه و بویراحمد، ۱۵نفر در لرستان، ۵ نفر در استان همدان، دو نفر در کرمانشاه، یک نفر در خوزستان، یک نفر در استان سمنان و یک نفر هم در خراسان رضوی بودند. همچنین افزون بر این افراد در جریان سیل گلستان و مازندران نیز به ترتیب در این استان‌ها ۸ و ۵ نفر کشته شدند و به گفته عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور این سیل ۲۵ استان و بیش از چهار هزار و ۴۰۰ روستا را در گیر کرد و خسارتی معادل ۳۰ تا ۳۵ هزار میلیارد تومان به بار آورد!
سیل سیستان و بلوچستان هم از قبل پیش بینی شده بود اما به گفته مسئولین 50 روستا بعد از سیل زیر آب رفته است و اثری از آن‌ها نیست! سیل، زلزله و کولاک طبیعی است اما این حجم از خسارات طبیعی به نظر نمی‌رسد و این است که وحشت جامعه نسبت به بلایای طبیعی را افزایش می‌دهد. اگر مدیریت بحران کار آمدی در کشورمان وجود داشت حتما پروپاگاندای اخبار منفی این روزها تا این ابعاد اذهان عمومی را متشوش نمی‌ساخت؛ آیا وقت آن نرسیده است که اقدامات موثری در این خصوص صورت بگیرد؟


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام