کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 23 تیر 1399   Monday 13 July 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 03 بهمن 1398

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد-گروه سیاسی: برخی اخبار حکایت از این دارد که یک لیست با عنوانی بهاری قراراست برای مجلس یازدهم مستقل از اصولگرایان به رقابت بپردازد. هم نام این لیست که از آن با عنوان« بهار خدمت» یاد می‌شود و هم اسامی که گفته شده دراین لیست حضور دارند مانند کسانی چون علی نیکزاد و شمس الدین حسینی که از وزرای مشهور دولت سابق بوده‌اند، این ذهنیت را ایجاد کرده است که ظاهرا یاران احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس یازدهم قرار است با توپ پر بیایند.
در این میان حتی سایت دیده بان دولت مدعی شده است در حلقه تصمیم گیر این فهرست انتخاباتی افرادی همچون علی نیکزاد، محمد صابر شاهنوش، شمس الدین حسینی و برخی دیگر از چهره‌های اصولگرای نزدیک به دولت سابق حضور دارند و کار مصاحبه با نامزدهای نهایی این لیست که با نام بهار خدمت رونمایی خواهد شد روزهای پایانی خود را می‌گذراند.
گفتنی است در این لیست انتخاباتی چهره‌ها و مسئولان ارشد دولت نهم و دهم و جمعی از چهره‌های اقتصادی و همچنین جوانان عدالتخواه حضور دارند و قرار است همزمان با رونمایی لیست برنامه جامع اقتصادی این تیم نیز با شعار «بهار خدمت نزدیک است» رونمایی شود. این یعنی آنکه یاران احمدی‌نژاد با لیست بهار خدمت می‌آیند.
امروز این سوال که احمدی‌نژاد آیا برای این انتخابات واقعا برنامه خاصی دارد یا نه با رسانه‌ای شدن این لیست پرسش جدی تری شده است. آیا او برروی لیست بهار خدمت سرمایه گذاری خواهد کرد؟
>علیه احمدی‌نژادند
حجت الاسلام وحید هروآبادی از نزدیکان و دوستان احمدی‌نژادی درباره این لیست به آفتاب‌یزد می‌گوید: بخشی از این لیست متشکل از وزرای سابق و شخصیت‌هایی هستند که تا کنون چندین‌بار علیه احمدی‌نژاد، جریان بهار و آقای مشایی سخن گفته و بیانیه امضا کرده‌اند. بنابراین حتی اگر افراداین لیست بعضا نسبت فامیلی هم با آقای احمدی‌نژاد داشته باشند نسبت فکری با جریان بهار ندارند و با این روالی که طی می‌کنند، نسبتی هم پیدا نخواهند کرد.
وی افزود: جریان احمدی‌نژاد هیچ برنامه‌ای برای حضور درانتخابات ندارد. از معدود افراداحمدی‌نژادی هم که قصد حضور در انتخابات داشتند یا ردصلاحیت شده و یا اجازه ثبت نام در انتخابات به آن‌ها داده نشد.
این شخصیت نزدیک به جریان احمدی‌نژاد اظهار کرد: اما با توجه به شرایط اخیر وضعیت آقای احمدی‌نژاد و جریان بهار در نظرسنجی‌های مردمی خوب است ازهمین رو آقایان با اسم آقای احمدی‌نژاد و یا عناوینی که آن‌ها را منتسب به ایشان کند، لیست می‌دهند.
هرو آبادی گفت: به نظر می‌آید که همین نکته یعنی عدم وابستگی این گونه لیست‌ها با احمدی‌نژاد را شخص آقای احمدی‌نژاد به زودی در ویدئوی تصویری اعلام می‌کند.
از هروآبادی می‌پرسیم که درمیان این لیست اگرچه بعضا اسامی وزرایا شخصیت‌های سابقی وجود دارد که وی معتقد است علیه احمدی‌نژاد اظهاراتی کرده‌اند اما دراین میان چهره‌هایی مانند علی نیکزاد هیچ گاه علیه دولت سابق نبوده‌اند و از بسیاری اقدامات در آن سال‌ها نیز دفاع کرده است پس چرا باید نیکزاد و حسینی و... را جدای از جریان بهار دانست ؟ وی اضافه می‌کند: مجموعه احمدی‌نژاد، تفکرات خاص و مشخصی را نسبت به مسائل سیاسی و اجتماعی دنبال می‌کند. مثلا آقای احمدی‌نژاد از بیانیه منشور به سوی بهار رونمایی کرده است. البته اشخاصی مانند نیکزاد شخصیت محترمی هستند اما نسبتی با این جریان نمی‌توانند داشته باشند. مردم اینطور فکر نکنند که اگر آقای نیکزاد نماینده مجلس شد، مشی دولت احمدی‌نژاد را در توسعه اقتصادی نسبت به امور مردم دنبال می‌کند، عملکرد ایشان مشخص است.
این چهره روحانی گفت:اینکه یک عده‌ای درجریان احمدی‌نژاد باشند یانه نیز تنها منوط به این نیست که این شخصیت‌ها علیه احمدی‌نژاد سخنی گفته‌اند یا نگفته‌اند. بسیاری از چهره‌هایی که امروز گفته می‌شود دراین لیست حضور دارند، کسانی بودند که با یاران بهاری احمدی‌نژاد از نزدیک برخوردداشتند. بارها ممکن است از این وزرای سابق و یا چهره‌های منتسب به لیست بهار خدمت سوالی شده باشد تا از طریق آن پرسش علیه احمدی‌نژاد و یارانش سخنی بیان کنند ولی آن‌ها اعلام کرده‌اند ما چیز بدی از آن‌ها ندیدیم چون واقعا چیزی ندیده بودند. اما زمانی که شدیدترین فشارها علیه یاران بهاری احمدی‌نژاد از جمله بقایی و مشایی آمد، همین آقایان سکوت را به کمترین حمایتی ترجیح دادند. اگر شخصی از درون جریان بهار است که نباید سکوت کند. جریان احمدی‌نژاد تنها وقتی که سفره‌ای پهن باشد که قرار نیست معنا پیدا کند اعضای این لیست نشان دادند که اساسا جریان احمدی‌نژاد کاری ندارند و تنها پروژه‌های خاص خودشان را دنبال می‌کند.
هرو آبادی تاکید می‌کند که لیست بهار خدمت کوچکترین ارتباطی با جریان احمدی‌نژاد ندارد.
>چرا جدای از اصولگرایان؟
او در پاسخ به این سوال که از چه روی این لیست، جدای از اصولگرایان می‌خواهد وارد عرصه شود؟ گفت: یک علت این موضوع این است که اصولگرایان اساسا جایگاهی در بین مردم ندارند و هر کسی که از اصولگرایان جدا شود به نفع خودش است. از سویی دیگر نزدیک به 158 حوزه انتخابیه قراراست بدون رقابت انتخاب شوند یعنی همه از یک جناحند و این یک فاجعه ملی است. جامعه نیز نسبت به سیاسیون همین طور نگاه می‌کنند. این گروه اکنون معتقدند که اگر به عنوان جریان اصولگرایی وارد عرصه شوند از چشم مردم می‌افتند. دلیل دیگر اعلام لیست جداگانه بهار خدمت این است که استقبال از احمدی‌نژاد در همین فضای سیاسی به نسبت استقبال از شخصیت‌های اصولگرا و اصلاح طلب در شهرستان‌های بزرگ و کوچک بیشتر است این موضوع غیر قابل انکار نیست. این نکته نیز دلیل دیگری برای به وجود آمدن لیستی به نام بهار بوده است.
>نیکزاد و حسینی
در شورای ائتلاف اصولگرایان هستند
حسین کنعانی مقدم فعال سیاسی اصولگرا که در جلسات شورای ائتلاف اصولگرایان حضور دارد، درباره لیست بهار خدمت اظهار می‌کند: غبارآلود‌کردن فضای سیاسی کشوریکی از روش‌هایی است که متاسفانه نزدیک به انتخابات انجام می‌گیرد. لیست‌های خلق الساعه، بی هویت و بدون پشتوانه سیاسی لازم صادر می‌شود. این وظیفه وزارت کشور است که مانع از فعالیت احزاب و گروه‌هایی که دارای مجوز نیستند شده و مانع از صدور لیست‌هایی بشود که هویتشان مشخص نیست و می‌تواند بیشتر جنبه تخریبی داشته باشد. اگر قرار است هم اکنون احزابی لیست و فضای سیاسی کشور را تحت تاثیر خودشان قرار بدهند این موضوع بدان معناست که وزارت کشور به مسئولیت خودش عمل نکرده است. به نظر می‌رسد برای برهم زدن آرایش سیاسی کشور لیست‌های بدون پشتوانه درجهت تشویش افکار عومی بیرون می‌آید و باید وزارت کشور روی این موضوع حساسیت داشته باشد.
کنعانی مقدم اعلام می‌کند: باید مشخص شود عنوان بهار خدمت یک عنوان جبهه‌ای است ؟ حزبی است؟ گروهی است ؟ و یا برچه اساسی چنین اسمی براین لیست گذاشته شده است. اگر قرار است فعالیت سیاسی در کشور ما در چارچوب ماده 10 احزاب باشد دادن چنین لیست‌هایی درست نیست اما اگر ماده 10 احزاب موضوعیت ندارد و هرکسی می‌تواند در کشور لیست بدهد بحث دیگری است. اگر بناست تمام احزاب قانون را بپذیرند دادن لیست‌های زیرزمینی تنها فضای کشور را غبار آلود می‌کند.
کنعانی مقدم پیرامون اینکه چرا باید وزرای احمدی‌نژادی با عنوان بهار درلیستی مطرح شوند گفت: تصور نمی‌کنم وابستگی به احمدی‌نژاد مزیتی برای انتخابات داشته باشد. اما اگر نام کسی که نامزد انتخابات است در لیستی گذاشته شود باید موافقت آن فرد از قبل گرفته شده باشد. ممکن است گاهی اسامی در برخی لیست‌ها گنجانده شود تا آن افراد تخریب شوند. او در باره اینکه چرا این لیست از اصولگرایان جدا باشد،گفت: حقیقت این است که هم شمس‌الدین حسینی و هم علی نیکزاد در جلسات شورای ائتلاف اصولگرایان حضور دارند، باید از آن‌ها پرسید که لیست بهار خدمت را قبول دارند یانه. بنای اصولگرایان براین است که یک لیست بدهند، ممکن است کسانی در لیست‌های دیگر با عناوینی دیگر بروند اما براساس میثاقنامه‌ای که امضا کرده‌اند کسی اگر در لیست اصولگرایان قرار بگیرد، باید تنها در لیست اصولگرایان باشد. اینکه بخواهد در سایر لیست‌ها نیز قرار بگیرد خلاف میثاقنامه است. در حال حاضر سه برابر تعداد افراد لیست در جلسات شورای ائتلاف اصولگرایان حضور دارندو در فرایند قرارگیری درلیست حضور یافته‌اند. حتی فرایند به شیوه‌ای است که اگر ما آن‌ها را در لیست قرار ندادیم، انصراف داده و بروند این طور نیست که در فرایند قرار بگیرند و چون در لیست اصولگرایی قرار نگرفتند وارد لیست دیگری شوند. وی در باره اینکه آیا اعضای جبهه پایداری هم در شورای ائتلاف اصولگرایان حضور دارند باصراحت گفت: خیر آن‌ها در این نشست‌ها حضور ندارند و اخبار هم در موردشان ضد و نقیض است و کار خودشان را می‌کنند اما چهره‌هایی مانند نیکزاد و حسینی تاامروز در فرایند شورای ائتلاف اصولگرایی هستند.
صوفی: انتخابات باید رقابتی برگزار شود
علی صوفی دبیر کل حزب پیشروی اصلاحات، در ارتباط با پیش‌بینی شرایط انتخابات پیش‌رو اظهار کرد: امکان بروز و ظهور جریان سوم در انتخابات پیش‌ رو را خیلی ضعیف می‌دانم. دو گروه تشکیل شده حول آقایان قالیباف و احمدی‌نژاد قابلیت تجهیز رای برای خودشان را ندارند. وی ادامه داد: محبوبیت و مقبولیت این دو و افراد پیرامون‌شان در بین اصولگرایان پایین است؛ بنابراین به نظر من آنها جریان سوم نخواهند شد. این فعال سیاسی با تاکید بر ضرورت مشارکت حداکثری در انتخابات پیش‌رو گفت: رد صلاحیت‌ها بر مشارکت مردم تاثیر می‌گذارد و نتیجه انتخابات را به نفع اصولگرایان که دغدغه رد صلاحیت ندارند، تمام می‌کند. وی افزود: الان اصولگرایان لیست انتخاباتی خود را هم بسته‌اند؛ چرا که هر جا رقیبی داشتند با رد صلاحیت شدن‌شان دیگر تک‌تاز هستند.این عضو شورای‌ عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان گفت: بر اساس گزارش‌های اعلام شده تکلیف حدود 158 حوزه انتخابیه تا الان مشخص شده و به نفع اصولگرایان است. رد صلاحیت همانند ابزاری در ترکیب مجلس آینده نقش ایفا می‌کند. به گزارش ایسنا، وی تصریح کرد: برای مشارکت حداکثری و تشکیل یک مجلس کارآمد و قوی لازم است که اجازه دهند انتخابات رقابتی برگزار شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام