کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 03 بهمن 1398   Thursday 23 January 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 24 دی 1398

صفحه خبر: سیاسی

چرا عده‌ای با اظهارات ناصواب در تریبون‌ها به دنبال بنزین ریختن روی آتش و ملتهب کردن جامعه هستند
آفتاب یزد ـ رضا بردستانی: 18 روز از «دی ماه 98» که گذشت، پرواز شماره«۷۵۲» هواپیمایی بین‌المللی اوکراین، به تیتر اصلی رسانه‌های داخلی و بین‌المللی تبدیل شد؛ موضوع، یک پرواز بود و یک هواپیمای مسافربری از نوع بوئینگ متعلق به هواپیمایی بین‌المللی اوکراین که از مبدا تهران به مقصد کی‌یف به پرواز درآمد... و اما دقایقی پس از برخاستن، طی یک اشتباه غیر عمدی مبتنی بر بروز خطای انسانی هدف شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران قرار گرفته و ساقط شد.
آنطور که رسانه‌ها می‌نویسند: «این هواپیما در تاریخ ۱۸ دی ۱۳۹۸ (۸ ژانویه ۲۰۲۰) ساعت ۶:۱۹ صبح اندکی پس از برخاستن از فرودگاه امام خمینی مورد اصابت سامانه موشکی قرار گرفت و کمی بعد در حوالی «شاهدشهر استان تهران» سقوط کرد.» قصه‌ای تلخ که در پی همه حوادث هوایی روی خروجی خبرگزاری قرار می‌گیرد معمولا با این عبارت شروع می‌شود: متاسفانه همه ۱۷۶ سرنشین این پرواز جان باختند.
> نقص فنی یا حمله موشکی؟!
دو سوی ماجرا، سقوط این هواپیمای اوکراینی را متفاوت از یکدیگر روایت می‌کنند؛ یکی می‌گوید: «سقوط» بر اثر «نقص فنی» و دیگری ـ البته با اندکی تردید! ـ مدعی است؛ «سقوط» بر اثر «اصابت موشک». همه ماجرا از نوعِ «اطلاع رسانی» و «صداقتی» که نبود و «زمانی که بی‌دلیل طی شد» مردم را ناراحت و عصبی کرد نشات می‌گیرد.
نه از همان ابتدا که «دو روز» پس از این حادثه، مقامات آمریکایی اعلام کردند که تصاویر ماهواره‌های شناسایی این کشور شواهدی را نشان می‌دهد که اصابت موشک سطح به هوای «سامانه موشکی تور» به بدنه این هواپیما را تایید می‌کند. سپس نخست‌وزیر کانادا ـ جاستین ترودو ـ
اظهار می‌کند: «شواهد نشان می‌دهد که این هواپیما توسط یک موشک ایرانی ساقط شده ‌است.» نیویورک‌تایمز نیز پس از حادثه ویدئویی را منتشر کرد که برخورد موشک را تایید می‌کرد ویدئویی که همچنان در برخی رسانه‌های حتی بین‌المللی بر سر نوع ثبت و چرایی پخش و نیز تایید بلادرنگ آن توسط نیویورک تایمز، یکی از نقاط کور و قابل تامل ماجرا است.
آمریکا، کانادا، بریتانیا و استرالیا به صورتی کاملاً هماهنگ اعلام کردند این هواپیما بر اثر اصابت موشک زمین به هوا سقوط کرده‌ است آن هم در بالاترین نقطه ی جوش چالش‌های فی مابین ایران و آمریکا با موضوعاتی چون ترور شهید حاج قاسم سلیمانی و حمله موشکی به پایگاه هوایی «عین الاسد» و تهدید ترامپ به حمله به 52 نقطه فرهنگی ایران اسلامی.
در این میان، سخنگوی دولت اما بلافاصله با انتشار بیانیه‌ای هرگونه برخورد موشک را تکذیب می‌کند و آن را «عملیات روانی دولت آمریکا» برمی شمارد. در رسانه‌های رسمی و خبری در ایران نیز کارشناسان، تحلیلگران و عده‌ای تحت عنوان متخصصان هوافضا، احتمال شلیک موشک به هواپیما را «یک شایعه»، یا «تلاش شرکت بوئینگ برای جلوگیری از سقوط سهام و سرپوشی روی مشکلات فنی هواپیمای خود» معرفی کردند و احتمال شلیک پدافند و همچنین سقوط هواپیما با این شلیک را از لحاظ علمی رد کردند و همه اینهایی که احتمال حملات موشکی را بعید دانسته بودند اگرچه اصل موضوع را نمی‌دانستند و تنها بر اساس اخبار منابع رسمی به اظهار نظر می‌پرداختند اما به محض روشن شدن ماجرا عذرخواهی کردند و دلایل خود را نیز به وضوح
اعلام کردند.
> اعلام آمادگی ایران برای رفع اتهام ها
حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، در تماس تلفنی با زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین برای رفع اتهام‌ها از تشکیل تیم مشترکی از کارشناسان دو کشور برای بررسی دقیق علت حادثه خبر می‌دهد. ایران همچنین از همه کشورهای مرتبط به موضوع دعوت می‌کند تا در تحقیقات حضور داشته باشند. با وجود درگیری نظامی، ایران حتی از آمریکا نیز برای حضور در تحقیقات دعوت کرد که در پی آن هیئت ملی ایمنی حمل و نقل آمریکا بامداد جمعه ۲۰دی‌ماه در بیانیه‌ای اعلام کرد که در تحقیقات مربوط به سقوط این هواپیما حضور خواهد داشت.
> و بالاخره شهامت سردار حاجی زاده...
با وجود تکذیب‌های متوالی از سوی ایران، در نهایت در تاریخ ۲۱دی ۱۳۹۸، شلیک موشک به پرواز ۷۵۲ توسط ستاد کل نیروهای مسلح ایران تایید شد. دلیل شلیک موشک به این هواپیمای مسافربری، در اطلاعیه ستاد کل نیروهای مسلح، «خطای انسانی غیرعمد» اعلام می‌شود.
سردار حاجی زاده پیش روی خبرنگاران قرار می‌گیرد و توضیحاتش را با این جمله آغاز می‌کند:« ما یک عمر خودمان را پیشمرگ مردم کردیم و امروز هم آبرویمان را با خداوند متعال معامله می‌کنیم». او خطای رخ داده را می‌پذیرد، فرافکنی نمی‌کند: « ما گردن مان از مو باریکتر است همه مسئولیت کار را می‌پذیریم و هرگونه تصمیمی مسئولین بگیرند ما مطیع اجرای آن هستیم.» حتی اگر جامعه و افکار عمومی توضیحات را کافی نداند باز هم باید گفت «فرار از مسئولیت» در توضیحات سردار حاجی زاده دیده و شنیده و احساس نمی‌شود. حتی اگر افکار عمومی اقناع نشود، توضیحات را کافی نداند و اطلاع‌رسانی را دلیل بُعدِ زمانی ناوارد بداند بازهم صراحتاً خطای رخ داده مورد پذیرش قرار می‌گیرد.
آثار ناراحتی، شرمساری و هر آنچه بتوان روی آن نام نهاد در کلام سردار حاجی زاده به خوبی آشکار می‌شود:« موقعی که اطمینان پیدا کردم این اتفاق افتاده آرزوی مرگ کردم برای خودم که‌ای کاش می‌مردم و این حادثه را شاهد نبودم ما یک عمر خودمان را پیشمرگ مردم کردیم و امروز هم آبرویمان را با خداوند متعال معامله می‌کنیم و در این شرایط سخت مقابل دوربین‌ها ظاهر شدیم توضیح بدهیم.»
یکی از بزرگترین ایرادها، انتقادها و اعتراضات افکار عمومی، پنهان نگه داشتن ماجرا است اما در این مورد نیز گفته می‌شود که:« نیروهای مسلح و سپاه نمی‌خواستند این ماجرا را پنهان کنند ولی روال این بوده است. ما هم متاسف هستیم و مانند خانواده شهدا خود را شریک غم آنها می‌دانیم.»
بخش مهم قصه تلخ پرواز شماره«۷۵۲» هواپیمایی بین‌المللی اوکراین، همان جایی است که برخی احتمال می‌دادند فرافکنی شود، شخص و سازمان و ارگانی مشخصاً قبول تقصیر و قصور نکند اما سردار حاجی زاده، همه ی احتمالات اینچنینی را درز می‌گیرد:« مشکل عدم اعلام ممنوعیت پرواز به بخش هوانوردی برنمی‌گردد و هر خطا و مشکلی بوده در مجموعه نیروهای مسلح است. بخش دولتی، کشوری و شرکت فرودگاه‌ها هیچ تقصیر و قصوری ندارند.»
> سردار سلامی در امتداد سردار حاجی زاده
سردار حاجی‌زاده گفته بود: « وقتی از حادثه هواپیما مطمئن شدم آرزوی مرگ کردم.» سردار سلامی نیز می‌گوید: « خدای بزرگ را به شهادت می‌گیرم که دوست داشتم داخل هواپیمای اوکراینی بودم و با آن بمیرم ولی شاهد این ماجرای غم‌انگیز نباشم.» و این یعنی فقط انسان یک جا به آسانی آرزوی مرگ می‌کند و آن هنگامی است که به شدت «شرمسار» باشد. سردار سلامی نیز چون حاجی زاده تمامی مسئولیت را می‌پذیرد.
حال ممکن است از توضیحات سلامی و حاجی زاده قانع نشده باشیم، عده‌ای خواهان واکنش‌ها و اتفاقات دیگری نظیر برکناری و استعفا نیز باشد اما تا همین جا نیز باید اذعان داشت که مقصران واقعی، ذره‌ای از تقصیر رخ داده پا پس نمی‌کشند و همه ی بار مسئولیت را بدون ذره‌ای فرافکنی و کتمان
بر دوش می‌کشند.
> جامعه ملتهب و کاسه‌های داغ‌تر از آش!
جامعه ملتهب است، نگران و ناراحت است، غمگین و افسرده است و... این‌ها را به آسانی می‌شود حتی از نگاه‌ها و چهره‌ها و خطوط درهم و برهم پیشانی آحاد جامعه دید و خواند و اما برخی که معلوم نیست سر در گریبان کدام غفلت و نادانی فرو برده‌اند در همین فقره نیز بر طبل التهاب می‌کوبند گویی از سپاه پاسداران، سپاه‌تر شده‌اند.
بعضی در قامت کارشناس و فعال سیاسی دل در گرو آرامش جامعه ندارند، نمک می‌پاشند، جراحت را جریح‌تر و زخم را سوزناک‌تر می‌خواهند. سکوت نمی‌کنند، تهدید و حاشیه‌سازی می‌کنند آن‌هم در فضایی که جامعه خود آبستن حوادث بیشتری است! گویی یادشان نداده‌اند در مواقع اینچنینی، عقلانی‌ترین رفتار، سکوت است، خویشتنداری کردن است و جامعه را آرام نگه داشتن!
اصلاً باید به عقل و منطق برخی شک کرد، وقتی سپاه و سرداران سپاه همه مسائل را پذیرفته اند، برخی گفتن‌ها و شاخ و شانه‌کشیدن‌ها آن هم در برابر جامعه‌ای که اسیر التهابات درونی است دقیقاً چه هدف یا اهدافی را می‌تواند برآورده سازد؟


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام