کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 03 بهمن 1398   Thursday 23 January 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 24 دی 1398

صفحه خبر: فرهنگی

هنر جدی هیچ‌گاه نباید تعطیل شود
آفتاب یزد – یوسف خاکیان: روز گذشته و پس از واکنش‌های مختلفی که از سوی هنرمندان مختلف در حوزه‌های موسیقی، تئاتر، تجسمی و فیلم صورت گرفت چند تن دیگر از هنرمندان عرصه‌های موسیقی و سینما مانند شهرام ناظری، پیمان معادی، هایده صفی خانی، فاطمه معتمدآریا، حسن معجونی، سارا بهرامی، امیرمهدی ژوله، شهرام لاسمی،‌ میثم عبدی و... از حضور در جشنواره فجر انصراف دادند و علیرضا عصار هم کنسرت خودش را لغو کرد. صفحه فرهنگی روزنامه هم روز گذشته گزارشی از واکنش‌های هنرمندان دیگری که دو روز پیش (یکشنبه) انصراف خود را از حضور در بخش‌های مختلف جشنواره فجر اعلام کرده بودند منتشر کرد. تمامی واکنش‌ها بیانگر این حقیقت بود که آن هنرمندان به دلیل دغدغه‌های مردمی که داشتند ترجیح داده بودند به جای حضور در جشنواره و یا برگزاری کنسرت در سالن‌های موسیقی، سوگوار جانباختگانی باشند که در حادثه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین از دنیا رفته بودند. در چنین شرایطی و در حالیکه ممکن است طی روزهای آینده هنرمندان دیگری نیز به ماجرای انصراف از حضور در جشنواره فجر و یا لغو کنسرت بپیوندند یک هنرمند با واکنشی کاملا متفاوت نسبت به ماجرای سقوط هواپیمای اوکراینی نشان داد که می‌توان طور دیگری هم اندیشید. کیهان کلهر به همراه کوارتت مینیاتور در ادامه برگزاری مجموعه کنسرت هایش، کنسرت «شهر خاموش» را در تالار وحدت برگزار کرد. این مجموعه کنسرت‌ها از فروردین 98 و پس از روزهای غمبار وقوع سیل در شهرهای مختلف، در تهران آغاز شد و پس از آن در چند شهر دیگر ادامه پیدا کرد، برای سومین بار در تهران در حال اجراست و همچنان با استقبال پرشور مخاطبان مواجه می‌شود. این نوازنده برجسته کمانچه در این کنسرت پس از اجرای یکی دو قطعه ضمن ابراز خوشحالی از اجرای برنامه در تهران گفته بود: «از شرایطی که پیش آمده بسیار غمگین هستیم. روزهای سختی را پشت سر گذاشتیم که اختیار آنها با ما نبوده است. زمزمه‌هایی در میان بود که ما هم اجرای برنامه را لغو کنیم، اما نظر من این نیست. حدود چهار دهه طول کشیده که جامعه موسیقی بتواند موقعیتی به دست آورد و برای شما کار بکند. این امکان که من اینجا باشم و با شما صحبت کنم هنوز در بسیاری از شهرهای ایران فراهم نیست. اگر ما کار نکنیم عده‌ای خوشحال خواهند شد. از سوی دیگر ما در هر شرایطی باید با هم باشیم. ما باید در میان شما باشیم و از نفس همدیگر استفاده کنیم. به جای عصبانیت و پرخاشگری، این جو زمخت را با موسیقی تلطیف کنیم تا شرایط برایمان قابل تحمل شود. موسیقی و هنر جدی هیچ‌گاه نباید تعطیل شود چون کار آن به تفکر واداشتن افراد است. هر قدمی که بخواهیم از نظر اجتماعی برداریم ابتدا باید به فرهنگ توجه کنیم و آن را بارور کنیم چون ریشه تمام مسائل در فرهنگ است.»
اولین نکته‌ای که در ابتدای بررسی اظهارات کیهان کلهر می‌توان به آن اشاره کرد این است که او در اولین روزهای سال و دقیقا از زمانی که سیل ویرانگر شهرهای مختلف کشورمان را در بر گرفت به برگزاری کنسرت هایش در زمان مقرر اقدام کرده و هیچکدام از اجراهایش را لغو نکرد. اتفاقی که البته شاید برخی از هنرمندان دیگر نیز در جهت کمک به سیل زدگان برای بهبود شرایط نابسامان زندگی آنها انجام داده و کنسرت‌هایی را برگزار کردند و تمام عواید آن را به این گروه از هموطنان مصیبت زده اختصاص دادند. این گونه اتفاقات نشان می‌دهد که هنرمندان ما تا چه اندازه دغدغه مشکلاتی که برای بخشی از هموطنانشان ایجاد می‌شود را دارند. موضوعی که البته ممکن است کیهان کلهر در هنگام برگزاری کنسرت هایش در فروردین ماه آن را دلیل ادامه برگزاری کنسرت هایش ندانسته و به دلایل کاملا هنری ( مواردی که در سخنان کلهر خواندید» کنسرت هایش را برگزار کرد. اما همین موضوع نشان می‌دهد که سخنان امروز این نوازنده بر اساس آن اصولی بیان شده که او از مدتها پیش برای زندگی هنری‌اش در نظر داشته است.
پس از مشخص شدن مسیر اندیشه ورزی دارنده
جایزه جهانی «وومکس» درباره دغدغه‌های
مردمی و هنری‌اش بهتر است بپردازیم
به سخنانی که او درباره اتفاقی که منجر
به جان باختن هموطنانمان در حادثه سقوط هواپیمای
اوکراین شد، در تالار وحدت بیان کرد. کلهر در ابتدای سخنانش آنجا که می‌گوید: «از شرایطی که پیش آمده بسیار غمگین هستیم. روزهای سختی را پشت سر گذاشتیم که اختیار آنها با ما نبوده است.» از یکی از مهمترین اصولی که یک هنرمند در هنگام روبرو شدن با اتفاقات غیرمترقبه به آنها معتقد است پرده برداری می‌کند. اگر سری به دانشنامه ویکی پدیا بزنید در بخشی از صفحه کیهان کلهر چنین می‌خوانید: «وی در مستندی به نام «موسیقی غریبه‌ها» بیان می‌کند که در حین جنگ بین ایران و عراق، موشکی به خانه‌شان برخورد کرده و کل خانواده‌اش را از دست می‌دهد.» همین جمله کوتاه و متاثرکننده که ممکن است اکثر قریب به اتفاق هنرمندان از ان بی‌اطلاع باشد نشان می‌دهد که کلهر به غم انگیزترین حالت ممکن مفهوم عبارت «از شرایطی که پیش آمده بسیار غمگین هستیم» را با تمام وجودش بیان می‌کند و خوب می‌داند که چه می‌گوید. او از دست دادن عزیز (بخوانید عزیزان) را سالها پیش در جریان بمباران رژیم بعث عراق را تجربه کرده،
اتفاقی که هم باعث ویران شدن خانه و کاشانه شان
شده و هم تمام اعضای خانواده‌اش را از او گرفته است. بنابراین اظهار تاسف نوازنده آلبوم
«بی تو به سر نمی‌شود» از اعماق وجودش و از جایی نشات می‌گیرد که مفهوم از دست دادن خانواده را به خوبی درک می‌کند.
کلهر در بخش دوم سخنانش آنجا که می‌گوید: ««زمزمه‌هایی در میان بود که ما هم اجرای برنامه را لغو کنیم، اما نظر من این نیست.» از مهمترین موضوعی که موجب نگارش این گزارش شد پرده برمی دارد. موضوعی که ممکن است به زعم هنرمندان دیگری که در واکنش به اتفاق سقوط هواپیمای اوکراین بخشی از فعالیت‌های خود را تعطیل کرده‌اند خوش نیاید. اما همانطور که در ابتدای این گزارش بیان شد او نشان داد که در واکنش به اتفاقات غمبار می‌توان طور دیگری رفتار کرد. رفتاری که البته کلهر برای قسمت به قسمتش دلایل موجه و قابل قبولی بیان می‌کند. دارنده جایزه گرمی به تلاشی که او و همکارانش در طول سالها برای حفظ و زنده نگه داشتن و ادامه فعالیت و تعطیل نشدن موسیقی انجام داده اشاره می‌کند و می‌گوید: «حدود چهار دهه طول کشیده که جامعه موسیقی بتواند موقعیتی به دست آورد و برای شما کار بکند.» و تو باید اینهمه سال خستگی غیرقابل تحملی را تجربه کرده باشی و هر لحظه با تعطیل شدن همیشگی موسیقی سنتی و پاپ دست و پنجه نرم کرده باشی تا متوجه این جمله کیهان کلهر شوی. مصداق بارز این تلاش بی‌پایان را می‌توان در مستندی به نام «بزم رزم» به کارگردانی سید وحید حسینی جستجو کرد. این مستند که در آن هنرمندان مختلف عرصه موسیقی سنتی از حسین علیزاده و هوشنگ جاوید تا کامبیز روشن روان و حسام الدین سراج درباره وضعیت موسیقی سنتی در طول سالهای مختلف سخن گفته‌اند نشان می‌دهد که موسیقی بارها تا سرحد تعطیل شدن همیشگی رفته اما همین هنرمندان با ادامه فعالیت‌های موسیقی از قطعی شدن این تعطیلی جلوگیری کرده‌اند. کلهر و همکارانش آن روزگاران را گذرانده که امروز روبروی مخاطبانش می‌ایستد و می‌گوید:
«این امکان که من اینجا باشم و با شما صحبت کنم
هنوز در بسیاری از شهرهای ایران فراهم نیست. اگر ما کار نکنیم عده‌ای خوشحال خواهند شد.» نوازنده آلبوم «هنوز پاییز است» در این بخش از سخنانش به از بین نرفتن صددرصدی مشکلاتی که او و همکارانش در طول سالیان دراز برای رفع انها تلاش کرده‌اند اشاره می‌کند و در ادامه حتی عنوان می‌کند که همین مشکلات است که موجبات لغو پیاپی کنسرت خوانندگان مختلف در شهرهای بزرگ و کوچک را فراهم کرده است. کلهر در بخش پایانی سخنان کوتاهش درباره واکنش هنرمندان به حادثه سقوط پیشنهاد جالبی می‌دهد و می‌گوید چرا به جای عصبانیت و پرخاشگری، جوی را که ایجاد شده به کمک موسیقی تلطیف کنیم تا از این رهگذر شرایطی که در آن قرار داریم برایمان قابل تحملتر شود. این نوازنده و خواننده چیره دست دلیل ارائه چنین پیشنهادی را نیز آنجا که می‌گوید: «موسیقی و هنر جدی هیچ‌گاه نباید تعطیل شود چون کار آن به تفکر واداشتن افراد است»
بیان می‌کند. او در آخرین جمله‌ای که اظهار می‌کند ضمن احترام به اقدامی که برخی از هنرمندان در انصراف و لغو کنسرت هایشان انجام داده‌اند بیان می‌کند که «هر قدمی که بخواهیم از نظر اجتماعی برداریم ابتدا باید به فرهنگ توجه کنیم و آن را بارور کنیم چون ریشه تمام مسائل در فرهنگ است.»
با توجه به آنچه مطرح شد به نظر می‌رسد هنرمندان که به قول معروف چشم جامعه هستند هنوز به اتفاق نظر و تشریک مساعی خاصی نرسیده‌اند که در مواقع خاص
عکس العمل‌های یکسانی را از خود بروز دهند. هرچند
که این بار تنها یک هنرمند است که با واکنشی متفاوت با اقدامی که هنرمندان دیگر انجام داده‌اند از خود بروز داده است اما از آنجا که این هنرمند از شخصیتی برجسته و ممتاز در عرصه موسیقی جهانی برخوردار است باید نوع نگاهش به عنوان یک راهکار مهم و قابل توجه مورد بررسی و تجزیه و تحلیل‌های بیشتری قرار گیرد تا از این رهگذر هنرمندان بتوانند به نگاهی برسند که جنبه‌های اندیشه مدارانه آن بر جنبه‌های احساسی ارجحیت داشته باشد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام