کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 09 خرداد 1399   Friday 29 May 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 08 مهر 1394

صفحه خبر: سیاسی

در صورت تایید برجام در مجلس ایران
مسئول سیاست خارجی‌ اتحادیه اروپا گفت: در صورت تایید توافق هسته‌ای در مجلس ایران، کمیسیون مشترک نظارت و اجرای برجام از همان روز اجرای توافق، آغاز به کار خواهد کرد. نشست وزیران خارجه کشورهای 1+5 و ایران با حضور وزیر امور خارجه کشورمان در مقر سازمان ملل برگزار شد.
فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی‌ اتحادیه اروپا بعد از این نشست در جمع خبرنگاران گفت: هیئت‌های کشور‌های مختلف، مقدمات اجرایی کردن توافق هسته‌ای از جمله تعیین روز آغاز اجرای برجام را دنبال می کنند.
موگرینی با اشاره به سفر اخیر یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی‌ به ایران و رضایت وی از این سفر، آن را اقدامی مثبت خواند. به گزارش ایسنا، وی همچنین افزود: کمیسیون مشترک نظارت و اجرای برجام نخستین جلسه خود را پس از روز اجرای توافق برگزار خواهد کرد. مسئول سیاست خارجی‌ اتحادیه اروپا از مطرح شدن موضوع توافق هسته‌ای توسط اکثر سخنرانان روز نخست نشست سران مجمع عمومی سازمان ملل به عنوان پیروزی بزرگ دیپلماسی و گفتگو‌های چندجانبه ابراز خرسندی کرد. موگرینی در پاسخ به سوالی درباره تعهد آمریکا به لغو تحریم‌ها گفت: همه طرف‌ها به اجرای کامل و به موقع تعهدات خود پایبند هستند. وی در پاسخ به سوالی درباره جدول زمانی‌ اجرای توافق گفت: منتظر تصمیم مجلس ایران هستیم . در متن توافق ضرب‌الاجل، تایید توافق در ماه اکتبر است ولی‌ در صورت تایید زود هنگام آن از سوی مجلس ایران و آمادگی لازم از لحاظ اقدامات فنی ، امکان اجرای توافق در موعد مقرر و زودتر از آن میسر است. مسئول سیاست خارجی‌ اتحادیه اروپا در پاسخ به سوال دیگری درباره احتمال همکاری ایران و 1+5 درباره موضوع سوریه گفت: با توجه به اینکه این توافق مهم و جهانی‌ هسته‌ای از طریق گفتگو و مذاکره به دست آمد، درباره‌ سوریه نیز به همین طریق اقدام خواهیم کرد، اما چارچوب اصلی‌ سازمان ملل خواهد بود. موگرینی تصریح کرد: دیدگاه‌های خود را در این مورد رد و بدل کردیم و احتمال آن که بیشتر درباره این موضوع در روزهای پیش رو صحبت شود وجود دارد. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به اعتباری که پس از دستیابی به توافق هسته‌ای در منطقه به دست آورده‌اند، گفت: احتمال برگزاری جلسات توسط 1+5 وجود دارد و هدف ، گردهم آوردن بازیگران و تاثیر‌گذاران بین‌المللی و داخلی‌ سوریه در این جلسات است. موگرینی در پایان به دیدار خود با وزیر امور خارجه و رئیس جمهور کشورمان در نیویورک اشاره کرد و گفت: طرفین توافق به خصوص اتحادیه اروپا، اشتیاق خوبی‌ برای بهره‌بردن از توافق حاصله برای صلح و امنیت در منطقه دارند و آن را سنگ بنایی برای روابط متفاوت بین‌المللی و منطقه‌ای می‌دانند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام