کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 10 فروردین 1399   Sunday 29 March 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 14 آذر 1398

صفحه خبر: سیاسی

قاضی صلواتی: متهمان اگر تا پیش از صدور حکم دادگاه اصل ارز یا معادل ریالی آن را پرداخت کنند، مشمول تخفیف خواهند شد
دومین جلسه محاکمه متهمان پرونده شرکت طرح و نقشه پناهی به ریاست قاضی صلواتی در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به پرونده‌های اخلالگران و مفسدان اقتصادی برگزار شد.قاضی صلواتی در ابتدای جلسه دادگاه از متهم اخوت فرد خواست جهت ارائه ادامه دفاعیات خود در جایگاه حضور پیدا کند.
> سرمایه‌گذار نیستم
بلکه ۵۳۷ میلیون تومان پول دارم
متهم اخوت فرد ضمن قرارگیری در جایگاه بیان کرد: از من پرسیدید که سمت من در شرکت چیست و گفتم هیچ سمتی ندارم. سرمایه‌گذاری به این معنا نیست که من سرمایه‌گذار شرکت هستم بنده سرمایه‌گذار نیستم بلکه ۵۳۷ میلیون تومان پول دارم.
قاضی صلواتی در واکنش به دفاعیات متهم اخوت‌فرد گفت: در بازپرسی گفته‌اید که ۴ میلیارد سرمایه‌گذاری کرده‌ام و اعلام داشته‌اید که با آقای اشرفی شریک هستید، چه توضیحی دارید؟
متهم اخوت فرد در پاسخ گفت: مقداری که من پرداخت کردم ۵۳۷ میلیون تومان بوده و ۵۵۰میلیون برای هود و سینک بوده است. من در آگاهی نیز نوشتم حدود ۴میلیارد تومان مجموع مبالغ بوده که ۵۵۰ میلیون آن را طرح و نقشه پناهی برگردانده است.
این متهم ادامه داد: آقای اشرفی گفت معادل هرچه که از این پول دست تو باقی مانده همان قدر بده تا من با آن کار کنم و همه نیز آن را امضا و اثر انگشت کردند.
قاضی صلواتی از متهم اخوت فرد پرسید: چرا سعی می‌کنید که خود را از شرکت جدا کنید؟ بر اساس گزارش وزارت اطلاعات شرکت مذکور دارای ۴حواله ارزی ایفا نشده به مبلغ ۲ میلیون یورو است.
متهم اخوت فرد گفت: بنده اصلا ثبت سفارش انجام ندادم و بلد نیستم که پیش فاکتور بنویسم. اگر این کار را کرده باشم باید یک حساب خارجی به نام بنده باشد من تنها کاری که کردم این بود که به آقای محمودی رئیس بانک سامان زنگ زدم و گفتم که شرکتی است اگر موجه است کار آن را انجام دهید.
> نمی شود هم کارمند باشم و هم سرمایه گذار
وی ادامه داد: سوال اینجاست که آیا من هم می‌توانم کارمند باشم و هم سرمایه گذار، اگر تخصیص یک ساعته ثبت سفارش و ریختن پول توسط خودم انجام می‌شد پس چرا این همه آدم دور من جمع شده بود؟ اگر من سرمایه‌گذار هستم چه دلیلی برای استفاده از سایر سرمایه گذاران بوده است. من حدود ۷۰۰ یا ۸۰۰ میلیون تومان پول داشتم و با خرید و فروش، سود حاصل از آن را می‌خوردم.
این متهم ادامه داد: در جایی که دو سه میلیارد خرید و فروش می‌شد به امثال آقای اشرفی می‌گفتم که فلان بار هست و سود دارد او از من طلب ضمانت می‌کرد و من نیز می‌گفتم کلام من ضمانت است.
متهم اخوت فرد در ادامه دفاعیات خود گفت: در خصوص موضوع فراری بودن باید بگویم لطفا از پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران استعلام کنید چرا که یک ماه قبل از اینکه من دستگیر شوم خانه من سرقت شد و در پایگاه دوم نیز ثبت شده که خانه من مورد سرقت قرار گرفته و در دادگاه پرونده تشکیل دادم.
وی افزود: مسئله بعدی این است که آقای جنت مکان ده روز قبل از دستگیری به بنده از زندان اوین زنگ زد که حکم جلب تو صادر شده روزی که مرا گرفتند خدمت آقای تبار رسیدم و گفتم این شرکت مال علی زرنانی بوده است. من اگر از خانه مردم دزدی کنم و به طور مثال فقط آقای X این را بداند باید دیوانه باشم که به بقیه نیز موضوع را بگویم.
> علی زرنانی گفت چون تو مرا لو دادی
پدرت را در می‌آورم
این متهم ادامه داد: من به علی زرنانی زنگ زدم و او بدون اینکه بداند به خانه من آمد و دستگیر شد. علی زرنانی تمام چیز‌ها را علیه من نوشته و گفت چون تو مرا لو دادی پدرت را در می‌آورم.
در این قسمت از جلسه دادگاه اعلایی نماینده دادستان در جایگاه قرار گرفت و ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص متهم اخوت فرد گفت: آقای اخوت فرد در زمان دستگیری نقل قول‌های متفاوتی را در مورد مبلغ سرمایه‌گذاری بیان کرده است. در اظهارات شما در مورخ ششم دی ماه ۹۷ می‌گوید که با شرکت طرح و نقشه پناهی آقای جنت مکان و زرنانی داد و ستد مالی داشته‌اند و حدود ۴ میلیارد تومان بابت خرید ارز دولتی پرداخت کرده‌ام.
> در مورد ۵۵۰ میلیون هیچ اطلاعی نداشتم
متهم اخوت فرد بیان کرد: پیش فاکتور آن موجود است و من همه جا نوشته ام. بنده گفتم که حدود فلان مبلغ بوده و روزی که ما پول را برای دانه سویا دادیم به اتفاق آقای زرنانی برای ناهار به دفتر آقای کوروش مُر رفتیم که در آنجا آقای مر به من گفت که زرنانی در حال انجام معامله‌ای است یکی دو ماه صبر کنی پول شما را بر می‌گرداند. در مورد ۵۵۰ میلیون نیز که آقای جنت مکان به حساب آقای اشرفی می‌ریزد هیچ اطلاعی نداشتم.
نماینده دادستان اذعان کرد: در هتل اوین دو نقل قول داریم در یکجا گفته‌اید که آقای دستغیب به آقای جنت مکان بدهکار بوده و در یک جا نیز می‌گویید بعد از آن جلسه آقای دستغیب چک را به حساب شرکت آقای زرنانی واریز کرد. بعد از آن آقای جنت مکان مبلغی را واریز کرد.
متهم اخوت فرد گفت: در مورد مبلغی که گرفته شده باید بگویم ۷ یا ۸ روز قبل از رفتن به آگاهی من به صورت تلفنی با آقای جنت مکان که در زندان بود صحبت کردم من اطلاع نداشتم که پول به کجا واریز شده و نمی‌دانستم که آقای جنت مکان پول را کجا ریخته است.
نماینده دادستان گفت: در اظهارات شما آمده است که با آقای اشرفی و من تماس گرفته شد و گفته شد که این مبلغ را خودم به شما می‌دهم. آقای زرنانی می‌گوید که آقای جنت مکان آن پول را که به آقای اشرفی داده یک دستگاه رنو از او گرفته است. شما باید حقیقت را بگویید که نتیجه جلسه هتل اوین چه شد.
متهم اخوت فرد گفت: شرکت طرح و نقشه پناهی تک امضا بوده و من ارز دولتی نگرفته‌ام.
نماینده دادستان نیز در واکنش به سخنان متهم اخوت فرد اظهار کرد: نام شما به عنوان مدیر بازرگانی ثبت شده و آقای جنت مکان می‌گوید در مشهد با آقای اخوت فرد آشنا شدم و می‌گوید که آقای اخوت فرد گفته است در بانک شما اصلا صحبت نکن و غروب آن روز رئیس بانک را که دوست اخوت فرد بود به خانه آورد و پس از تخصیص ارز ظرف یک ساعت وصول شد.
> رئیس بانک را به یک خانه ۴۰ متری نمی‌آورم
متهم اخوت فرد ادامه داد: من سرمایه‌گذار گردن کلفتی هستم و نه آدمی که رئیس بانک را به خانه خود بیاورم به والله دروغ می‌گوید من با رئیس بانک ارتباط دارم، اما آن رئیس بانک را به یک خانه ۴۰ متری نمی‌آورم. اعلایی تصریح کرد: شما می‌گویید بانکی که معرفی کرده هیچ تاثیری نداشت، اما گزارش وزارت اطلاعات چیز دیگری می‌گوید.
متهم اخوت فرد گفت: روزی که آقای تبار ۹میلیون دلار را نوشت آنجا گفتم که از کجا گرفته شده و بعد فهمیدم ۴ بانک بوده است. من به هر تصمیم و دستوری که در این دادگاه برای من گرفته شود ایمان دارم، اما در مورد ارز حداقل باید یک حساب خارجی داشته باشم یا نه. من اطلاعات ثبت سفارش ندارم.
قاضی صلواتی نیز در این بخش از جلسه دادگاه خطاب به متهم اخوت فرد گفت: آیا شما نسبت به شرکت پیش رو فناوران تعهدی دارید؟
> همه اینها سناریو است
متهم اخوت فرد نیز در پاسخ گفت: همه اینها سناریو است.
قاضی صلواتی اذعان کرد: آیا گزارش وزارت اطلاعات سناریو است؟
این متهم نیز گفت: من ثبت سفارش بلد نیستم.
نماینده دادستان نیز اظهار داشت: در مورد اظهارات خانم اکبریان که گفته‌اند کار خرید شرکت را آقای زرنانی با همکاری آقای اخوت فرد انجام می‌داده و شرکت فعالیتی نداشته و آقای اشرفی و آقای اخوت فرد در شرکت طرح و نقشه پناهی سرمایه‌گذار بودند چه می‌گویید؟
متهم اخوت فرد بیان کرد: همه این اتفاقات از زمانی افتاد که آقای زرنانی در خانه من دستگیر شد.
نماینده دادستان گفت: شما در شرکت پیشرو فناوران نقش دارید و کار اصلی آن مرتبط با شرکت پناهی است حسب استعلام از بانک پاسارگاد ۸۹ فقره ارز دولتی از نوع یووآن چین دریافت شده که رفع تعهد نشده است. چه توضیحی دارید؟
متهم اخوت فرد گفت: به خدا اینطوری نبوده است.
نماینده دادستان نیز اذعان کرد: در مورد مهر‌هایی که از منزل شما کشف شد چه می‌گویید؟
این متهم گفت: زمانی که می‌خواستیم برای دانه سویا یا شمش پیش پرداخت واریز کنیم یک رسید از شرکت می‌گرفتیم و مهر آن را نیز تحویل می‌گرفتیم.
نماینده دادستان اظهار کرد: آقای دستغیب گفته است که آقای اخوت فرد تماس گرفته و گفته شرکت مال من است و پیرو همان تماس جلسه‌ای را در هتل اوین گذاشتیم.
قاضی صلواتی در این بخش از جلسه دادگاه از مهدی دستغیب خواست به عنوان مطلع در جایگاه قرار گیرد.دستغیب ضمن قرار‌گیری در جایگاه گفت:متهم اخوت فرد درست می‌فرماید دسته چک را به من داد، اما دلیل آن را نگفتند دسته چک را خودم از وی در دفتر خودشان گرفتم.وی ادامه داد: ۱۸۰ هزار یورو بابت پرداخت قبلی به ما بدهکار هستند و پول ما را نداده بودند. چک ۹۰۰ میلیونی را درهتل اوین تحویل خودشان دادم.
> ۸۰ هزار یورو را به من ندادند
دستغیب تصریح کرد: ۸۰ هزار یورو را به من ندادند و زمانی که از آقای مر پیگیری کردم گفتند که بابت طلب اخوت پرداخت شد است، اما من با آقای اخوت صحبت نکردم.
قاضی صلواتی اذعان کرد: شما ۵۰ میلیون تومان به حساب آقای مر واریز کردید.
دستغیب در پاسخ گفت: در روز اول که آقای مر مرا دید گفت که بدهکار هستم و اگر ممکن است ۵۰ میلیون تومان به من بده به همین دلیل این مبلغ را به وی دادم، اما هنوز برنگردانده است.
وی افزود: عموی وی (متهم کوروش مر) عادل مر مربی بنده بودند و به من گفتند که پول تو را نمی‌خورد. آقای اخوت فرد در مراحل خرید ما نبودند.
قاضی صلواتی در این بخش از جلسه دادگاه از متهم علی زرنانی خواست تا در جایگاه قرار گیرد و ضمن تفهیم اتهام به وی از او خواست تا دفاعیات خود را شرح دهد.
متهم زرنانی نیز ضمن معرفی خود گفت: دارای سابقه کیفری یک مورد اختلاف حساب با شریکم و یکی از سال ۹۳ یا ۹۴ در قضیه تهاتر با مشتری به مشکل خوردم. من در شرکت طرح و نقشه پناهی مسئولیتی ندارم.
قاضی صلواتی در واکنش به دفاعیات متهم زرنانی گفت: این شرکت بی‌در و پیکر بوده است؟
متهم زرنانی ادامه داد: نه هیئت مدیره و مدیر عامل دارد.
> متهم زرنانی: اتهامات وارده را قبول ندارم
متهم زرنانی ادامه داد: من اتهامات وارده را قبول ندارم. در سال ۹۲ با دو شرکت با فردی شراکت نمودم که متاسفانه خیر و برکتی برای من نداشت. این متهم خاطرنشان کرد: در مرداد سال ۹۷ شریک من عذاب وجدان گرفت و رضایت داد و چندین دست نوشته برای من و خانواده‌ام نوشت در ادامه برای توسعه فعالیت با ثبت دو برند شروع به کار کردم و با همکاری آقای مازیار فتحی به چند شهر مراجعه کردیم. به واسطه آشنایی آقای فتحی با آقای جنت مکان با وی آشنا شدم و آقای فتحی در نوروز سال ۹۶ پس از تسویه حساب با بنده به کشور دیگری رفت و آقای جنت مکان در این مدت چند بار به دفتر من مراجعه می‌کرد. متهم زرنانی بیان کرد: در تاریخ ۱۵ مرداد ماه سال ۹۶ آقای جنت مکان تقاضای ۱۵ میلیون پول نقد از من کرد که در مقابل یک رسید خطی به وی پرداخت نمودم. پس از مدتی به من گفت که با آقای اخوت و اشرفی شراکت کرده است و از من تقاضای خرید کردند. از آنجایی که عضو نیرو‌های فعال بسیج بودند به وی اعتماد کردم.
وی با بیان اینکه تمامی مدارک طبق مستندات بوده که توسط وکیل مدافع به دادگاه ارائه خواهد شد، گفت: متهمان دیگر در این پرونده که منشا آن اختلاف حساب مالی بوده با دسیسه و تبانی ادعا کردند که من نقش داشتم.
> هزار جور تهدید شدم
متهم زرنانی بیان کرد: من نه تنها با نامبردگان مشارکت نداشتم بلکه از نیت و سوء نیت آن‌ها خبر نداشتم و اکنون نیز مالباخته شده ام.
وی با تاکید بر اینکه تمامی مطالب ارائه شده توسط وی مستند بوده، گفت: پس از درخواست مطالباتم هزار جور تهدید شدم به گونه‌ای که این تهدیدات به خانواده‌ام نیز رسید من نه عضو هیئت مدیره، نه مجری، نه متولی، نه کارمند و نه معرف بودم و فقط از آقای جنت مکان و شرکت طرح و نقشه پناهی طلبکار بودم.
این متهم ادامه داد: در خصوص کشف کپی مدارک ۱۵ شرکت در دفتر کارم باید بگویم که در مهرماه سال ۹۷ تصمیم داشتم یک انجمن کارگران و کارفرمایان راه‌اندازی کنم تا جایی که می‌دانم هیچ یک از شرکت‌های ذکر شده کارت بازرگانی ندارند چه برسد به فعالیت‌های ارزی فضای شغلی و فکری من چیزی جدا از اتهامات وارده است.وی ضمن تکذیب تمام موارد مطرح شده از سوی دیگر متهمان پرونده در خصوص وی گفت: تمامی اظهارات بیان شده توسط متهمان در خصوص من کذب محض است و این سناریو را جهت رفع اتهام از خود علیه من عنوان کرده‌اند لذا از دادگاه درخواست صدور حکم برائت دارم.
قاضی صلواتی خطاب به متهم زرنانی گفت: خانم اکبریان می‌گوید آقای زرنانی کار خرید ارز را با آقای اشرفی و اخوت فرد انجام می‌داده است چه توضیحی دارید؟
متهم زرنانی مدعی شد: این سوء برداشتی از بازجویی بوده است.
> مگر قاضی هستید که تحلیل می‌کنید
قاضی در واکنش به این گزاره متهم زرنانی گفت: شما مگر قاضی هستید که تحلیل می‌کنید.
این متهم نیز بیان کرد: نه، اما من کار خرید و فروش ارز را بلد نبودم.
قاضی صلواتی اظهار کرد: بر اساس استعلام پلیس آگاهی شما سوابق بسیاری در زمینه کلاهبرداری دارید که ۳۱ فقره است. باید بدانید که کلاهبرداری به پایان خط رسیده است.
> کلاه کسی را برنداشتم
متهم زرنانی نیز عنوان کرد: من کلاه کسی را برنداشتم.
قاضی صلواتی گفت: آقای رحمت الله عادلیان می‌گوید آقای زرنانی نماینده و پیگیر کار‌های شرکت بوده است. در این خصوص چه توضیحی دارید؟
این متهم گفت: این تفسیر دارد آقای عادلیان چندین فقره برگ سبز گمرکی به من دادند و گفتند که بابت اینها واردات می‌کنیم.
قاضی صلواتی بیان کرد: آقای جنت مکان و مر به دستور شما کار می‌کردند.
متهم زرنانی تصریح کرد: این صحت ندارد آقای مر می‌فرماید که شرکت ارز آماده داشته، اما اولین بانک، سرمایه بوده و ارتباطی به من نداشته است.
> شما به یک معتاد هم رحم نکردید
قاضی صلواتی اذعان کرد: شما به یک معتاد هم رحم نکردید و با یک وعده غذا و ۵۰ هزار تومان به وی پست مدیریت دادید چه توضیح دارید؟
این متهم گفت: سه ماه قبل از این ادعا فرد مذکور در شرکت عضو بودند و آقای اخوت و اشرف وی را در کمپ اعتیاد گذاشتند.
> به من می‌گفت
آنقدر به تو مواد می‌دهم تا بمیری
قاضی در این بخش از جلسه دادگاه از نادر که همان فرد معتاد بود که اکنون ترک کرده است، خواست تا به عنوان مطلع در جایگاه قرار گیرد و توضیحات خود را شرح دهد. نادر ضمن قرار‌گیری در جایگاه گفت: این آقا توهین می‌کند تاریخ دقیق را نمی‌داند، اما آقای زرنانی مرا به شرکت آورد من هروئین و شیشه می‌کشیدم به من گفت کارت ملی داری برای من هروئین و شیشه می‌گرفت و می‌داد تا بکشم و می‌گفت آنقدر به تو مواد می‌دهم تا بمیری. من آقای اشرفی را در کمپ شناختم. وی ادامه داد: مرا یکسال در دفترش نگه داشت و مدارک مرا گرفت آقای زرنانی هر کاری که دوست دارد می‌کند من مدیر عامل هستم، اما ۲ هزار در جیب من نیست و هفته‌ای ۵۰ تومان به من می‌داد من ۵۰۰ سفته امضا کردم. این آقا اگر مشق و انشای خود را می‌نوشت به درجه‌های بالاتری می‌رسید.
قاضی صلواتی خطاب به نادر گفت: آقای زرنانی می‌دانست که خانم شما مبتلا به سرطان است؟
نادر در پاسخ گفت: خیر همسرم هنوز هم خوب نشده است.
در این بخش از جلسه دادگاه متهم زرنانی بیان کرد: این آقا (نادر) کارمند شرکت آقایان اشرفی و اخوت بوده واگر اتفاقی پشت صحنه با وی افتاده که مطمئنم افتاده است به من ارتباطی ندارد. روز آخر که این آقا (نادر) را دیدم گفت آقای اشرفی من، همسرم و پسرم را در شرکت‌های دیگر آقای کاظم نژاد عضو کرده است اگر ترک کرده چه لزومی دارد که توسط آقای اشرفی وارد شرکت‌های دیگر شود.
وی افزود: وی به کمپ رفته و سالم شده و اکنون عضو شرکتی شده که آقای اشرفی می‌خواسته است خودش گفت آنقدر خوب شدم که آقای اشرفی برای من کارت بازرگانی گرفته است.
قاضی صلواتی اظهار کرد: گفته شده که آقایان اخوت و اشرفی در شرکت فناوران پارسه نیز ارز دریافت کرده‌اند.
متهم زرنانی گفت: من دراین خصوص کمال همکاری را کردم.
قاضی صلواتی بیان کرد: آقای مر آقای دستغیب را برای خرید ارز معرفی کرده در این خصوص چه توضیحی دارید آیا شرکت طرح و نقشه تولیدی بوده که ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار ارز دریافت کرده است جای تاسف دارد که بیت المال مسلمین را به افرادی می‌دهند که هیچ نظارتی بر آن نیست و نه در دارد و نه پیکر.
متهم زرنانی در خصوص موارد مطرح شده از سوی قاضی صلواتی اظهار بی‌اطلاعی کرد.
قاضی صلواتی نیز گفت: اختلاف خود با آقایان اشرفی و اخوت را وارد پرونده نکنید. از این میزان سود چقدر دست شما آمده و آن ارز کجا رفته است؟
متهم زرنانی عنوان کرد: من خودم نیز مالباخته شدم.
در بخش دیگری از جلسه دادگاه قاضی صلواتی خطاب به متهم اشرفی گفت: چرا اموال خود را به نام یک معتاد زدید آیا برای فرار از قانون بوده است؟
این متهم گفت: او معتمد خوبی بود.
نماینده دادستان با اشاره به تماس‌های مکرر متهم اشرفی با باجناق خود از داخل زندان گفت: آیا اموالی به نام باجناقتان دارید؟
این متهم در پاسخ گفت: خیر من یک شرکت ثبت کردم که کارت بازرگانی آن آذرماه صادر شد و شرکت به نام باجناقم بوده است.
در این بخش از جلسه دادگاه نماینده دادستان ازمتهم اشرفی خواست تا در خصوص وجوه پرداختی به متهم جنت مکان توضیح دهد.
متهم اشرفی در پاسخ گفت: دو تا ۵ میلیون تومان از اداره آگاهی پرداخت کردم.
قاضی صلواتی در واکنش به این گزاره متهم اشرفی گفت: خودش می‌گوید که از زندان ماهی ۴میلیون تومان پرداخت می‌کردید که این همان حق السکوت است.
در ادامه جلسه دادگاه متهم جنت مکان بیان کرد: من نه پولی خوردم نه ریالی درآوردم، اما باید یک چیز را به آقای زرنانی بگویم و آن اینکه زمانی که جلوی آن بنده خدا هروئین می‌گذاشتی و می‌کشید به این فکر کن که یک روز ممکن است کسی جلوی پسرت هروئین بگذارد من اشتباه کردم که به ایشان اعتماد کردم.به گزارش میزان، قاضی صلواتی در این بخش از جلسه دادگاه ضمن اعلام ختم رسیدگی بیان کرد: متهمان اگر تا پیش از صدور حکم دادگاه اصل ارز یا معادل ریالی آن را به صندوق امانات دادگاه پرداخت کنند مشمول تخفیف خواهند شد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام