کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 23 آذر 1398   Saturday 14 December 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 12 آذر 1398

صفحه خبر: اجتماعی

آفتاب یزد- گروه اجتماعی: کسی نیست که نامش را نشنیده باشد، « ایدز» معمولا به عنوان بیماری ترسناک و به شدت واگیرداری شناخته می‌شود که افراد، ابتلا به آن را مساوی با مرگ می‌دانند اما این تصور غیرواقعی تنها زندگی را برای مبتلایان به این بیماری سخت‌تر می‌کند. تا پیش از این صحبت‌ها و هشدار‌ها درباره ایدز به صورت در گوشی اتفاق می‌افتاد. پزشکان و متخصصان این بیماری سعی داشتند در لفافه، جامعه را از مخاطرات آن آگاه سازند، این در حالی است که در سال‌های اخیر تابو شکنی‌های زیادی در رابطه با این بیماری اتفاق افتاده است و حالا خیلی واضح‌تر و راحت‌تر درباره این بیماری، چگونگی ابتلا به آن و راهکار‌های جلوگیری از آن صحبت می‌شود. اما خبرهایی که چند روز اخیر درباره بیماری ایدز منتشر شده است نگران‌کننده به نظر می‌رسد، همین موضوع هم بر لزوم اطلاع‌رسانی دقیق درباره بیماری « ایدز» تاکید دارد.
>سن ابتلا به اچ‌آی‌وی بر اثر رابطه جنسی
به ۱۵ سال رسیده است
چند روز پیش مینو محرز رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران در گفت و گو با ایلنا با تاکید بر اینکه نیاز به اطلاع‌رسانی در زمینه ابتلا به اچ‌آی‌وی بسیار جدی است، گفته بود: «این آموزش‌ها به هیچ‌وجه ممنوعیت دینی ندارند، بلکه خط قرمز‌های افرادی که نگرش منفی دارند، مانع اطلاع‌رسانی می‌شود و این خط قرمز‌ها به جوانان ما آسیب‌ می‌زنند.» او همچنین تاکید کرده بود:« در همه دنیا به مردم آموزش جنسی داده می‌شود.»
>موج سوم ایدز چگونه آغاز شد
او همچنین درباره موج سوم شیوع بیماری ایدز هشدار داده بود و در گفت و گو با مهرگفته بود: «موج اول بیماری ایدز از طریق خون‌های آلوده وارد کشور شد و موج دوم از طریق تزریق مشترک موادمخدر بود، موج سوم از طریق رفتارهای پرخطر جنسی رخ می‌دهد و لزوم توجه ما را به این بخش دو چندان می‌کند. لذا وجود مداخلات متناسب با فرهنگ برای حفظ سلامت جنسی نوجوانان و جوانان قبل از ازدواج، ضروری و برنامه‌ریزی برای این امر اجتناب ناپذیر است. عدم آموزش جوانان و سیاستگذاری‌های کلان در این زمینه می‌تواند وضعیت آسیب‌ پذیری جوانان در برابر HIV و دیگر بیماری‌های مقاربتی را افزایش دهد. از جمله مسائل قابل تامل در سیستم HIV کشور، انگ و استیگمای موجود و رفتارهای تبعیض آمیز نسبت به مبتلایان به ویروس بوده که گاها در ارائه دهندگان خدمات بهداشتی هم شاهد آن هستیم. برای کاهش انگ موجود لزوم به روز‌رسانی اطلاعات خدمات دهندگان بهداشتی تحت نظارت مرکز تحقیقات ایدز ضروری است.»
>خطر موج سوم ایدز کشور را تهدید می‌کند
روز گذشته نیز معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی استان بوشهر گفته بود:« موج اول ابتلا به HIV و یا ایدز از راه تزریق و سرنگ آلوده، موج دوم انتقال از راه مادر به فرزند و موج سوم از رفتارهای جنسی نامطمئن و پرخطر است: کشور ما هنوز وارد موج سوم نشده اما این خطر ما را تهدید می‌کند.»
به گزارش عصر ایران، محمد غلامی در پاسخ به آمار و درصد مبتلایان عنوان کرد: «در بهزیستی برنامه‌ای تحت عنوان کنترل ایدز داریم و بیشتر برنامه و سیاست‌های ما حمایتی است تا اینکه به دنبال تشخیص باشیم، تشخیص بر عهده دانشگاه علوم پزشکی و سیستم بهداشتی و درمانی است و طبیعتا حمایت‌های ما ممکن است شامل همه مبتلایان به این ویروس نباشد. ترجیحا هم دستگاه‌های اجرایی از دادن آمار دقیق خودداری می‌کنند و ما هم آمار دقیقی از مبتلایان به HIV نداریم. یک برنامه ملی تحت عنوان ۹۰.۹۰.۹۰ تعریف شده که در آن تا پایان سال ۹۸، به میزان ۹۰ درصد افراد HIV+ شناسایی شوند، ۹۰ درصد آنان تحت درمان داروی ضدویروس قرار بگیرند و ۹۰ درصد مبتلایان نیز در این بازه پایدار بمانند، زیرا پایدار ماندن در این دارو پروسه‌ای دارد. این طرح از سال ۹۴ آغاز شده و در برنامه استراتژیک کشوری پیشگیری از ایدز قرار گرفته و اجرای آن بر عهده وزارت بهداشت و درمان است که بهزیستی نیز در این طرح همکاری می‌کند.»
>جدیدترین آمار تعداد مبتلایان به ایدز
پروین افسر کازرونی رئیس اداره ایدز و کنترل بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت در گفت و گو با ایسنا، در رابطه با آمار جدید ایدز گفته است:«کل موارد ثبت شده این بیماری از ابتدا تا کنون ۴۰هزار و ۵۷۳ نفر بوده‌اند که ۶۰.۱ درصد به دلیل اعتیاد تزریقی و ۲۲.۲ به دلیل رابطه جنسی پرخطر به این بیماری مبتلا شده‌اند؛ در این میان سهم زنان ۱۸ درصد و سهم مردان ۸۲ درصد بوده است.
۵۰ درصد کل موارد شناخته شده در زمان تشخیص در گروه سنی ۲۰ تا ۳۵ سال بوده‌اند.»
وی در خصوص موارد جدید تشخیص داده شده ایدز در شش ماهه نخست سال اظهار کرد: «حدود هزار نفر در شش ماهه نخست سال جاری تشخیص داده شده‌اند. این آمار بیانگر آن است که در موارد تشخیصی جدید ۳۱درصد زن و ۶۹ درصد مردان هستند. از این تعداد ۴۶.۴ به دلیل رابطه جنسی پرخطر و ۲۲ درصد به دلیل اعتیاد تزریقی به ایدز مبتلا شده‌اند. تخمین ما از آمار ابتلا به ایدز حدود ۶۰ هزار مبتلای زنده است، اما درحال حاضر ۲۱هزار و ۶۳۵ مورد آنها تشخیص داده شده‌اند. این آمار نشان می‌دهد ۶۵ درصد موارد مبتلا از وضعیت خود آگاه نیستند و تشخیص داده نشده‌ و تحت مراقبت و درمان نیستند و به این ترتیب ویروس از فرد مبتلا به همسر و فرزندش منتقل شده و موارد افزایش می‌یابد. چالشی که اکنون ما با آن روبرو هستیم، تفاوت میان میزان تخمین ما از افراد مبتلا به اچ‌آی وی و کسانی است که برای دریافت خدمات درمانی مراجعه می‌کنند. یکی از دلایل این موضوع آگاهی کم در خصوص وجود این مراکز است.»
>باید تابوی ایدز از بین برود
با وجود آمار‌های ارائه شده نگرانی‌ها در رابطه با این بیماری افزایش یافته است و لزوم آگاهی‌رسانی در این رابطه بیش از پیش احساس می‌شود. حسینعلی شهریاری عضو کمیسیون بهداشت و درمان در رابطه با این بیماری و لزوم آگاهی‌رسانی به جامعه درباره آن به آفتاب یزد گفت:« ایدز یکی از خطرات جدی است که متاسفانه بنا به دلایلی به صورت جدی به آن پرداخته نشده است، اما نگرانی‌ها درباره آن جدی است و باید آگاهی‌هایی درباره آن به جامعه داده شود. ما در برخی مواقع به دلیل بعضی محدودیت‌ها صورت مسئله را پاک می‌کنیم این اصلا درست نیست. باید واقعیت ایدز را بپذیریم و راهکاری پیدا کنیم که هم بتوانیم از شیوع آن جلوگیری کنیم و هم با آن مقابله کنیم؛ از طرف دیگر سطح سواد جامعه در رابطه با پیشگیری و مراقبت از خود در برابر این بیماری باید افزایش پیدا کند و این نیاز به آموزش دارد و باید کارشناسان در این زمینه فعالیت داشته باشند. حتی باید آموزش و پرورش هم در رابطه با این مسئله آموزش‌هایی را برای دانش آموزان در نظر بگیرد، دانشگاه‌ها باید آموزش‌هایی را لحاظ کنند و از همه مهمتر صدا وسیمای ملی است که می‌تواند در آگاهی‌رسانی به جامعه نقش موثری را ایفا کند. باید بتوانیم این بیماری را کنترل کنیم چون واقعا نگرانی‌ها در رابطه با این بیماری جدی است.»
او در ادامه افزود:« ما آمار دقیقی از مبتلایان به ایدز نداریم و اولین دلیل آن هم خود افراد مبتلا هستند چون وقتی انگ ایدز به آن‌ها زده می‌شود از جامعه ترد می‌شوند، این سبب می‌شود که مبتلایان به ایدز این بیماری را بروز ندهند و این موضوع هم خطرات زیادی به همراه دارد و می‌تواند سبب شود که افراد دیگری هم به این بیماری مبتلا شوند. باید تابو بیماری ایدز را به نوعی در جامعه از بین ببریم چون ایدز هم بالاخره یک بیماری است،باید آموزش‌های لازم در این زمینه داده شود. باید مراقبت‌ها و آگاهی‌های لازم در این خصوص صورت بگیرد. باید وزارت بهداشت و درمان، ساز و کار خاصی درباره آموزش و آگاهی‌رسانی درباره این بیماری بیاندیشد. ما باید راهکار‌هایی پیدا کنیم که بتوانیم از شیوع آن جلوگیری کنیم. به نظر من آموزش‌ها در این زمینه در آموزشگاه‌ها و دانشگاه‌ها باید توسط افراد هم جنس داده شود تا علاوه بر حفظ شئونات و مسائل اخلاقی، جامعه را آگاه کنیم.»
این طور که پیداست زنگ خطر ابتلا به ایدز در کشور به صدا در آمده است و این روز‌ها بیش از هر زمانی لزوم آگاهی‌رسانی به جامعه در این باره احساس می‌شود. با این وجود همچنان تابو‌هایی درباره این بیماری وجود دارد و آمار درستی هم از مبتلایان به این بیماری منتشر نشده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام