کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 07 خرداد 1399   Wednesday 27 May 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 11 آذر 1398

صفحه خبر: سرمقاله‌ها

روز گذشته برخی خبر ها حاکی از این بود که پس از گذشت دو سال از تصویب قانون هوای پاک هنوز اجرای این قانون هیچ بودجه‌ مشخصی ندارد. در رابطه با این موضوع باید بگویم که دلیلش مشخص است، چون دولت پولی ندارد که بخواهد در این راه هزینه کند. علاوه بر این ها من جایی خواندم که 10 مصوبه برای هوای پاک تصویب شده است اما هیچ کدام از آن ها در طول این سال ها اجرا نشده است و دلیل اصلی آن هم این است که ما پول نداریم.
یک مصوبه چندی پیش تصویب شد که طبق آن، چنانچه در یک استان، استاندار و مدیر کل محیط زیست آن استان تشخیص دهند یک واحد آلاینده زا است، باید پلمپ شود. گفتن این موضوع ساده است اما عمل به آن کار بسیار سخت و غیر ممکنی است برای اینکه با تعطیل شدن یک واحد چند صد نفر از نان خوردن می افتند و از این موضوع نمی توان چشم پوشی کرد، از طرف دیگر مهمترین مشکل این است که این واحد ها آلاینده زا هستند چون ما خیلی از اغلام ضروری که از آلودگی هوا جلوگیری می کند را نداریم، اگر فیلتر مناسبی برای آن ها وجود داشت امروز آن ها آلاینده زا نبودند. از همه مهمتر این است که پولی هم نداریم تا بتوانیم امکانات ضروری برای جلوگیری از آلودگی را برای آن ها تامین کنیم. به همه این دلایل آن قانون تصویب شده غیر قابل اجرا است و ارزش آن از کاغذی که روی آن نوشته شده هم کمتر است!
در عمل چیزی که ما در نتیجه این مصوبات میبینیم این است که واحد هایی که آلودگی ایجاد می کنند سر جای خود هستند، اتومبیل هایی که آلودگی تولید می کنند همچنان پا بر جا هستند و هیچ امکاناتی برای جلوگیری از آلودگی هوا وجود ندارد چون پولی نیست که بخواهند برای این مصوبات به عنوان بوجه در نظر بگیرند و امکاناتی فراهم کنند.
اشکال از مردم نیست، از دولت است که یا به دلیل تحریم ها، یا به دلیل ملاحظاتشان و یا حتی اجرا نشدن مصوبات نمی توانند از آلودگی هوا جلوگیری کنند!
4 سال پیش اعلام کردند که 2 سال بعد از خرید خودرو ها باید معاینه فنی گرفته شود، بعد در مجلس شورای اسلامی این مدت را به 5 سال افزایش دادند و دلیل آن هم این بود که ما مراکز معاینه فنی به اندازه کافی نداریم بنابر این اگر قرار بود زمان معاینه فنی همان 2 سال پس از خرید خودرو باشد افراد باید بیشتر از 1 ماه در صف معاینه فنی می ماندند؛ بنابراین معاینه فنی عملا غیر قابل اجرا شد. خودرو سازهای ما از قطعات پایدار استفاده نمی‌کنند چون اگر قرار بر این باشد باید هزینه خودرو ها چندین برابر شود. در کشور های دیگر گارانتی برای خودرو ها و قطعات آن در نظر گرفته می شود اما در کشور ما هنوز یک سال از خرید اتومبیل نگذشته کاتالیست آن از بین رفته است! مسخره تر از همه این است که در کشور ما کاتالیست که نقش مهمی در کاهش آلایندگی ناشی از احتراق سوخت موتورهای درون سوز ایفا می کند، در خودرو های سواری اجباری است اما در ماشین های سنگین و کامیون‌ها اجباری نیست! مسائلی که گفته شد را اگر کنار هم قرار دهید آن وقت متوجه خواهید شد که چرا وضعیت هوایمان این روزها به این صورت است. هوای پاک در شرایط فعلی و ماستمالی اتومبیل ساز ها
غیرقابل اجرا است


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام