کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 05 خرداد 1399   Monday 25 May 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 18 آبان 1398

صفحه خبر: صفحه آخر

محمد ماکویی‪-‬ بچه کوچکش اصلا و ابدا «کارتونی» نبود، زیرا بیشتر از سنش می‌فهمید و کاملا مسخره می‌دید حیواناتی که در عالم واقعیت حرف نمی‌زنند را در حالی که به زبان شیرین و شیوای فارسی سخن می‌گویند ملاحظه نماید. وقتی ماجرا را شنیدم به او حق داده و این سوال را از خودم مطرح نمودم که واقعا چرا انیمیشن‌سازان حرف توی دهان حیوانات معصوم گذاشته و سعی می‌کنند به جای واقع گرا بار آوردن بچه‌ها، آنها را اهل عالم برهوت بار بیاورند. با کمی تفکر به این نتیجه رسیدم که این سوال کاملا بی‌مورد است، زیرا اگر بخواهیم با تمام ماجراها کاملا واقع گرایانه برخورد نماییم، باید از ترجمه متون و برگرداندن آنها به زبان فارسی هم خودداری نماییم. به عبارت دیگر، درست است که گاهی بد نیست فیلم‌ها و سریال‌های خارجی با زبان اصلی به خورد بیننگان عزیز و گرامی داده شوند تا زبان آنها کمی راه بیفتد، اما این نیز درست نیست که از ترس اینکه مردم فکر کنند در همه جای دنیا مردم فارسی حرف می‌زنند از ترجمه و حرف توی دهان بازیگران بیگانه گذاشتن خودداری ورزیم. در واقع باید پذیرفت که چگونگی فکرکردن مردم دلیل قانع کننده‌ای بر اینکه ما چگونه رفتار کنیم به حساب نمی‌آید و لذا در عوض رفتار درست ما، این فکر غلط دیگران است که باید دستخوش
تغییر و تحول اساسی گردد. در خاطرات یکی از شاهان قاجار «در فرانسه، بچه‌های کوچک هم فرانسه حرف می‌زدند» را می‌خوانیم. چیزی که نشان می‌دهد شاه نام نبرده گمان می‌کرده بچه‌های همه نقاط دنیا به زبان فارسی زبان باز کرده و فقط در بزرگسالی است که حرف زدن به زبان غیرفارسی را می‌آموزند! نکته دیگر این است که «حیوانات حرف نمی‌زنند» تا حدی از نگاه خودخواهانه انسان‌ها نشات می‌گیرد، زیرا حیوانات به زبان خودشان حرف می‌زنند.با این حساب باید قبول کرد که نه تنها کار انیمیشن سازان درست است، بلکه دست آنها را بابت اینکه می‌خواهند حیوانات را موجوداتی جاندار که هر جور هست باید حرف دلشان را شنید و برایش ارزش و اهمیت قائل شد.
همانطور که همه می‌دانیم امروزه حیوان‌آزارها، درست وحسابی، وجود داخلی داشته که اگر انیمیشن‌هایی که نشان می‌دهند «حیوانات هم حرف می‌زنند» وجود خارجی نداشتند باید ذره بین به دست گرفته و دنبال دوستداران حیوانات می‌گشتیم!؟


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام