کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 04 اسفند 1398   Sunday 23 February 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 18 مهر 1398

صفحه خبر: صفحه آخر

آفتاب یزد – گروه شبکه: رسانه‌های غربی روز چهارشنبه گزارش دادند که «کارل گوستاف» شانزدهمین پادشاه سوئد، پنج نوه خود را برای صرفه جویی در هزینه‌ها از امتیازات سلطنتی خلع کرده است. این رسانه‌ها افزودند: پادشاه سوئد طی فرمانی ۵ نوه خود را از سلطنت خلع کرده تا ضمن صرفه جویی در هزینه‌ها، آنها از رعایت وظایف سلطنتی معاف شوند. این پنج نوه همچنان عضو خاندان سلطنت باقی خواهند ماند و القاب دوک و دوسش را هم تصاحب خواهند کرد، اما از انجام تکالیف و تشریفات سلطنتی معاف خواهند بود.آنان دیگر از محل بیت‌المال مستمری دریافت نخواهند کرد. این تصمیم البته دو نوه پادشاه گوستاف را که در رده بعدی کسب پادشاهی هستند شامل نخواهد شد. ناظران می‌گویند، این اقدام ناشی از درخواست‌ها و فشارها به خاندان سلطنتی سوئد برای صرفه جویی در هزینه‌ها و دستمزدها است. به این ترتیب این پنج نوه که بین یک تا ۵ سال سن دارند دیگر واجد دریافت هزینه‌ها از محل مالیاتی که شهروندان می‌پردازند، نمی‌شوند. تحلیلگران سوئدی براین باورند که این تصمیم واکنش پادشاه به طرح‌هایی است که در چند سال گذشته نسبت به رشد تعداد اعضای خانواده سلطنتی طرح شده بود و این که چند سال پیش پارلمان سوئد از تمایلش برای بازبینی هزینه‌های خاندان سلطنتی از محل بودجه عمومی خبر داده بود. دیک هریسون تاریخدان سوئدی دراین باره گفت: این تصمیم در راستای نگاه جامعه سوئد است که فکر می‌کند نباید دیگر خرج و مخارج بیش از ۱۰۰ عضو خاندان سلطنتی را از جیب خود بپردازد.
> واکنش کاربران
این اقدام پادشاه سوئد با واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی روبه رو شد.
یکی از کاربران در این مورد نوشته است: «ببین پادشاه سوئد داره صرفه جویی میکنه.بعد اینجا به رئیس اداره میگی دیگه حق تفریح فرزند نگیر ترش میکنه»
کاربر دیگری گفته است:« پادشاه سوئد تعداد شازده‌ها که از جیب ملت حقوق می‌گیرند را کم کرده. ۵ تا نوه‌هاش دیگه عنوان سلطنتی ندارند و از بودجه کشور پولی نمی‌گیرن‌ای کاش...»
دیگری نوشت:« پادشاه سوئد پنج تن از نوه‌های سلطنتی را از عضویت رسمی خاندان سلطنتی خارج کرد تا از خدمات خاندان سلطنتی استفاده نکنند ‌مثل شهروند عادی از حقوق شهروندی
برخوردار باشند.
اونوقت این آقازاده‌های کشورمون از همه امکانات استفاده می‌کنند»
کاربران دیگر نوشته‌اند: «پادشاه سوئد ۵نوه رو از دریافت مستمری که از مالیات مردم تامین میشه، محروم کرده کشوری که جزو ثروتمندان هست. بعد دولت واسه حذف یارانه یه عده ثروتمند، دست و پاش لرزیده، تازه گفته می‌تونید اعتراض کنید!»،‌«مال ما اقوام دور هم می‌آورند که سهم بگیرند!»


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام