کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 02 بهمن 1398   Wednesday 22 January 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 17 مهر 1398

صفحه خبر: سیاسی

روز گذشته منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دولت دوازدهم برای پاسخگویی به سوال نمایندگان در مجلس شورای اسلامی حاضر شد. در پایان این جلسه هر دو نماینده از پاسخ‌های وزیر قانع شدند. در ابتدا زهرا سعیدی نماینده مردم مبارکه، در جریان سوال خود از وزیر علوم مبنی بر علت عدم توجه و ضعف در ارتقاء رشد کیفی اساتید، کارمندان، پرسنل قراردادی و دانشجویان از نظر امکانات رفاهی و فرصت مطالعاتی در شیوه متمرکز (آزمون دانشجوی دکتری) و همچنین فرق بین اساتید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سایرین (اعضای هیئت علمی) از نظر دریافت حقوق و معیشت آن ها، خطاب به غلامی گفت: در رابطه با وضعیت کیفی اساتید، دانشجویان و کارکنان از نظر امکانات رفاهی، حقوق و شیوه سنجش و پذیرش دانشجو به ویژه در دوره دکتری آیا نمره خوبی به خودتان می‌دهید؟ وی خطاب به وزیر علوم ادامه داد: آیا خبر دارید هیئت علمی‌های نخبه کشور مرخصی بدون حقوق می‌گیرند و در کشورهای همسایه مشغول کار هستند، در حال حاضر نخبگانی داریم که 5 سال در کشور حضور ندارند اما وزارت علوم برای برگشت آن‌ها هیچ‌گونه پیگیری نکرده است. این در حالی است که آینده فرزندان ما و دانشگاه‌های کشور را این اساتید باید رقم بزنند. سعیدی مبارکه یادآور شد: می‌گویند بودجه و پول نداریم، چه کسی باید تولید ثروت و تکنولوژی فرسوده ما را اصلاح کند، شما باید از نخبگان دانشگاهی حمایت کنید؛ طبق آمار منتشر شده در خبرگزاری ها، رقم بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی 20 تا 30 درصد است شما برای بهبود معیشت ارتقاء منزلت آن‌ها چه اقدامی انجام دادید.
> جلوگیری از مهاجرت نخبگان
در توان وزارت علوم نیست
منصور غلامی در جریان بررسی سوال زهرا سعیدی گفت: در بحث حمایت‌های مالی و رفاهیئت دانشجویان در دانشگاه ها، ظرفیت ایجاد شده از سوی صندوق رفاه دانشجویان در اختیار وزارتخانه قرار گرفته، اما اگر در جایی پوشش کامل نیست، مربوط به ظرفیت‌های صندوق رفاه است که منابع خود را از طریق بودجه کسب می‌کند. این منابع نیز تخصیص کامل ندارد. وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه اگر قرار باشد امکانات در اختیار نخبگان در خارج از مرزها را مقایسه کنیم، تفاوت‌های محسوسی وجود دارد، اما به این معنا نیست که نخبگان علایق خود به دانشگاه و آب و خام را با منابع مالی عوض می‌کنند، گفت:
در طول سال از اساتید، دانشجویان نمونه و نخبگان در همایش‌هایی مانند همایش حرکت تقدیر به عمل می‌آید.وی افزود: حقوق اعضای هیئت علمی اگر با سایر بخش‌های خدماتی همسان مقایسه شود، اثرات کاهنده دارد و اینکه جوانان برای اشتغال موقت یا دایم به خارج از کشور مهاجرت می‌کنند، در حد توان وزارت علوم نیست. شاید جاذبه‌های مالی در این موضوع بی‌تاثیر نباشد.
> وزارت علوم با
لیست‌های بورس تحصیلی منفعلانه رفتار کرد
در ادامه این جلسه محمود صادقی نماینده مردم تهران در جریان تشریح سوال خود از وزیر علوم و تحقیقات درخصوص موضوع بورسیه تحصیلی دانشجویان گفت: بیش از 3 سال از طرح این سوال می‌گذرد اما آثار زیان بار این موضوع در 30 سال آینده گریبانگیر آموزش عالی کشور است. نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: اصولا اعزام دانشجو به خارج از کشور براساس قانون مصوب 1364 منوط به شرکت در آزمون سراسری اعزام انجام می‌شود و هرکس در شرایط رقابت برابر علمی بتواند امتیاز لازم را کسب کند از امتیاز بورس برخوردار می‌شود. صادقی گفت: اگر از فارغ التحصیلان مقطع دکتری که در کشور حضور داشتند در بخش‌های مختلف آموزشی استفاده می‌شد دیگر نیازی به صرف هزینه‌های گزاف برای اعزام رشته‌های غیرنیاز نبود. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: متاسفانه رویه مذکور موجب تبعیض ناروا، عدم شفافیت، ایجاد رانت و حامی پروری شد و براین اساس شاهد جایگزینی لیست‌ها به جای آزمون و رقابت علمی شدیم. در این راستا وزارت علوم باید پاسخ دهد چه تعداد از مقامات یا منتصبان آن‌ها در این لیست‌ها حضور داشتند و چرا وزارت علوم از جسارت و شجاعت لازم برای شفاف‌سازی در این زمینه برخوردار نیست.این نماینده مردم در مجلس دهم، اظهار کرد: لیست 100 نفری در اختیار هست که در آن اسامی برخی نمایندگان سابق مجلس، فرزند وزیر و برخی آقازاده‌ها و آقاها به چشم می‌خورد لذا باید پاسخ داده شود با این افراد چطور برخورد شده است. صادقی گفت: محیط دانشگاه‌ها علمی است و استادان حداقل باید 30 سال به ترتیب دانشجو بپردازند اما کسانی که از چنین روشی وارد دانشگاه شده‌اند چطور می‌توانند در فضای سالم علمی فعالیت کنند.
> ۸۴۴ نفر فاقد شرایط لازم از بورسیه
استفاده کرده اند
سپس منصور غلامی در جریان بررسی سوال محمود صادقی گفت: موضوع بورسیه‌ها در آذرماه سال 92 توسط دیوان محاسبات مطرح و پس از آن وزارت علوم موظف به توضیح و ارائه اسناد و گزارش‌ها درباره چگونگی انجام مراحل بورسیه‌ها شد. پس از آن تا سال 96 بررسی‌ها در حوزه بخش‌های اداری صورت گرفت و در سال 96 و 97 عموماً مباحثی مانند استخدام و جایابی بورسیه‌های فارغ التحصیلان مطرح بود که این موضوع بعضاً با موارد حاشیه‌ای همراه بود که ما در حال مدیریت و انجام آن هستیم. وی ادامه داد: درخصوص اعتبارات مصرف شده برای بورسیه‌ها باید گفت که هزینه بورسیه
در علوم انسانی برای هر نفر در داخل کشور 30میلیون تومان و برای دانشجویان سایر رشته‌ها
40میلیون تومان به دانشگاه محل تحصیل پرداخت شده، مقرری که به دانشجویان بورسیه داده می‌شد ماهانه معادل حقوق و مزایای مربی پایه یک بوده است. برای مربیان، به طور متوسط 20 میلیون تومان بوده، برای بورسیه خارج از کشور بر حسب همراهی همسر با فرد مذکور، برای مقاطع تحصیلی مختلف به ازای هر بورسیه از 500 میلیون تومان تا یک میلیارد تومان هزینه شده است. غلامی تصریح کرد: براساس اختیاراتی که وزیر علوم وقت داشته است و براساس آیین نامه اجرایی اعزام بورس، کمیته‌ای تشکیل و ضمن بررسی اقدامات دوره‌های قبل بورسیه برای سیاست‌های قابل اعمال در حل و فصل موضوع هم تصمیم‌گیری شده و موارد مختلف در حین رسیدگی تا سال 95 اعمال شده است. مصوبات کمیته مزبور عبارتند از فاقدین شرایط بر حسب کسر معدل، کبر سن و اشتغال همزمان با تحصیل عبارت است از اینکه کسانی که کسر معدلشان براساس آیین نامه قانوناً اثبات شده 195 نفر در تبدیل خارج به داخل، 48 نفر اعزام به خارج، 8 نفر بورس خارج سال آخر، کسر معدل کارشناسی 181 نفر تبدیل به خارج، 48نفر
اعزام به خارج، 23 نفر بورس خارج سال آخر، کبر سن 368 نفر خارج و 44 نفر در داخل، اشتغال همزمان با تحصیل که غیرقانونی بوده 495نفر در حین تبدیل خارج به داخل، مغایرت اطلاعات ارائه شده با مدارک موجود و عدم صداقت در ارائه اطلاعات 36 نفر، مربیان فاقد مصوبه هیئت امنا 215 نفر و در مجموع 844نفر فاقد یک یا چند شرط از شرایط لازم برای بورسیه شدن بوده‌اند. پس از بررسی مجدد در کمیته تجدیدنظر نهایتا 335 نفر ملزم شدند که با هزینه شخصی تحصیل کنند، زیرا حداقل شرایط برای تحصیل در دوره دکتری را داشتند، اما شرایط برای بورس را نداشتند، 21 نفر به دلیل اینکه هیچ‌کدام از شرایط را نداشتند، لغو تحصیل شدند، 17 نفر هم به دلیل عدم توان در ادامه تحصیل از آموزش اخراج شدند. به گزارش خانه ملت، این عضو کابینه دولت دوازدهم ادامه داد: تعداد قابل توجهی از این افراد مشکل خاصی براساس بخشنامه‌های وقت نداشتند و وزارت علوم نیز از ابتدا اعلام داشته که برخورد یکسان با همه آنها صحیح نیست، در تمامی مراحل رسیدگی، محرمانه بودن تصمیمات و رعایت حقوق ذینفعان مورد نظر بوده است. از باب اینکه چه تعداد از این افراد ارتباط خاصی با اشخاص شناخته شده داشتند،
آماری نداریم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام