کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 21 آبان 1398   Tuesday 12 November 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 17 مهر 1398

صفحه خبر: سیاسی

بعد از شکست سازمان ملل در طول پنج‌ سال گذشته و تلاش بی‌نتیجه آن برای ایجاد پیشرفت سیاسی جهت ترغیب طرف‌های یمنی به نشستن پای میز مذاکره و ایجاد نقش‌هایی مشترک برای راه حل سیاسی فراگیر و پایان جنگ در این کشور، منابع اطلاع‌رسانی عربی و بین‌المللی از رویکرد منطقه‌ای و بین‌المللی برای تقسیم یمن به سه اقلیم خبر دادند. این در نتیجه اختلاف دیدگاه بین کشورهایی است که در پرونده یمن دخیل هستند. به گزارش ایسنا،‌ به نقل از وبگاه المشهد الیمنی، منابع اعلام کردند،‌ راهکار سه اقلیم بعد از به شکست انجامیدن تمام روندهای سیاسی و رسیدن به بن‌بست در یمن مطرح شده و این راهکار به دلیل ادامه موضع سرسختانه تمام طرف‌های سیاسی و عوامل حامی پشت پرده آنها چه دولت مستعفی و چه انصارالله در مذاکرات صورت گرفته زیر نظر سازمان ملل یا مواضع سرسختانه بین دولت مستعفی و شورای انتقالی جنوب (جدایی طلبان مورد حمایت امارات) در مذاکرات جده به میزبانی عربستان است. تمام این طرف‌ها به راهکارهای خود و شروط خود پافشاری دارند و تلاش می‌کنند خواسته خود را اجرایی و واقعیت‌های جدیدی در میدان برای بهره‌برداری خود ایجاد کنند. این منابع اشاره می‌کنند، به نظر می‌رسد جامعه جهانی تقریبا به این نتیجه رسیده که تقسیم یمن به سه اقلیم بهترین راه حل برای درگیری‌های این کشور است. به طوریکه این راهکار به پذیرش متقابل بحران و ماهیت آن بین طرف‌های درگیر یعنی دولت مستعفی،‌ حوثی‌ها و شورای انتقالی جنوب کمک خواهد کرد و سپس فضای امنیتی، اقتصادی، اجتماعی و روانی سه اقلیم را برای برگزاری همه‌پرسی در داخل هر اقلیم تحت نظارت سازمان ملل فراهم می‌کند تا بر سر تاسیس دولتی با مشارکت دو اقلیم دیگر براساس همزیستی مشترک و مذاکره بر سر انفصال اختیارات امنیتی به جای درگیری و جنگ مذاکره کنند.
۱- اقلیم صنعا، شامل استان‌های تحت کنترل حوثی‌ها یعنی صنعا، دبیرخانه صنعا، صعده، اب، عمران، ذمار، وریمه، الحدیده، المحویت، البیضاء و حجه است.
۲- اقلیم حضر موت،‌ شامل استان‌های تحت کنترل دولت مستعفی یعنی حضرموت، المهره، شبوه، سقطری، مارب، الجوف و ابین، (مناطق کشیده شده در طول حد فاصل بین شهر شقره در جنوب تا شهر لودر در شمال تا منطقه العرقوب است.) ۳- اقلیم عدن شامل استان‌های تحت کنترل شورای انتقالی یعنی عدن، لحج، الضالع، تعز، بخش غربی ابین از شهر زنجبار در جنوب تا شهرستان‌های سرار،‌ رصد سباح در شمال است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام