کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 28 شهریور 1400   Sunday 19 September 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 01 مهر 1394

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد- امید کاجیان: هنوز مهرش خشک نشده بود، مهر نا خواسته تایید کنگره آمریکا بر توافق... که بلافاصله جان کری میخ اجرای برجام را با انتصاب "استفان مال" به سمت رئیس دفتر هماهنگی اجرای توافق، محکم کوبید، تا پیش از هر چیز با انجام این عمل دهن کجی‌ای کرده باشد به جمهوری خواهانی که 60 روز از هر نیرو و حربه‌ای بهره بردند تا جلوی توافق را بگیرند، اما نتوانستند.
"کری" آن روز شادمانه با انتخاب این دیپلمات کهنه کار(استفان مال ) نشان داد که دیگر زمان اجراست و تعلل در این امر، یعنی اینکه ممکن است زمانی خریده شود برای تندروهای آمریکایی تا دوباره با ایجاد جو و هیاهویشان مسیر صلح را به انحراف بکشانند و مذاکره را با رجز خوانی اشتباه بگیرند.
برای همین کری و اوباما بعد از پایان مهلت 60 روزه کنگره، با جشنی کوچک از موفقیت هسته ایشان یاد کردند و دفتر هماهنگی اجرای توافق را به راه انداختند تا مبادا پنبه شود هر آنچه رشته بودند.
هنوز در حال بررسی
اما حالادراین طرف ماجرا، ایران است و تقابل اندیشه‌های مخالف و موافق توافق و البته ماجرای کمیسیون بررسی برجام.
کمیسیونی که چند هفته‌ای هست بر عملکرد مذاکره کنندگان ایرانی نقد وارد می‌کند و صداو سیماهم زمانی به یاریش می‌شتابد و از کسانی چون جلیلی به عنوان مدعوین ویژه و نورچشمی استقبال گرم می‌کند و البته ناگفته نماند جلیلی هم چیزی از تخریب و عملکرد دولت در مذاکرات کم نمی گذارد تا امید برخی دلواپسان نا امید نشود!
این کمیسیون هنوز هم در حال بررسی توافقی است که کنگره آمریکا چند روز پیش با آن همه هیاهو و جارو جنجال به ناچار تن به آن داد و نتوانست به مخالفت با برجام ادامه دهد.
ولی حالا در مجلس ایران ودر این کمیسیون که تعداد اعضای جبهه پایداری و مخالفین دولتش بیش از هر جای دیگری به چشم می‌خورد و البته آغوشش به روی هر نماینده پایداری غیرعضوی باز است وازهر روی گشاده‌ای هم به مذاکره کنندگان دولت سابق دریغ نمی کند،هنوز برجام به فرجام نرسیده است و راهش طولانی تر ازآنی است که باید...
همه اینها را در کنار مجال کم سخن گفتن موافقین توافق در این کمیسیون بگذارید که در حین اینکه حقشان محفوظ است محدودهم هست.
تایید مشروط؟!
ماجرا زمانی جالب تر می‌شود که بدانیم یکی از اعضای این کمیسیون در باره آنچه که در این مدت اعضا درآن به نتیجه گیری رسیده اند می‌گوید ما نه برجام را رد و نه آن را تایید می‌کنیم بلکه آن را تایید مشروط خواهیم کرد."
این نماینده مجلس ادامه می‌دهد : "کمیسیون ویژه باید طبق آیین‌نامه فقط گزارش بدهد که این گزارش سه بخش مقدمه، محتوا و پیشنهادات دارد و ما در محتوا موضوعات امنیتی، سیاسی، اقتصادی و حقوقی و فنی تخصصی را به صورت بخش به بخش بررسی می‌کنیم و گزارش می‌دهیم و در انتهای هر بخش نقاط قوت و ضعف برجام را در مورد آن موضوع مطرح خواهیم کرد."
از آنچه که در صحبت‌های این عضو کمیسیون برجام مشخص است می‌توان چند موضوع را دریافت، نخست اینکه اعضای این کمیسیون، توافق را تایید نمی کنند بلکه آن را تایید مشروط خواهند کرد، دوم اینکه کار کمیسیون ویژه برجام صرفا دادن گزارش بیان شده است مطلبی که عملا براساسی نبودن اقدامات صحه می‌گذارد.
و البته یک نکته دیگر و آن اینکه این کمیسیون هنوز گزارش مورد نظرش را در خصوص برجام نداده و قراراست تا در روزهای آینده دست به اعلام نظر نهایی بزنند.
اما در همین گیرو دار، دیروز اتفاق جالب دیگری هم رخ دادو آن اینکه با حکم ظریف؛ عراقچی رییس ستاد پیگیری اجرای برجام شد. یعنی همان کاری که جان کری هفته پیش با انتصاب" استفان مال " کرد، اینجا در کشورمان با انتخاب "عراقچی" انجام می‌شود اما بایک تفاوت عمده و قابل بحث. درآمریکا همه منتظر رای نهایی کنگره بودند وپس از آن ستاد اجرای برجام راه اندازی شد، اما در ایران هنوز کمیسیون برجام اعلام نظر نکرده عراقچی مسئول اجرایی کردن توافق نام گرفته است و همراه با مافوقش روانه نیویورک شده اند تا اموررا پیگیری کنند !
انتخاب عراقچی نشانه چیست؟
چگونه است در زمانه‌ای که برخی از دلواپسان مجلس نشین، اعلام می‌کردند که توافق تا اعلام نظر ما، نه به باراست و نه به دار! اکنون مذاکره کنندگان توافق، توشه خود را بسته اند و روانه سفر برای پیگیری اجرایی کردن آن شده اند ؟ مگر نه اینکه قرار بود کمیسیون برجام نظر نهایی اش را بدهد و بعدا... مگرنه اینکه در همین کمیسیون عده‌ای مطرح می‌کردند که ما با ایجاد تغییراتی در توافق از مذاکره کنندگان می‌خواهیم تا دوباره برای گفتگو با 1+5 اقدام کنند؟! مگر نه اینکه آن طور که جلیلی نطق می‌کرد این توافق هیچ عایدی برای کشور نداشته است؟...
پس حالا دولتمردان وزارت خارجه به کجا چنین شتابان به دیارغربت از نوع آمریکایی اش رفته اندو می‌خواهند پیگیر عملیاتی کردن برجام شوند ؟برجامی که هنوز کمیسیون مجلس بررسی هایش در باره آن ادامه دارد، آیا این اتفاق و این روند معنای خاصی می‌تواند داشته باشد؟ معنایی شبیه به تقابل بیشتر بین دولت و مجلس در این زمینه، یا شاید هم دهن کجی وزارت خارجه به کمیسیون برجام ؟ شاید هم اساسا این موضوع نشان دهنده این است که برجام و اجرایی شدن آن خیلی وقت است که نهایی شده و نمی تواند تغییری در مسیر برجام ایجاد کند.
از سویی انگار در کمیسیون برجام نیز یک سردرگمی و غیرقابل انکاری وجود دارد اینکه در حالی سخن از تایید مشروط برجام در روزهای آینده می‌شود و نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون برجام می‌گوید که کمیسیون به مجلس پیشنهاد خواهد داد که برجام را در قالب طرح در صحن علنی مجلس شورای اسلامی بررسی کند. اما مسعود پزشکیان عضو دیگر برجام به تابناک پاسخ می‌دهد: "قرار نیست اتفاقی در خصوص برجام در صحن علنی روی دهد، مگر اینکه گزارش کمیسیون ویژه تبدیل به طرح شود. خروجی کمیسیون ویژه تنها یک گزارش بوده و قضاوت با مردم خواهد بودو نمی توان برجام را مشروط پذیرفت" و البته نوذر شفیعی عضو کمیسیون امنیت ملی هم معتقد است اساسا برجام در حال حاضر در حال اجراست و برجام عملی شده است.
با در نظر گرفتن تمامی این موارد چه نتیجه گیری می‌توان از راه اندازی ستاد اجرایی برجام توسط دولت آن هم پیش از نظر کمیسیون مجلس درباره بررسی توافق گرفت ؟
کارخودشان را می‌کنند
حمید قزوینی فعال سیاسی در این باره به آفتاب یزد می‌گوید: "دولت ایران توافقی با آمریکا در زمینه مذاکرات داشته است. آمریکا مطابق تعهدش پیگیری های خود را انجام می‌دهد و دولت ایران هم با توجه به آن، بحث برجام را دنبال می‌کند در این بین مجلس کشورمان هم به عنوان قوه مستقل حق این را دارد تا در همه امور کشور واردشود و نظر خودش را اعمال کند."
وی ادامه می‌دهد: " باید این هشدار را به دو کشور ایران و آمریکا داد که اگر کوتاهی در عملیاتی کردن توافق کنند تندروهای داخلی فرصت می‌یابند تا مانع‌تراشی کنند."
قزوینی درباره این سوال ما که در آمریکا زمانی مسئول اجرای برجام مشخص شد که کنگره پس از پایان مهلت 60 روزه‌اش ناچار توافق را تایید کرد، اما در ایران عراقچی در حالیکه هنوز مجلس کشورمان نظرش را راجع به برجام نداده است مسئول پیگیری برجام می‌شود، توضیح می‌دهد : "ساختار سیاسی دو کشور ایران و آمریکا متفاوت است، در آمریکا نحوه ورود سنا به مسائل یک شکلی دارد و در کشور مامجلس شورای اسلامی یک شکل دیگر. آنچه که مسلم است اراده دو طرف به حل ماجرای هسته ای است وهمین موضوع است که باعث می‌شود توافقنامه به اجرا دربیاید. "
قزوینی درباره اینکه آیا با توجه به عدم تایید برجام از سوی مجلس، صحبت از عملیاتی کردن آن منافاتی با خواست قوه مقننه کشور ندارد پاسخ می‌دهد: "تفاهم‌نامه‌ هسته‌ای نیازی به مصوبه مجلس ندارد.همان طور که می‌دانید قطعنامه 598 هم در مجلس تصویب نشد."
وی ادامه می‌دهد: " اعلامیه مشترکی بین ایران و 1+5 صادرشده که اساسا یک قراردادنیست که بخواهیم آن را در چارچوب مجلس بررسی کنیم و از سوی دیگر،در بحث مذاکرات توافقاتی مطابق پروتکل‌های رسمی در آژانس که از قبل ایران موافقت خود را با آن اعلام کرده بود، صورت گرفته است که این موضوع هم نیازی به تصویب مجلس ندارد چون اساسا هیچ یک از این موارد، نام یک قرارداد را برروی خود نگرفته اند. "
حق قانونی
حمید قزوینی با تاکید بر اینکه ورود مجلس به برجام یک حق قانونی برای آنهاست می‌گوید: "مجلس صرفا درحال بحث درباره برجام است و اگر طرف مقابل در توافقنامه مشکلی ایجاد کرد آن موقع، مجلس ایران هم می‌تواند واکنش نشان دهد."
نجابتی به نام دولت
اما فیاض زاهد استاد دانشگاه و فعال سیاسی درباره اینکه آیا معرفی عراقچی به عنوان اجرا کننده برجام درحالی که مجلس هنوز آن را تائید نکرده است را می‌توان به نحوی خاص تعبیر کرد به آفتاب یزد پاسخ می‌دهد: "دولت با خویشتنداری و نجابت، ضمن آنکه می‌دانست کمیسیون برجام نه نقش فردی و نه ایجابی دارد همه گونه همکاری را انجام داد، دولت نمایندگان خودش را به کمیسیون فرستاد و موجبات حضور آمانو را فراهم کرد. کافی است تا شما این دولت را با دولت احمدی‌نژاد مقایسه کنید مطمئن باشید آن زمان احمدی نژاد هیچ یک از این هماهنگی‌ها را انجام نمی‌داد."
وی تاکید می‌کند: "همکاری‌های دولت یازدهم با مجلس درحالی صورت می‌گیرد که مجلس نهم کمترین همکاری‌ها را با دولت یازدهم انجام داده است، رفتار تیم کمیسیون برجام با آقای جلیلی و نوع بازی حمایتی که صدا و سیما انجام می‌داد همه در جهت مخالف برنامه‌های استراتژی دولت بود."
زاهد ادامه می‌دهد: "کمیسیون برجام بیشتر به دنبال برنامه‌های خود و سیاسی‌اش است، آقایان ابتدا درصدد بودند تا روسای قوا را احضار کنند، سپس می‌خواستند ازاعضای سازمان ملل دعوت به عمل بیاورند اقداماتی از این قبیل بیشتر وقت دولت را می‌گرفت ودراین بین گروهی هم می‌خواستند شیرینی ناشی از توافق را تلخ کنند، تا از تاثیر مثبت برجام در انتخابات مجلس دهم جلوگیری کنند."
دهن کجی نیست
این فعال سیاسی اضافه می‌کند: "حال که دولت آمریکا توانسته پیچ کنگره را رد کند و شخص "استفان مال" به عنوان مامور اجرای برجام معرفی شده است، به نظر می‌رسد انتخاب آقای عراقچی هم به این معناست که برای عملیاتی کردن برجام دو طرف ماموران خود را آماده کرده‌اند، البته این کار به معنی دهن‌کجی دولت به مجلس نیست، بلکه به این معناست که بعد از معرفی طرف آمریکایی ما هم شخصی را به عنوان کسی که مامور عملیاتی شدن برجام باشد معرفی کرده ایم. "
این فعال سیاسی ادامه می‌دهد: "از نظر ماهوی و محتوایی هم مشخص بود که مجلس ایران نه می‌تواند بندی را به توافقنامه اضافه کند و نه می‌تواند بندی راازآن کم کند بلکه اگر بخواهیم خوشبینانه نگاه کنیم فعالیت مجلس در این زمینه اقدامی برای تنویر افکار عمومی بود و کمتر نقش جدی داشت البته می‌توانیم امیدوار باشیم که نمایندگان مجلس ایران هم مثل کنگره به دولت کشورمان اطمینان پیدا ‌کنند."
زاهدی در ادامه درباره این که آیا می‌شود گفت اقدام اخیر ظریف نشان‌دهنده تقابل دولت و مجلس در بحث هسته‌ای است پاسخ می‌دهد:
"بحث هسته ای، پروسه دو ساله‌ای است که صورت گرفته و اروپایی‌ها هم از گل به خودی‌های ما ناآگاهند در واقع 1+5 با حکومت جمهوری اسلامی توافق کرده‌اند و باید واقع بین بود که کمیسیون برجام در حال حاضر اختیار خاصی ندارد و قبلا در مذاکرات تصمیمات گرفته شده است پس مراحل عملیاتی توافق هم انجام خواهد شد."
اعمال این روزهای کمیسیون برجام و اقدام روبه جلوی دولت بی آنکه التفاتی به گزارش کمیسیون برجام داشته باشد بیش از پیش نشان دهنده آن است که در جدال برخی از اعضای کمیسیون برجام و البته میهمانان غیر عضوآن ! با اعضای تیم مذاکره کننده بیش از آنکه اصل توافق و برجام مورد نظر بوده باشد، طناب کشی سیاسی برخی نمایندگان و دولتی‌ها برای پیشبرد مقاصد داخلی وفردی مطرح است. (!)


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام