کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 17 آذر 1398   Sunday 8 December 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 25 شهریور 1398

صفحه خبر: سیاسی

حسن غفوری‌فرد عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در گفت‌‌و‌گو با جماران، از آفت‌های انقلاب تا اما و اگرها برای رسیدن به وحدت اصولگرایان سخن گفت. آنچه در ادامه می‌خوانید خلاصه‌ای از این مصاحبه است.

به نظر شما آفات و مشکلاتی که در جامعه وجود دارد چیست؟
به نظر من یکی از بزرگترین مشکلات رفاه طلبی، اشرافی گری و تجمل گرایی است. اینها واقعا مشکل هر انقلابی است؛ حتی به دین هم کاری نداریم. من ساعت‌ها با فیدل کاسترو صحبت کرده ام. واقعا یک انقلابی حقیقی بود و تا آخر عمر هم انقلابی زندگی می‌کرد. یعنی زندگی بسیار ساده‌ای داشت. با هم دو سه ساعت در خیابان‌ها گشتیم. دیدم که به تک تک خانه‌های بی سرپرستان سر می‌زند و خیلی‌ها را به اسم می‌شناخت. کسی که می‌خواهد انقلابی بماند حتما باید زندگی ساده و فعالی داشته باشد.

به نظر شما مشکلات فعلی کشور در این زمینه مربوط به تک تک افراد است و یا مربوط به دستگاه‌ها می‌شود؟ یعنی این مشکلات را سیستماتیک می‌دانید یا فردی است؟
مشکلات یک بُعدی نیست؛ تمام اینها موثر است. چرچیل بعد از جنگ دوم جهانی افرادش را جمع کرد و گفت که وضع صنعت چطور است؟ گفتند تمام صنایع ما نابود شده است. گفت وضع اقتصاد چطور است؟ گفتند همه بانک‌ها ورشکسته شده‌اند. گفت وضع قوه قضائیه چطور است؟ گفتند آنجا مشکلی نداریم و خوب است. گفت مملکت درست خواهد شد. حضور آقای رئیسی امیدواری‌هایی را ایجاد کرده است. ولی می‌شنویم که سه هزار میلیارد تومان دزدیده‌اند. لازم نیست فساد در همه جای کشور باشد؛ یکی دو دسته فاسد باشند، همه را آلوده می‌کنند. مثلا نماینده مجلس را برای کار اقتصادی گرفتند. شاید در تاریخ دنیا بی‌سابقه باشد. آن هم در مجلسی که از 70فیلتر رد می‌شوند.
آقای عسکراولادی می‌گفت دوره پنجم مجلس دو نفر آمدند گفتند ما کاندیدا بوده ایم، هر نفر حدود 800 میلیون تومان هزینه کرده‌ایم و رای هم نیاورده‌ایم. حالا مقروض شده‌ایم. کمیته امداد به ما کمک کند. آقای عسکراولادی گفت من از آنها پرسیدم اگر به مجلس می‌رفتید حقوق شما چقدر بود؟ ماهیانه 200 هزار تومان بود. هر سال دو میلیون و 400 هزار تومان و چهار سال حدود 10 میلیون تومان می‌شد. گفت از آنها پرسیدم چرا آنقدر هزینه کرده اید؟ جواب دادند به ما گفته‌اند درآمد دارد. وقتی نماینده‌ای به امید درآمد وارد مجلس شود، چه قانونی می‌تواند بگذارد؟ این همه استیضاح می‌کنند و پس می‌گیرند. جریان چیست؟

خیلی از افراد معتقدند که نوع نظارت‌ها باعث حضور چنین افرادی در مجلس شده است. نظر شما در این مورد چیست؟
اگر نظارت نبود بدتر می‌شد. از چهار منبع ناجا، ثبت، دادگستری و اطلاعات می‌پرسند و همه می‌گویند پرونده ندارد. بعد از آنها شورای نگهبان بررسی می‌کند و در آخر این افراد بیرون می‌آید. اگر اینها نباشد چه چیزی بیرون می‌آید؟

شیوه نظارت درست است؟
به محض اینکه بخواهند مقداری پیچ را سفت کنند هزار اعتراض بیرون می‌آید. چقدر علیه شورای نگهبان صحبت می‌کنند؟ سیستم این طوری است که مثلا در تهران 12 هزار نفر شرکت می‌کنند و شورای نگهبان دو هفته وقت بررسی دارد. مگر چقدر می‌شود بررسی کرد؟ قانون غلط است. قانون گفته ثبت نام کنید و دو هفته به شورای نگهبان وقت بررسی داده است. خیلی از آدم‌هایی که می‌آیند گمنام هستند و وقتی می‌آیند هر کاری می‌خواهند می‌کنند. ولی بعضی آدم‌هایی که شناخته شده هستند ممکن است به خاطر یک عیب کنار گذاشته شوند.

امام خطاب به نمایندگان مجلس فرمودند که «شما عصاره فضائل ملت هستید». به نظر شما باید چه کاری انجام دهیم که مجلس واقعا عصاره فضائل ملت باشد و افرادی که احتمال لغزش آنها وجود دارد وارد مجلس ما نشوند؟
این موضوع نیاز به آگاهی مردم دارد. مردم باید آگاه باشند که به کسی رای دهند و با دو اعلامیه و امثال آن رای ندهند. لازمه دموکراسی، احزاب است. احزاب می‌توانند افراد را رسیدگی و کاندیدا کنند و بعد هم جوابگو باشند. الآن رای یک بچه دبیرستانی با رای مقام معظم رهبری و یا بقیه سیاستمداران یک ارزش دارد. لذا افراد باید سعی کنند کسی که رای می‌دهد آگاهی کامل داشته باشد. این امر هم زمانبر است.
برخی از مردم احکام صادر شده قضایی را با هم مقایسه می‌کنند و می‌گویند پرونده کسی که به خاطر یک فساد مالی رقم بالا انتظار می‌رفته یک حکم سنگین بگیرند با چند سال زندان بسته می‌شود. این در حالی است که مثلا یک خبرنگار برای نوشتن یک مطلب یازده سال زندان می‌شود. مشکل اعتماد به دستگاه‌ها و مسئولین است. بقیه چیزها بهانه است. بالاخره ممکن است دکترها هم نظر متفاوت داشته باشند. ولی من هیچ وقت نمی‌گویم که آن دکتر نظر سوء داشته است. می‌گوییم تشخیص فرق است. ممکن است تشخیص دو قاضی هم فرق داشته باشد. مشکل اساسی این است که ما سرمایه اصلی اجتماعی خودمان که اعتماد بوده را از دست داده‌ایم.اول انقلاب مردم به عنوان تبرک به ماشین‌های ما دست می‌زدند. الآن اعتماد آن طور نیست. ساخت اعتماد هم خیلی مشکل است. آقای رئیسی دارد اقداماتی انجام می‌دهد.
زمانی که من آمریکا بودم چند ماه رئیس جمهور را در سه جای مختلف مجلس، سنا و دادستانی محاکمه می‌کردند. یک نفر هم نگفت اینها دارند پارتی بازی می‌کنند. اما متاسفانه در دستگاه قضایی ما که قرار است قاضی مجتهد باشد، این اعتماد نیست و مردم می‌گویند برخی از قاضیان پول می‌گیرند و متاسفانه راست هم می‌گویند. اگر یک درصد هم باشد خیلی است. متاسفانه خود من درگیرش بوده ام.

چکار کنیم که این سرمایه اجتماعی و اعتماد به دستگاه‌ها برگردد؟
کار مشکلی است. به این راحتی درست نمی‌شود. من فکر می‌کنم کارهایی که آقای رئیسی انجام می‌دهد قدمی در این راه هست. اما مطمئن نیستم که بلافاصله دوباره این اعتماد پیش بیاید. الآن زندگی مسئولین رفاهی شده است. در چهل سال گذشته کشور ما این پاسخگویی احزاب و گروه‌ها را شاهد بوده‌ایم؟ مثلا اصولگرایان احمدی نژاد را بر سر کار آوردند. اما الآن نه تنها می‌گویند از ما نبوده، حتی می‌گویند که مشاوره آنها را هم گوش نمی‌داده است.احمدی نژاد را خود آقای باهنر آورد. آقای باهنر نقش بسیار تعیین کننده‌ای داشت که ایشان را شهردار کردند. همان موقع گفتند که ایشان مشکل اقتصادی و پرونده اقتصادی باز دارد. آقای باهنر گفت که ما داریم او را برای رئیس جمهوری تربیت می‌کنیم؛ شما اجازه شهردار شدن او را نمی‌دهید. همان موقع من مخالف بودم. آقای علی احمدی خیلی به من التماس کرد که وزیر آموزش و پرورش شوم؛ من گفتم نمی‌آیم. اگر می‌رفتم حتما وزیر می‌شدم ولی نرفتم. در یک مصاحبه هم گفتم که او ظرفیت ریاست جمهوری ندارد. خود او هم هیچ وقت نگفت من اصولگرا هستم.اصولگرایان، به خصوص در دور اول، خیلی از احمدی نژاد حمایت کردند. گرچه او نمک نشناسی کرد، ولی آقای باهنر گفت دور دوم می‌خواهم وزیرش شوم. به او پیشنهاد وزارت داده بودند و قبول نکرده بود ولی به خود من گفت که می‌خواهم دور دوم وزیر او شوم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام