کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 15 تیر 1399   Sunday 5 July 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 26 فروردین 1394

صفحه خبر: سیاسی

جعفر بای جامعه شناس- عاقبت با دستیابی به تفاهم هسته‌ای و لغو همه تحریم‌ها مقاومت ملت شریف ایران به بار نشست و دشمن در مقابل عظمت مقاومت غیورانه ایرانیان زانو زد و پذیرفت که ابزار تحریم ناکارآمد است و نه تنها رعب و وحشتی در روحیه مردم دلاور ایران پدید نمی آورد بلکه مقاومت آنان را افزایش داده و رشد توسعه و پیشرفت و تعالی آنان در شرایط تحریم افزایش یافته و محدودیت هیچ گاه برای آنان معذوریت محسوب نمی‌شود. فشار و تنگنا توان و تلاششان را می افزاید و آنان در شرایط دشوار خطرناک تر ظاهر
می‌شوند و با کسب موفقیت‌های حیرت آور در دوره تحریم پیروزی‌های بزرگی را از آن خود می کنند و بر اقتدار ملی خویش می افزایند.
بدون تردید کنش و رفتارهای بینالمللی ارتباط مستقیمی در عرصه اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در درون کشور و فعالیت‌های مردم دارد و به شدت با یکدیگر مرتبط و موثر می‌باشد.پس
هر گونه سیاست در عرصه خارجی بر شرایط درونی جوامع در سطح ملی تاثیرگذار است و عکس آن نیز می‌تواند صادق باشد. سرانجام دشمن حقانیت مردم ایران را تایید کرد و در مقابل استقامت و استواری و شجاعتش تسلیم شد و در نهایت نمایندگانشان با اثبات حقانیت با منطق مذاکره و عقلانیت ناب و دفاع از جایگاه رفیع بین‌المللی ثابت کردند که تحریم ابزار کهنه و ناکارآمد و غیرموثر است و با به کرسی نشاندن سخن خویش و تسلیم دشمن شرایطی را فراهم ساختند که سایه شوم تحریم ظالمانه و ویرانگر از سر اقتصاد کشور برداشته شود. اگرچه آثار سوء اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تحریم را نمی‌توان نادیده گرفت، دستیابی به تفاهم هسته‌ای نتایج ارزشمند فراوانی را به دنبال دارد که بهبود و ارتقای رونق فعالیتهای اقتصادی بستر مناسب پیشرفت بازار کسب و کار را فراهم خواهد کرد. افزایش اعتماد به نفس ملی و افزایش احساس امنیت عمومی و رفاه اجتماعی باعث هماهنگی و همبستگی ملی می‌شود و با تقویت هویت ملی، سرمایه‌های اجتماعی نیز افزایش خواهد یافت و با سرعت‌بخشی به گردش پول و سرمایه زمینه افزایش نرخ اشتغال و کاهش آمار بیکاری را در جامعه به دنبال خواهد داشت، در نتیجه با افزایش تولید ناخالص ملی باعث ارتقای رفاه عمومی در کشور خواهد شد و احساس خوب شادی و نشاط و هیجان عمومی را در جامعه به ارمغان خواهد آورد.بدون شک نزاع و درگیری در محدوده خانه و خانواده تلاطمی را فراهم می‌سازد که آسایش و آرامش را از اعضای آن سلب نموده و استرس و اضطراب را افزایش داده و مانع رونق و پیشرفت و خلاقیت آنان خواهد شد. حال این پدیده تلخ در مقیاس ملی زمینه‌ساز مشکلات بزرگتری خواهد شد و اینک که با تحقق تفاهم هسته‌ای به جای نزاع و درگیری، همکاری و هماهنگی جایگزین می‌شود قطعا با تلاش و کوشش مضاعف شرایط مطلوب اقتصادی
حاصل خواهد شد. از سوی دیگر، امید به آینده افزایش می‌یابد، یاس و ناامیدی اجتماعی تقلیل خواهد یافت، میزان نگرانی و ناراحتی‌های روحی و روانی نیز کاسته خواهد شد و با افزایش ارزش پول و سرمایه قدرت خرید مردم نیز ارتقا پیدا می‌کند.
در نتیجه آمار جرم و جنایت کاهش خواهد یافت. ملتی که تحت سخت‌ترین فشارهای اقتصادی مبارزه بی نظیری از خود به نمایش گذاشته، با کسب موفقیتهای غرورآفرین و تقویت اقتدار ملی افتخار بزرگی را کسب کرده، با مقاومت دلیرانه غبار از چهره هویت ملی زدوده و خواسته بر حق خویش را بر دشمن فائق ساخته و حقانیت خویش را به اثبات رسانده است عبور از دوره دشوار تحریم، قربانیان فراوانی را در جامعه به همراه داشت و افزایش جرم و جنایت در شرایط بحرانی یکی از عوارض سختیهای تحریم جهانیان علیه ما بود. قطعا با تفاهم هسته‌ای و برداشته شدن همه تحریمها می توان اوضاع مناسب و مطلوب اقتصادی را به نظاره نشست و با رونق بازار کار و کسب و ارتقای رفاه عمومی زمینه نشاط اجتماعی و شادمانی همگانی فراهم خواهد شد.
اینک که اعتیاد و سرقت به ترتیب درصدر جرایم اجتماعی قرار دارند و ریشه اصلی آنها نیز در مشکلات و گرفتاریهای اقتصادی نهفته شده است قطعا گشایش اقتصادی و توسعه ملی و حل مشکلات مردم انگیزه ارتکاب چنین جرایم راخواهد کاست و با رفع و حل گرفتاریهای اقتصادی شرایط مناسبی برای فعالیتهای همه جانبه مردم فراهم خواهد شد. هم اکنون با تفاهم هسته‌ای در شرایط بسیار خوبی قرار گرفته‌ایم و لازم است مسئولان با همکاری، همدلی، هماهنگی، نظارت مناسب و مطلوب تلاش مضاعفی در به‌ثمر رسیدن و نهایی شدن اهداف و مقاصد تفاهم هسته‌ای داشته باشند تا شاهد اصلاح و بهبود جایگاه فرهنگی کشور و به بار نشستن زحمات مقاومت ملت بزرگ ایران باشیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام