کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 27 مرداد 1398   Sunday 18 August 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 23 مرداد 1398

صفحه خبر: سیاسی

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در هشتمین نشست خبری با اصحاب رسانه به راه اندازی مجتمع ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی در دادگستری استان تهران اشاره کرد و گفت: هفته گذشته دستورالعمل تشکیل این مجتمع تخصصی به تصویب ریاست قوه قضاییه رسید و برای اجرا به دادگستری استان تهران ابلاغ شد.
اسماعیلی ادامه داد: یکی از نکات مثبتی که در این حوزه و در این دستورالعمل دیده شده است ایجاد تمهیدات لازم برای دریافت گزارشات مردمی‌و سازمان‌های مردم نهاد و تشویق گزارش دهندگانی است که اطلاعات مربوط به حوزه مفاسد اقتصادی را اعلام می‌کنند، در این مجتمع است. همچنین حمایت از گزارشگران مفاسد اقتصادی در این دستورالعمل پیش بینی گردیده است. علاوه بر این فعال شدن سامانه اطلاع رسانی مجمتع تخصصی ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی مورد توجه قرار گرفته است که یکایک آرا صادره از ناحیه این شعب و متن آرا در این سامانه در اختیار افکار عمومی‌جامعه قرار می‌گیرد تا هم اصحاب رسانه و هم شهروندان بتوانند با مراجعه به سامانه مجتمع تخصصی ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی از آخرین اقدامات دادگستری استان تهران و قوه قضاییه را مطلع شوند.

> آخرین وضعیت پرونده
علیرضا زیبا حالت منفرد
اسماعیلی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه پرونده علیرضا زیبا منفرد به کجا رسید و آیا حکم صادر شده است یا خیر گفت: در ارتباط با این موضوع باید گفت که محاکمات فرد مورد اشاره انجام شده تحقیقات کافی صورت گرفته ،‌ دادگاه رسیدگی را به اتمام رسانده اما برای تصمیم نهایی نیازمند این بودیم که استعلامی‌از وزارتخانه مربوطه انجام شود که این استعلام از وزارت مربوطه انجام شده و در کنار اخذ آخرین دفاع منتظر پاسخ وزارتخانه مربوطه هستیم و به محض اینکه پاسخ وزارتخانه حاصل شود دادگاه نسبت به انشای رای اقدام خواهد کرد.
> سالار آقا خان به دادگاه احضار شد
ولی در جلسه حضور نیافت
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر آخرین وضعیت متهم "سالار آقاخان" و اینکه گفته شده این فرد فراری است، گفت: فرآیند رسیدگی این پرونده در دادگاه در حال انجام است. متهم برای جلسه رسیدگی به دادگاه احضار شده؛ ولی در جلسه دادگاه حضور پیدا نکرده است. وثیقه لازم، زمان آزادی اخذ شده و اینکه الان کجاست، ما فقط این خبر را داریم که روز دادگاه که احضار شده بود نیامده و هم از طریق قانونی و هم از طریق وثیقه گذار پیگیر هستیم که در ادامه جلسات دادگاه حتما در دادگاه حضور پیدا کند و از خودش دفاع نماید در غیراینصورت دادگاه تصمیم قانونی خود را در مو‌رد وی اتخاذ خواهد کرد.
وى در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اخیرا اخبارى به نقل از معاون اول دادستان کل کشور پیرامون فیلترینگ اینستاگرام مطرح شده در حالى که دادستان کل کشور در حال حاضر معاون اول ندارد؛ نظر خود را پیرامون این موضوع و مواضعى که از ناحیه برخى از افراد در قوه قضاییه اتخاذ مى شود تشریح کنید، گفت: در توصیه‌هاى مقدماتى عرض کردم که انتظار بر این است جامعه رسانه اى ما اخلاق حرفه اى و سازمانى خود را به نحوه شایسته اى مراعات نمایند که البته ناظر به کسانى است که خبر اولیه را نقل کردند و ناظر به جنابعالى نیست، خیلى مایه تاسف و تعجب است که اخبارى تحت عنوان اخبار قضایى نقل مى شود که به هیچ عنوان چنین خبرى ابراز نشده و در مقطعى که دادستان کل کشور معاون اول ندارد و از زمانى که معاونت اول دادستان کل کشور به عنوان معاونت حقوقى قوه قضاییه منصوب شده جایگزینى براى وى انتخاب و معرفى نشده خبرى نقل مى شود که منتسب به معاون اول دادستان کل کشور است. اسماعیلى ادامه داد: این بیانگر این است که برخى از افرادى که در فضاى رسانه اى کشور به ویژه در فضاى مجازى فعالیت مى کنند، اخلاق حرفه اى، امانتدارى و صداقت را مراعات نمى کنند. به هر حال چنین کسى وجود ندارد و چنین خبرى اعلام نشده است.سخنگوى قوه قضاییه افزود: نکته دیگرى که مى خواهم اضافه کنم این است که به فرض اینکه چنین کسى مى بود و چنین مطلبى را عنوان مى کرد، این‌ها مواضع قوه قضاییه به شمار نمى آیند. در موضوعات مهم و کلان، موضع قوه قضاییه آن است که سخنگوى قوه رسما اعلام مى کند و یا ریاست قوه قضاییه در ملاقات‌ها و دیدارهاى خود مطلبى را اعلام بفرمایند. سایر همکاران قضایى عزیز ما در رده‌هاى مختلف و حتى مدیران قضایى آنچه که در موضوعات مهم و کلان اعلام مى کنند این‌ها نظر شخصى آنهاست و به هیچ عنوان این اظهار نظرات موضع قوه قضاییه به حساب نیامده و نخواهد آمد و ما در خدمت شما هستیم و در مسائل مهم کشور موضع قوه قضاییه را رسما خدمت شما اعلام مى کنیم. اسماعیلى در ادامه سخنان خود در پاسخ به سوال خبرنگارى مبنى بر اینکه چند روز پیش خبرى مبنى بر دستگیرى فردی با ١٧ قلاده ببر در باغ شخصى وی منتشر شد. وى کیست و علت دستگیرى چیست، بیان کرد: با رعایت معذوریت‌هاى قانونى اصل بازداشت این فرد را تایید مى کنم و عناوین اتهامى به لحاظ اینکه هنوز در مرحله اول رسیدگى است، باید بعد از رسیدگى‌هاى قضایى بیان شود.

> آخرین روند رسیدگى
به پرونده برادر رئیس جمهور
اسماعیلى در ادامه در پاسخ به سوالى مبنى بر اینکه آخرین روند رسیدگى به پرونده برادر رئیس جمهور و برادر معاون اول رئیس جمهور را توضیح دهید اظهار کرد: یکى از این پرونده‌ها قبلا هم اجمالا اعلام شده و دادگاه بدوى راى خود را صادر کرده و اکنون در نوبت دادگاه تجدید نظر قرار دارد و منتظریم دادگاه تجدید نظر راى نهایى و قطعى صادر کند. با صدور راى نهایى و قطعى، هر چه که باشد انشاءالله خواهیم توانست اطلاع رسانى شفافى را ارائه کنیم. وى ادامه داد: پرونده دیگر هنوز در دادسراست و تاکید شده که در دادسرا روند رسیدگى به این پرونده فارغ از نتیجه تسریع شود. ما نمى توانیم درباره نتیجه پیشداورى کنیم؛ اما رسیدگى تا حدی کُند انجام شده و تسریع در رسیدگى به آن پرونده مورد تاکید قرار گرفته و انشاءالله به زودى دادسرا تصمیم نهایى خود را خواهد گرفت و ما هم منتظریم ببینیم که نظر نهایى دادسرا چه خواهد بود و اگر منجر به جلب دادرسى و صدور کیفرخواست شود، پرونده به دادگاه خواهد رفت والا در دادسرا قابلیت مختومه شدن برابر ضوابط و مقررات قانونى در هر پرونده اى وجود دارد. سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به اینکه در پرونده مربوط به ارز ابهاماتی مطرح است؛ در ابتدا نام سیف در پرونده مطرح شده بود؛ بعد گفتند که پرونده او جداست، گفت: این پرونده در دادگاه مطرح شده است و در ادامه رسیدگی دادگاه و ختم رسیدگی و صدور دادنامه همه این ابهامات برطرف خواهد شد. اسماعیلی با تاکید بر اینکه اگر قدری صبوری پیشه کنید ابهامات برطرف می‌شود، گفت: سعی نکنیم در ذهن افکار عمومی‌ابهام آفرینی کنیم؛ با رسیدگی نهایی ابهامات برطرف می‌شود.به گزارش میزان، وی در پاسخ به اینکه آخرین وضعیت پرونده اکبر طبری چیست، نیز گفت: مطالب منتشره در این باره، مورد تایید ما نیست. علاوه بر آن فرآیند رسیدگی با قاطعیت در حال انجام است و نسبت به توجه اتهامی‌او و دلایل به دست آمده حتما رسیدگی قضایی انجام خواهد شد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام