کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 27 مرداد 1398   Sunday 18 August 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 23 مرداد 1398

صفحه خبر: فرهنگی

آفتاب یزد – گروه فرهنگی: روز گذشته خبری در صفحه فرهنگی روزنامه منتشر شد که از قاچاق فیلم سینمایی «متری شیش و نیم» جدیدترین ساخته سعید روستایی در فضای مجازی حکایت می‌کرد. موضوعی که به قول معروف داد کارگردان جوان سینمای ایران را درآورده و به نشانه اعتراض پستی با عنوان «رویتان سیاه» را در صفحه شخصی اش منتشر کرد. پیشترها یعنی زمانی که خبری از فضای مجازی در زندگی اجتماعی نبود و مردم با موضوعی به نام «دانلود فیلم» کاملا بیگانه بودند، گاها مشاهده می‌شد که شخص یا اشخاصی با رفتن به سینما و فیلمبرداری کردن از فیلمی‌که روی پرده اکران می‌شد و تکثیر و فروش آن به عنوان فیلم پرده ای در خیابان هم فیلم در حال اکران را با کیفیتی پایین تر در دسترس مردم
قرار می‌دادند و هم از این رهگذر برای خودشان درآمدی دست و پا
می‌کردند. اتفاقی که سعید روستایی هم در متنی که منتشر
کرده به آن اشاره داشت. اما به قول کارگردان «ابد و یک روز» بیست سال طول کشید تا تکنولوژی وارد ایران شود و مردم با موضوعی به نام فضای مجازی آشنا شوند. فضای مجازی ای که علی رغم تمام مزیت‌هایی که در بخش‌های مختلف اقتصادی به همراه داشت معضلاتی را هم برای بخش‌های دیگر اقتصادی جامعه ایجاد کرد که از آن دست می‌توان به مشکلاتی که برای حوزه فرهنگ و خاصه سینما پدید آمده اشاره کرد. هنگامی‌که فضای مجازی وارد زندگی مردم شد آرام آرام پدیده فیلم‌های پرده ای جای خودشان را به دانلود غیر قانونی دادند و سیل عظیمی‌از این اتفاق در جامعه شروع به تسری یافتن کرد.
پس از آن بود که صدای کارگردانان و تهیه کنندگان فیلم‌های روی پرده درآمد که «وامصیبتا فیلم ما به تاراج رفت». برای نمونه به موارد زیر توجه کنید.
= اعتراض نوید محمودی به دانلود فیلم «چند متر مکعب عشق»
= اعتراض کارگردان «حوالی اتوبان» به پخش غیرقانونی آن
= اعتراض فرهاد نجفی به دانلود‌های غیر مجاز سریال آسپیرین
در این میان بارها شاهد بودیم که کارگردانانی مانند مهران مدیری در ابتدای هر قسمت از سریال‌هایش از مردم تقاضا می‌کرد که محصولش را نه دانلود کنند و نه دست به دست کنند، بلکه آن را خریداری کرده و با خیال راحت به تماشای آن بنشینند. البته ممکن است عده ای مدعی شوند که به دلیل عدم عضویت ایران در کنوانسیون جهانی حق نشر عده ای این اجازه را به خود می‌دهند تا با خیال راحت به انتشار محصولی که هیچ زحمتی برای تولید آن نکشیده اند پرداخته و به قول معروف از دسترنج دیگران برای خودشان ممر درآمدی ساخته و از این طریق ارتزاق کنند. اما اتفاقاتی که در بیرون از مرزهای ایران رخ می‌دهد نشانگر این است که اگرچه وجود قانون منع کپی رایت در کشورهای دیگر موجب جلوگیری نسبی از دانلود غیرقانونی فیلم‌ها می‌شود اما وجود این قانون در کشورهای دیگر هم نتوانسته قاچاقچیان محصولات فرهنگی از طریق فضای مجازی و شبکه‌های اینترنتی را به صورت صد درصد مجبور کند که به کار خودشان ادامه ندهند. با نگاهی اجمالی به فهرست فیلم‌هایی که در ادامه می‌آید می‌توان به کارا نبودن قانون منع کپی رایت در کشورهای دیگر پی برد.
= در سال 2012 چهار فیلم با هشت میلیون‌بار دانلود غیرقانونی معرفی شدند که فیلم «پروژه ایکس» درصدر آن فهرست قرار گرفت.
= قسمت اول از فیلم «هابیت» به همراه فیلم «جانگوی آزاد شده» هر کدام بیش از هشت میلیون‌بار در سال 2013 بصورت غیرقانونی دانلود شدند.
= در سال 2016 ده فیلم ددپول، بتمن در مقابل سوپرمن: طلوع عدالت، کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی، جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد، مردان ایکس: آخرالزمان، وارکرفت، روز استقلال: رستاخیز، جوخه انتحار، در جستجوی دُری و بازگشته از گور بیشترین میزان دانلود غیرقانونی را داشته اند.
علاوه بر مواردی که ذکر شد این ماجرا را می‌توان از دانلود غیر قانونی فیلمی‌مانند «همه می‌دانند» به کارگردانی اصغر فرهادی که در کشور اسپانیا ساخته شده بود، دریافت. موضوعی که البته بعدها اصغر فرهادی آن را تکذیب کرد و اظهار داشت که خودمان خواستیم «همه می‌دانند» در اختیار مردم ایران قرار گیرد. در کنار این موارد باید پذیرفت که وقتی فیلمی‌مانند «متری شیش و نیم» سر از شبکه‌های ماهواره ای در می‌آورد می‌توان به قدرت قانون منع کپی رایت در خارج از مرزهای ایران به عنوان عاملی بازدارنده برای دانلود نکردن شک کرد. همانطور که اشاره شد بارها شاهد این ماجرا بوده ایم که فیلم‌های مطرح کارگردانان بزرگ سینمای جهان در سایت‌های بین المللی به صورت رایگان در اختیار علاقمندان قرار می‌گیرد. فیلم‌هایی که شاید یک هفته از اکران آنها نگذشته باشد اما بالاترین آمار دانلود غیرقانونی را به خود اختصاص داده اند.
با تمام این تفاسر سعید روستایی اما گلایه ای را مطرح کرده که به قول معروف در آن یکی به نعل زده و یکی به میخ. کارگردان جوان سینما به تبعیت از اصغر فرهادی ناراحت این نیست که در این فشار اقتصادی سنگینی که به مردم وارد می‌شود آنها بنشینند و نسخه مجانی فیلم او که به قول خودش برای ساخت آن خون دل خورده را تماشا کنند و حتی به آنان سرتان سلامت هم می‌گوید؛ اما از سوی دیگر به افرادی که نسخه بازبینی ارشاد فیلمش را در اختیار شبکه‌های ماهواره ای و البته فضای مجازی قرار داده اند، می‌گوید «رویتان سیاه و راه و رسمتان مرده و بی رهرو باد.» اینها همه در حالی است که «متری شیش و نیم» در زمان اکران توانسته بود رکورد فروش در سینمای ایران را در بخش سینمای غیر کمدی بشکند و همچنین به عنوان دومین فیلم پر فروش تاریخ سینمای ایران شناخته شود. موضوعی که بیانگر این حقیقت است که سعید روستایی مزد خون دلی که در هنگام ساخت «متری شیش و نیم» خورده را گرفته است. گرچه او می‌توانست فروش نسبتا خوبی هم در هنگام ورود فیلمش به شبکه نمایش خانگی کسب کند اما به نظر می‌رسد اتفاقی که برای «متری شیش و نیم» افتاده عملا پرونده فروش این فیلم را بسته و روستایی و همچنین تهیه کننده فیلمش دیگر نمی‌توانند به کسب درآمد بیشتر از فروش این فیلم در شبکه نمایش خانگی دل خوش کنند. البته آنچه در این گزارش مطرح شد دلیل این موضوع نیست که روزنامه آفتاب یزد بر قاچاق فیلم‌های سینمایی و اقداماتی که موجب دلخوری سعید روستایی شده صحه می‌گذارد و آن را قبول دارد، اتفاقا این گزارش ضمن رد عمل قبیح قاچاق محصولات فرهنگی به واکاوی بخشی از اظهارات کارگردان جوان سینمای ایران پرداخته که وی تماشای فیلمش را برای مردم عادی که زیر فشار اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند بلامانع دانسته و هرچند بالاجبار اما مشکلی با آن ندارد.
به نظر می‌رسد حتی پس از برداشته شدن موانع بسیاری که در سر راه عضویت ایران در کنوانسیون جهانی حق نشر وجود دارد باز هم هنرمندان دغدغه ای به نام قاچاق آثار هنری خودشان را داشته باشند و این ماجرا همچنان ادامه دار باشد. بنابراین شاید کارگردانان سینما باید پیش از آنکه کلید استارت تولید فیلمشان را بزنند به فکر آینده محصولی که تولید می‌کنند، باشند و ترتیبی اتخاذ کنند که با اتفاقاتی که سعید روستایی و کارگردانان دیگر با آن مواجه شدند و فیلمشان یا در کف خیابان به فروش رفت و یا به شبکه‌های ماهواره ای و مجازی راه یافت، روبرو نشوند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام