کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 27 مرداد 1398   Sunday 18 August 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 23 مرداد 1398

صفحه خبر: گزارش

آفتاب یزد – گروه گزارش:‌ صرف نظر از منابع زیر زمینی مثل نفت،گاز، معادنِ سنگها و کانی‌های بسیار با ارزشی که خداوند به ایران زمین
عطا کرده، این کشور دارای منابع علمی‌و کهن از طب سنتی است؛ طبی که پرچمداران آن همچون زکریای رازی، ابوعلی سینا، ابوریحان بیرونی و سید اسماعیل جرحانی، قرن‌هاست
کتب آنها به عنوان الگوی تدریس طب در دانشگاه‌های علوم پزشکی غرب وشرق عالم مورد توجه، افتخار و مباهات پزشکان و اندیشمندان جهان قرار گرفته است، چراکه این منابع علمی‌و طب سنتی با ارزش در ایران، با اضافه شدن منابع وحیانی توسط امامان معصوم، طبی بسیار معجزه آسا و شگفت انگیز تر ساخته است.
طب سنتی ایران تقریبا به 3000 سال قبل بر می‌گردد. در واقع طب ایرانی - اسلامی، گنجینه ای
ناشناخته است که قدمتی دیرین در ایران دارد و همواره مورد توجه جامعه و مردم بوده است. اما درک این موضوع و بها دادن به آن سالیان سال است که مغفول مانده یا در کشاکش تحولات سیاسی و اجتماعی ایران به دست فراموشی سپرده شده است. معماران طب سنتی ایران را عده زیادی از محققان زبده این بخش به همراه پزشکان عصر جدید تشکیل می‌دهند که خواستار قانونی شدن فعالیت طب سنتی و مکمل هستند و ضرورت تصویب طرح دو فوریتی قانون طب سنتی را خواستار هستند.
آفتاب یزد در گفتگو با دکتر محمد دریایی و ابراهیم ایراندوست از محققان و پژوهشگران طب سنتی در خصوص اهمیت طب سنتی و غذای سالم در فرهنگ ایرانی به گفتگو نشسته است که در پی می‌آید.

ریشه و منشا طب سنتی کجاست؟
دریایی: طب سنتی تاریخی چند هزار ساله در ایران دارد و در بیشتر موارد دانشمندان ایرانی به غیر از علم و تجربه از دستاوردهای عینی دیگری در تکمیل مطالعات طبی خود استفاده کردند که توصیه‌های ائمه یکی از آنهاست. در طب سنتی، امامان معصوم با دسترسی به علوم غیبی و ماوراء الطبیعه
و با آگاهی از رمز و راز گیاهان دارویی،
مردم را به استفاده از گیاهان و غذاهای ساده و طبیعی مختلف ترغیب و تشویق نموده اند. بطوری که وجود چندین هزار سند شیعی اعم از بحار الانوار و وسایل الشیعه و... سندی است بر این مدعا، ضمن آنکه این موضوع می‌تواند منابع با ارزشی برای تهیه و انتشار دایره المعارفی بسیار غنی به نام دانشنامه احادیث پزشکی باشد که با استفاده از این گنج با ارزش می‌توان در درمان بیماری‌های بسیار گسترده امروزی فائق آمد.
بدیهی است با پشتوانه بسیار غنی منبع وحیانی و با اتکاء به این سرچشمه لایزال الهی، که به راستی مکاتب جالینوسی، هندی و چینی از آن بی بهره بوده اند، می‌توان به نحو احسن از ظرفیت‌ها و توان موجود در طب سنتی ایران در درمان بیماری‌های عصر و نسل جدید بهره گرفت. بیماریهایی که حاصل از امتزاج با آلودگی‌های مختلف میکروبی و ویروسی ناشناخته پدید آمده اند و طب مدرن تاکنون در درمان بسیاری از این بیماریها کم توان و ناتوان بوده است.
امروزه می‌توان با استفاده از روش‌های علمی‌و آکادمیک و انتشار مقالات مستند به زبان روز دنیا، استدلال‌های علمی‌معتبر داشته و جهانیان را نسبت به اهمیت این طب آگاه کرد. همچنین می‌توان با تاسیس پژوهشکده‌ها و آزمایشگاه‌های مجهز، به اثبات و کشف اسرار ناشناخته گیاهان پرداخت و با انجام پژوهش‌های بالینی در بیمارستانهای فوق تخصصی کنونی، با روش‌های درمانی کهن ایران اسلامی‌و استفاده از گیاهان دارویی و داروهای گیاهی آن، بیش از پیش آشنا شد، در حالیکه هم اکنون اصلاً شاهد چنین اقداماتی در کشور نیستیم یا اگر هم باشد چندان چشمگیر نیست.
به عنوان مثال، شناخت سِرّ خواص معجزه آسای دانه ی حبهالسودا یا همان سیاهدانه است که این گیاه دارویی بسیار معروف در طب سنتی ایران، گیاهی است که خداوند از طریق جبرئیل در مورد آن، در شب معراج به پیامبر بزرگ اسلام امر کرد؛ " ای محمد به امت ات سفارش کن که از خوردن سیاهدانه غفلت نکنند که این دانه به جز مرگ برای هر بیماری درمان است."
آیا به راستی در مورد این حدیث قدسی که خداوند با این قاطعیت به آخرین پیامبرش استفاده از این شاهکار خلقت را توسط پیروان تاکید کرده است، تاکنون در کشورهای اسلامی، تحقیق و تفحصی انجام گرفته است؟! آیا در مورد کشف اسرار این دارو و رمز سلامت و زندگی حاصل از آن و راز دیر زیستی آن، توسط مسلمانان تحقیقاتی علمی‌و مطالبی مبتنی بر مشاهدات علمی‌انجام شده است؟

الگوی غذایی و تغذیه چه جایگاهی در طب قدیم ایران داشته است؟
ایراندوست: آنچه امروزه به روشنی آشکار است، برای نابودی یک ملت و فرهنگ غنی آن، لشکر کشی لازم نیست و فقط کافیست الگوی غذایی آنها را تغییر داد.غربی‌ها با مطالعه روی ژن و نژاد ایرانی به خوبی دریافته اند که رستم واسفندیار مورد اشاره در شاهنامهِ فردوسی،موجودات افسانه ای و تخیلات استعاره ای ذهن مرحوم فردوسی نبوده اند، بلکه آنها انسان‌هایی رشید، قوی هیکل، با سینه‌های ستبر و کمر‌های باریک و ... بوده اند که در جای جای ایران می‌زیسته اند. ایران شناسان غربی همچنین دریافتند که غذا و قوت این مردم و این هیکل‌های تنومند و رشید، نان کامل با تخمیر طبیعی به همراه کمی‌دوغ یا کشک یا ماست و سبزی‌های مختلف و مصرف آبهای طبیعی و چشمه سارها بوده است.
در وعده ناهار غالب مردم ایران، آبگوشت با گوشت گوسفند که طبیعتی گرم داشت به همراه نخود و لوبیا که عالی ترین منبع کلسیم، فسفر و پتاسیم بوده است، به همراه زردچوبه ، پیاز و دنبه گوسفندی مصرف می‌کردند. همچنین مردم ایران به همراه غذا از داروخانه کاملی به نام "سبزی خوردن"، به جای سالادِ با طبیعت سرد، استفاده می‌کردند. آنان بعد از غذا با مصرف نوشیدنی سرکه شیره و سکنجبین که ترکیب این شربت معجزه آسای درمانی، چربی ناشی از گوشت گوسفند را خنثی می‌کرد، به همراه شیره انگور، عالی ترین مواد معدنی مورد نیاز بدن را تامین می‌کردند. مردم ایران همچنین سالی یکبار در ایام بهار و همگام با طبیعت، با حجامت به پاکسازی خون می‌پرداختند و بدن خود را از خون غلیظ شده در فصل زمستان که حاصل از مصرف چربی‌های حیوانی بود، سبک کرده و در طی روز با انجام کارهای یدّی و تعریق حاصل از آن، سموم بدن خود را دفع می‌کردند.

الگوی غذایی مردم ایران در طول تاریخ تغییر کرده است؟
دریایی: امروزه در جامعه ایران به وضوح شاهد مصرف بی رویه غذاهای فرنگی، فست فوت‌ها و داروهای شیمیایی هستیم. همچنین همگی در تمامی‌ابعاد جامعه مشاهده می‌کنیم که جمله معروف "غذای شما دوای شما و دوای شما غذای شما" از ذهن جامعه پاک شده و با تشویق مردم به الگوگیری از غذاهای سرد مزاج غربی بیماری‌های مختلف در جامعه ایران شیوع پیدا کرده است. مصرف گوشت گاو، کالباس و سوسیس، ماکارانی، سالاد، سس‌های مختلف و کچاب‌های صنعتی و فرآوری شده که به منظور بالابردن مدت زمان ماندگاری همراه با مواد شیمیایی نگهدارنده هستند، همچنین تبلیغ و مصرف نوشابه‌های غربی به همراه شکر صنعتی و طعم‌های مصنوعی و شیمیایی، همه و همه دست به هم داده اند تا نژاد گرم و غیور ایرانی به انسان‌های با طبیعت سرد و بلغمی‌و سودایی تبدیل شوند. نتیجه این تغییر تغذیه نیز ایجاد بیماری‌های مختلف جسمی، همچون کم خونی، ناتوانی جنسی در زن و مرد ایرانی بوده که از ثمرات اش افزایش آمارهای بالای طلاق بوده است. پس می‌توان گفت؛ "تو آنی که می‌خوری- بگو چه می‌خوری تا بگویم که کیستی".
فکر می‌کنید این تغییر الگوی غذایی مهندسی شده و تعمدی بوده؟
دریایی: هنری کسینجر وزیر خارجه یهودی الاصل
اسبق آمریکا 45 سال پیش در سخنرانی خویش صریحا اعلام کرد، غذا اسلحه است. شاید بسیاری از مردم آن زمان به نیت اصلی سخنان آن صهیونیسم که قصدی جز ویران کردن نسل و نژاد انسان‌ها و ملت‌ها را نداشت توجه نکردند و فقط از بعد سیاسی و ایجاد وابستگی به گندم روس‌ها و تولیدات کشاورزی و گندم آمریکا بود، آن جمله مطرح شد. از آن زمان تاکنون شرکت‌های صهیونیستی که
شبانه روز در حال انجام تغییرات ژنتیکی برروی همه دانه‌ها و سبزیجات و میوه‌ها هستند، لحظه ای بیکار ننشسته و سموم را از طریق دانه و بذر و غذاهای مصنوعی و فرآوری شده وارد سفره‌های ایرانی کردند.
به این ترتیب جنگ تمام عیار خویش را علیه ملت‌ها، خصوصا جوامع اسلامی‌آغاز کردند و همواره به پیش می‌برند. ایجاد انواع بیماری‌ها و کشف به ظاهر داروهای شیمیایی برای درمان بیماری و نیز ایجاد بیماری‌های جانبی و
حاشیه ای دیگر به دنبال آن، ره آوردهای شرکت‌های سوداگر مرگ در قالب شرکت‌های غذا و دارویی است که به وفور در عصر جدید، خصوصاً در کشورهای اسلامی‌و کشور خویش شاهد آن هستیم.
جای بسی تامل است که هر چهار گوشه سرزمین ایران دارای آب و هوا و اقلیم خاص و شگفت انگیز است که سبب رشد گیاهان و مواد غذایی منحصر بفرد است. به عنوان مثال گندم استان خراسان، گندمی‌است که از نظر مواد غذایی و معدنی فوق العاده غنی بوده و با تولید فراوان آن که در هر هکتار 10 تا 11 تن قابلیت برداشت دارد، این گندم که در فرانسه نیز به نام گندم خراسان شهرت یافته است، متاسفانه در حال حاضر نه تنها نژاد این گندم، بلکه سایر ژنوم‌های بی نظیر غذایی و گیاهی ایران زمین با دستانی مرموز و کاملا حساب شده در حال نابودی است...این فاجعه نه تنها در بذرهای ایرانی اتفاق افتاده است، بلکه هم اکنون گوسفند نژاد افشاری، سنگسری، دشت مغانی به صورت زنده صادر و در ازایش گوسفند رو مانف تلفیق شده با نژاد خوک که هیچ گونه طعم و
مزه ای همچون گوشت گوسفند ایرانی ندارد به اسم یک نژاد چند قلو زا وارد کشور می‌شود.

چه عاملی باعث شد طب سنتی ایران کمرنگ و بی اهمیت شود؟
ایراندوست: غربی‌ها از زمان پادشاهان قاجار، علی رغم وجود دارالفنون و تربیت شاگردان طب ایرانی، خیلی نرم و آرام به مخالفت با طب سنتی پرداختند. به نحوی که با اعمال نفوذ در مراکز و موسسات طبی و بهداشتی آن زمان، به دلیل بهداشتی نبودن برخی مراکز طب سنتی، اعتقادات مردم را به سخره گرفته و با بزرگ نمایی برخی کاستی‌ها، به مبارزه جدی و سرسختانه با طب سنتی پرداختند. به این ترتیب به افکار عمومی‌القاء کردند که این طب پیشینه ی علمی‌و دانشگاهی نداشته و زایده ی تفکرات عده ای بی سواد،سودجو و خرافه گر است و با این شیوه بیشترین لطمه را به طب سنتی ایران وارد ساختند. با پیروزی انقلاب و گرایش مردم و رشادت عده ای از نخبگان و دلسوزان طب سنتی، مجددا تلاش شده است تا زمینه پیدایش این گنجینه مخفی احیا گردد.

اقدامات حمایتی ساختاری از احیاء طب سنتی بعد از انقلاب تا چه حد بود؟
ایراندوست:‌ جای بسی تعجب است که در طی این 40 سال هیچ گاه نه در مجلس و نه در دولت، تمایلی برای ظهور توان‌های این طب سنتی و استقلال آن از طب مدرن نبوده صورت نگرفته است در حالیکه این حق مردم است تا خود بتوانند با انتخاب یکی از این دو روش درمانی و یا هر دو روش با هم، راه درمان و بهبودی خویش را، خود انتخاب نمایند، بنابراین تصویب طرح یا لایحه ای مستقل برای احیاء و استقلال طب سنتی غنی در ایران ضرورتی است تا این طب ارزشمند از حضانت و سرپرستی طب مدرنی که خود در درمان بسیاری از بیماری‌ها عاجز بوده و داروها و تجویزات آن عوارض و هزینه‌های بسیار دارد، آزاد شود. ضرورت این امر بخصوص در شرایطی که شاهد هستیم در کشورهای هند، پاکستان و چین، با تصویب قوانین مستقل این دو مکتب طبی از هم جدا گشته اند، اهمیتی دو چندان می‌یابد.
سالهاست که طلایه داران طب سنتی ایران به عنوان دلسوخته و محقق طب سنتی آرزو داشته اند که نمایندگان مجلس کشورمان در اقدامی‌خداپسندانه و شجاعانه با تقدیم طرحی جامع و الگوگیری از قوانین سایر کشورهای صاحب تجربه در طب سنتی، این فرصت را به طب سنتی ایران که الحق طبی بسیار غنی تر و جامع تر از سایر مکاتب طبی دنیا است، داده و زمینه رشد و شکوفایی آن را فراهم سازند. در این طب به صورت خاص و منحصر بفرد، توجه به مزاج و طبایع شده و با توجه به این اصل بسیار مهم، اقدام به تشخیص و درمان بیماری‌ها می‌شود. به عنوان مثال توجه نژاد و ژن ایرانی با توجه به جغرافیای محیط زندگی (آذربایجان سرد و بلوچستان گرم)، توجه به مزاج فصل بر اساس گرمی، سردی، اعتدال (تابستان گرم و زمستان سرد)، توجه به مزاج سن هر انسان و در هر دوره زندگی (کودکی و جوانی ، بهار و تابستان و پاییز و زمستان، میان سالی و پیری ) و نیز توجه به مزاج غذا‌ها و نوشیدنی‌ها بر اساس انتخاب و گزینش سه مزاج فوق بسیار حائز اهمیت بوده است.

با تصویب قانون مستقل برای طب سنتی به عنوان یک طب مستقل از طب مدرن، به دنبال چه اهدافی هستید؟
ایراندوست: ما مجموعه ای از اهداف را برای این موضوع مد نظر داریم که مهمترین آنها موارد ذیل است :
● تربیت حکیم و طبیبان طب سنتی
● تاسیس مراکز طب سنتی با حداقل امکانات و هزینه ودر عین رعایت کامل اصول بهداشتی، فارغ از ضوابط دست و پاگیر کنونی.
● دعوت به کار فارغ التحصیلان در شاخه طب سنتی در مراکز طب سنتی.
● اعزام حکمای تراز اول طب سنتی ایران به سایر کشور‌های دارای سوابق طب سنتی، همچون چین، هند و پاکستان.
● تهیه داروهای مفرد و مرکب گیاهی در واحدهای کوچک بسته بندی با هزینه‌های کم و مقرون به صرفه ( در مقابل ساخت کارخانجات بزرگدارویی با صرف هزینه‌های بسیار زیاد و
غیر قابل دسترسی برای علاقه مندان) و صدور مجوز عرضه و فروش آنها در داروخانه‌های گیاهی و نیز صدور آنها به سایر کشورهای علاقمند.
● ارزآوری و اشتغال زایی در شاخه طب سنتی با تولید، فروش و صادرات داروهای مربوطه.
● و ...
با دستیابی به اهداف فوق که تنها بخشی از اهداف قابل پیش بینی از استقلال فعالیت این طب خواهد بود، قادر خواهیم بود
با تاسیس سلامتکده‌های طب سنتی در جای جای
این سرزمین پهناور، به طور رسمی‌و قانونی، اقدام به درمان بیماران سرخورده از طب مدرن پرداخته و در کنار آن فرهنگ غنی اسلامی‌و ایرانی را نیز توسعه دهیم؛ فرهنگی که در طب آن، درمان ضعفای جامعه به طور رایگان و بدون اخذ هزینه بوده و در مقابل اخذ هزینه درمان از اغنیا و توانمندان انجام می‌شده است.

ایجاد سلامتکده‌های طب سنتی چه کمکی به شیوه و سبک زندگی سالم مردم خواهد کرد؟
دریایی: با تاسیس سلامتکده‌های طب سنتی می‌توان ضمن اصلاح الگوی تغذیه و سبک زندگی سالم برای مردم جامعه، در جهت درمان بیماری‌های لاعلاج در طب مدرن اقدام نمود. همچون درمان بیماران منتظر در نوبت پیوند کبد، ریه، سرطان‌ها... که با اعلان درمان آن‌ها به مراکز غربی و گرفتن تاییدیه از آنها، می‌توان تبلیغ جهانی گسترده ای برای این طب و فرهنگ غنی آن داشته و شاهد ورود سیل
بی شمار بیماران مشابه از دیگر نقاط جهان به ایران بود. طبعا با ورود بیماران لاعلاج سایر کشورهای جهان به ایران و درمان آنها ،کشور ایران به قطب درمان بیماری‌های لاعلاج تبدیل خواهد شد و آن وقت است که متوجه خواهیم شد که کتاب قانون بو علی سینا برای ایران بسیار با ارزش تر است از وجود چاه‌های نفتی.

به نظر شما راه تحقق اهداف ذکر شده چیست؟
دریایی: تنها با حمایت همه جانبه مجلس و تصویب قانون مستقل طب سنتی و اجازه و فرصت دادن به این گنج ناشناخته،کشتی
طوفان زده فعلی می‌تواند از این اقتصاد ورشکسته و به شدت بیمار رهایی یافته و به شعار "اقتصاد مقاومتی" مورد تاکیدرهبر معظم انقلاب در عمل و نه در شعار، جامه عمل پوشاند.... علاوه بر دهها اهداف و اقدام متعالی که وصف آن گذشت، تنها می‌توان با تولید گوشت گوسفند و شتر و پرورش طیور و روغن زیتون
به خود کفایی دست یافته و زمینه شکوفایی اقتصادی کشور را فراهم ساخت.
از دیدگاه متخصصین و دلسوختگان طب سنتی ایران، این کشور تنها راه نجاتش احیاء طب سنتی است. ما می‌توانیم ضمن معرفی منابع طب سنتی و طب شیعی، با معرفی علمی‌و دانشگاهی، احادیث گرانقدر ائمه معصومین علیه السلام، درمان بیماری‌هایی که طب مدرن از درمان آنها عاجز است را به جهانیان عرضه کنیم. در این صورت به فرموده امام علی (ع)؛ "حکمت سخنان ما را به مردم اعلام کنید آنها خود طرفدار ما خواهند شد"، در این صورت شاهد آن خواهیم بود که در این قرن، جهان به سمت تشیع اقبال خواهند کرد و در مقابل اسلام داعشی و طالبانی، شیعه طلوعی دوباره خواهد داشت و مورد استقبال جهانیان قرار خواهد گرفت.

آیا از میان جامعه پزشکی کشور هم
پزشکانی هستند که با ایده طب
سنتی همراه باشند؟
ایراندوست: لازم است یادآور شوم که وسایل ارتباط جمعی به خصوص صدا و سیما و سایر رسانه‌ها در انتشار اخبار واقعی در معرفی امکانات طب سنتی ایرانی و ایجاد مناظره‌های
بی طرفانه و بدون حب و بغض‌های صنفی و سیاسی ، نقشی اساسی در حمایت از این مهم و بیداری مردم و ایجاد فرهنگ صحیح غذایی و آشنایی با این طب خواهد داشت که امید است مورد تاکید و توجه مجلس محترم قرار گیرد.
اما در خصوص سوال شما باید بگویم بله، پزشکان زیادی هستند که به اهمیت طب سنتی – ایرانی واقف بوده و در این راه یاری دهنده ما هستند


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام