کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 07 اسفند 1398   Wednesday 26 February 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 06 مرداد 1398

صفحه خبر: سیاسی

بشر در طول تاریخ حیاتش بر روی کره زمین همواره برای تامین منافع خود تلاش نموده است. دولت‌ها‌ نیز در راستای تامین منافع ملی در بسترهای مختلف اقتصادی، سیاسی، نظامی و.. . سعی و کوشش می‌نمایند. کشور‌ها‌ی جهان برای تامین منافع خود و در رقابت با دیگر کشورها باید قدرت ملی خود را مدنظر قرار دهند. حاکمان خاورمیانه باید مدنظر داشته باشند که از سه مولفه ی قدرت نظامی، اقتصادی و قدرت تاثیر بر افکار عمومی که
( ای. اچ. کار) مبنای قدرت ملی قرار داده در چه سطحی هستند و متناسب با آن سیاست‌ورزی نمایند. بلند پروازی حاکمان این منطقه موجب اتلاف پتانسیل‌ها‌یی است که می‌تواند در راه توسعه و پیشرفت منطقه استفاده شود. رقابت کشورهای جهان اگر در چارچوب علم سیاست باشد، امری پسندیده است. اما وقتی که از حالت منطقی و چارچوب تعریف شده آن خارج شود، مشکلاتی را برای جهانیان ایجاد می‌نماید. روند حوادث و اختلافات امریکا و ایران وارد مرحله خاص شده، که ممکن است با دخالت‌های بیجای آمریکا در منطقه حوادث و پیامدهای پیش‌بینی نشده به دنبال داشته باشد. لازم دیدم تحلیل خود را از وضعیت جاری به رشته
تحریر درآورم :
1- همگان بایستی بدانند بازنده این بازی مردم خاورمیانه هستند. برخی حاکمان مستبد خاورمیانه و دنباله‌روی آمریکا که با عدم درایت و آینده نگری و با بلند پروازی‌ها‌ی فراتر از پتانسیل و قدرت ملی خود موجب پدید آمدن این وضعیت هستند، مسئول و جوابگو هستند.
2-عقلانیت، اصول علم سیاست و آینده نگری حکم می‌کند امریکایی‌ها‌ نسبت به جایگاه ایران توجه نموده و بدانند ایران در هر سه مولفه ی قدرت نظامی، اقتصادی و قدرت بر افکار عمومی در خاورمیانه با رقبای خود قابل مقایسه نیست. آنها باید بدانند ایران، سوریه، عراق و لیبی نیست. ایران دارای ابزار و اهرم‌ها‌یی است که می‌تواند برای امریکا مشکلات جدی ایجاد نماید. از سوی دیگر کافی است به تاریخ ایران رجوع نمود، که حاکی از مقابله ی
ایرانیان با اجنبی و متجاوزان خارجی
بوده است.
3- حاکمان منطقه که ساکنان کاخهای شیشه‌ای هستند باید متوجه موقعیت شکننده و آسیب پذیر خود باشند. آنان باید بدانند، قابل مقایسه با ایران نیستند.ایران کشوری است با عمق استراتژیک و همچنین صاحب مولفه‌های قدرت. آنها باید بدانند، بازنده اصلی هرگونه تنش و درگیری در منطقه هستند.
4- سیاستمداران و تصمیم‌سازان ایرانی نیز باید با تصمیمات عقلانی، مدبرانه و آینده نگری کامل دشمنان را مایوس نمایند. ضروری است، از تصمیمات شتاب زده و احساسی پرهیز نمایند. عقل سلیم حکم می‌کند، مواظب مثلث شوم امریکا، رژیم صهیونیستی و برخی حاکمان و شیوخ منطقه باشند. آنها باید بدانند حفظ ام القرا، اوجب الواجباب است.
5- امریکایی‌ها‌ و غربی‌ها‌ی مدعی دموکراسی باید بدانند تحریم‌ها‌ی ظالمانه علیه ملت ایران که مغایر اصول انسانی و حتی دموکراسی غربی است، موجب مشکلات زیادی برای مردم ایران شده است و در صورت ادامه این روند حق اقدام متقابل برای ایران محفوظ است.
6- دنیا باید بداند تشنج و تلاطم در منطقه خاورمیانه به ضرر همگان بوده و منافع همه را به خطر می‌اندازد. دوئل جاری میان ایران و امریکا می‌تواند به نتایج متفاوتی منجر شود. اگر این اختلافات به درگیری و جنگ منجر شود نتایج هولناکی را بدنبال خواهد داشت. دیگر اینکه زنگ خطر و تلنگری به طرفین درگیری برای حل مسالمت آمیز بحران باشد. موضع اخیر عربستان در صورتیکه سیاست واقعی این کشور باشد، نشانه ای مثبت و امیدوار کننده است. لازم به یادآوری است که بنا به گواه تاریخ، بحران‌ها‌، درگیری‌ها‌ و جنگ‌ها‌ در پشت میز مذاکره حل و فصل شده است. وقت آن رسیده همگان به پشت میز مذاکره برگشته و اختلافات و مسائل را حل و فصل نمایند. لازمه این امر ایجاد محیطی مناسب و فارغ از تهدید و ارعاب و انجام مذاکره در فضایی برابر و عادلانه است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام