کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 27 مرداد 1398   Sunday 18 August 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 01 مرداد 1398

صفحه خبر: گفتگو

آفتاب یزد- هستی قاسمی: اصلاح طلبان در هر شرایطی به نقد درون گفتمانی خود باور داشته‌اند حتی اگر در برهه‌هایی به دلیل حجم وسیع انتقادات از نقد راهبردی- کاربردی غفلت ورزیده باشند اما به هر حال طی دو سال اخیر یکی از دغدغه‌های جناح اصلاحات، ترمیم و اصلاح گفتمانی این جریان و همچنین تلاش برای ترسیم راهی که نشانگر دلمشغولی آنان نسبت به مطالبات مغفول مانده مردم باشد، بود. این دغدغه مندی در برابر سکوت جناح اصولگرا در برابر سوالاتی که گذشته آنان را به چالش می‌کشد و نیز نپرداختن به مسئله پذیرش سهم خود در نابسامانی‌ها و نیز عدم جبران خسارت‌های به بار آمده، همزمان که به نقطه ضعف جناح راست اعم از میانه رو و سنتی تبدیل می‌شود ناخودآگاه بخشی از نقاط عدیده قوت و قدرت اصلاح طلبان معقول و منطقی نیز بدل شده است. نارضایتی مردم آنجا که از فضای عمومی به ساحت سیاسی و رفتارهای جناحی گروه‌های فعال سیاسی وارد می‌شود کفه نارضایتی از اصولگرایان را به دلیل مسائلی که عنوان شد سنگین‌تر می‌کند. عجیب نیست اگر فشار
بیش از حد اصولگرایان بر جناح اصلاحات را هر روز بیش از روز قبل شاهد باشیم آن هم تنها به این بهانه که از دولت روحانی حمایت کرده‌اند این درحالی است که نقطه ممیزه این دو جناح در همین مسئله نمایان می‌شود. یعنی اصولگرایان حمایت می‌کنند اما به جای نقد برائت می‌جویند اما اصلاحات حمایت می‌کند، نقد می‌کند، راهکار ارائه می‌دهد اما برخلاف تئوری برائت‌طلبی اصولگرایان، تخریب و طرد نمی‌کند. نتیجه قرار گرفته در میزان مظنه و تحلیل‌های سیاسی - اجتماعی آنکه اصولگرایان تلاش می‌کنند از اشتباه رقیب کوه سازند بی آنکه به گذشته خود نظری هر چند گذرا داشته باشند. مصداق بارز این ادعا وقتی نمایان می‌شود که از اصولگرایان برنامه بخواهیم نقشه راه بجوییم و طلب خیر کنیم آنها باز هم در پاسخ از چرایی حمایت اصلاح طلبان از روحانی می‌گویند و نه از راهکارهایی که به پشتوانه آن می‌خواهند وارد انتخابات شوند. آفتاب‌یزد نه به منظور تریبون اصولگرایان شدن که برای رسیدن به چرایی سکوت اختیار کردن‌های تکراری با حسن بیادی به گفتگو پرداخته است تا افکار عمومی بهتر و عیان‌تر بتواند قضاوت کند.

اصولگرایان چه برنامه‌ای این جریان برای حضور در انتخابات و ترغیب جامعه به پای صندوق‌ها‌ی رای دارند؟
واقعیت‌های موجود بیانگر این مهم است که مردم از هر دو جریان مرسوم به اصولگرا و اصلاح‌طلب عبور کرده‌اند. اما قطعا بر سر صندوقهای رای از سر اخلاص و ارادتشان به انقلاب و نیز ترسیم آینده‌ای روشن و قدرتمند برای کشورمان حضور
خواهند یافت.

بسیاری مانند جنابعالی معتقدند که مردم از جریان‌ها‌ی سیاسی به دلیل دغدغه‌ها‌ی اقتصادی و معیشتی عبور کردند، از این رو تصور می‌برید که آرایش سیاسی انتخابات مجلس چگونه خواهد بود؟
بسیاری از سیاسیون کشور در محافل و جلسات سیاسی به صورت خوش‌بینانه، مشارکت مردم را در انتخابات آینده زیر ۵۰ درصد پیش بینی می‌نمایند و به این تحلیل خود خوش بین و با سیاست حضور حداقلی مردم خود را پیروز میدان می‌دانند اما این سیاست نحس همیشه مخالف نظرات مقامات عالی کشور بوده است چرا که همواره مقامات عالی کشور مردم را به حضور و مشارکت گسترده در انتخابات دعوت می‌کردند. با توجه به ضعف عملکردی دولت در سالهای اخیر بر اثر تحریمهای ظالمانه استکبار جهانی و بعضاً تحریمهای ناجوانمردانه داخلی توسط باندهای متصل به قدرت و ثروت، اکنون شاهد افزایش نارضایتی مردم و کاهش اعتماد آنان به جناح‌های سیاسی هستیم. چراکه این جناح‌ها‌ نوعاً به دنبال رنگ عوض کردن و تغییر چهره سیاسی خود با رنگ و لعاب دیگری هستند. به همین دلیل به هیچ روی مشخص نیست که در انتخابات پیش رو شاهد چه آرایش سیاسی باشیم. اما با این همه، احتمالا رقابت میان دو جریان اصلی اصولگرا و اصلاح‌طلب خواهد بود. به هر روی، واکنشهای متفاوتی نسبت به حساسیت در چگونگی برگزاری انتخابات مجلس در بین جناح‌ها‌ی سیاسی وجود دارد. به همین دلیل به ویژه اصلاح‌طلبان معتقدند که برای پرشور شدن انتخابات، شورای نگهبان باید اجازه بیشتری به صاحبان سلایق مختلف برای حضور در انتخابات را بدهد در این صورت است که می‌توان شاهد پرشور شدن انتخابات بود. اگرچه این نکته حائز اهمیت است که قاطبه مردم با اصل نظام مشکلی ندارند. اما مهم این است که جناح‌ها‌ی مختلف سیاسی بدون باند و شانتاژ بازی در انتخابات حضور داشته باشند تا مردم بتوانند با اختیار و قدرت بالا بتوانند افراد و گزینه مورد نظر و معتمد خود را از بین جناح‌ها‌ی مختلف انتخاب کنند.

احزاب اصولگرا قرار است چه زمانی لیست انتخاباتی شان را ارائه دهند؟
زمان ارائه لیست جریان‌های اصولگرا مشخص نیست.

در این دوره از انتخابات مجلس تا چه‌اندازه ممکن است شاهد حضور چهره‌ها‌ی شناخته شده اصولگرا در لیست انتخاباتی این جریان باشیم؟
این فرضیه در هر دوره از انتخابات قابل پیش بینی است و نمی‌توان اختیار قانونی افراد را سلب نمود. از سویی دیگر ما مردم هستیم که باید سطح تحلیل و اطلاعات و شناخت خود را از افرادی که می‌خواهیم به آنان رای بدهیم، افزایش دهیم و افراد اصلح را به مجلس بفرستیم و در این زمینه کوتاهی نکنیم و مرعوب جوسازی و صحنه گردانی‌کاذب باندهای متصل به قدرت و ثروت نشویم تا بتوانیم یک مجلس پرقدرت، انقلابی و فعال‌داشته باشیم.

با توجه به تجربه دو انتخابات اخیر مجلس و ریاست جمهوری، تصور می برید جمنا توان اجماع سازی در میان احزاب مختلف اصولگرا را در انتخابات پیش رو دارد؟
جمنا وجود خارجی ندارد و یک توهمی بیش نیست. افراد پشت پرده و دست‌اندرکاران آن به دنبال رنگ عوض کردن و حضور در انتخابات با یک رنگ و لعاب‌دیگری هستند و با تمامیت خواهی به دنبال جلب توجه دیگر جناحهای سیاسی هستند.

تکلیف گفتمان نو اصولگرایی چه می شود و تا‌اندازه امکان بروز جریانی جدید در برابر قالیباف وجود دارد؟
نو اصولگرایی یک ایده برای پوست‌اندازی سیاسی است و از سویی بعید می‌دانم که با وجود افراد تمامیت‌خواه و خود شیفته، این گفتمان آثاری مثبت در پی داشته باشد. چراکه در نهایت این افراد اجازه نخواهند داد که نواصولگرایی به نتیجه برسد و مورد قبول همگان واقع شود.
از این رو، چندان نمی‌توان به آینده این گفتمان
خوشبین بود.

در دوره گذشته آنطور که باید شاهد حضور چهره‌ها‌ی شناس و مقبول در لیست اصولگرایی نبودیم، تصور می‌برید مردم شاهد حضور چه چهره‌ها‌یی در لیست انتخاباتی اصولگرایان خواهند بود؟
با تحلیل اطلاعاتی که در اختیار دارم در این دوره هم شاهد ترکیبی از چهره‌های جدید و قدیمی نام آشنا خواهیم بود و در شهرهای بزرگ و کلانشهرهایی نظیر تهران، مشهد، تبریز، اصفهان و شیراز رقابت بسیار تنگاتنگ و پر شور و حال خواهد بود. اگرچه تمامیت خواهانی مدعی ‌کمافی‌السابق قصد حضور در عرصه انتخابات را دارند. علی‌رغم اینکه در مجالس گذشته با مدیریت ضعیف خود جایگاه مجلس را به قهقرا بردند و تاکنون هیچ پاسخی را هم برای ضعف عملکردی خود نداشتند؛ آنها حتی از مردم طلبکار هم هستند البته پیش از این نیز درباره عملکرد مجلس‌ در ادوار گذشته هم گفته‌‌ام که هنوز شیرینی پنج دوره اول مجلس شورای اسلامی در خاطرات مردم وجود دارد که تا چه‌اندازه پر قدرت و پویا و با بزرگ منشی اداره می‌گردید. اما پس از مجلس پنجم حسرت آن‌روزها به دل همگان مانده است. چراکه پس از مجلس ششم، خانه ملت کاملاً در اختیار تمامیت خواهان بود و هیچ قدرت مدیریتی و نظارت واقعی در آن وجود نداشت و جولانگاه هنرپیشگان سیاسی. مجالس گذشته بعضا در ایجاد بی‌اعتمادی مردم نقش ویژه‌ای را ایفا نمودند و اخیراً هم شاهد بودید وزیری که باید استیضاح می‌شد با استعفای عجولانه از پاسخگویی به نابسامانی‌های وزارتخانه متبوع خود گریخت و با معاملات و رد‌‌‌‌ وبدل کردن امتیازات سیاسی و با رای قاطبه همین نمایندگان پست وزارتی خود را در جای دیگر حفظ کرد. بنابراین شک نکنید نمایندگان مجلس نسبت به تحقق وعده‌ها‌، مطالبات عمومی و مسئولیت‌ها‌ی خود کوتاه آمدند و در دو دنیا مجازات
خواهند شد.

این روزها در حالی حضور قالیباف در انتخابات مجلس قوت گرفته که او عملکرد مطلوبی در دوران مدیریتش در شهرداری تهران نداشته است، با این همه تصور می‌برید که با توجه به فرا‌خوان انتخاباتی اخیرش تا چه‌اندازه امکان کاندیداتوری شهردار سابق تهران در اسفندماه وجود دارد؟ در این صورت شاهد چه تحولاتی در مجلس خواهیم بود؟
به نظر بنده در هر دو جریان افرادی معدود متصل به قدرت و ثروت هستند که دارای عقیده افراطی و بعضاً بی‌منطق و تمامیت‌خواه و بدون در نظر گرفتن خواسته‌های مردم مظلوم و ستمدیده حرف می‌زنند. البته این نکته قابل توجه و حائز اهمیت است‌که افرادی همچون جناب آقای دکتر قالیباف از جمله آقایان لاریجانی و دیگران باید خوب بدانند که دلسردی، سرخوردگی و انفعال مردم در اثر مسائل مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی یک زنگ خطر بسیار بزرگ است و مردم خواهند گفت در انتخابات‌های مختلف با شور و نشاط حضور پیدا می‌کنیم، رای می‌دهیم و یک جریان خاصی را برای پیشبرد امور انتخاب می‌شوند. اما متاسفانه نتایج خوبی از این انتخابات‌ها‌ حاصل نمی‌گردد و مشکلات و بحران‌ها‌ بر سر جای خود باقی است. در این صورت برای چنین مجلس بی‌خاصیتی دیگر فرقی نمی‌کند چه کسی بر سر کار بیاید و یا ریاست آن را برعهده داشته باشد. با این آشفتگی سیاسی و تجاوز به جیب مردم توسط بعضی از مسئولین بی‌تدبیر اجرایی، اقتصادی و نقش مهم باندهای متصل به قدرت و ثروت در این زمینه هر حادثه و اتفاقی قابل پیش‌بینی می‌باشد. بنابراین فرقی نمی‌کند چه کسی جای کسی دیگر باشد یا نباشد پس بهتر است که همگان به ویژه مجلس آتی دست به دست هم داده و دولت فعلی را با تشویق و یا با فشار و تنبیه منطقی کمک کنند که بتواند خواسته‌های مردم را جامه عمل بپوشانند در غیر این صورت با توجه به نارضایتی قاطبه مردم معجزه‌‌ای در کار نخواهد بود. در نهایت باید اذعان داشت که اصولاً آقای قالیباف اهل تحول، رفرم و ایده‌پردازی است اما بعید به نظر می‌رسد که او بخواهد در مجلسی که سطح دید و افق آن محلی است، حضور پیدا کند. بنابراین فکر می‌کنم شهردار اصولگرای سابق در مسئولیتهای اجرایی بیشتر موثر باشد تا در مجلس. از این رو، بهتر است همان دیگران در مجلس بمانند و کارهای اجرایی را به ایشان بسپارند!

با توجه به تجربه ائتلاف اصلاح‌طلبان و اعتدالگراها در مجلس دهم تا چه‌اندازه احتمال می دهید که این ائتلاف با هدف حذف تندروها در مجلس پیش رو تکرار شود؟
البته اصلاح‌طلبان در این‌ ائتلاف سودی نبردند. زیرا اکثر کسانی که به اسم اعتدال در لیست آنان و مورد حمایت مادی و معنوی قرار گرفتند. اما اعتدالگرایان رسم و رسوم جوانمردی و حزبی را رعایت نکردند و برعکس بسیار علنی برخلاف اهداف لیست امید و وعده‌ها‌یشان به اصلاح‌طلبان عمل کردند. بنابراین بعید به نظر می‌رسد که اصلاح‌طلبان با توجه به چنین تجربه‌ای بخواهند یک بار دیگر وارد ائتلاف با این جریان شوند.

با توجه به اظهارات اخیر رئیس شورای عالی سیاست گذاری پس از انتخابات هیئت رئیسه و تجربه انتخابات 94 به نظر چندان نمی‌توان امیدی به ائتلاف‌ داشت. اما به هر روی خواه و ناخواه، ائتلاف اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان در انتخابات مجلس باعث کاهش حضور پایداری‌ها‌ در مجلس شد. از این رو تصور می‌برید جبهه پایداری تا چه‌اندازه امکان موفقیت در انتخابات مجلس 98 را دارند؟
جبهه پایداری هم همچون جمنا وجود خارجی ندارند و از لحاظ قانونی هم به دلیل عدم ثبت در وزارت کشور دارای مشکل است و گره زدن شخصیت و مقام علمی آیت الله‌مصباح یزدی با این گروها ظلمی است نا بخشودنی. امثال ایشان متعلق به همه گروهها هستند اگرچه شاید انتقادات جدی و اصولی هم در میان باشد.

ابهاماتی همچنان نسبت به سرنوشت لاریجانی وجود دارد، تا چه‌اندازه امکان دارد که او برای انتخابات مجلس کاندیدا نشود؟ با توجه به اینکه اجماعی از سوی اصولگرایان روی وجود ندارد، تصور می‌برید که او با این وجود برای‌کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری 1400 دست به چنین ریسکی بزند؟
تا زمانی که واکنش‌های احمدی‌نژاد با خاندان لاریجانی وجود دارد و مشکل فی مابین حل نشده است، بعید می‌دانم که علی لاریجانی دست به چنین ریسک بزرگی بزند. مگر اینگه ایشان هم مانند آقای روحانی فرمان روشها و منش‌های گذشته‌ خود را به سمت اصلاح‌طلبان بچرخاند و از سهم سیاسی آنان استفاده ابزاری کنند در این صورت امکان پیروزی در انتخابات 1400 را دارد. به هر روی، این تئوری پوسیده با عملکرد دولت کنونی حتی با شعار علی برکه‌الله هم بدون تردید به نتیجه نمی‌رسد. ضمن اینکه اصلاح‌طلبان بعید است که بخواهند دیگر تجربه روحانی را بخواهند باز هم در انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم تکرار کنند. چراکه برخی از سیاسیون معتقدند که پس از پایان انتخابات و آغاز دولت دوم روحانی، فاصله این دولت با جریان اصلاحات و حتی کسانی که در ستادهای ایشان فداکاری داشتند، تشدید شد. این فاصله در حالی است که در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری اصلاح‌طلبان و معتدلین با تمام قوا و همه امکانات مادی، سیاسی و تشکیلاتی خود به میدان آمدند تا حسن روحانی برای بار دیگر به دولت راه یابد اما او قدر ندانست و مرعوب و محصور اطرافیان خود گردید. متاسفانه اکنون در میان افکار عمومی و در بین اغلب سیاسیون، کمتر کسی پیدا می‌شود که مدافع سرسخت و جدی دولت باشد و نوعاً مصائب و مشکلات را به گردن اصلاح‌طلبان می‌اندازند. در حالی که مجموعه درون دولت فاقد یک گفتمان لازم به‌عنوان جریان فکری، سیاسی و ساختار سازمانی دولت فاقد یک مدیریت یکپارچه است. دولت برخلاف اصلاح‌طلبان فرسنگها از خواسته‌های مردم فاصله گرفته و به‌دنبال امیال سیاسی و اجتماعی و شخصی خود هستند.

احمدی‌نژاد تحرکاتش را در استان‌ها‌ی مختلف آغاز کرده است. از این رو، جریان منصوب به او تا چه‌اندازه امکان قدرت عرض‌اندام در انتخابات مجلس‌آتی را دارند؟
شک نکنید جریان منسوب به احمدی‌نژاد با سیاست منطقی اما چراغ خاموش با همان عملکرد گذشته خود در بخشهای مردمی به خصوص در بخش عظیم محرومین در کشور ساری و جاری است. زمانی‌که در گذشته نه چندان دور ایشان طرح یارانه‌ها را اجرایی نمود سهم هر نفر به میزان تعیین شده ۴۵۰۰۰ تومان ارزش حداقل ۱۵ دلار را داشت. اما الان ارزش یارانه به ۳/۵ دلار رسیده است که اکثر یارانه بگیران واقعی در رنج و سختی هستند. علی‌رغم اینکه بنده منتقد برخی از روشها و سیستم مدیریتی ایشان بوده و هستم، اما فقط عملکرد یک وزارتخانه راه و مسکن وشهرسازی در زمان تصدی گری ایشان را با سایر دولتهای قبل را فقط در ۳ مقوله راه، مسکن و خطوط ریلی مقایسه کنید اگر انصافی در میان باشد خواهید دید که جریان چیز دیگری است. حالا آمار ساخت راههای روستایی، ورزشگاهها، مدارس و تاسیسات روستایی و شهری، توسعه و تثبیت شجاعانه خودکفایی در صنعت وابسته به انرژی هسته‌ای را امر
دیگری می‌دانم.

عملکرد احمدی‌نژاد به ویژه در رابطه با هدفمندی یارانه‌ها‌ و آثار سوء اش در افزایش تورم، رکود و کاهش رشد اقتصادی همچنان مورد انتقاد است؛ با این همه باز هم معتقدید که طرح هدفمندی یارانه‌ها‌ در دولت او درست بوده است و مردم به همین دلیل به او اقبال نشان می‌دهند؟!
یادمان نرود که مصوبه مجلس هدفمندی یارانه‌ها بود که یک طرح چندپارامتری بودکه‌ یک بخش آن یارانه جمعیتی بود البته شاید در روش و سیستم ارائه یارانه‌ها اختلاف و اظهار نظرات کارشناسی وجود داشته باشد اما اصل آن در تنظیم بازار و تحکیم خانواده‌ها به ویژه در سطح محرومین بی‌نظیر و یک کار اصولی و شجاعانه بود و شک نکنید مرفهین بی‌درد که از بودجه عمومی سهم‌شان کم می‌شد نوعاً ناراضی بوده
و هستند.

اما هنوز تبعات طرح هدفمندی یارانه‌ها‌ و حتی مسکن مهر در حومه‌ها‌ی بدون دسترسی به امکانات و در خارج از شهر که در دولت او ارائه شد، مورد نقد است!
بیشترین انتقادها به احمدی‌نژاد پس از پایان دولت دهم شد. البته انصاف برای تحلیل عملکرد همه دولتها چیز خوبی است.

بسیاری از اطرافیان و نزدیکان احمدی‌نژاد از او طی سالهای گذشته اعلام برائت کردند. اما با این همه، زمانی از جنابعالی به عنوان یکی از حامیان احمدی نژاد یاد می شد هنوز هم آن تعلق خاطر را نسبت به او با وجود آن همه اشتباه و اظهارات هنجارشکن چند سال گذشته دارید؟
صلاحیت حضور همه نمایندگان به ویژه روسای جمهور از طریق شورای نگهبان از طریق فرآیندی چندجانبه و قانونی تایید می‌شود بنابراین همه این عزیزان متعلق به نظام جمهوری اسلامی هستند و داشتن اختلاف نظر در روشها و سیاستها نباید ما را از یکدیگر جدا کند و خدای ناکرده تفرقه جدی در میان ما حاکم باشد و همدیگر را دشمن و مخالف نظام جلوه دهیم که ظلمی است مضاعف به مردم و گناهی است نابخشودنی اگرچه بنده در تمامی انتخاباتها حضور داشته و از کاندیدای خود و مشخصاً از احمدی‌نژاد حمایت نموده و بعضاً علیرغم رفاقت فی‌مابین به صورت جدی منتقد سیاستهای اجرایی آنان بوده‌ام و چون این بزرگواران را عنصر موثری برای
نظام می‌دانم.

باهنر در انتخابات مجلس دهم شرکت نکرد، در این دوره تا چه‌اندازه امکان حضور او در انتخابات مجلس وجود دارد؟ اساسا درخواستی از سوی اصولگرایان برای حضور او در انتخابات مجلس وجود دارد؟
ایشان فردی باتجربه و موثر در عرصه و صحنه سیاسی هستند. اما حضور ایشان بستگی به نظر شورای نگهبان و تعاملات با سایر احزاب و ائتلافهای سیاسی دارد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام