کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 27 آبان 1398   Monday 18 November 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 27 تیر 1398

صفحه خبر: سیاسی

سیاست فارغ از قیل و قال‌های روزمره آن، علمی است چندوجهی که نیازمند مطالعه و تدقیق است و متخصصان خود را می‌طلبد. امری که در کشور ما همواره کمتر مورد توجه قرار گرفته است و اغلب حواشی بر متن غلبه یافته و بسیاری از فعالان عرصه سیاست نیز گمان می‌کنند، سیاست همان چیزی است که آنها می‌کنند! در حقیقت حقوقدانان و متخصصان علوم سیاسی را باید مهندسان اجتماعی دانست که وظیفه اداره جامعه را باید بر عهده آنان گذارد، امری که در تاریخ معاصر کشور ما کمتر دیده شده و بسیاری از فعالان سیاسی در سطوح مختلف، مهندسین و افراد فنی بوده‌اند. این کم‌توجهی به بعد تخصصی و علمی‌ سیاست، آثاری بس منفی نیز داشته که از آن جمله، خلا پرداختن به جامعه‌شناسی سیاسی به عنوان یکی از ارکان مهم در تحلیل و تصمیم‌گیری‌های سیاسی است.
موضوع اصلی جامعه‌شناسی سیاسی بررسی رابطه‌ میان دولت و قدرت سیاسی از یک‌سو و جامعه و قدرت اجتماعی یا نیروهای اجتماعی از سوی دیگر است و علاوه براین جامعه‌شناسی سیاسی به توضیح جایگاه دولت در درون شبکه‌ی پیچیده‌ علایق و منافع اجتماعی و اقتصادی و روابط حاصل از آن نیز می‌پردازد. در حقیقت جامعه‌شناسی سیاسی، درپی آن است که رابطه و تاثیر و تاثر دوطرفه میان فعالان سیاسی و دولت را از یک طرف و جامعه مدنی و گروه‌ها و اقشار گوناگون مردم را از طرف دیگر بیان کرده و نگاه عمودی و بالا به پایین فعالان سیاسی به جامعه را به نگاهی افقی بدل نماید. خلا این بحث را در عرصه سیاسی ایران هنگام ی‌بیشتر می‌توان حس کرد که اغلب فعالان سیاسی، فارغ از جناح سیاسی و عقاید و باورهای شخصی و گروهی، اساسا همواره صرفا در پی تبیین دیدگاه‌های خود بدون توجهی چندان به خواست‌ها و تغییرات جامعه هستند و معتقدند جامعه بین آنها و رقبایشان آن را که بیشتر بپسندد انتخاب خواهد کرد. هرچند به ظاهر این امری است منطقی و اساسا فلسفه وجودی انتخابات نیز همین است، اما نکته‌ای ظریف در اینجا نهفته است و آن اینکه انتظارات و خواسته‌های جامعه با تغییرات اجتماعی، فرهنگی و تغییر نسل‌ها تغییر می‌کند و اگرچه همواره بین هر دو گانه‌ای می‌توان یکی را بر دیگری مرجح دانست و درهرحال از میان چند گزینه، جامعه یکی را بر دیگری ترجیح خواهد داد، اما این بدان معنا نیست که آن انتخاب مرجح، برآیند بی‌نقص خواست جامعه است و باور عمومی ‌از آن در همه ابعاد حمایت می‌کند! این شکاف میان خواست جامعه و انتخاب گریزناپذیر آن، جایی خود را نشان می‌دهد که همکاری و مساعدت مردم مستلزم اندکی گذشت از منافع شخصی باشد و در آنجاست که می‌توان میزان اعتماد و باور عمومی‌ را مورد سنجش قرار داد.
کاهش این شکاف و نزدیک‌تر شدن گفتمان فعالان سیاسی به جامعه، مستلزم توجه فعالان سیاسی به جامعه‌شناسی سیاسی است. چرا که جامعه‌شناسی سیاسی پویش‌های سیاسی را با رویکرد جامعه‌شناسانه مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد و به جنبه پویایی رفتار سیاسی که متاثر از پویش‌های اجتماعی است، مثل همکاری، رقابت، ستیز، تحرک اجتماعی، عقیده عمومی ‌و بالاخره کلیه پویش‌هایی که به نحوی در رفتار سیاسی موثر باشند، توجه دارد. اساساً جامعه‌شناسی سیاسی می‌کوشد پیوندهای میان جامعه و سیاست را مطالعه کند و با تحلیل رابطه بین ساختارهای اجتماعی و ساختارهای سیاسی و بین رفتار اجتماعی و رفتار سیاسی، سیاست را در زمینه اجتماعی آن قرار دهد. تنها از این طریق است که فعالان سیاسی می‌توانند زبان جامعه و آینه‌ خواست‌های آن باشند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام