کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 26 شهریور 1398   Tuesday 17 September 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 27 تیر 1398

صفحه خبر: گزارش

آفتاب یزد- گروه گزارش: این روزها باز هم بازار خرید ملک در کشورهای اطراف داغ شده و به نظر می رسد ایرانی های بیشتری به روال قبل در حال بررسی و امکان سنجی خرید ملک در کشورهای همجوار همچون ترکیه هستند.
تا سال گذشته، ایرانی ها رتبه سوم خرید خانه در ترکیه را در اختیار داشتند اما امسال معادله فرق کرد و ایرانی ها رتبه نخست خرید ملک در ترکیه را به دست آوردند.
در سال 2018 ( پارسال) عراقی ها رتبه نخست خریداران ملک در ترکیه جهت اخذ شهروندی را در اختیار داشتند و پس از آن سعودی ها در رتبه دوم قرار داشتند و
ایرانی ها جایگاه سوم را از آن خود کردند.
در سال 2019 ورق برگشت و ایرانی ها در راس جدول خریداران ملک در ترکیه قرار گرفتند. اگر نگاهی دقیق به آمار خریداران ملک در ترکیه داشته باشیم درمی یابیم که بیشتر ایرانی ها برای اخذ تابعیت ترکیه مبادرت به خرید ملک کرده اند.
اگر به دلار امروز ( قیمت 11400 تومان) محاسبه کنیم، هزار ایرانی هر کدام نفری یک میلیارد و 800 میلیون تومان برای خرید خانه در ترکیه سال گذشته هزینه کردند.

>سود یا ضرر؟
با این حال خرید خانه در ترکیه ملاحظاتی هم به همراه دارد که برای هر کسی مناسب نیست. دلال ها و سفته بازان مسکن ایران هیچ شانسی برای پولدار شدن در ترکیه ندارند. در گرجستان هم همینطور؛ شانسی برای یک شبه پولدار شدن برای دلالان مسکن در ایران وجود ندارد.
سرمایه های سرگردانی که در بازار ایران شانس هجوم به بخش های مختلف را برای سوداگری پیدا
می کنند حتی اگر تبدیل به ارز خارجی شوند در بیرون از ایران هیچ شانسی برای سکه شدن ندارند.
یک فعال اقتصادی دلیل این امر را اتصال اقتصاد ترکیه و گرجستان به سیستم بازار مالی جهانی می داند و
می گوید: نوسان در بازار های مالی جهان بسیار کم و غیرجهشی است و از همین رو به دلیل تاثیر پذیری سیستم اقتصادی این دو کشور از اقتصاد جهانی، تغییر قیمت و تورم در بخش مسکن به کندی و در درصد های بسیار پایین انجام می گیرد.
مهیار احمدی می گوید:‌خرید خانه در ترکیه و گرجستان صرفا برای کسب تابعیت و اقامت است و اهداف سوداگرانه ای ندارد.
وی می گوید: حتی ممکن است با خرید یک ملک در ترکیه یا گرجستان به سختی بتوان آن را به فروش رساند ، بیشتر املاکی ها مثلا در استانبول یا آلانیا می گویند مشکل بیشتر خریداران ملک در این نقاط این است که اگر زمانی بخواهند ملک خود را به فروش برسانند این کار به سختی قابل انجام است چون مشتری کم است و این کار زمان
می برد.
به گفته این فعال اقتصادی، سبک خرید و فروش خانه در ترکیه و ایران متفاوت است و در واقع خرید ملک قلک و ارزش افزوده محسوب نمی شود اما برای کسانی که مایل باشند اقامت و تابعیت ترکیه را بگیرند خرید خانه می تواند یک گزینه خوب محسوب شود.
احمدی در ادامه می گوید: در حال حاضر بازار دلار و ارز در ایران دچار افت شده و جذابیت خود را برای سوداگران از دست داده
سود های بانکی هم کاهش یافته و ریسک سرمایه گذاری در بورس هم شدیدا بالا رفته به همین خاطر سرمایه های سرگردان به دنبال راهی برای اسکان و سود آوری هستند اما قطعا این سرمایه ها برای خرید ملک در ترکیه یا گرجستان صرف نخواهد شد چون سودآوری ندارد.
وی در پاسخ به این سوال که خریداران خانه در ترکیه بیشتر چه کسانی هستند
گفت:‌ به نظر می رسد طیف ایرانی هایی که از وضعیت مالی مناسب برخوردارند برای خرید خانه در ترکیه اقدام می کنند چون به هر حال خرید خانه خوب در ترکیه ارزان تمام نمی شود و زندگی در این کشور طبعا نیاز به داشتن کسب و کار و درآمد مستمر دارد ، از همین رو بسیاری از ایرانی ها با دید غیراقتصادی وارد این کارزار می شوند.

>تجربه تلخ گرجستان
گرجستان نیز یکی دیگر از مقاصد مهم ایرانی ها برای خرید خانه تا سال گذشته بود. طی چند ماه اخیر دولت گرجستان خرید خانه از سوی ایرانی ها را با محدودیت مواجه کرد.
براساس قوانین گرجستان، اتباع خارجی می‌توانند با خرید ملک به ارزش حداقل ۳۵۰۰۰ دلار آمریکا اقامت کوتاه مدت (یکساله) این کشور را دریافت کنند که این اقامت در پایان دوره قابل تمدید است. از این رو با شش بار تمدید متوالی اقامت یکساله گرجستان از طریق خرید ملک، می‌تواند به گرفتن اقامت دائم این کشور منتهی شود. این قانون شامل زمین‌های بایر و کشاورزی نمی‌شود.
یکی از دلایل هجوم
ایرانی ها برای خرید خانه در
گرجستان احتمال عضویت سریع گرجستان در اتحادیه اروپایی است. این احتمال که با جو سازی های مشاورین املاک فعال در تفلیس رنگ و بوی متفاوتی به خود گرفته بود موجب شد بسیاری از ایرانی ها به امید آنکه تابعیت اتحادیه اروپا را به دست بیاورند برای خرید ملک در گرجستان اقدام کنند.
با این حال خیلی از ایرانی ها به خاطر تبلیغات غلط و دروغین فریب خوردند. به خصوص آنهایی که به دنبال کسب اقامت دومنظوره بودند؛ یعنی هم بتوانند راحت به ایران بیایند و هم شهروندی گرجستان را داشته باشند.
برای خیلی از ایرانی ها خرید ملک در گرجستان موجب یاس و سرخوردگی شد چون تصور آنها از تمدید اقامت سالانه پس از خرید ملک این بود که این تمدید به صورت خودکار صورت می گیرد در حالیکه شرط مهم تمدید اقامت پس از گذشت یک سال از خرید خانه در این کشور ، راه اندازی کسب و کار مولد بود که خیلی از اتباع ایرانی فاقد این شرط بودند.
گرجستان از دو سال قبل علایم بهبود و پیشرفت را در خود نمایان ساخت به طوری که در مبارزه با فساد از برخی کشورهای عضو اتحادیه اروپا مانند مالت، لهستان، جمهوری چک، لتونی، لیتوانی، اسپانیا، اسلواکی، ایتالیا، کرواسی، مجارستان، رومانی، یونان و بلغارستان پیشتاز شد.
همین امر شانس این کشور را برای الحاق به اتحادیه اروپا بالا برد. با رونق گرفتن شرایط اقتصادی، بازار مسکن در این کشور داغ شد . املاکی ها با فروش خانه هایی به ارزش 35 هزار دلار امریکا وعده دریافت اقامت یکساله این کشور را می دادند . با این حال، آنها از ارائه اطلاعات جامع تر به مشتری ها خودداری می کردند.

>خلافکاران به دنبال اقامت!
ایرانی هایی که مشکلات قانونی داشتند و به عبارتی خلافکار محسوب می شدند آرام آرام با حضور در گرجستان سعی کردند پاتوق خوبی برای خود دست و پا کنند. با توجه به اینکه دولت گرجستان گواهی عدم
سوء پیشینه برای ارائه اقامت نمی خواست ایرانی های خلافکار به یکباره به این کشور سرازیر شدند .
به تدریج پاتوق های فروش مواد هم در این کشور در حال باب شدن بود که ناگهان زنگ خطر گسترش معضلات اجتماعی در گرجستان به صدا در آمد.
حسین ساجی که خود از مدیران یک شرکت ثبت شده ایرانی در تفلیس است در این باره می گوید: بعد از مشکلاتی که خلافکاران ایرانی در گرجستان ایجاد کردند دولت گرجستان سختگیری ها بر ایرانیان را آغاز کرد و ارائه اقامت از طریق خرید مسکن سخت و عملا غیرممکن شده است.
وی افزود: در گام نخست دولت این کشور گواهی سوء پیشینه درخواست کرد اما بعد از مدتی متوجه شد که حتی با وجود ارائه این گواهی ، افراد مشکل دار زیادی خواستار اقامت در گرجستان می شوند که این امر ممکن است ساختار اجتماعی این کشور را با لطمه جدی مواجه کند؛ از همین رو دولت گرجستان اعطای اقامت به ایرانی ها از طریق خرید خانه در این کشور را قدغن کرد.
این فعال اقتصادی گفت: وقتی سختگیری ها شروع شد، بد رفتاری گرجی ها با ایرانی ها نیز آغاز شد و عرصه چنان تنگ شد که ناگهان بیشتر ایرانی هایی که در گرجستان املاک خریداری کرده بودند خانه های خود را برای فروش گذاشتند.
اواسط سال 97 یک سوئیت 50 متری در بهترین نقطه تفلیس به قیمت 450 میلیون تومان برای فروش آگهی شده بود با این حال خیلی از ایرانی هایی که در آن کشور خانه خریداری کرده بودند مجبور شدند با ضرر های فراوان و پس از عدم کسب موفقیت عطای ماندن در گرجستان را به لقایش ببخشند.
ساجی در این باره می گوید:‌ علت این مشکلات عدم پایبندی شهروندان ما به قوانین گرجستان بود از آنجا که ایرانی‌ها به خاطر تحریم های بانکی نمی‌توانستند پول‌‌شان را از طریق بانک‌ها به گرجستان منتقل کنند، این کار را از طریق صرافی‌ها انجام می‌دادند و این کار در گرجستان غیرقانونی است.
وی فرار از ثبت قانونی کسب و کارها و مالیات گریزی را دلیل دیگر ناخشنودی از رفتار ایرانی ها دانست و تصریح کرد:‌ دولت گرجستان با گسترش فعالیت ایرانی ها دچار ترس شد و متوجه شد در هر کوی و برزنی یک صرافی یا رستوران ایرانی قد علم کرده در نتیجه سختگیری برای عدم پذیرش را بیشتر کرد.

>پایان سونامی خرید مسکن در امارات
قبل از گرجستان و ترکیه ، ایرانی ها امارات را ماوای خود کرده بودند. در دوره ای خاص بازار خرید ملک از سوی ایرانی ها در امارات بسیار پر رونق بود. اما خرید ملک در امارات مترادف با کسب تابعیت اماراتی نبود و فقط اقامت موقتی به ایرانی ها می داد.
البته از اواخر سال 96 بود که سختگیری های دولت امارات حتی نسبت به ایرانی هایی که سالها در این کشور اقامت داشتند آغاز شد. یکی از مهمترین مشکلات محدودیت های بانکی ناشی از آغاز تحریم ها بود. امکان جابجایی پول و افتتاح حساب در امارات برای ایرانی ها غیرممکن شده بود. در نتیجه بسیاری از ایرانی ها با رها کردن کسب و کارهای خود از این کشور خارج شدند.

>تبلیغات کاذب و کلاهبرداری
در کنار همه عوامل موثر بر گرایش ایرانی ها به خرید مسکن در خارج ، نقش برخی موسسات سودجو در دامن زدن به این موضوع غیر قابل انکار است.
افزایش موج و علاقه شهروندان ایرانی برای خرید خانه در خارج از جمله در کشور امارات و یا حتی کانادا، مالزی و چند کشور دیگر بیش از آنکه دلیلی مثل سرمایه گذاری و انگیزه‌هایی برای حفظ ارزش پول داشته باشد، به واسطه تبلیغات و فعالیت‌های نمایندگی‌های فروش خانه از این کشور‌ها در ایران صورت می‌گیرد که یا در شهر‌های بزرگ کشور دارای دفاتر غیرقانونی، ولی ثابت هستند و یا از طریق فضای مجازی با شهروندان ایرانی ارتباط می‌گیرند.
در حال حاضر ، سفته بازان و سودجویان مسکن در ایران تمایلی به ورود به بازار مسکن کشورهای همسایه ندارند در نتیجه تنها مصرف کنندگان واقعی با انبوهی از وعده ها باقی می مانند که وکلا و موسسات در قالب تضمین اخذ اقامت به افراد
می دهند.
خطری که بیش از همه شهروندان ایران در خرید خانه و اخذ تابعیت در کشوری مثل ترکیه تهدید می کند موج روزافزون افراد شیاد است که وعده های دروغین به افراد می دهند بدون آنکه اقدام عملی برای آنها انجام دهند.
جدا از وعده غیر واقعی اخذ تابعیت و حق شهروندی کشور‌های همسایه به واسطه خرید خانه که در عمل به دلیل قوانین
سخت گیرانه رخ نمی‌دهد، در گذشته مواردی هم وجود داشت که دلال با سند صوری خانه‌ای را به ایرانی‌ها فروخته بود که اساساً وجود خارجی نداشت و یا صاحب آن فرد دیگری بود!
قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک پیشتر گفته بود باید توجه داشت بسیاری از خریداران خانه در خارج از ایران با پوچ‌بودن ادعاها در خصوص تبعات مثبت خرید ملک روبه‌رو می‌شوند، در عین حال پیشتر نیز کسادی بازار مسکن دوبی بسیاری از ایرانیانی که در این بخش سرمایه‌گذاری کردند را متضرر کرد.

>گردش مالی خرید خانه
در هشت ماهه نخست سال 2018 حداقل یک میلیارد و 659 میلیون دلار توسط شهروندان ایرانی از کشور ایران جهت خرید خانه در ترکیه، خارج شده است.
همچنین از ابتدای سال جاری تاکنون ایرانی‌ها ۸۰۰۰ واحد مسکونی در ازمیر خریداری کرده‌اند که بنا به اظهارات کارشناسان این وضعیت برای کشور فاجعه است چرا که با وجود نیاز کشور به سرمایه‌ها برخی برای خرید خانه سرمایه‌های ارزی را از کشور خارج می‌کنند.
نکته بسیار جالب این است که حتی برخی مشاوران املاک هم تا همین چند ماه قبل در حوزه فروش مسکن در خارج از ایران به شدت فعال بودند اما مراکز ذیربط می گویند این اقدام غیرقانونی است.
طبق قانون، هیچ مشاور املاک دارای جوازی حق معامله‌ای که منجر به خروج ارز از کشور شود را ندارد و تحت هیچ شرایطی چنین اقدامی صورت نمی‌گیرد اما باید بگویم که عده‌ای بی‌اعتنا به قانون این اقدامات را در دستور کار قرار می‌دهند که البته در حیطه اختیارات ما نیست. بررسی چند فایل از فایل های مربوط به بخش فروش املاک در کشورهای خارجی که سایت های مرتبط با مشاوران املاک منتشر کرده بودند نشان می دهد این مشاوران فروش این خانه ها را در برخی کشورها به ایرانی ها پیشنهاد می دهند.

>ریسک خرید مسکن در خارج بالا رفته
یک ایرانی مقیم در یکی از کشورهای همجوار می گوید: اگر خانه ای در خارج از ایران بخری در بیشتر موارد صاحب اول و آخرش خودت هستی، چون ارزش افزوده آن به سختی ( سالی کمتر از نیم درصد) و در صورت رونق اقتصادی و کاهش تورم با افت قیمت روبه‌رو خواهد شد.
انسیه می گوید: در حال حاضر عربها، روسها، آلمانی ها و حتی کانادایی ها مشتریان عمده خرید خانه در
بخش های خوش آب و هوای خاورمیانه هستند ، اما ایرانی ها اکنون کانادا و آلمان را ترجیح می دهند و بیشتر آنها جایی مثل ترکیه را ممر و نقطه گذر برای رفتن به اروپا و کانادا می دانند.
به گفته وی، با افت قیمت دلار و ارز قیمت مسکن در ایران به ثبات می رسد و در نتیجه احتمال دارد سرمایه های بیشتری متوجه داخل
ایران باشد چون سال قبل که نرخ ارز با جهش روبرو شد ناگهان حجم عظیمی از سرمایه های سرگردان برای خرید مسکن به خارج از کشور رفت اما اکنون و با کنترل قیمت ارز به نفع سرمایه گذار ایرانی است که در داخل ایران به تولید و خرید مسکن بپردازد.
انسیه می افزاید:‌ با توجه به سیاست های بدون ثبات در کشورهایی چون ترکیه ، خرید مسکن در این کشورها ریسک خطری بالایی دارد و در واقع راکد گذاشتن سرمایه برای سالهای متمادی است که ارزش افزوده چندانی به بار نمی آورد در حالیکه در ایران می توان مسکن ارزان و پرسودتر تولید کرد و حاشیه امن سرمایه را بیشتر کرد.
به نظر می رسد با توجه به تغییر معادلات سرمایه در بازار داخلی ، اکنون خروج سرمایه برای خرید خانه در کشورهای همجوار به اقدامی پر ریسک تبدیل شده است. در کنار این موارد، خطر از دست رفتن سرمایه به علت اعتماد به افراد و موسسات جعلی که وعده اخذ اقامت می دهند نیز بیشتر شده است؛ در نتیجه به نظر می رسد خرید ملک در خارج از ایران بیشتر از آنکه پر سود باشد
با ضرر بیشتر همراه است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام