کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 01 شهریور 1398   Friday 23 August 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 22 تیر 1398

صفحه خبر: صفحه یک

این روزها همه از «گاندو» می‌گویند و می‌نویسند اما برخی گفتن‌ها، بیشتر از آن که عجیب باشد تاسف برانگیز است. روزنامه‌نگاری در انتقاد به گاندو می نویسد: «این مصداق ایجاد نفرت و بدگمانی بخشی از مردم علیه یکی از شاهکارهای ادبیات نیست؟»
داستان چیست؟
در قسمت بیست و پنجم سریال گاندو، « آلن بیکر » که بدیل «آلن ایر» مسئول میز ایران در سفارت آمریکا در امارات متحده عربی است با در دست داشتن «گلستان سعدی» حرف‌هایی زده که به زعم برخی، این حرف ها بوی
نفرت پراکنی و بدگمانی بخشی از مردم علیه یکی از شاهکارهای ادبیات ایران زمین محسوب می‌شود.
مکان: رستورانی در استانبول ترکیه ـ حاضران: آیدین ستوده و آلن بیکر
آلن بیکر: آیا شما اهل مطالعه ادبیات کلاسیک ایران هستید؟!
آیدین ستوده: توی دانشگاه، چند واحدی پاس کردم، چطور؟!
آلن بیکر: من از زمانی که «گلستان سعدی» را شناختم زندگی ام زیر و رو شده! شما ممکنه باورت نشه که اونقدری که این کتاب (کتاب گلستان را رو بروی دوربین می‌‌گیرد) در تقابل با ایران به من کمک کرده، منابع مالی آمریکا و قدرت دولت آمریکا [کمک] نکرده! این کتاب شاهکار بشره! توصیه می کنم شما هم بخونیدش!
آلن بیکر و بسیاری از جهانگردان و شرق‌شناسان و جاسوس‌ها و... برای آشنا شدن با ایران و ایرانی از تمامی امکانات موجود بهره برده اند؛ سفر، ایرانگردی، یادگیری زبان فارسی، مطالعه آثار کلاسیک و معاصر و حتی دست به قلم شدن نظیر ادوارد براون و...
آلن بیکر ما را متوجه یک ضعف بزرگ و غفلتی بزرگتر می‌کند و آن عدم مراجعه به آثار کلاسیک، آثاری ارزشمند نظیر گلستان سعدی و... کجای این ماجرا «مصداق ایجاد نفرت و بدگمانی بخشی از مردم علیه یکی از شاهکارهای ادبیات» است؟ یعنی بینندگان گمان می‌کنند سعدی در گلستان چگونگی
سوء استفاده از ایرانی‌ها را آموزش داده؟ یعنی عوام به این نتیجه می‌رسند که سعدی در خدمت اهداف دشمنان ایران زمین بوده است؟! یعنی مردم ایران باور می‌کنند که آلن بیکر یا آلن ایر معروف با تکیه بر گلستان سعدی توانسته به ایرانی ها ضربه بزند؟
این چه برداشت و تحلیلی است؟! ای کاش آن روزنامه نگار محترم دست روی یک نادیده انگاری
بزرگ می‌گذاشت، کاش می گفت بیگانگان گلستان سعدی را شناختند و ما نه! کاش می‌گفت گلستان سعدی شاهکاری است که دشمنان این سرزمین را به تمجید واداشته!
حق با آلن بیکرِ گاندو و آلن ایرِ اصلی است البته اگر چنین حرفی جزئی از تخیلات نویسنده نباشد! که گلستان سعدی آئینه تمام نمای
شناخت ایرانی‌ها است. وقتی ما نخوانیم بیگانگان می خوانند و بر ما فائق می‌ آیند. نظیر بزرگتری هم دارد این نادیده انگاشتن ها، قرآن؛ بارها شنیده‌ایم و خوانده‌ایم که بزرگترین پژوهشکده‌های جهان روی کلمه به کلمه قرآن کار کرده‌اند و برخی از ما به عنوان پیروان قرآن از روخوانی آن نیز غفلت ورزیده‌ایم.
ادامه در صفحه2


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام