کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 29 مرداد 1398   Tuesday 20 August 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 22 تیر 1398

صفحه خبر: سلامت

آفتاب یزد- نجمه حمزه‌نیا: بسیاری از ما مسئولیت‌ها‌ی زیادی در زندگی داریم که باعث می‌شود خودمراقبتی را فراموش کنیم؛ در حالی که خودمراقبتی یکی از جنبه‌های مهم مدیریت استرس است. مراقبت خوب از بدن می‌تواند به ما حس خوبی در مورد خود و زندگی مان بدهد و ارزشی را که برای خود قائل هستیم به دیگران انتقال دهد. با خودمراقبتی، ما به صورت ارادی و فعالانه زمانی را برای خودمان در نظر می‌گیریم تا کارهایی را انجام دهیم که موجب حفظ و تقویت جوانی و انرژی ما می‌شود. در واقع، داشتن یک برنامه جامع خودمراقبتی، نشان دهنده چگونگی رفتار ما با بدن، ذهن و روح و روانمان است. با چنین برنامه‌ای می‌توانیم گام‌ها‌ی کوچکی برای بهبود کیفیت زندگی مان برداریم. با توجه به اهمیت موضوع آفتاب یزد در این باره با دکتر عبدالرحمان رستمیان، فوق تخصص بیماری‌ها‌ی روماتولوژی و دکتر حسن برکتی، دکترای تخصصی آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت و دکتر مهدی نوروزی، دکترای تخصصی ویروس شناسی و دکتر الهام شکیبازاده، دانشیار آموزش بهداشت و ارتقا سلامت و معاون دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت و گو کرده است.
درابتدا دکتر رستمیان در اینباره می‌گوید: دو سوم مرگ و میرها و بیماری‌ها‌ی غیر واگیر، ناشی از سبک زندگی غلط است و بیشترین بار بیماری‌ها‌ی غیر واگیر ناشی از سبک زندگی غلط است.
وی اشاره به شاخص‌ها‌ی ارتقای سلامت، اظهار کرد: بررسی‌ها‌ و مطالعات نشان داده که بیش از ۵۰ درصد مردم، تحرک و فعالیت فیزیکی لازم را ندارند.همین عدم تحرک، باعث شده سندروم متابولیک در جامعه خیلی شایع شود و می‌بینیم که اسید اوریک خون نیز در بین افراد بالا رفته است.
این فوق تخصص بیماری‌ها‌ی روماتولوژی با اشاره به آمار مرگ و میر ناشی از بیماری‌ها‌ی غیر واگیر در کشور گفت: متاسفانه این آمار در تهران بالاتر از میانگین کشوری است. به طوری که این عدد در تهران ۷۹ درصد و در کشور ۷۵درصد است.

> رستمیان : متاسفانه مصرف قلیان در بین افراد
افزایش پیدا کرده است
رستمیان بر اهمیت شناسایی شاخص‌ها‌ی استانی برای شناخت ضعف‌ها‌ در مسیر ارتقای سلامت جامعه تاکید کرد و افزود: متاسفانه سرانه مصرف لبنیات در کشور به شدت پایین آمده است.
وی در عین حال به افزایش مصرف مواد دخانی در کشور اشاره کرد و گفت: مصرف قلیان در افراد بالای ۱۵ سال تهران به بالای ۱۷.۵ درصد رسیده است که این موضوع خیلی نگران کننده است.رستمیان گفت: متاسفانه مصرف قلیان در بین افراد افزایش پیدا کرده و این مسئله سلامتی افراد را تحت تاثیر قرار داده است.
وی با بیان این نکته که " متاسفانه مالیات بر سیگار در کشور پایین است و ما بیشترین وارد کننده سیگار از امریکا هستیم"، ادامه داد : سلامت اجتماعی به همراه سلامت روان و معنوی در کنار سلامت جسم بسیار مهم است.
رستمیان ادامه داد: انجام اقدامات خود مراقبتی کم هزینه و سودآور است، زیرا همیشه پیشگیری هزینه‌های کمتری نسبت به درمان در خانواده‌ها و حوزه سلامت
تحمیل می‌کند.
این فوق تخصص بیماری‌ها‌ی روماتولوژی بیان کرد: از آنجایی که جایگاه خودمراقبتی، سطح سواد مردم در مراحل مختلف بیماری کمی پایین است، باید بتوانیم دانش خودمراقبتی را هر چه بیشتر در زندگی مردم توسعه دهیم. چرا که اگرکسی بیمار شود با اطلاعات خود از آن بیماری می‌تواند بهتر از خود مراقبت کند و مرحله درمان را سریع‌تر به پایان برساند. مخصوصا درباره بیماری‌هایی که مزمن هستند و خودمراقبتی می‌تواند سهم زیادی در بهبودی این بیماری‌ها داشته باشد.
وی گفت: سرعت رشد بیماران غیر واگیر نسبت به واگیر در دنیا افزایش پیدا کرده و امروزه سند بیمار‌ی‌های نادر در حال تدوین قرار گرفته که در آن وظایف دستگاه‌های مختلف به خوبی مشخص شده است.

> برکتی : خودآگاهی اولین گام برای خودمراقبتی است
در ادامه دکتر برکتی نیز بیان کرد :خودمراقبتی شامل اقداماتی است آموختنی، آگاهانه و هدفمند که هر فردی برای خود، خانواده و دیگران انجام می‌دهد تا سالم بماند، از سلامت جسمی و روانی خود حفاظت کند، نیازهای اجتماعی خود را برآورده سازد، از بیماری‌ها‌ یا حوادث پیشگیری کند، از ناخوشی‌ها‌ و بیماری‌ها‌ی مزمن مراقبت کند و نیز از سلامت خود بعد از بیماری حاد یا ترخیص از بیمارستان حفاظت کند. خودمراقبتی به وضوح موجب افزایش کارآیی و مهارت‌ها‌ی فردی ما می‌شود.
این متخصص آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت اظهار کرد: با اصلاح سبک زندگی می‌توان بیش از هشتاد درصد ابتلا به بیماری‌ها‌ی قلبی و 90 درصد دیابت نوع دو و یک سوم از ابتلا به سرطان‌ها‌ را پیشگیری کرد و از این لحاظ می‌توان گفت خودمراقبتی نقشی تعیین کننده در سلامت و ارتقاء کیفیت زندگی افراد دارد.
وی خاطرنشان کرد : طبق آمار جهانی به دست آمده با خودمراقبتی می‌توان به میزان 50 درصد از بستری شدن افراد در بیمارستان‌ها‌، 4 درصد از مراجعه به پزشکان عمومی، 17 درصد از مراجعه به پزشک تخصصی، 50درصد ازمراجعه افراد به مراکز اورژانس را کاهش داد.
دکتر برکتی افزود : در کنار سلامت جسمی، سلامت روان و مدیریت استرس گاه در شرایط بحرانی و به طورکلی ارتقاء سلامت روان نیز به وسیله خودمراقبتی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
این متخصص ابراز داشت : بیماری‌ها‌ی مرتبط با شیوه زندگی 63 درصد از علل مرگ ومیر در سراسر جهان را تشکیل می‌دهد و سالانه موجب 36 میلیون مرگ از مجموع 57 میلیون مرگ در سراسر جهان است.
دکتر برکتی عنوان کرد : اهداف برنامه‌ها‌ی جهانی برای پیشگیری و کنترل بیماری‌ها‌ی غیر واگیر مجمع جهانی سلامت شامل کاهش 10 درصدی شیوع فعالیت‌ها‌ی ناکافی بدنی، کاهش 30 درصدی مصرف نمک،کاهش استعمال دخانیات و پیشگیری از چاقی است که این اهداف فقط از طریق در پیش گرفتن شیوه زندگی سالم و به عبارت دیگر خودمراقبتی امکان پذیر است.
این متخصص آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت بیان کرد: خودآگاهی اولین گام برای خودمراقبتی است یعنی باید به شیوه زندگی‌ای که برای خود برگزیده‌ایم توجه کنیم. خودمراقبتی هر فردی مختص خود اوست. برنامه‌ها‌ی افراد مختلف با هم متفاوت است و ممکن است شامل ترک سیگار، تغییر عادت‌ها‌ی بد غذایی یا کاهش زمان کار با رایانه و... باشد.
وی اضافه کرد : از نکات مهم در برنامه ریزی برای خودمراقبتی آن است که چیزهای کوچک و ساده را برای شروع کردن انتخاب کنیم به عنوان مثال ورزش را به جای 30 دقیقه با 5 دقیقه آغاز کنیم و به مربی درون خود و نه منتقد درونمان توجه کنیم.
دکتر برکتی گفت: هرگونه فعالیتی که شخص و یا خانواده برای حفظ یا ارتقاء سلامت، پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها‌ یا کاهش عوارض آن انجام می‌دهد در راستای خودمراقبتی خواهد بود.

> شکیبا : قطع مصرف بی‌رویه داروها
نقش مهمی در خودمراقبتی دارد
در ادامه نیز دکتر شکیبا در این باره می‌گوید: سازمان جهانی بهداشت توانایی افراد، خانواده و اجتماع را در حفظ سلامت خود، به عنوان خودمراقبتی معرفی کرده و تفاوتی نمی‌کند که حمایتی از سوی مراکز بهداشتی صورت گیرد یا نگیرد.
وی تاکید کرد: این موضوع مهم هفت ستون دارد؛ اول سواد سلامت افراد است و این موضوع اشاره به توان افراد بر اطلاعات سلامت خود دارد. دوم خودآگاهی افراد است، یعنی افراد از ظرفیت سلامت خود اطلاعاتی داشته باشند، به‌طور مثال قند خون و فشار خون خود بدانند.
دانشیار آموزش بهداشت و ارتقا سلامت تصریح کرد: فعالیت بدنی هم از جمله مواردی است که در خودمراقبتی مطرح است و پس از آن تغذیه سالم، رژیم غذایی مطلوب و دریافت کالری مناسب از جمله مسائلی است که در این حوزه باید مورد توجه قرار گیرد.
وی به اجتناب از خطر و کم کردن آن اشاره کرد و افزود: رعایت بهداشت نیز یکی از مهم‌ترین فاکتورهای خودمراقبتی است و می‌تواند به سادگی مانع از بروز بسیاری از
بیماری‌ها شود.
شکیبا با بیان اینکه که " قطع مصرف بی‌رویه داروها می‌تواند نقش مهمی در خودمراقبتی داشته باشد"، بیان کرد: گاهی استفاده بی‌رویه از این داروها، خود باعث بروز بیماری‌های مختلف می‌شود.
دانشیار آموزش بهداشت و ارتقا سلامت تصریح کرد: ۶۳درصد مرگ و میرها به دلیل سبک زندگی نادرست است و بر اساس آمارهای جهانی، از ۵۷ میلیون مرگ در سال گذشته، ۳۶ میلیون آن به خاطر سبک زندگی نادرست
بوده است.
وی در پاسخ به این سوال که ایران در چه سطحی از خودمراقبتی در جهان قرار دارد، افزود: در دنیا استاندارد مشخصی نداریم که بر اساس آن سطح ایران را مشخص کنیم و همه کشورهای دنیا روی بحث مراقبت‌ها، قبل و بعد از بیماری تاکید دارند.
شکیبازاده گفت: در بحث درمان به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا کرده‌ایم اما در بحث پیشگیری و مراقبت‌های پس از بیماری هنوز نقطه‌ضعف‌هایی داریم که تلاش می‌کنیم با برپایی چنین جشنواره‌ها و سمپوزیوم‌ها، این خلا را جبران کنیم.

> نوروزی: خود مراقبتی باعث ارتقای سلامت مردم می‌شود
و در آخر نیز دکتر نوروزی گفت: امروزه شیوه زندگی مدرن و شرایط زیست محیطی تاثیرات سوئی بر سلامت دارد. اظهار داشت: شاهد تحولات گوناگونی در ارتقا سلامت مردم و کاهش بیماری‌های واگیر و غیر واگیر در کشور هستیم.
وی افزود: متاسفانه امروزه شیوه زندگی مدرن و شرایط زیست محیطی تاثیرات سوئی بر سلامت دارد. به همین دلیل است که ارتقا مهارت خود مراقبتی صحیح در جوامع اهمیت زیادی خواهد داشت.
این متخصص ویروس شناسی اظهار کرد : باور داریم خود مراقبتی مسئولیت اجتماعی فرد در برابر خود و جامعه و سرآغاز سلامتی و جامعه‌ای شاداب و پرنشاط است. بر این اساس توجه به سلامت و شناسایی عوامل تهدید کننده سلامتی و مقابله با آنها باید در اولویت توجه مسئولان باشد و مردم نیز با ارتقا مهارت و آگاهی در راستای بهبود وضعیت سلامت خود تلاش کنند و احساس مسئولیت نمایند.
نوروزی عنوان کرد : با توسعه فناوری‌ها و روش‌های نوین مراقبت و درمان در عرصه سلامت و تاکید بر خود مراقبتی، تقاضای جامعه و بیماران را برای دریافت دانش و اطلاعات مرتبط با مراقبت و درمان را افزایش داده است. به این ترتیب توجه به رویکردهای مراقبتی جامع و جامعه نگر مبتنی بر نیازهای افراد، امری غیرقابل اجتناب تلقی می‌شود.
وی اضافه کرد: تلاش داریم با گسترش و ارتقا آموزش خود مراقبتی در زمینه‌های ارتقای سلامت، اصلاح شیوه زندگی، پیشگیری از بیماری، ارزیابی علائم، حفظ سلامت، درمان بیماری و توانبخشی و…، با بهره گیری از جدیدترین و موثرترین روش‌های انتقال اطلاعات از جمله رسانه و هنر، نقش مهمی در سلامت مردم ایفا کنیم که این امر در افزایش کیفیت زندگی مردم و از طرف دیگر کاهش هزینه‌های اضافی مردم و دولت نقش مهم دارد.
نوروزی در پایان گفت: امید است با توجه به هماهنگی‌های انجام گرفته شده و همکاری و همراهی مسئولان و مردم و شرکت فعال استادان، دانشجویان، جامعه پزشکی، هنری و سایر علاقمندان بتوانیم آغاز کننده و راهگشای برخی مسائل پیش رو در زمینه عدم آگاهی مردم در خصوص خودمراقبتی باشیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام