کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 29 مرداد 1398   Tuesday 20 August 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 22 تیر 1398

صفحه خبر: اجتماعی

آفتاب یزد- گروه اجتماعی: چندی پیش گزارشی تحت عنوان «دیواری کوتاه‌تر از معلول نیست؟» در روزنامه آفتاب یزد منتشر شد که با بازتاب بسیاری همراه بود در این گزارش درباره سهم معلولین از استخدام‌های دولتی نوشته شده بود و تاکید کرده بودیم که طبق قانون تصویب شده در سال گذشته باید 3 درصد استخدام‌ها به معلولین اختصاص داده شود اما نه تنها تاکنون این اتفاق نیفتاده است بلکه در آگهی استخدام سازمان صدا و سیما سلامت جسمی ‌جزو شروط استخدامی ‌ذکر شده است؛ با این وجود چندروز گذشته معاون سازمان بهزیستی نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و ذکر کرده است که سهمیه استخدامی ‌معلولان با افراد غیرمعلول پر نمی‌شود! محمد نفریه در گفت و گو با ایسنا در این باره گفته است: « اختصاص سهمیه سه درصدی برای استخدام معلولان قطعی است، این سهمیه به هیچ عنوان با استخدام افراد غیرمعلول پر نمی‌شود. از ۱۵ دستگاهی که سال گذشته دارای سهمیه استخدامی‌ معلولان بودند با پیگیری سازمان بهزیستی و هماهنگی سازمان امور استخدامی‌کشور، ٣ درصد سهمیه استخدامی ‌معلولان محقق شده است، در همه این دستگاه‌ها در صورتی که معلولی حائز شرایط لازم برای تصدی شغل مذکور باشد، استخدام شده یا در غیر این صورت سهمیه مذکور برای دور بعدی آزمون استخدامی ‌حفظ می‌شود.» نفریه با بیان اینکه امسال وزارت آموزش و پرورش ۱۲ هزار فرصت شغلی را برای جذب نیرو پیش‌بینی کرده است، ادامه داد: «از این تعداد ٣۶٠ سهمیه متعلق به معلولان است و این افراد در جایگاه‌هایی که توان انجام آن را دارند، جذب می‌شوند. همچنین سازمان بهزیستی به معلولان اطلاع‌رسانی می‌کند تا در صورت توانایی لازم برای انجام فرصت شغلی مذکور برای شرکت در آزمون استخدامی ‌اقدام کنند. سازمان بهزیستی اعلام آمادگی کرده است تا نماینده خود را در تهران و سایر استان‌ها برای انجام این مصاحبه حضوری اعزام کند، اختصاص سهمیه سه درصدی برای استخدام معلولان قطعی است و به هیچ عنوان از طرف افراد دیگر پر نمی‌شود. در صورت پر نشدن سهمیه، این تعداد برای سال آینده و دور بعدی آزمون استخدامی‌ حفظ می‌شود. برای مثال سال
گذشته وزارت آموزش و پرورش از بین
۳۶۰ سهمیه اختصاص یافته به معلولان، تنها ۱۱۵ نفر را جذب کرد که این سهمیه برای امسال
حفظ شده است.» نفریه در ادامه به آگهی استخدام برخی از دستگاه‌ها اشاره کرد که در آن سهمیه‌ای برای معلولان در نظر نگرفته‌اند و گفت: «این موضوع عمدتا به دلیل عدم اطلاع دستگاه مذکور از قانون حمایت از حقوق معلولان و سهمیه سه درصدی استخدامی ‌آنها به وجود می‌آید. بعد از اطلاعات سازمان بهزیستی از هر کدام از این موارد، قانون استخدامی ‌معلولان به اطلاع این دستگاه‌ها رسیده و برای استخدام معلولان پیگیری‌های لازم صورت می‌گیرد.» با این حال با مروری بر آگهی استخدامی ‌سازمان‌هایی مثل آموزش و پرورش و صدا و سیما نمی‌توان این فرض را در نظر گرفت که دستگاه‌های مذکور طی سال‌های متوالی اطلاعی از این قانون نداشتند و آن را نقض کرده‌اند! بنا بر اظهارات نهاد‌های نامبرده در بسیاری از موارد بهانه‌های واهی دلیل اصلی این نقض قانون بوده است نه عدم اطلاع از قانون!


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام