کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 29 مرداد 1398   Tuesday 20 August 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 22 تیر 1398

صفحه خبر: اجتماعی

امید هیچ معجزی ز مرده نیست؛ زنده باش
«خیلی از دوستانم به خاطر بیماری میاستنی گراویس، زمین‌گیر یا دچار ام‌اس شدند اما هربار که می‌توانم از پله‌ای بالا بروم خدا را شکر می‌کنم و خوشحالم، وقتی به سختی رسیدیم نباید فکر کنیم که زندگی تمام شده است.» این سخنان یکی از بیماران مبتلا به بیماری میاستنی گراویس است، به سراغ او رفتیم، کنار یکی از تابلونقاشی‌هایش می‌ایستم تا با این هنرمند سلفی بگیریم. زاویه دوربین کمی ‌به سمت بالاست. صدیقه گفت: نمی‌توانم بالا را نگاه کنم. چشم‌ها و عضلات گردنم یاری نمی‌کنند.
به گزارش ایرنا، بیماری میاستنی گراویس بیماری عجیبی است که نشانه‌های ام‌اس را دارد اما این بیماری نیست. میاستنی گراویس از ریشه یونانی گرفته شده است و به معنای «ضعف وخیم عضلانی» است که با نماد MG شناخته می‌شود و با فلج ماهیچه‌ای همراه است. در واقع قصه این بیماری با افتادگی پلک و دوبینی و بعدها گرفتگی و ضعف عضلات بدن شروع می‌شود. بعضی از بیماران حالت خفیف این بیماری را یدک می‌کشند. میاستنی، از جمله بیماری‌های خودایمنی و کمتر شناخته شده است در حالی که به گفته پزشکان، شیوعی حدود دو برابر ام‌اس دارد و در صورت عدم تشخیص و درمان به موقع می‌تواند بسیار ناتوان‌کننده و خطرناک باشد. در این میان آنها که میاستنی در بدنشان ریشه دوانده اگر به مبارزه آن بروند، ممکن است در این صورت همه چیز بدتر شود و استرس و افسردگی بیمار را از پا درآورد و زمین‌گیر کند اما بهترین حالت شاید این باشد که بیماران در کنار فرایند درمان، میاستنی را بپذیرند و رابطه دوستانه‌ای با آن برقرار کنند. کاری که صدیقه انجام داده و امروز با وجود کنار آمدن با میاستنی، درس خوانده، تنبور می‌نوازد، نقاشی می‌کند، و احساسش را درباره این چالش بزرگ روی بوم نقاشی‌اش می‌پاشد.

>قوی باشیم
صدیقه چندی پیش در نمایشگاه گروهی بیماران میاستنی که در گالری مهرهنر برگزار شده بود با ۷ اثر شرکت کرد. «آگهی این نمایشگاه را چندی پیش دیدم و تصمیم گرفتم عزمم را برای شرکت در این نمایشگاه جزم کنم. این بود که چندکار برای شرکت در این نمایشگاه آماده کردم.» با وجود اینکه میاستنی جزو بیماری‌های نادر است اما به نظر می‌رسد در ایران این بیماری انگشت‌شمار باشد و افراد زیادی مبتلا به آن هستند. آنها یک انجمن را تشکیل داده و تاکنون ۵۰۰ نفر عضو این انجمن شده‌اند. «این بیماری برای من یک تحول درونی بوده است. شاید عجیب باشد اما میاستنی باعث شد خدا را بیشتر بشناسم و با عشق به زندگی نگاه کنم. این جمله که سلامتی تاجی است بر سر افراد عادی که فقط افراد بیمار آن را می‌بینند، در مورد من صدق می‌کرد. اما نگاهم به مرور زمان عوض شد و خودم را پیدا کردم.» صدیقه ادامه داد: خیلی از دوستانی را می‌شناسم که به خاطر این بیماری زمین‌گیر یا دچار ام‌اس شدند اما من هربار که می‌توانم از پله‌ای بالا بروم خدا را شکر می‌کنم و خوشحالم. در این مدت متوجه شدم، وقتی به سختی رسیدیم، نباید فکر کنیم که زندگی تمام شده است. من در طول فرایند درمان بارها شاهد این بودم که شاید دیگر برنگردم و زنده نمانم به خاطر همین قدر تک‌تک لحظه‌های زندگی را می‌دانم و لذت می‌برم. سختی زیاد کشیده‌ام. اگر امروز می‌بینید روحیه دارم به خاطر این است که سال‌های قبل گریه‌هایم را کرده‌ام اما در نهایت فهمیدم که در هر شرایطی باید قوی باشیم».


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام