کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 29 مرداد 1398   Tuesday 20 August 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 22 تیر 1398

صفحه خبر: اجتماعی

آفتاب یزد- گروه اجتماعی: کوتاه کردن موها از ته و در اصطلاح کچل کردن در افکار عمومی ‌با خاطرات تلخی همراه است به طوری که در سال‌های دور، از این کار به عنوان نوعی تنبیه استفاده می‌شد. نزدیک به 3 دهه پیش اراذل و اوباشی که باعث آزار و اذیت دیگران بودند با این تنبیه رو‌به‌رو می‌شدند که در ابتدا اصطلاحا وسط سر آن‌ها چهارراه باز می‌کردند و بعد هم سرشان را از ته می‌تراشیدند! گذشته از این در همان سال‌ها پسرانی که به مدرسه می‌رفتند باید موهایشان را از ته می‌تراشیدند که البته گفته می‌شد جنبه بهداشتی دارد و برای جلوگیری از شیوع بیماری‌هایی مثل شپش انجام می‌شود اما این کار همیشه با ناراحتی پسر بچه‌ها همراه بود! در هر صورت تراشیدن موی سر آن هم از ته هیچ وقت خاطره خوبی برای اذهان عمومی ‌به همراه نداشته و خیلی از پسران هم به همین دلیل از خدمت سربازی سرباز می‌زدند! حالا اما گفته می‌شود که خدمت سربازی دیگر قرار نیست با کچل کردن همراه باشد! البته این به این معنا نیست که این برای خدمت مقدس می‌توان با هر مدل مویی انجام شود و قطعا ضوابطی برای آن در نظر گرفته شده اما همین که دیگر قرار نیست موهای کسی به دلیل سربازی از ته تراشیده شود موجب خوشحالی و رضایت خیلی از کسانی است که این روزها قرار است این دوران را سپری کنند!

>سرباز‌ها دیگر کچل نمی‌کنند
روز پنجشنبه سردار پاسدار موسی کمالی رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیرو‌های مسلح درباره کوتاه کردن موی سر سربازان گفت: سربازی همواره با تراشیدن موی سر همراه بوده، لیکن با توجه به بررسی‌های انجام شده و ارتقای بهداشت فردی و امکانات مناسب یگان‌های نیرو‌های مسلح و علاقه جوانان، به منظور خوشایندسازی و افزایش جذابیت و نشاط خدمت سربازی، بر اساس تصمیمات اتخاذ شده تراشیدن موی سر سربازان با نمره ۱۴ از سربازی حذف شد. این مقام ارشد نظامی‌ادامه داد: از این پس اندازه موی سر کارکنان وظیفه برای دیپلم و پایین‌تر در مراکز آموزش ۱۰ و سرباز و سرجوخه در حین خدمت ۱۰ تا ۱۶، همچنین فوق دیپلم و بالاتر در مراکز آموزش ۱۶ و افسر و درجه‌دار حین خدمت ۱۶ تا ۲۰ خواهد بود.
با توجه به گفته‌های سردار کمالی دلیل کچل کردن سربازان در گذشته برای حفظ سلامت سربازان در نظر گرفته شده بود. اما در حال حاضر با بررسی انجام شده و ایجاد امکانات مناسب بهداشتی در یگان‌های نیروهای مسلح دیگر تراشیدن موی سر با نمره ۴ لزومی‌ ندارد. هدف از حذف طرح کچل کردن سربازان افزایش جذابیت و نشاط سربازی است اما باید دید به واقع این موضوع موجب افزایش جذابیت و نشاط در سربازی می‌شود؟ برای بررسی این موضوع با علیرضا شریفی یزدی به گفت و گو نشستیم.

>در گذشته تراشیدن موی سر توجیه داشت
این روانشناس در رابطه با افزایش نشاط در سربازی و حذف قانون تراشیدن موی سر می‌گوید: «در گذشته برای مسائل بهداشتی در مدارس و مراکز تجمعی مثل خوابگاه‌ها و سربازخانه‌ها و امثال این‌ها قانونی تصویب شده بود که افراد موی سر خود را بتراشند، اصطلاحا به این کار کچل کردن می‌گویند که البته درست نیست چرا که کچلی نوعی بیماری است و این کار در واقع تراشیدن موی سر است، در آن زمان با توجه به پایین بودن مسائل بهداشتی و فرا گیر بودن جانور‌های موذی مثل شپش و امثال آن، برای جلوگیری از انتقال بیماری راه حل تراشیدن موی سر را انتخاب کرده بودند و در واقع این کار توجیه داشت. بعد‌ها این مسئله به صورت قانون در آمد و کسانی که درمدارس تخطی می‌کردند مستوجب تنبیه میشدند و چهارراهی وسط سر آن‌ها باز می‌کردند تا دانش‌آموزان مجبور شوند موهایشان را از ته بتراشند! البته این قوانین مربوط به 70 یا 80 سال پیش است. البته در سربازخانه‌ها دلیل دیگری هم برای تراشیدن موی سر وجود داشت و آن هم این بود که سربازان در روز به جای اینکه وقت خود را هدر بدهند و موی خود را آراسته کنند، هر لحظه برای رزمی ‌آماده باشند بنابراین تراشیدن موی سر دلیلی برای آمادگی سربازان به شمار می‌آمد.»

>افزایش حقوق سربازی اولین گام افزایش نشاط
شریفی در دامه توضیح داد: « اما درباره این که این موضوع می‌تواند در دوران سربازی نشاط‌آور باشد یا خیر باید بگویم که این موضوع می‌تواند به عنوان یک قانون کمکی منتسب باشد، چرا که خیلی از کسانی که به خدمت سربازی می‌روند از این نالان بودند که چرا کادر، یعنی کسانی که استخدام رسمی‌ هستند نباید موی خود را از ته بتراشند اما وظیفه‌ها یعنی کسانی که خدمت سربازی انجام می‌دهند باید حتما سرشان را از ته بتراشند؟! بنابراین رفع این موضوع می‌تواند کمکی برای افزایش جذابیت در خدمت سربازی باشد اما خیلی بعید است که این موضوع به تنهایی از لحاظ روانی نقش عمیقی ایفا کند. نکته سربازی این است که افراد دو سال به این خدمت می‌رود و خودساخته می‌شود و محاسن بسیاری در بر دارد، اما مسئله اصلی این است که پولی که به عنوان حقوق به سربازان داده می‌شود خیلی کم است. به هر حال خیلی از خانواده‌هایی که پسرانشان را به سربازی می‌فرستند توان و مکنت مالی کافی برای حمایت از پسراشان را در طول مدت سربازی ندارند، مسئولین اگر به دنبال نشاط و شادی در خدمت سربازی هستند گام اول آن افزایش حقوق سربازی است. این مبلغ باید به اندازه ای باشد که حد اقل نیاز‌های اولیه افراد سرباز را بدون اینکه به خانواده‌هایشان فشار بیاید تامین کند.»

>درباره سرباز‌ها عدالت را رعایت کنیم
او در ادامه تصریح کرد: « موضوع بعدی فضایی است که سربازان در آن زندگی می‌کنند، در برخی از موارد سربازخانه‌ها فضای بانشاطی ندارند و آنان از این موضوع گله‌مندند. از طرف دیگر درست است که یکی از اصول پابرجا سلسله مراتب نظامی ‌است و به طور کلی قاعده نظام بر پایه تابعیت از مافوق شکل می‌گیرد اما در برخی از موارد رفتار برخی با سربازان که با توهین به آن‌ها همراه است نشاط و لذت در سربازی را از بین می‌برد. برای ایجاد انگیزه در سربازی تفریح بسیار اهمیت دارد. سربازان برای تفریح باید امکاناتی را در اختیار داشته باشند و عدالت برای آن‌ها رعایت شود. ما افرادی را داریم که در تهران به دنیا آمده اند، در همین شهر به خدمت سربازی می‌روند و در همین شهر هم خدمتش را می‌گذراند و ساعت 2 بعد از ظهر هم به خانه‌اش می‌رود اما بعضی از افراد به دورترین مناطق فرستاده می‌شوند و در سخت‌ترین نقاط خدمت می‌کنند، اگر عدالتی برقرار شود که همه سرباز‌ها یک دوره کوتاهی را در مناطق دور بگذرانند و به تجربه‌شان افزوده شود و سرباز‌ها بدانند که این اتفاق برای همه یکسان است، در رشد انگیزه و نشاط کمک می‌کند. در کل مجموعه این از این موارد به افزایش جذابیت و نشاط در خدمت سربازی کمک می‌کند، قانون نتراشیدن موی سر هم قانون بدی نیست اما به تنهایی نمی‌تواند به افزایش نشاط و انگیزه کمک کند.»
سربازان بیش از هر چیزی احترام می‌خواهند. سربازان وطن، همانطور که از اسم‌شان برمی‌آید برای «وطن»، «سر» می‌بازند و حتی در روزهای دور از جنگ هم از مرزها دفاع می‌کنند و هر از چند گاهی جان فدا می‌کنند. قانون نتراشیدن موی سر گرچه برای خیلی از آن‌ها موجب خرسندی است اما تمام آن چیزی که یک سرباز
می‌خواهد نیست!


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام