کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 25 آذر 1398   Monday 16 December 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 20 تیر 1398

صفحه خبر: سیاسی

هجدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات دیگر متهمان بانک سرمایه در شعبه سوم دادگاه رسیدگی به مفاسد و جرایم اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام به صورت علنی برگزار شد. در آغاز نماینده سازمان بازرسی کل کشور به اذن قاضی در جایگاه حاضر شد و گفت: تسهیلات اعطایی به شرکت جاویدگشت هیرمند که آقای ضیایی می‌گوید در ۶۰ میلیارد آن نقش دارد به این صورت است که مصوبه هیئت‌مدیره مورد نظر ما است و اینجا منشا مفسده ۱۳۰ میلیارد است که مصوبه آن را آقای ضیایی صادر کرده بود. وی افزود: یکی از شرکت‌های آقای ضیایی خرج کردن چک در دست بود او پول را در حساب خود نگه نمی‌داشت و با شناختی که از آقای ضیایی دارم هیچ وقت ما حرف او را قبول
نمی‌کنیم.
نماینده سازمان بازرسی کل کشور گفت: متهم ضیایی در دفاعیات خود گفت ما مجمع تشکیل دادیم و زیان بانک سرمایه را نشان دادیم در حالی که باید بگویم شما در واقع نتوانستید زیان بانک سرمایه را بپوشانید. وی بیان کرد: درباره ۵ شرکت ضمانت‌نامه‌ای که آقای ضیایی دیروز به آن اشاره کرد باید بگویم فساد در خصوص ضمانت‌نامه فروش و بحث خرید قیر به وجود آمد و متهم ضیایی از بدو ورود تا روز آخر که از بانک خارج شد در این ستاد نقش داشت. او با برنامه وارد هلدینگ صندوق ذخیره فرهنگیان و موضوع قیر شد در حالی که الان سرنوشت قیر‌ها مشخص
نیست.

>نماینده سازمان بازرسی کل کشور: هر گاه به آقای ضیایی اعتماد کردیم به بن بست خوردیم
نماینده سازمان بازرسی کل کشور ادامه داد: متهم ضیایی می‌دانست دنبال چه کسانی باشد او به خوبی مدیریت می‌کرد و اطلاعات را جمع‌آوری می‌کرد که باعث جلب اعتماد ما می‌شد، اما ما هر گاه به آقای ضیایی اعتماد کردیم به بن بست خوردیم.در این هنگام قاضی مسعودی مقام ضمن تذکر گفت: متهم ضیایی و همه متهمین بدانند وجوهی که گرفته‌اند باید به نفع دولت ضبط شود، آن‌ها باید یاد بگیرند که فکر نکنند اطلاعات دادگاه در سطح پایین است. قاضی مسعودی مقام خطاب به متهم ضیایی گفت: ما از کسانی که شما اسمی از آن‌ها نبرده‌اید اطلاعات کامل داریم و می‌دانیم چه کسانی هستند، شما با سن کم دائما عضو هیئت‌مدیره بسیاری از شرکت‌ها بودید. کسانی که شما را چینش کردند را نام ببرید. تاکید می‌کنیم صداقت داشته باشید ما از باب حسن نیت شما می‌توانیم به شما کمک کنیم.
>قاضی خطاب به متهم ضیایی: ده درصد فساد را گفتید و ۹۰ درصد را پنهان کردید‌
وی ادامه داد: در جلسه روزسه شنبه شما ده درصد فساد را گفتید و ۹۰ درصد را پنهان کردید. دستگاه‌هایی که به شما تاکید می‌کنند دادگاه‌ها را در این مسیر قرار بدهید باید بگویم این طور نیست ما تمام مدارک را به دست آورده‌ایم و شما می‌توانید راست یا دروغ بگویید با خودتان است.
قاضی مسعودی مقام از متهم ضیایی پرسید: ماجرای ده و هفتصد چیست؟ آن را از کجا آورده‌اید، آن واریز‌ها به درد ما نمی‌خورد، تحصیل مال نامشروع را به شخص بر نمی‌گردانند متعلق به دولت است، منشا آن چک مجرمانه است.
متهم ضیایی گفت: ده و هفتصد را از همین محل مثل هدایتی آوردم. سپس نماینده دادستان در جایگاه حاضر شد و از متهم ضیایی پرسید: جابر بیرقی کیست؟ شما در ماجرای قیر نقش مستقیم داشتید توضیح بدهید چرا کار قیر و نفتی می‌کردید؟ نماینده دادستان ادامه داد: با شخصی که آقای خانی از او به عنوان ناظر تعبیر کرد و خود را مدعی در کشور می‌داند و متهم ضیایی هم پرداخت‌هایی به او داشته است خدمت آن فرد عرض می‌کنم به زودی علیه او در دادگاه روحانیت اعلام جرم خواهم کرد و خطاب به آن آقا ما می‌گوییم دریافت‌هایی که از آقای ضیایی داشتید را سریعا برگردانید. متهم ضیایی در پاسخ گفت: چک را شرکت کاغذی داده است و شرکت همان است که معامله قیر قبل از حضور من آن را انجام داده بود. همان که آقای امامی می‌گوید پول را بابت آن قضیه داده‌ام، شرکت همان است.
این متهم افزود: درباره سامان مدلل، دو میلیارد تومان در سال ۹۳ آن نیست که در اختیار ضابطین سپاه است، چکی نبوده که ابطال شده است. خواهش می‌کنم این موضوع را از اطلاعات سپاه بپرسید و پیگیری کنید.
در ادامه قاضی مسعودی از وکیل متهم ضیایی خواست در جایگاه حاضر شود.
وکیل متهم ضیایی گفت: عزل و نصب‌های بسیار و عدم تنظیم و ارائه صورت حساب مالی و همچنین فقدان ارائه وضعیت‌های سه ماه، شش ماهه و یک‌ساله بانک واینکه نماد بانک در تابلوی بورس بسته شده بود و شفاف‌سازی مالی در بانک سرمایه ممکن نبود این‌ها همگی مواردی بود که باعث اعتراض سهامداران شده بود و موکل من به عنوان مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری فرهنگیان بدون تجربه بانکی و با نگاه بورسی و شفاف‌سازی سهام بانک سرمایه و برای تنظیم اصلاح صورت‌حساب مالی وارد بانک سرمایه می‌شود.
وی ادامه داد: از ابتدا تا کنون در کیفرخواست شاهد بیان ارقام متفاوتی منتسب به موکلم بوده‌ام که برای کشف حقیقت از محضر دادگاه کارشناسی این ارقام را استدعا دارم. وکیل متهم ضیایی ادامه داد: آنچه باعث هجمه علیه موکل من شده نقش او در کمک به توقف صدور ضمانت‌نامه‌ها است. وی از زمانی که متوجه می‌شود دریافت‌کنندگان تسهیلات قصدی برای بازگرداندن ندارند اقداماتی را پیگیری کرد تا رئیس کمیته اعتبارات عزل شود. وکیل متهم ضیایی با اشاره به توضیحات نماینده سازمان بازرسی کل کشور گفت: موکل من ۶۰ میلیارد تومان را قبول دارد، اما نسبت به تسهیلات اعطایی به شرکت جاویدگشت هیرمند که بر اساس گفته‌های نماینده بازرسی کل کشور ۱۳۰ میلیارد است باید بازنگری صورت بگیرد این موضوع متوجه موکل نیست. در ادامه قاضی مسعودی مقام از متهم پرویز احمدی خواست در جایگاه حاضر شود و ضمن تفهیم اتهام گفت: آیا دفاعیات خود را قبول دارید؟
متهم پاسخ داد: خیر.
قاضی گفت: دفاعیات خود را بفرمایید.

>متهم احمدی: میلیارد‌ها دلار در طی خدمت دستم بود برای پول کار نکردم
متهم احمدی در بیان دفاعیات خود این گونه اظهار کرد: چهل سال سابقه دارم میلیارد‌ها دلار در طی خدمت دستم بود برای پول کار نکردم، بعد از سوی وزیر او از من خواست به معلمان خدمت کنم و به اوضاع بی‌سر و سامان سامان دهم.
وی بیان کرد: هدف من در بدو ورود خدمت بود. هرگز اطلاع نداشتم که اراده پنهان منفی آنچنانی وجود دارد؛ آقای قندالی هفته اول به من گفت به گذشته بانک کاری نداشته باش که بعد از شنیدن آن حساس شدم یعنی چه؟ این متهم ادامه داد: من اجازه دخالت در مسائل اجرایی نداشتم و موضوع تبانی در پرونده‌ام صحت ندارد فکر می‌کردم آقای بخشایش به همه امور مسلط است و من باید از او اطاعت کنم.وی افزود: در بدو ورود آقای کلهر را از کار برکنار کردم. این اولین گام من بود که عکس‌العمل مثبتی هم داشت. این متهم تصریح کرد: درباره ۱۲۰۰ میلیارد باید بگویم که ما توانستیم آن را وصول کنیم و در آبان‌ماه این موضوع تحقق پیدا کرد. حقوق نجومی نگرفته‌ام وقتی هم که وارد بانک شده‌ام این موضوع با من صحبت نشد. به گزارش میزان، قاضی مسعودی مقام در پایان گفت: با توجه به اینکه هفته آینده دوشنبه جلسه علنی پتروشیمی در موعد صبح برگزار می‌شود جلسه بعدی این دادگاه را به روز دوشنبه ۲۴ تیرماه سال جاری ساعت ۱۳:۳۰ موکول می‌کنیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام