کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 29 مرداد 1398   Tuesday 20 August 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 20 تیر 1398

صفحه خبر: زندگی

آفتاب یزد – نجمه حمزه نیا : بسیاری فکر می‌کنند سردرد و حملات میگرنی تنها مختص به بزرگسالان است، اما سردرد در کودکان هم جزو موارد نسبتا شایع در مراجعه به مراکز درمانی است. یکی از شایع‌ترین دلایل این سردردها نیز میگرن است. در اغلب مواقع و نه در همه موارد میگرن، سردرد ناتوان‌کننده تلقی می‌شود. این عارضه یک بیماری پیچیده و زیست شناختی با مولفه‌های ژنتیکی قوی است. آیا تاکنون کودکتان از سردرد شکایت کرده و یا به‌ دلیل سردرد از خواب بیدار شده است؟ بزرگترها معمولا سردرد بچه ها را یا ندیده می گیرند و یا به تومورهای مغزی و علل خطرناک دیگر نسبت می دهند. اما با سردرد بچه ها واقعا چطور باید برخورد کرد؟ با توجه به اهمیت موضوع آفتاب یزد در اینباره با محمور رضا اشرفی ، فوق تخصص مغزو واعصاب کودکان و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران
گفت وگوکرده است .
وی دراین‌باره می گوید: سردرد در حال حاضر یکی از مشکلات دردناک انسان است وقدمت آن درانسان به تاریخ تولد بشربرمی گردد .
دکتراشرفی خاطرنشان کرد : سردرد در کودکان و نوجوانان شایع ترین علت درد است که برای درمان به متخصص کودکان مراجعه می کنند .
این فوق تخصص مغزو واعصاب کودکان با بیان این نکته که "سردرد سومین علت ارجاع یک کودک به اورژانس کودکان است "، اظهار کرد: مهمترین علل سردرد در کودکان ، سردرد های اولیه می باشد که شایع ترین نوع سردرد اولیه در کودکان ، سردرد میگرنی می باشد . وی بیان کرد : سردرد های عصبی پس از سردرد های میگرنی شایع ترین نوع سردرد در کودکان
می باشد که باید توسط پزشک متخصص درمان شود.
دکتر اشرفی خاطرنشان کرد : سردرد های ثانویه که نوع دیگر سردرد در کودکان است اکثرا به دلیل تومورهای مغزی،بیماری فشارخون ، عفونت
بیماری هیدروسفالی مغزی و یا هر عارضه ای که در داخل مغز باشد، می تواند در آنها بروز نماید .
این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران ابراز داشت: سردرد های ثانویه در رده دوم علل سردرد در کودکان قرار دارند و خوشبختانه بر خلاف سردردهای میگرنی ، شایع نیستند .
وی عنوان کرد : سردرد میگرنی از شایع ترین سردرد نوع اولیه در کودکان است که شیوع آن در سنین مختلف متفاوت است .به طور مثال شیوع بیماری سردرد میگرنی درکودکان سه تا
هفت ساله ، یک الی سه درصد ، در کودکان هفت تا
یازده ساله نیز میزان درصد شیوع این بیماری چهار الی ده درصد و در نوجوانان پانزده ساله هم هشت تا بیش از بیست درصد شیوع این نوع سردرد مشاهده شده است .
دکتر اشرفی تصریح کرد : از نظر جنسیت در دوران قبل از بلوغ ، بیماری سردرد میگرنی در پسرها شایع تراست و پس از بلوغ در دخترها این بیماری بیشتر مشاهده می شود .
این فوق تخصص مغزو واعصاب کودکان ادامه داد : زمینه خانوادگی بیماری میگرن در کودکان به میزان هفتاد تا نود درصد تاثیر دارد،بخصوص اگر این بیماری درمادر وجود داشته باشد احتمال ابتلای کودک به این بیماری افزایش می یابد.
وی تصریح کرد : مهم ترین علامت بیماری میگرن، سردرد است که معمولا با شدت های مختلف
(کم ، متوسط وشدید ) در افراد مشاهده می شود و در کودکان منجر به از کار افتادگی و عدم بازی در کودکان می شود .
دکتر اشرفی بیان کرد : سردرد های میگرنی در کودکان معمولا دوطرفه است و این بیماری با قرار گرفتن در معرض نور، صدا ، بو تشدید می شود .
وی اظهار کرد : سردرد های از نوع میگرن در کودکان می تواند با حالت تهوع و استفراغ همراه باشد و با خوابیدن کودک این نوع از سردرد ها بهبود می یابد .
این فوق تخصص مغزو واعصاب کودکان عنوان کرد: سردرد های میگرنی معمولا در
ابتدای صبح مشاهده
نمی شود و در طول روز به مرور بر شدت این بیماری افزوده
خواهد شد. حداقل مدت
میزان شدت در این نوع سردرد ها ، یک ساعت است و ممکن است حتی تا سه روز متوالی ادامه داشته باشد .
دکتر اشرفی ابراز داشت : سردرد های میگرنی در کودکان با سنین پایین تر به طور مثال در شیرخواران با علایمی مانند بی قراری ، کندن موهای سر،تکان دادن سر به این طرف و آن طرف ، کوبیدن سر به بالش به همراه گاه استفراغ ، اختلال در خواب و تغییرات رفتاری مشاهده می شود.
وی بیان کرد : کودکان مبتلا به میگرن ، اکثرا کودکانی دقیق، باهوش و اهل رقابت با همکلاسی ها هستند که داشتن این نوع شخصیت در آنها باعث ایجاد تشدید حملات سردرد های میگرنی در آنها می شود .
این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت : بیماری سردرد میگرنی در کودکان در برخی اوقات خود را به صورت استفراغ های
دوره ای ، کج کردن گردن (تورتیکولی ) به صورت دوره ای ، درد شکم دوره ای و حملات سرگیجه بروز می نماید.
دکتر اشرفی عنوان کرد : راه تشخیص سردرد میگرنی در کودکان بدین صورت است که گرفتن شرح حال خصوصا داشتن سابقه ابتلا به این بیماری در خانواده از اهمیت ویژه ای برخوردار است . وی اضافه کرد : پس از گرفتن شرح حال از بیمار ، انجام معاینات پزشکی از جمله اندازه گیری فشارخون ، مشاهده انتهای چشم کودک ضرورت دارد ، دربرخی موارد نیز ممکن است پزشک سی تی اسکن ، انجام ام آرآی مغزی و یا نوار مغز را برای درمان بیماری سردرد میگرنی کودک ، توصیه نماید .
این فوق تخصص مغزو واعصاب کودکان تصریح کرد : برای درمان سردردهای میگرنی استفاده از داروی مسکن در موقع سردرد و گاه استفاده از داروهای استفراغ ضروری است ، تزریق هرچه سریع تر داروی مسکن در شروع سردرد میگرنی می تواند از شدت حملات میگرنی بکاهد .
دکتر اشرفی تاکید کرد : حملات سردرد میگرنی در حالتی که زیاد و شدت و مدت آن طولانی باشد به گونه ای که منجر به غیبت کودک از مدرسه یا فعالیت در اوقات فراغت شود بایستی از داروهای پیشگیری کننده استفاده کرد و داروهای پیشگیری کننده از بروز سردرد های میگرنی نیز باید به صورت منظم و حتی در صورت عدم بروز سردرد استفاده شود تا بتوان جلوی بروز حملات میگرنی را در کودکان گرفت .
وی عنوان کرد : داروهایی مانند آنتی هیستامین
سیناریزین ،امی تریپتیلین، پروپرانولول و برخی داروهای ضد تشنج از جمله مهم ترین داروهای پیشگیری کننده سردرد میگرنی در کودکان و بزرگسالان هستند که بنا بر تشخیص پزشک توصیه می شود .
این فوق تخصص مغزو واعصاب کودکان ابراز داشت : برای کاهش نیاز کودک به مصرف دارو، آگاهی ازعوامل تاثیرگذار در شروع حمله میگرنی اهمیت دارد.عوامل شروع کننده می‌تواند هر چیزی باشد که موجب می‌شود حمله میگرنی آغاز شود.رعایت بهداشت خواب و پرهیز از مصرف برخی مواد غذایی مانند پنیر ، کاکائو ، شکلات ،سوسیس و کالباس نیز جهت درمان و پیشگیری از بروز حملات میگرنی در کودکان توصیه می شود .
دکتر اشرفی در پایان گفت : از آنجا که بیماری میگرن در کودکان به آسانی تشخیص داده نمی‌شود ضروری است که والدین در مورد نشانه‌ها و علائم آن آگاهی داشته باشند و درصورتی که والدین احتمال می‌دهند فرزندشان به بیماری میگرن مبتلا هستند لازم است در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنند زیرا میگرن هم به لحاظ جسمی و هم به لحاظ روانی کودک را ناتوان می‌سازد و به همین دلیل دریافت خدمات درمانی مناسب برای آن که کودک بتواند با این بیماری مقابله کند، ضروری است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام