کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 24 آذر 1398   Sunday 15 December 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 13 تیر 1398

صفحه خبر: سیاسی

پانزدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات تعداد دیگری از متهمان بانک سرمایه دیروز در شعبه سوم رسیدگی به مفسدان و اخلال‌گران اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام به طور علنی برگزار شد.در آغاز قاضی مسعودی مقام گفت: از وکیل متهم خادم می‌خواهم به ادامه دفاعیات خود بپردازد.
وکیل متهم خادم گفت: مدیران بانک به عنوان نمایندگان شرکت در مقام انجام وظایف قانونی خود اگر مرتکب اشتباه شده باشند در چارچوب خود باید بررسی شوند.
وی درباره خیانت در امانت بیان کرد: مدیران یک شرکت به اعتبار دانش و صاحبان سهام در هیئت مدیره قرار می‌گیرند و در صدور دستورات به نام آن شرکت ملکف هستند مصلحت شرکت را رعایت کنند.
وی ادامه داد: موکلم انگیزه‌ای برای نقض مقررات نداشته است و این افراد وحدت برای اخلال در نظام اقتصادی کشور نداشتند، فساد یا بی‌نظمی در بانک سرمایه از زمانی مورد توجه قرار می‌گیرد که با عدم اجرای اساسنامه موجبات سلطه دو گروه سهامدارا را فراهم می‌کند که اگر این اصلاح می‌شد شاید بخشی از مشکلات بوجود نمی‌آمد.
این وکیل ادامه داد: موکل من برای اثبات حسن نیت در ایام تصدی و رعایت مقررات در حیطه تصدی اسناد عادله و گواهی آقای رحیمی مدیر وقت، صوفیانی مدیر وقت را در محضر می‌خواهد تا موجب احقاق حق شود از دادگاه می‌خواهیم اگر صلاح می‌بینند این گواهی حاضر شود.
در این جلسه، نماینده دادستان گفت: درباره اخلال در نظام اقتصادی باید بگویم اموال بانک در خصوص این هیئت مدیره مایه سرپا بودن یک کشور است، اگر این پول‌ها در آبیاری و صنعت صرف می‌شد باعث شکوفایی کشور می‌شد.
وی ادامه داد: این اموال که به صورت قیر از کشور خارج شده یا در جیب این هنرپیشه یا آن بازیگر رفته اموال از دست رفته است و کشور را دچار مشکل کرده است.
قهرمانی تصریح کرد: آقایان در بانک سرمایه بعد از هدایتی در ضمانت‌نامه کالای صادراتی فعال شدند که نتوان آن را ردیابی کرد در بانک سرمایه در بخش ضمانت‌نامه ببینید با چه شگردی پول از کشور خارج می‌شود که این‌ها طریق و در هر برهه متفاوت است.
وی ادامه داد: با این پول‌ها، کار‌های زیادی آن هم در زمان تحریم می‌شد در نظام اقتصادی کشور انجام داد و قطعا عمل متهمین اخلال در نظام اقتصادی بوده است.
نماینده دادستان خاطرنشان کرد: در خصوص خیانت در امانت در پرونده بحث ما این است که یک سهامدار عمده بانک در هیئت مدیره داد و بیداد می‌کند که باید آنچه می‌خواهم را امضا کنید و امضا می‌کنند آیا این سوءنیت نیست؟
قهرمانی ادامه داد: بحث دیگر فرق بانک خصوصی و بانک دولتی است که باید متذکر شویم بانک یک شرکت نیست در بانک سرمایه دو سهامدار عمده (ریخته‌گران و صندوق ذخیره فرهنگیان) بود که عمدتا سپرده مردم را جذب کردند؛ لذا این شبیه قانون تجارت نیست و آقایان در زمان امضا از وضعیت نادرست و غیربهداشتی امضا‌های خود مطلع بودند.
قاضی مسعودی مقام در این لحظه از وکیل متهم علیرضا حیدرآبادی‌پور خواست در جایگاه حاضر شود.
منشی دادگاه گفت: حضور ندارد لایحه تقدیم کرده است.
قاضی مسعودی مقام گفت: چرا نیامده است. موظف بود در جلسه حاضر شود وقت دفاع از دست داد.
در ادامه قاضی مسعودی مقام از متهم بیرانوند خواست در جایگاه حاضر شود.
قاضی مسعودی مقام: دفاعیات خود را بیان کنید.
متهم بیرانوند گفت: قبل از من آقای غندالی ۴ ماه سرپرست بانک سرمایه بود و مهره‌های خود را چیده بود.
وی ادامه داد: به ما می‌گویند چرا وقتی دیدید که افراد یا آقای غندالی تخلف می‌کنند گزارش ندادید باید بگویم من او را امین می‌دانستم.
این متهم گفت: بانک سرمایه کمیته‌ها را تاسیس کرد، اما سهامدار عمده (صندوق ذخیره فرهنگیان) اجازه نداد نظم حاکم و نظارت عملیاتی شود عواملی که من حکم زده بودم از بانک اخراج شدند حال من چه می‌کردم.
وی افزود: آقای بخشایش اصرار داشت در
سال ۹۳ سود بدهیم که من زیر بار نرفتم تا صورت مالی غیرواقعی به مجموعه برود.
متهم بیرانوند افزود: بر اساس مصوبه مجمع برای من حقوق ۲۰ میلیون تومانی در نظر گرفتند.
قاضی مسعودی مقام گفت: اما بر اساس گزارش سازمان بازرسی کل کشور میانگین حقوق شما حدود ۹۱ میلیون تومان یا
۹۳ میلیون اعلام شده است.
متهم بیرانوند پاسخ داد:‌ بخشی از این مبلغ حق سنوات بود که برای من قائل شدند و بخشی هم پاداش مناسبتی بود مدارک آن موجود است.
وی ادامه داد: آقای غندالی این عوامل را به من تحمیل کرد من گفتم تیم خود را چیدم، اما غندالی موافقت نکرد.
نماینده دادستان گفت: چرا شما قبول کردید.
متهم بیرانوند پاسخ داد: من نمی‌دانستم یک سهامدار عمده بانک در حال دسیسه چیدن است آن‌ها تقسیم وظیفه می‌کردند و جنگ روانی راه می‌انداختند تا مرا عصبانی کنند من در بانک سرمایه دو بار سکته کردم.
قاضی مسعودی مقام گفت: با این همه زجر چرا نرفتید؟
متهم بیرانوند پاسخ داد: اواخر کار بود و موارد به اثبات رسیده بود من خودم را در مقابل خداوند مسئول می‌دیدم من تا پای مرگ رفتم، اما عهدشکنی نکردم.
به گزارش میزان، قاضی مسعودی مقام در این لحظه گفت: با توجه به نزدیک شدن به وقت اذان ظهر جلسه را به پایان می‌بریم و جلسه بعدی یکشنبه ۱۶ تیر ماه سال جاری ساعت ۹ صبح
خواهد بود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام