کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 27 مرداد 1398   Sunday 18 August 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 30 خرداد 1398

صفحه خبر: صفحه آخر

«وزرا در لفافه و پنهانی و یواشکی بارها موافقت خود را با بازگشت کوپن اعلام کرده‌اند اما روی هم رفته رئیس‌جمهور و دولت چندان اعتقادی به این موضوع ندارد.»
اینها بخشی از سخنان تاج گردون، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس است. به نظر می‌رسد رئیس‌جمهور روحانی بر اساس شعار انتخاباتی خود که به عقب بر نمی‌گردیم دوست ندارد، طرح کوپنی کردن کالاهای اساسی را اجرایی کند.
در لغت‌نامه دهخدا آمده است:«کوپن؛ ورقه جیره‌بندی قند و شکر و غیره» است در فرهنگ معین هم آمده:« بلیت ارزاق و قماش و قند و چای که در جنگ و قحط‌سال متداول است.»
ایران در حال حاضر نه درگیر جنگ نظامی ‌است و نه درگیر قحطی؛ اما به دلیل تحریم‌های اقتصادی و برخی بی‌تدبیری‌های داخلی، دچار مشکلات اقتصادی است.
برخی از مردم چرخ زندگی‌شان در گِل مانده است و نمی‌چرخد. در این روزها عده‌ای از مردم هشت‌شان گرو نه‌شان است و واقعا نمی‌دانند با قیمت‌هایی که هر روز تغییر پیدا می‌کند چه کنند؟
قطعا از پشت شیشه اتومبیل نمی‌شود مشکلات زندگی آنها را درک کرد. نمی‌شود درک کرد پدری چگونه با حقوق یک میلیون و حتی کمتر از آن یک خانواده چند نفره را اداره می‌کند و همیشه شرمنده فرزندان خود است.
این پدر مجبور است برای خرید کالاهای اساسی، حداقل امکانات رفاهی را هم از زندگی‌اش حذف کند تا حداقل فرزندانش شب گرسنه سر به بالین نگذارند.
تازه این شامل سرپرست خانواده‌ای است که سرماه حقوق می‌گیرد و وای به حال آنهایی که چندماه حقوق نگرفته‌اند یا از کار بی‌کار شده‌اند.
احیای کوپن حداقل خیال این خانواده‌ها را از برنج، روغن و گوشت راحت می‌کند، همانطور که خانواده‌های ایران در دهه 60 در میانه جنگ خیال‌شان از گوشت، روغن، قند و شکر و ... راحت بود چون می‌دانستند دولت متعهد شده است که آنها را در اختیار مردم
بگذارد.
قطعا نباید جامعه ما به سمتی می‌رفت که دوباره احتیاج به کوپن می‌‎شد اما با توجه به وضعیت اقتصادی کشور به نظر می‌رسد بهترین روش برای کمک به مردم همین کوپنی کردن اجناس است.
آقای رئیس‌جمهور! این یک بار را به عقب برگردید و به معیشت مردم کمک کنید. با این تصمیم حداقل یک نگرانی از نگرانی‌ خانواده‌های ایرانی کم می‌شود. خانواده‌هایی که هم با برنج هندی می‌سازند و هم با گوشت برزیلی.
در این شرایط اگر دولت همچون دهه 60 به کمک مردم نیاید، زندگی‌ها بیش از این به مشکل خواهد خورد. این کوپن می‌تواند مانند یک تور عمل کند و اجازه ندهد کسانی که در حال سقوط هستند، به ته چاه پرت شوند و دیگر نتوانند به جای قبلی خود بگردند.
در این میان به این نکته هم باید اشاره کرد که این کوپن فقط می‌تواند در اختیار کسانی باشد که از نظر اقتصادی به صورت واقعی دچار مشکل شدید و نیازمند کالاهای اساسی هستند نه مثل یارانه‌ها که به یکسان در اختیار غنی و ضعیف قرار می‌گیرد.
منبع: عصرایران


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام