کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 27 مرداد 1398   Sunday 18 August 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 30 خرداد 1398

صفحه خبر: اقتصادی

مشروط شد
همزمان با اجرایی شدن طرح مالیات بر خرید و فروش سکه و طرح این پرسش که آیا کسانی که در بازار غیر رسمی سکه خرید و فروش کرده‌اند، مشمول مالیات می‌شوند؛ معاون سازمان امور مالیاتی اعلام کرد که این طرح فقط شامل کسانی می‌شود که از بانک مرکزی سکه دریافت کرده‌اند. نادر جنتی - معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی - در گفت‌وگو با ایسنا، درباره اینکه طرح جدید مالیات بر سکه دقیقاً شامل چه کسانی خواهد شد؟ اظهار کرد: بر اساس دستورالعمل شماره ابلاغ شده در ۱۲خردادماه سال جاری همه خریداران سکه که در سال ۱۳۹۷ نسبت به دریافت حداکثر ۲۰۰ قطعه سکه از بانک مرکزی اقدام کرده‌باشند، مشمول حکم این دستورالعمل خواهند بود. وی همچنین با استناد به دستورالعمل ابلاغ شده توسط این سازمان در اواسط خرداد ماه گفت: مالیات بر سکه صرفاً درباره مودیانی که از بانک مرکزی سکه دریافت کرده‌اند اجرا خواهد شد. جنتی همچنین با بیان اینکه این اطلاعات از سوی بانک مرکزی دریافت خواهد شد، درباره سازوکار قانونی اخذ مالیات از خریداران سکه هم اظهار کرد: بر اساس بندهای دو و چهار ماده یک قانون مالیات‌های مستقیم، هر شخص حقیقی ایرانی مقیم ایران و هر شخص حقوقی ایرانی به نسبت کلیه درآمدهایی که در ایران یا خارج از ایران کسب کرده باشد، مشمول پرداخت مالیات است. معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی با اشاره به ماده ۹۳ قانون مالیات‌های مستقیم ادامه داد: درآمدی که اشخاص حقیقی از طریق اشتغال به مشاغل یا به عنوان‌های دیگری غیراز موارد ذکر شده در دیگر فصل‌های این قانون در ایران کسب کنند بعد از کسر معافیت‌های مشخص شده در همین قانون، مشمول مالیات بر درآمد مشاغل هستند. جنتی با بیان اینکه به طور کلی و بر اساس صراحت اصل و مواد قانونی ذکر شده کلیه درآمدهای اشخاص به شرح یادشده مشمول مالیات است مگر آن‌که معافیت نرخ صفر، بخشودگی و تخفیف مالیاتی در قانون پیش بینی شده باشد، اضافه کرد: فارغ از وجود یا عدم وجود سایر طرح‌ها که صرفاً بعد از تصویب و ابلاغ اجرایی می‌شود، بر اساس الزامات قانونی موجود، اشخاص صاحب درآمد از خرید و فروش سکه‌های دریافت شده بر اساس دستورالعمل اعلام شده مشمول پرداخت مالیات هستند. وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا بین طرح مالیات بر سکه و طرح مالیات بر عایدی سرمایه که هنوز ابلاغ نشده است، ارتباطی وجود دارد یا نه؟ گفت: بر اساس اصل عدالت مالیاتی و رعایت حقوق مودیان مالیاتی، طرح مالیات بر عایدی سرمایه برای انجام بررسی‌های کارشناسانه و کسب نظر از صاحب نظران در زمینه‌های مختلف توسط مراجع مربوطه در حال بررسی بوده که بعد از طی کردن فرایند قانون‌گذاری و ابلاغ توسط مراجع ذیربط، ابلاغ خواهد شد. جنتی در پایان تاکید کرد که مقررات مربوط به مالیات بر عملکرد دریافت کنندگان بابت خرید و فروش سکه با استناد قوانین و مقررات موجود وضع شده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام