کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 29 مرداد 1398   Tuesday 20 August 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 30 خرداد 1398

صفحه خبر: شبکه

همیشه از اینکه کشورمان، ایران، پیشینه‌ قوی تاریخی دارد بسیار سخن گفته شده و در تمام مناطق کشور نیز شواهدی دال بر این موضوع کشف و آشکار شده است تا بر این موضوع صحه بگذارد. به گزارش خبرآنلاین، اما شاید برایتان جالب باشد بدانید که در شمال ایران در استان گلستان و شهر گرگان جاذبه‌ای وجود دارد که متحیرتان می‌کند! دیواری هم‌سن دیوار چین و دومین دیوار دفاعی جهان!
دیوار تاریخی گرگان که به دیوار سرخ معروف است و در متون قدیمی با نام مار سرخ شناخته می‌شد، یک دیوار تاریخی است. از این دیوار تاریخی آثار کمی بر جای مانده که در حال حاضر از ساحل کمش تپه در جنوب رود اترک و شمال بندر ترکمن آغاز می‌شود اما هنوز انتهای آن مشخص نشده است، اما احتمالاتی وجود دارد که انتهای دیوار سرخ در مصب رود گرگان، روستای خوجه لر، کوه‌های گلیداغ و یا قله کوه علی‌آباد قرار گرفته باشد و این شاید بدین خاطر باشد که در زمان احداث آن سطح آب دریای مازندران از الان پایین‌تر بوده و ممکن است که بخش‌هایی از این دیوار زیر آب دریا بوده و تاکنون تخریب شده باشد. تاریخ دقیقی برای اینکه این دیوار مربوط به چه زمانی است در دست نیست و تنها می‌توان به طور مبهم تاریخ این دیوار دفاعی را بین سال‌های ۴۲۹ تا ۶۱۵ میلادی در نظر گرفت. بیشتر تاریخ‌نگاران اظهار داشته‌اند که انوشیروان ساسانی این دیوار را بنا کرده، اما یک تاریخ نگار ایرانی در کتابی به‌نام
زین‌الخبار، زمان احداث این بنای تاریخی را به یزدگرد اول و اتمام آن را به انوشیروان نسبت می‌دهد.در پشت دیوار دفاعی، تقریبا ۳۶ قلعه
با مساحت‌های ۵ تا ۲۰ هکتار کشف کرده‌اند و می‌توان فهمید هدف از ساخت این دیوار بیشتر دفاعی بوده است. اما در نواحی شرقی که تپه ماهور و کوهستان بیشتری به‌ چشم می‌خورد قلعه‌ها متراکم‌تر بوده و با فاصله‌های کمتری از یکدیگر قرار دارند. این قلعه‌ها به غیراز ارگ، حصار و بارو دارای خندق‌هایی با هدف آجرپزی هم بوده‌اند. بزرگترین خندقی که در این منطقه کشف شده حدود ۳۳۰ هکتار وسعت داشته است. برج‌های نگهبانی دایره شکل متصل به دیوارهای قلعه نیز در فواصل منظم و در چهار گوشه‌ آن قرار دارند و دارای جلوآمدگی به سمت بیرون قلعه هستند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام