کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 27 مرداد 1398   Sunday 18 August 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 29 خرداد 1398

صفحه خبر: پیام های مردمی

در پاسخ به متن مندرج در آن روزنامه وزین با موضوع «پایتخت کودکانی را در خود جای داده که برای پیمانکاران زباله جمع می‌کنند» به استحضار می‌رساند: با توجه به تصریح بند 5-6 و تبصره 2 ذیل آن و تبصره 2 ذیل بند 2-22-6 از ماده 6 قرارداد جمع‌آوری پسماندهای خشک، ضمن الزام پیمانکار به تامین نیروی انسانی ساده و متخصص برای بخش‌های مختلف کاری با تابعیت ایران و لزوم رعایت قوانین کار و تامین اجتماعی و دستورالعمل‌های شهرداری تهران، برابر تبصره 2 ذیل بند 6-22-2 به کارگیری اتباع بیگانه در تمامی مراحل طرح تفکیک، ممنوع می‌باشد. همچنین برابر تبصره 2 ذیل بند 5-6 و تبصره 3 ذیل بند 2-22-6 از ماده 6 قرارداد، سن مجاز اشتغال پرسنل جمع‌آوری پسماندهای خشک بایستی مطابق با سن اعلام شده در قانون کار (عدم صغر و کبر سنی – حداقل 18 و حداکثر 65 سال) باشند.
علیهذا این سازمان به نوبه خود با تمکین از سیاست‌های راهبردی، دستورالعمل‌های شورای محترم اسلامی شهر تهران و کمیته‌های تخصصی به موازات سایر نهادهای ذی‌مدخل در محیط زیست به تکالیف خود پرداخته و به منظور برون‌رفت از وضعیت کنونی و به ویژه ساماندهی کودکان کار علاوه بر نیازمندی به همکاری و تعامل دستگاه‌های نظارتی مختلف، موارد ذیل می‌بایست در دستور کار کلیه نهادهای مورد اشاره در قانون مدیریت پسماند و سایر قوانین موضوعه قرار گیرد:
1- افزایش همکاری و تعامل رسانه‌های جمعی به ویژه صدا و سیما، در جهت اطلاع‌رسانی، آموزش و ارتقای فرهنگ مشارکت شهروندان در طرح‌های مدیریت پسماند.
2- با توجه به دخیل بودن مولفه‌های بسیار زیادی در جلب و افزایش مشارکت شهروندی در امر تفکیک در مبدا، برطرف کردن معضلات حاصل از فعالیت عوامل غیرمجاز توسط شهرداری تهران به عنوان مدیریت اجرایی پسماند به تنهایی امکان‌پذیر نبوده، لذا جهت نایل شدن به اهداف برنامه‌ریزی شده نیازمند اهتمام و عزم جدی تمامی ارگان‌ها و سازمان‌های ذی‌مدخل در اجرای قانون مدیریت پسماند از جمله؛ وزارت بهداشت، جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، سازمان حفاظت محیط زیست و ... می‌باشد. شایان ذکر است برای کاهش یا حذف پدیده زباله‌گردی، افزایش مشارکت شهروندان ضروری است و هرچه ضریب همکاری شهروندان در اجرای تفکیک پسماند در مبدا و تحویل پسماندهای تفکیک شده به عوامل شهرداری بیشتر باشد (کاهش اختلاط پسماندهای خشک در مخازن مستقر در معابر)، کاهش پدیده زباله‌گردی را به دنبال خواهد داشت. علی‌ایحال، سوءاستفاده و به کارگیری کودکان در مشاغل، متخص به جمع‌آوری پسماند نیست و حضور کودکان کار را می‌توان در بسیاری از عرصه‌ها مشاهده کرد. لذا به منظور برون‌رفت از این مشکل، تامل و اهتمام تمامی سازمان‌ها و ارگان‌هایی که در امور اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، قضائی ذی‌مدخل می‌باشند را می‌طلبد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام