کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 29 بهمن 1398   Tuesday 18 February 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 29 خرداد 1398

صفحه خبر: شبکه

آفتاب یزد- گروه شبکه: «داره میریزه؛ گُله که از آسمون، داره میریزه رو سرِ زمین و زمون/ داره میریزه، میریزه/ داره میریزه از ‏آسمون؛ ستاره ملک/ میریزه باز خدا رو سفره‌ها؛ نمک/ میریزه، داره میریزه، میریزه/ خبر اومده سر زده سپیده؛ مبارکه قدمِ نو رسیده/ ‏مهمونیه، چراغونیه...»
حتما این مداحی عجیب را که این روزها در فضای مجازی، صدا کرده است، شنیده‌اید. همان مداحی که به کرات با آن کلیپ‌های طنز آمیز ساختند و هنوز هم با آن شوخی می‌کنند در واقع فضای مجازی در قرق «داره میریزه» درآمده است. جالب اینجاست که این مولودی را یکی از مداحان شناخته شده کشورمان بازخوانی کرده است. البته این مداحی و از این دست مداحی‌های عجیب که آهنگ و ملودی آنها کپی‌ای از موسیقی خوانده شده خوانندگان پاپ کشورمان است که فقط متن آن عوض شده، زیاد است. فارغ از این موضوع، امروزه متن مداحی‌های جدید برخلاف مداحی‌های قدیم که از ادبیاتی فاخر برخوردار بود،‌ وامدار زبان عامیانه شده است. از همین رو ضروری است که یک مداح ضمن دریافت آموزش‌های لازم مداحی چه در زمینه موسیقی و چه متن شعر در استفاده از عبارات و کلماتی که در مداحی کار می‌برد دقت لازم را انجام دهد تا این چنین دستمایه طنز قرار نگیرد. از سوی دیگر برخی از مداحان به واسطه داشتن صدای خوب بدون آنکه درک درستی از شعر و موسیقی داشته باشند در این عرصه مهم و حساس فعالیت می‌کنند که می‌تواند مسئله ساز شود.

> واکنش مداح پیشکسوت
حیدر توکلی، نوحه‌سرا و مداح پیشکسوت در واکنش به این مداحی گفت: «من هم چند روزی است کلیپ‌هایی در فضای مجازی در حال انتشار می‌بینم که موجب تمسخر عده‌ای فرصت‌طلب شده. متاسفانه انواع کلیپ رقص با این به اصطلاح مداحی ساخته‌اند و حتی در اینستاگرام پیجی ساخته‌اند که همه این کلیپ‌ها را با صدای آن آقای مداح کنار هم بچینند.» به گزارش فارس،این مداح با بیان این‌که نه آن مداح را می‌شناسد و نه می‌خواهد او را بشناسد، ادامه داد:« پیام‌ها، توهین‌ها، تمسخرها و... که طی چند روز گذشته به دستم رسید و شاهد آن بوده‌ام، مرا بر آن داشت که چند جمله خطاب به آن مداح بنویسم. یادداشتی نوشتم و در فضای مجازی منتشر کردم.» توکلی با اشاره به عواقب این قبیل کارها اظهار داشت: «آیا عزیزانی که در قشر صد هزار نفری جامعه محترم مداح حضور دارند، جرمی مرتکب شده‌اند که به خاطر رفتار، گفتار، اشعار جلف و سَبک‌های سَبُک، مدام از سوی دوست و دشمن مورد اهانت، سرزنش، تمسخر، توهین و... قرار بگیرند؟ آبرو و اعتبار همه ما فدای یک نخ عبای ارباب بی‌کفنمان حضرت حسین(ع) اما مداحان جوانی که به عاقبت کار فکر نمی‌کنند، لحظه‌ای درنگ نمی‌کنند که با این
قبیل مثلاً مداحی‌ها، باعث وارد شدن چه جسارت‌ها و خسارت‌هایی به ساحت مقدس آل الله (ع) می‌شوند.» وی خاطرنشان کرد: «جلب رضایت مستمع، نوآوری و ابداع، رقابت با دیگران، جذب شهرت، کسب ثروت و یا هر دلیل و انگیزه دیگری غیر از رضای خدا و خاندان پاک رسول الله (ص) به ما این اجازه را نمی‌دهد که با هر سبک، شعر، لحن، آوا، تیپ ظاهری و... مداحی کنیم.» این مداح پیشکسوت افزود: «اولین و مهم‌ترین عیب هر یک از ما، به خاطر نداشتن استاد و راهنماست. ایمان کامل دارم که هیچگاه یک شاعر آئینی یا یک مداح، دانسته و از روی عمد به ساحت مقدس آل الله (ع) جسارت نکرده و نخواهد کرد. حتی زمینه جسارت به ساحت آنان را فراهم نخواهد کرد؛ بلکه یقیناً تمام ارادتمندان این آستان (بدون استثناء) در جهت کسب رضایت اهل‌بیت(ع) و‌اندوخته‌ای برای روز محشر خود، می‌سرایند و یا می‌خوانند.» توکل با انتقاد از بی‌توجهی به جوانان در تربیت مداح و راه و رسم هیئت‌داری، حل مسئله را در سرکشی و توجه بیش‌تر به آنان دانست و گفت:«شعرهای سبُک، بی‌پایه یا بی‌مغز از روی جهل ساخته می‌شوند؛ نه از روی عمد و اهانت. در جایی که ۱۱ تشکل مداحی در کشور داریم، جوان مداح، کم‌ترین اشتباه را دارد.»

> مداح باید شعر را خوب بشناسد
در این باره سجاد محمدی، شاعر آئینی نیز در گفت‌وگو با فارس با اشاره به اهمیت شعر خوب در یک مداحی و مولودی می‌گوید: «شعر در مداحی و مولودی به عنوان محتوا قلمداد می‌شود و مهم‌ترین بخش به حساب می‌آید که نشان‌دهنده بار مطالعاتی یک مداح و شاعر اهل بیت (ع) است.» وی با بیان اینکه شعر آئینی دارای خط‌کشی‌هایی است که باید رعایت شود، تصریح کرد:
« این خط‌کشی‌ها اظهر من الشمس است
که سال‌هاست رعایت شده‌اند و اساتید خوبی نیز در این عرصه وجود دارند که می‌توانند آموزش‌های لازم را ارائه کنند.» محمدی با بیان اینکه مستلزم مداح بودن صرفاً صدای خوب داشتن نیست و باید فرد در ابتدا آموزش‌های لازم را فرا گرفته باشد، گفت: «متاسفانه امروز اگر مولودی «داره می‌ریزه» تکثیر و دست به دست می‌شود، به دلیل عدم صلاحیت یک مداح برای مخاطبان است که نشان می‌دهد آن مداح، محتوا و شعر خوب را نمی‌شناسد.» این شاعر و سبک‌ساز با بیان اینکه مداح باید شعر خوب را بشناسد، تصریح کرد: «با توجه به شرایط روز، یک مداح باید به
دستگاه‌های موسیقی اشراف داشته باشد و سپس با شناخت ملودی و شعر خوب در کنار یکدیگر، بتواند یک اثر فاخر را ارائه کند. برای خواندن یک نوحه یا مولودی، هم شعر و هم ملودی نیاز است و این دو باید کنار هم باشد.» وی دلیل شکل‌گیری مولودی‌هایی مانند «داره می‌ریزه» را کم‌سوادی مداح و شاعر دانست و تصریح کرد: «سواد لازمه هر عرصه‌ای مثل شعر، مداحی، خبرنگاری، پزشکی و... است. مداحی که پشت تریبون در هر مجلسی قرار می‌گیرد، باید سواد داشته باشد.» محمدی با بیان اینکه مولودی «داره می‌ریزه» را دیده و تصور نمی‌کرده تا این میزان برجسته شود، افزود:« فضای مجازی، امروز بستری ایجاد کرده که هر اتفاقی می‌تواند به راحتی برجسته و موجب آبروریزی شود و یا یک نفر را بالا ببرد.» این شاعر آئینی افزود: «امروز صفحه مجازی این مداح ممکن است پر رفت‌و‌آمدترین صفحه باشد، اما این مراجعات آبرویی به این فرد نمی‌بخشد، زیرا بی‌شخصیتی را به بار آورده است. البته تحلیل بنده این است که شاید این فرد ناخواسته وارد این ماجرا شده است؛ زیرا این مولودی سال‌ها قبل توسط مداح دیگری خوانده شده بود که همان موقع نیز مورد نقد قرار گرفت که هم شعر و هم ملودی دارای ایراد است و امروز این مداح مجدداً آن را بازخوانی کرده است.»

> واکنش کاربران
اگرچه بسیاری با این مولودی شوخی کردند اما کاربرانی هم هستند که در این باره انتقاد دارند.
یکی از کاربران در این مورد می‌نویسد: «موضوع اینجاست، هر کی صدای قشنگی داره بخواد می‌تونه آوازهای مذهبی بخونه. کاش سواد طرف به‌اندازه صداش مهم بود»
کاربر دیگری گفته است:« متاسفانه برخی مداحان در مجالس متعدد از سبک‌هایی استفاده می‌کنند که بیشتر سبک فلان خواننده غربی در ذهن تداعی میشه سبک‌های سنتی مداحی بسیار عالیه و تاکنون هم هیچ کس نتوانسته به آن
انتقاد بکنه»


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام