کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 27 مرداد 1398   Sunday 18 August 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 29 خرداد 1398

صفحه خبر: سیاسی

شهردار تهران صبح دیروز در آئین بهره برداری و توسعه ناوگان شرکت واحد اتوبوسرانی شهر تهران بر فرهنگ سازی بیشتر برای عدم‌استفاده از خودروی شخصی تاکید و اعلام کرد دولت برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی با شهرداری همراهی جدی دارد
به گزارش خبرنگار شهرنوشت، شهردار تهران در آیین بهره برداری و توسعه ناوگان شرکت واحد اتوبوسرانی شهر تهران که صبح دیروز در بوستان گفت‌‌و‌گو برگزار شد، گفت: از همکارانم تشکر می‌کنم که به یکی از مهمترین مشکلات مردم شهر تهران پرداختند و به خاطر این هدف اینجا جمع شده‌ایم. در نظر سنجی‌هایی که در آخر شهریور 96 از مردم تهران صورت گرفت موضوع آلودگی و ترافیک اصلی ترین مشکل تهران از نظر مردم بود. امروز شاید مشکل اقتصادی به صدر جدول رسیده باشد اما آلودگی و ترافیک از لیست مشکلات مردم تهران حذف نشده است. پس من به عنوان شهردار تهران و شما به عنوان متولیان این امر باید به این موضوع به شکل پیوسته با مبانی نظری روشن بپردازیم. برآیند همه تصمیمات ما باید منجر به افزایش سهم حمل و نقل عمومی در تردد در شهر تهران باشد و نتیجه فعالیت‌های ما کاهش تردد با استفاده از خودروی شخصی باشد. این سیاست عمومی همه کلانشهرهای دنیا است. متاسفانه به دلیل اینکه ما این مبانی نظری را پیوسته در سیاست‌هایمان تعقیب نکرده‌ایم به این هدف نرسیده‌ایم و سهم خودروهای شخصی در حمل و نقل عمومی شهر تهران بیشتر از سایر وسایل حمل و نقل است.
وی در ادامه عنوان کرد: در این شرایط سخت اقتصادی توسعه حمل و نقل عمومی کار ساده‌ای نیست. حالا در دوره جدید شورا و شهرداری، بهره‌برداری از دو خط مترو و ایستگاه‌های جدید تلاشی برای پر کردن خلاهای حمل و نقل است که مترو می‌تواند آن را پر کند، اما در برخی نقاط شهر و برخی معابر مسافرها کم هستند و نیازی به استفاده از اتوبوس نیست؛ در نتیجه مینی بوس‌ها در این معابر مورد استفاده قرار می‌گیرند.
حناچی با تاکید بر توسعه محورهای پیاده و دوچرخه سواری در پایتخت گفت: مطالعات نشان می‌دهد که 80 درصد آلودگی در تهران مربوط به خودروهایی است که از سوخت فسیلی استفاده می‌کنند و 40 درصد هم مربوط به خودروهای شخصی است.
شهردار تهران با تاکید بر ترویج فرهنگ استفاده نکردن از خودروهای شخصی گفت: باید کاری کنیم که تردد خودروی تک سرنشین به ضدارزش در شهر تبدیل شود و این نمی‌شود الا با همراهی مردم. باید تلاش کنیم این فرهنگ را در جامعه جا بیندازیم؛ کلان‌شهرهای دنیا این سیاست را دنبال کرده‌اند و ما هم باید این کار را بکنیم. ما جایی موفق می‌شویم مردم را در سیاست‌هایمان همراه کنیم که وجدان عمومی جامعه این موضوع را بپذیرد و برای این کار لازم است از همه ظرفیت اطلاع رسانی عمومی استفاده کنیم.
وی با انتقاد از برخی تبلیغات تلویزیونی گفت: من برخی از فیلم‌های تبلیغاتی تلویزیون را که می‌بینم تاسف می‌خورم که جای تبلیغ استفاده از حمل و نقل عمومی خالی است. در حالی که برخی تبلیغات متعلق به اقلامی است که استفاده کمی دارد و ممکن است خیلی مهم نباشد. اما جای امور مهمی مانند فرهنگ سازی برای حل مشکلات ترافیکی در این تبلیغات خالی است. البته این نقطه ضعف ماست که باید با تلویزیون در این زمینه فعالانه تر برخورد کنیم.
وی با تاکید بر این سیاست که نباید با بزرگراه و پل سازی به افزایش تقاضای سفر در شهر دامن بزنیم، گفت: توسعه مسیرهای سواره رو تمامی ندارد و هر چقدر این مسیرها زیاد شود تقاضای سفر هم بیشتر می‌شود. برخی زدن پل و راه انداختن اتوبان جدید را کار می‌بینند اما باید در این نگاه تجدید نظر کنیم و خودمان را به مبانی علمی بیشتری متصل کنیم. می‌توانیم با اقدامات دیگری کیفیت زندگی در شهر تهران را افزایش دهیم.
حناچی با بیان این که ما از مردم تهران باید به خاطر نبود حمل و نقل عمومی مناسب عذرخواهی کنیم، گفت: ناوگان حمل و نقل عمومی ما متناسب با حجم درخواست مردم نیست. در این زمینه به ما اعتراض می‌شود و این اعتراض هم وارد است و باید تلاش کنیم این مشکل را حل کنیم. دولت هم در این زمینه با ما همراهی جدی دارد.
وی گفت: بازسازی 500 اتوبوس شهری و استفاده از 117 مینی بوس در شهر و تعدادی اتوبوس دو کابین و عقد قرارداد برای ساخت 500 مینی بوس اقدامات مهمی است که باید آن را توسعه دهیم.
حناچی در پایان با تقدیر از تلاش برای نصب و فعال سازی مانیتورهای اطلاع رسانی در ایستگاه‌های اتوبوس و استفاده از فیلتر دوده برای کاهش آلایندگی مینی بوس‌ها گفت: باید کاری کنیم که این فیلترها در داخل ساخته شود تا مشکل استفاده از آن به صورت گسترده هم حل شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام