کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 27 مرداد 1398   Sunday 18 August 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 29 خرداد 1398

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد- گروه سیاسی: شانزدهم بهمن‌ماه97 بود که اعلام شد اعضای شورای شهر تهران با اجرای پایلوت زیست شبانه پایتخت، از ابتدای اردیبهشت 98 موافقت کرده‌اند. شورای شهر آن روز با استدلالی مبنی بر اینکه موضوع زیست شبانه در دستور کار همه شهرهای بزرگ است و می‌توانیم از این موضوع در راستای رفع فضاهای بی‌دفاع شهری، توسعه و تسری موضوع نظارت اجتماعی و توسعه اقتصاد شهری استفاده کنیم. با این طرح و اجرای آن به صورت پایلوت موافقت کردند. آن هم با 14 رای موافق.
دلیل آن‌ها هم بسیار واضح بود. تهران به عنوان پایتخت ایران و یکی از کلانشهرهای جهانی چیزی از شهرهایی که ۲۴ ساعته فعال هستند کم نداشت. زندگی و زیست در شب از دیدگاه کارشناسان زمینه ارتقای اقتصادی را نیز ایجاد می‌کرد، از همین رو در طرح شورای شهر، شهرداری مکلف بود تا ظرف ۶ ماه لایحه‌ای در رابطه با زیست شبانه به شورای شهر ارائه دهد. بنا بود تا در یک مهلت سه ماهه در برخی محورها از ساعت ۲۴ تا ۳ بامداد زیست شبانه اجرایی و نقاط ضعف و قوت آن بررسی شود.
جالب اینکه برخی از اعضای شورای شهر در اجرای این طرح آنقدر عجله و اصرار داشتند که می‌گفتند شش ماه مهلت برای شهرداری زیاد است و شهردار در مهلتی کمتر حتی تا دوماه باید لایحه را به شورای شهر بدهد. نتیجه آن شد که اعضای شورای شهر تهران با اعمال تغییراتی در طرح اجرای پایلوت زیست شبانه پایتخت در برخی محورها را به تصویب رساندند.

>مخالفت پلیس
در سال‌های اخیر ایجاد ترافیک در نیمه شب و گشت و گذارهای مردم در پایتخت، بسیاری را به این فکر فرو برده بود که بهتر آن است تا زیست جدیدی با رویکرد اقتصادی در پایتخت شکل بگیرد که هم مردم را خوش آید و هم شهر را. طرح شورای شهر پنجم نوید این ر ا می‌داد که از بهار 98، تهران رنگ و شکل متفاوتی به خود خواهد گرفت. لااقل در چند منطقه به صورت آزمایشی هم که شده.
اما زمان که گذشت اوضاع متفاوت شد. مطابق با مصوبه زمستان 97 شورای شهر قرار بود تا در پنج خیابان معروف پایتخت، شرایط برای تفریح، گذراندن اوقات فراغت، گردشگری و در عین حال خریدهای خرد را فراهم کند تا به این ترتیب بخشی از ترافیک خیابان‌هایی از شهر که در ساعات روز با تراکم فوق‌العاده‌ای نسبت به سایر محلات شهر برای خرید و تفریح مواجه هستند به ساعات پایانی شب منتقل شود. در قالب این طرح آزمایشی، مراکز خرده‌فروشی، خدماتی، فرهنگی و گردشگری در پنج محدوده مشخص شهر اجازه ارائه خدمات به شهروندان را داشتند. اما ناگهان فرماندار تهران با ارسال نامه‌ای به شورای شهر با مصوبه آن‌ها برای اجرای این طرح حتی به‌صورت آزمایشی مخالفت کرد. از سویی سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی پایتخت نیز با صراحت درباره اجرای این طرح اعلام کرد: از طریق معاونت نظارت بر اماکن عمومی به همه صنوف اعلام کرده‌ایم که زیست شبانه نداریم و صرفا صنوف تا یک بامداد مجاز به فعالیت هستند.

>آقای رئیس ناهماهنگ
هرچند که پیشتر گفته می‌شد حتی مجوز توسعه زیست شبانه با تایید شورای امنیت ملی صورت گرفته، اما دست آخر بخش‌های امنیتی و پلیس با زیست شبانه در تهران مخالفت کردند.
این طرح با یک سد بسیار بزرگ روبه رو شد که راه حلی برای آن نمی‌شد متصور بود. اما با این حال اکثریت اعضای شورای شهر مصر بودند تا این طرح عملیاتی شود حتی آن عده‌ای که در روز تصویب طرح با آن مخالفت کرده بودند اکنون به احترام اکثریت آرا پشت موافقین طرح قرار گرفتند تا وحدت اعضای شورا را نشان دهند.
تا اینکه یک اقدام ناهماهنگ آن هم از سوی محسن‌هاشمی رئیس شورای شهر تهران این اتحاد را به هم ریخت. آنقدر که رسانه‌های جریان راست را به خوشحالی و تحسین او واداشت. مخالفت شخص‌هاشمی با این طرح، اظهارات محسن‌هاشمی و مخالفتش با این طرح، از دید روزنامه‌های جریان راست به نام " مرگ به موقع حیات شبانه "عنوان شد.
محسن‌هاشمی البته در همان زمانی که صحبت از تصویب این طرح دشوار بود، جلسه تصویب طرح را به شوخی و مضحکه گرفت و در آن روز گفت: من با زیست شبانه مخالفم و معتقدم باید ۱۰شب بخوابیم و ۵ صبح بیدار شویم. برنامه‌ریزی برای زیست شبانه مادر و پدرها را نگران می‌کند زیرا بچه‌ها که زیاد بیرون می‌مانند ما پدر و مادرها نگران می‌شویم و در کل بیرون روی نصف شب کار خوبی نیست.
در آن زمان وقتی دوتن از اعضای شورا در اعتراض به این صحبت به حالت قهر از صندلی خود بلند شدند ‌هاشمی به شوخی خطاب به آنها گفت: برای قهر کردن مانند من تنها ۱۰دقیقه زمان دارید.
محسن‌هاشمی اما دو روز پیش برای علنی‌کردن مخالفتش با این طرح به سراغ خبرگزاری اصولگرای فارس رفته و در اظهاراتی مشابه با همان صحبت‌های روز مطرح شدن طرح در شورا گفت: مخالف حضور فرزندانم در زیست شبانه هستم. خودم نیز شب‌ها ساعت ۱۰ می‌خوابم و پنج‌صبح بیدار می‌شوم، بنابراین تمایلی به این طرح ندارم. در صورتی که فرزندان جداگانه برنامه‌هـــایی برای زیست‌شبانه داشته باشند نگران می‌شوم.
وی اضافه کرد: در صورتی که در یک خانواده پدر به تنهایی در زیست‌شبانه باشد، قطعاً نگرانی‌هایی برای زنان ایجاد می‌کند.
اظهارات محسن‌هاشمی حتی همفکران او را نیز متعجب و ناراحت کرده است تا حدی که حسین مرعشی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران علیه هم حزبی خود به کنایه می‌گوید: زیست شبانه تصمیم خوبی است که باید ابعاد و فرآیند آن از سوی اعضای شورای شهر برای مسئولان تشریح شود، آقای‌هاشمی می‌تواند فقط درباره فرزندان خود تصمیم‌گیری کند، اما من مطمئن هستم اگر آقای‌هاشمی رفسنجانی زنده بودند، به فرزندانشان اجازه می‌دادند.

>واکنش‌های منفی به یک اظهارنظر
گفته‌های اخیر‌هاشمی آنقدر واکنش‌های منفی داشت که روز گذشته او در تلاش برای اصلاح این اظهارات برآمد و تلاش داشت تا وقتی خبرنگاران درباره زیست شبانه و سخنان قبلی‌اش پرسیدند اظهارات نرم تری کند و یا از پاسخ دادن به آن طفره رود: «درباره زیست شبانه اجازه بدهید دیگر چیزی نگویم. اگر شما خواستید زیست شبانه بروید نباید از من اجازه بگیرید.»
محسن‌هاشمی گفت: مردم هر کار دلشان بخواهد می‌خواهند بکنند، می‌توانند تمام شب بیدار باشند و این ربطی به ما ندارد. من هم که گفتم می‌خواهم بخوابم نمی‌گویم مردم نخوابند، آنها هر کار دلشان می‌خواهند بکنند. نکته‌ای که من مطرح کردم گفتم زیست شبانه باید خانوادگی انجام شود. بعضی از مردم خانواده ندارند، خب می‌توانند تنهایی انجام بدهند!
توضیحات‌هاشمی اما نه تنها نتوانست سرپوشی بر اظهارات گذشته او باشد بلکه کار را بغرنج‌تر هم کرد و نشان داد که‌هاشمی هنوز هم بر سر مخالفتش با این طرح هست و در این راه هر آنچه از دستش بر بیاید انجام هم می‌دهد اما چون واکنش‌های منفی را دیده این بار از سر ناچاری اظهاراتی دوپهلو را بیان می‌کند که شاید هجمه‌ها علیه وی را کمتر کند که البته از این شیوه نتیجه عکس گرفت.
هرچند ناگفته نماند که محسن‌هاشمی تنها چهره‌ای نیست که از میان اصلاح طلبان در اظهاراتی عجیب با طرح حیات شب مخالفت کرده است بلکه بسیاری از نمایندگان مجلس از جمله برخی از فراکسیون امیدی‌ها نیز این اعتقادات را دارند. کسانی مثل علیرضا محجوب یکی از همین نمایندگان به اصطلاح اصلاح‌طلب اظهار داشته است: «حیات شبانه معنی ندارد؛ معنی وجود حیات شبانه این است که اجازه دهید مردم به کلوپ و کازینو بروند در غیر این صورت در هیچ کجای دنیا سابقه ندارد که کارگران را استثمار کنند و بگویند بعد از ساعت ۱۲ بایستند. معتقد هستم که مردم باید شب زود بخوابند و صبح زودتر به سر کار بروند. در تجاری‌ترین شهر‌های دنیا ساعت ۶ یا ۷ بعدازظهر هیچ مغازه‌ای باز نیست، غیر از بار‌ها و مکان‌های محدود و موقتی.»

>اولینش نبود
اما این نخسین چالش رسانه‌ای محسن‌هاشمی در هفته‌های گذشته نیست.نمونه‌اش گفت‌‌و‌گوی او با برنامه فرمول یک بود. محسن‌هاشمی در برنامه فرمول یک، درحالی که گمان می‌کرد تصویر و صدای وی از تلویزیون پخش نمی‌شود و میان برنامه‌ای درحال پخش است به علی‌ضیا مجری برنامه می‌گوید که فلان سوال را از میان سوال‌های هماهنگ شده بپرسد! زمانی که‌هاشمی متوجه این اتفاق می‌شود که این اوامر او روی آنتن زنده به تصویر همگان درآمده است با دستپاچگی اذعان می‌کند که گاف بزرگی داده است. او در جایی دیگر وقتی خبرنگاران درباره موضوع زندگی خصوصی نجفی از او می‌پرسند در اظهاراتی عجیب می‌گوید: «پاسخ به این سوال مردانه است و وقتی خبرنگاران خانم از اینجا رفتند آنگاه پاسخ سوالات را می‌دهد.» اظهاراتی که به شدت مورد اعتراض بانوان و البته خبرنگاران و اصحاب رسانه قرار گرفت که این دیگر چگونه پاسخی از سوی کسی در مقام رئیس شورای شهر تهران است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام