کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 29 مرداد 1398   Tuesday 20 August 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 28 خرداد 1398

صفحه خبر: صفحه یک

ارز 4200 تومانی یا ارز دولتی که به منظور کنترل قیمت ارز و جلوگیری از رشد قیمت‌ها برای تامین کالاهای اساسی موردنیاز جامعه اختصاص یافت، تنها منبع رانت‌خواری برای برخی افراد قرارگرفت. ارزی که یک شبه به واردات کالاهایی مانند گوشت و شکر و مرغ و ... اختصاص پیدا کرده تا این افراد که تعداد آنها از 50 نفر هم بیشتر نیست،کالا وارد کنند تا بازار تنظیم شود و قیمت‌ها بالا نرود.
اما متاسفانه واردکنندگان، ارزها را در محل خود خرج نکردند و گاهی به کالاهای غیرضروری آن را اختصاص دادند تا شاهد افزایش سرسام‌آور اقلام خوراکی و غیرخوراکی باشیم. این ارز تاثیری در تنظیم بازار و کاهش نرخ‌ها نداشت ،پس چه بهتر که حذف شود.
تجربه نشان داده است ارز چند نرخی یا هر کالایی که چند نرخ داشته باشد، تنها منبع فساد و رانت می‌شود. ما در ماجرای ارز4200 تومانی دیدیم که از سال گذشته 15 میلیارد دلار برای ارز 4200 تومانی اختصاص یافت، اما همه چیز گران شد. این ارز تنها برای 50 نفر خوب بود و 80 میلیون نفر ایرانی بهره‌ای از آن نبردند. بنابراین ما باید ارز تک نرخی داشته باشیم و ارز 4200 وارز نیمایی وارز سنا و ارز حاصل از واردات و بازار آزاد و ... تنها فساد ایجاد می‌کند.
باید نظام ارز تک نرخی باشد تا همه چیز با آن سنجیده شود. دولت با بانک مرکزی اگر می‌توانند نرخ ارز را تک نرخی کنند و اگر هم قادر به این کار نیستند، بگویند تا مردم تکلیفشان را بدانند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام