کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 27 مرداد 1398   Sunday 18 August 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 28 خرداد 1398

صفحه خبر: صفحه یک

اظهارات مقامات کشورمان در دیدار با شینزو آبه خود مفهوم دیپلماتیک داشت. مقامات کشورمان به نحوی در دیدار با نخست وزیر ژاپن به درخواست آبه پاسخی هوشمندانه دادند و اظهار کردند که طرف مقابل را شایسته مبادله پیام نمی‌دانیم. اما در عین حال ایران با این موضع خود باب گفت‌‌و‌گو را هم نبست. بنابراین پاسخ هوشمندانه ایران طرف مقابل را وادار می‌کند که باب گفت‌‌و‌گو را نبندد و همچنین سبب می‌شود که تهران گام‌هایش را با کسب امتیازات بیشتر با حفظ اصول و ارزش‌ها بردارد.
هدف ترامپ بیش از آنکه توافق اصیل و جدی باشد تسلیم کردن ایران در برابر خود است که این مهم هیچ تفاوتی با تبعات خروج او از برجام در نوامبر گذشته و تحمیل هزینه‌های سنگین بر ایران ندارد.
همانطور که مقامات کشورمان با هوشمندی اظهار کردند در حالی که ترامپ در ژاپن نظرات تفکیک شده‌ای را درباره ایران بیان کرد و در باغ سبز به تهران نشان داد و از همه پیش‌شرط‌های خود عقب نشینی کرد اما چند روز پس از این اظهارات، صنایع پتروشیمی ایران تحریم شد. بنابراین سیاست چوب و چماق، استراتژی راهبری ایالات متحده علیه ایران است. زیرا از آنجا که ترامپ و یارانش در کاخ سفید در مسئله ونزوئلا و کره‌شمالی موفق نشدند اکنون درصددند که شاید در پرونده ایران بتوانند امتیازی کسب کنند. ایران نیز دقیقا از همین زاویه بازی را پیش می‌برد. تهران معتقد است اگر به راستی ترامپ به اعتبار تهران و مذاکره با ایران نیاز دارد باید هزینه آن را پرداخت کند. روشن ترین اقدام به عنوان هزینه برای آمریکا در قبال گفت‌‌و‌گو با تهران این است که واشنگتن به برجام برگردد و یا زمینه‌های جدی رفع برخی از تحریم‌ها را مدنظر قرار دهد. بنابراین شینزو آبه و دولت ژاپن به دنبال سوء استفاده از ایران و اهداف استعماری در تهران و منطقه نیست. زیرا انرژی توکیو از طریق کشورهای منطقه تامین می‌شود به همین دلیل هم علاقه مند به کاهش تنش است.
ضمن اینکه ژاپن یکی از استراتژیک ترین شرکا و همکاران ایالات متحده و از دوستان ایران به‌شمار می‌رود به همین دلیل نسبت به حسن‌نیت این کشور در قبال ایران نباید کمترین تردیدی داشت. اما اکنون که ایران پاسخ منفی به آمریکا داده است، دولت ترامپ همچنان سیاست دوگانه اش را نسبت به ایران پیش خواهد برد.
در واقع از یک سو، تمایل خود را برای گفت‌‌و‌گو با ایران ابراز خواهد کرد و از سویی نیز به فشارهایش علیه ایران ادامه خواهد داد. به هر روی، این سیاست دوگانه در 6 ماه آینده همچنان ادامه پیدا می‌کند. اما با این همه، آنچه که ایالات متحده در توان داشت برای اعمال فشار علیه ایران به کار گرفت. به همین دلیل تصور نمی‌رود که حوزه‌ای در ایران باقی مانده باشد که آمریکا فشارش را نسبت به آن اعمال نکرده باشد. از این رو، آنچه که در آینده تداوم خواهد داشت افزایش جنگ روانی توسط دولتهای منطقه‌ای و اعمال فشار آمریکا بر روی شرکت‌ها و دولتهایی است که همچنان تمایل به همکاری با ایران دارند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام