کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 01 شهریور 1398   Friday 23 August 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 28 خرداد 1398

صفحه خبر: صفحه یک

وزارت اقتصاد آلمان در پاسخ به پرسش نماینده ایرانی تبار "حزب سبزها" در مجلس فدرال، از فروش صدها میلیون یورو جنگ‌افزار به ائتلاف عربی توسط کشورش خبر داد.
گفته می‌شود به رغم منع قانونی فروش جنگ‌افزار به عربستان سعودی، در چهار ماه نخست امسال، برلین برای فروش اسلحه به کشور عضو ائتلاف عربی، مجوز صادر کرده است. این در حالی است که دولت ائتلافی آلمان، امسال، دستورالعمل منع فروش جنگ افزار به عربستان سعودی را تصویب کرد.پیش تر نیز محدودیت‌های خاصی برای کشورهای عضو ائتلاف عربی در جنگ یمن تعیین شده بود.دراین میان چند نکته را نباید فراموش کنیم نخست اینکه اگرچه صحبت از یک میلیارد یورو فروش سلاح است اما آنچه که به عربستان فروخته شده رقمی بی نهایت پایین ترازاین مقدار است واین نشان می‌دهد که فروش اسلحه‌ها و جنگ افزارها به سایر کشورهای عربی صورت‌گرفته است تا عربستان.
نکته دیگر آنکه تا چند سال پیش ایالات متحده آمریکا و کشورهای اروپایی به هیچ وجه به کشورهای عربی سلاح تهاجمی نمی‌دادند تا اینکه در پنج سال گذشته اتفاقات جدیدی در خاورمیانه رخ داد که منجربه نزدیکی پایتخت‌های کشورهای عربی و تل آویو شد. این اتفاقات زمینه‌هایی فراهم کرد تا روابط کشورهای عربی با تل آویو از پشت پرده خارج و آشکارا به منصه ظهور در آید. در همان زمان شصت و سه میلیارد دلار اسلحه به خاورمیانه فروخته شد که بخشی از آن به عربستان و اردن و سایرکشورهای عربی تعلق گرفت که همه آن‌ها تهاجمی بودند.از همان زمان فروش سلاح‌های تهاجمی به عربستان و سایر کشورهای عربی شکل گرفت. اما با این حال برخی کشورهای غربی نسبت به این کار استثناهایی قائل شدند مانند کشور آلمان. آلمان فروش سلاح‌های تهاجمی را به عربستان منع کرده است و این با فروش اسلحه‌های تدافعی متفاوت است لذا اظهارات وزارت اقتصاد مبنی بر فروش اسلحه به عربستان ممکن است تناقضی با قانون اخیر آلمان نداشته باشد چرا که آلمان همچنان هم اسلحه‌های تهاجمی خود را به عربستان نمی‌فروشد اما در فروش سلاح‌های تدافعی می‌تواندکارش را ادامه دهد. بنابراین باید دید اسلحه‌هایی که به عربستان فروخته می‌شود اسلحه‌های تدافعی هستند یا تهاجمی.از سویی این را هم نباید فراموش کنیم آلمان فروش جنگ افزاربه عربستان سعودی را منع کرده است نه سایر کشورها.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام