کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 01 شهریور 1398   Friday 23 August 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 28 خرداد 1398

صفحه خبر: گزارش

آفتاب یزد – گروه گزارش: مقوله دستمزد در هر کشوری از جمله مهم‌ترین معیارهای سنجش میزان رفاه حقوق‌بگیران است. در این میان نگاهی به مقایسه آنچه در کشورهای مختلف در خصوص دستمزد شاغلان و به خصوص کارگران می‌گذرد می‌‌‌تواند نشان‌دهنده بخش قابل توجهی از تفاوت‌ها و تمایزات موجود باشد.
عبارت « دستمزد» طی چند دهه اخیر بار سیاسی معناداری هم یافته و عمدتا چپ‌ها و سوسیالیست‌ها روی این واژه مانورهای زیادی می‌‌‌دهند. برخی با تیره و تار نشان دادن شرایط دستمزدی تلاش می‌کنند وضعیت کارگران را وخیم جلوه دهند و برخی دیگر با ملاک قرار دادن مفهوم عدالت سعی در اثبات بی‌عدالتی در این وادی هستند.
سوسیالیست‌ها می‌گویند: اگر از کارگران بپرسیم: «میزان دستمزد شما چه مبلغ است؟» یکی جواب خواهد داد: «من روزانه یک مارک از صاحب‌کارم دریافت می‌کنم» و دیگری خواهد گفت: «من دو مارک می‌گیرم» و غیره. آنها بر حسب اینکه به کدام یک از رشته‌های مختلف کار تعلق دارند، رقم‌های مختلفی را بازگو خواهند کرد که به ازاء انجام کار معین از صاحبکاران مربوطه خود دریافت می‌کنند. مثلاً بافتن یک ذرع کتان یا حروف‌چینی یک صفحه، علی‌رغم تفاوت پاسخ‌ها، همگی آنها در یک نقطه مشترکند: و آن اینکه دستمزد برابر با پولی است که صاحب کار در مقابل زمانی معین از کار و یا انجام کار معینی می‌پردازد.
صرف‌نظر از تعاریف قانونی، هنگام تمرکز روی موضوع دستمزد، باید به این امر توجه داشت که کارگران کالای خود یعنی نیروی کارشان را با کالای کارفرما که چپ‌ها آن را سرمایه‌دار می‌نامند ( یعنی پول) مبادله می‌کنند و این برحسب رابطه‌ای معین انجام می‌گیرد.
مبنا و ملاک اعمال دستمزد‌ها قاعدتا دولت‌ها هستند و در واقع آنها تعیین می‌کنند که حقوق قانونی و مقرر افراد باید چه مقدار باشد. با این حال عدد مرتبط با سعی و تلاش کارگر در هر کشوری متفاوت است اما امروزه در کمتر کشوری کارگران از حداقل معیشت برای تامین و اداره خانواده کمتر می‌‌‌گیرند.

> دستمزد ساعتی آمریکایی‌ها
میزان دستمزد ساعتی کارگران در کشورهای مختلف متفاوت است. مثلا در آمریکا میزان دستمزد ساعتی کارگران آمریکایی در طول سال‌های اخیر روندی صعودی داشته است.
دفتر کار ایالات متحده، در روزهای اخیر، آماری را در خصوص برآوردهای مربوط به درآمد واقعی افراد در ایالات متحده را منتشر کرده است. طبق آخرین آمار ارائه شده، درآمد کارکنان بخش تولیدی و مشاغل غیر نظارتی، نسبت به ماه گذشته 0.3 درصد افزایش داشته است. همچنین، این میزان از ماه می‌2018 تاکنون، افزایش 1.7درصدی را تجربه
کرده است.
قابل ذکر است که میزان دستمزد ساعتی کارکنان بخش‌های غیر نظارتی، در ماه گذشته 23.38 دلار گزارش شده است. این میزان دستمزد در طول سال‌های 1982 تا 1984، 9.40 دلار بوده است.
از آنجایی که محاسبه میزان رشد دستمزد از گذشته تاکنون، با تبدیل کردن به ارزش پولی حال حاضر آسان‌تر است، گزارش ارائه شده، آمار مربوط به دستمزد ساعتی در ایالات متحده از سال 1964 تا کنون را به پول رایج امروز نیز محاسبه کرده است. با مشاهده میزان دستمزد ساعتی آمریکاییان در سال‌های گذشته، در حال حاضر شاهد سطح بالای تاریخی آن هستیم.
بنا به آمارهای ارائه‌شده از سوی سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، بیشترین حداقل دستمزد ساعتی کارگران در میان کشورهای عضو این سازمان مربوط به لوکزامبورگ است. حداقل دستمزد هر کارگر در لوکزامبورگ ۱۱.۵ دلار است. جایگاه بعدی بالاترین حداقل دستمزد در کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه مربوط به فرانسه با ۱۱.۳ دلار است.
این بررسی حاکیست حداقل درآمد ساعتی کارگران در استرالیا که در جایگاه سوم بالاترین حداقل دستمزد ساعتی در کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه قرار دارد ۱۱.۳ دلار است.
آلمان، بلژیک، هلند، نیوزیلند، ایرلند و انگلیس نیز به ترتیب با ۱۰.۶، ۱۰.۱، ۱۰، ۹.۵، ۹.۳ و ۸.۷ دلار حداقل درآمد ساعتی کارگران در جایگاه‌های چهارم تا دهم کشورهای با بالاترین حداقل دستمزد در میان اعضای سازمان همکاری اقتصادی و توسعه قرار دارند که به طور متوسط درآمد کارگران در این کشور بیشتر از حداقل دریافتی در کشورهای توسعه‌نیافته است.
مقایسه دستمزد میان آمریکا و ژاپن هم در نوع خود جالب است. حداقل دستمزد در دیگر کشورها نظیر آمریکا و ژاپن نیز به ترتیب معادل ۸ و ۷.۳ دلار است؛ این بدان معناست که تفاوت چندانی میان این دو غول اقتصادی قابل مشاهده نیست.
از دیگر کشورهای مهم عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه ترکیه است که به عنوان یک اقتصاد در حال پیشرفت می‌تواند از اهمیت ویژه‌ای در این زمینه برخوردار باشد. حداقل درآمد ساعتی کارگران در ترکیه ۵.۹ دلار است که در نتیجه کارگران ترک کمی‌‌‌ کمتر از ژاپنی‌ها و آمریکایی‌ها دستمزد می‌گیرند.
درآمد کارگران در کره جنوبی نیز حداقل ساعتی ۶.۴ دلار است که با سطح استاندارد جهانی تفاوت چندانی ندارد. کلمبیا، برزیل،‌ روسیه و مکزیک در میان کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه کمترین درآمد را دارند، به گونه‌ای که هر کارگر در این کشورها به ازای هر ساعت کار به ترتیب ۲.۵، ۲.۲، ۱.۷ و یک دلار حقوق دریافت می‌کنند. در واقع متوسط درآمد کارگران در این ۴ کشور ۱.۸۵ دلار است و در واقع کارگران در مکزیک هم با حداقل درآمد ساعتی یک دلار، وضعیت معیشتی دشواری را سپری می‌کنند.

> مقایسه کار هفتگی در چند کشور
لازم به ذکر است که کارگران در سایر کشورهای جهان ساعات متفاوتی را در بازار کار سپری می‌کنند. مثلا کارگران فرانسه ۳۵ ساعت، جمهوری سان مارینو ۳۷.۵ ساعت، بلژیک ۳۸ساعت، انگلیس ۳۸.۱ ساعت، ایرلند ۳۹ساعت و آلمان ۳۹.۱ ساعت به صورت هفتگی الزام به کار دارند.
می‌توان گفت که در میان کشورهای اروپایی، کشورهای اروپای شرقی کمترین درآمد و کشورهای اروپای غربی بیشترین درآمد را به کارگران خود می‌دهند. بهترین درآمد در میان کشورهای اروپایی در فرانسه، انگلیس، ایرلند، هلند، آلمان، لوکزامبورگ، بلژیک و سوئیس است و کمترین درآمدها در این قاره نیز مربوط به مقدونیه، آلبانی، مونته نگرو، بوسنی و هرزه‌گوین، صربستان، بلغارستان، لهستان، رومانی، مولدوای، اوکراین، بلاروس و روسیه است.
این نکته نیز شایان ذکر است کشورهای اروپایی نظیر فنلاند، سوئد، دانمارک، نوروژ و ایسلند حداقل درآمد کارگران ثبت نشده است.

> وضعیت قابل قبول یک کارگر فرانسوی
حال یک کارگر ساده فرانسوی را تصور کنید که دستمزد او ساعتی ۹/۸۸ یورو بدون کسر مالیات، بیمه و دیگر موارد است. پس از کم کردن کسورات برای او ۷/۶۱ یورو در روز باقی می‌ماند. اگر این کارگر فرانسوی در روز ۷ ساعت کار کند دستمزد روزانه‌اش ۵۳/۲۷ یورو خواهد بود. با این درآمد در فرانسه می‌توان از پس مخارج ماهانه برآمد.
تفاوت قدرت خرید یک کارگر فرانسوی و یک کارگر کلمبیایی بسیار زیاد است. به عبارتی یک کارگر فرانسوی با کل درآمد خود بیشتر از یک کارگر مکزیکی یا کلمبیایی می‌‌‌تواند مواد غذایی خریداری کند.

> مقایسه به‌روز دستمزد آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها
تا ماه ژانویه ۲۰۱۹، کمترین سطح دستمزد در بین اعضای اتحادیه اروپا متعلق به بلغارستان با ۲۸۶ یورو در ماه بوده است. همچنین در ۹ کشور که همگی آنها در شرق و مرکز اتحادیه اروپا هستند و معمولاً به عنوان کشورهایی با سرانه درآمد پایین طبقه‌بندی می‌شوند، حداقل سطح دستمزد کمتر از ۶۰۰یورو است که عبارتند از لتونیبا ۴۳۰یورو، رومانی با ۴۴۶یورو، مجارستان با ۴۶۴یورو، کرواسی با ۵۰۶ یورو، جمهوری چک با ۵۱۹ یورو، اسلواکی با ۵۲۰ یورو، لهستان با ۵۲۳یورو، استونی با ۵۴۰ یورو و لیتوانی با ۵۵۵ یورو.
در هفت کشورِ ثروتمندترِ عضو اتحادیه اروپا، حداقل سطح دستمزد بالای ۱۴۰۰ یورو در ماه بوده است که عبارتند از انگلیس با ۱۴۵۳ یورو، فرانسه با ۱۵۲۱ یورو، آلمان با ۱۵۵۷ یورو، بلژیک با ۱۵۹۴ یورو، هلند با ۱۶۱۶ یورو، ایرلند با ۱۶۵۶ یورو و لوکزامبورگ با ۲۰۷۱ یورو.
در آمریکا حداقل دستمزد در ماه ژانویه ۲۰۱۹ معادل ۱۰۹۸ یورو بوده است که نزدیک به سطح حداقل دستمزد در کشورهای متوسط اروپایی ا‌ست.

> وضعیت حقوق و درآمد در چند ایالت آمریکا
در سال ۲۰۱۹ حداقل سطح دستمزد در
۲۰ ایالت آمریکا افزایش یافت.
فاکس بیزینس، موسسه سیاستگذاری اقتصادی آمریکا اعلام کرده است دست‌کم ۵.۳ میلیون نفر در سراسر آمریکا از این افزایش منتفع خواهند شد. این افزایش دستمزد در ایالت‌های مختلف متفاوت و از ۹۰ دلار تا ۱۳۰۰ دلار افزایش را در بر خواهد گرفت.
بر این اساس، بالاترین دستمزد ساعتی در بین ایالت‌های آمریکا متعلق به ایالت‌های کالیفرنیا و واشنگتن با حداقل دستمزد متوسط ۱۲ دلار در هر ساعت خواهد بود. در بین شهرهای ایالت کالیفرنیا، شهرهای " لوس التوس"، "ریچموند"، " سن خوزه"، "سن متئو" و سانتا کلارا با حداقل دستمزد ۱۵ دلار در هر ساعت صدرنشین هستند. در واشنگتن، شهر سیاتل، مرکز این ایالت با حداقل سطح دستمزد ۱۶ دلار در هر ساعت رکورددار است.
در ایالت نیویورک نیز حداقل دستمزد از ۱۰.۴دلار در هر ساعت به ۱۱.۱ دلار افزایش خواهد یافت هرچند که حداقل سطح دستمزد در شهر نیویورک ۱۵ دلار در هر ساعت خواهد بود.
به جز این سه ایالت، در ایالت‌های آلاسکا، آریزونا، نیومکزیکو، آرکانزاس، کلرادو، دلاور، فلوریدا، مین، ماساچوست، میشیگان، مینه سوتا، مونتانا، نیوجرسی، اوهایو، رود ایلندز، داکوتای جنوبی و ورمونت نیز حداقل سطح دستمزدها افزایش خواهد یافت.
بازار کار آمریکا با نرخ بیکاری ۳.۹ درصد در وضعیت اشتغال نسبتا کامل قرار دارد. بهبود شرایط بازار کار فضا را برای افزایش نرخ دستمزد مهیا کرده است که خود می‌تواند به رسیدن تورم به سطح دو درصدی هدف‌گذاری شده توسط بانک مرکزی آمریکا کمک کند.

> استانداردهای حد اقلی در اروپا
در بسیاری از کشورهای اروپایی، حداقل دستمزد به میزانی که استاندازدهای حداقلی زندگی را فراهم کند، کافی است.
بر اساس حداقل سطح دستمزد در ۲۲ کشور از ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا به این نتیجه رسیده است که تا پایان سال 2017 در کشورهای هلند، انگلیس، پرتغال، یونان و رومانی، حداقل سطح دستمزد به درآمد طبقه متوسط نزدیک تر است تا سطح فقر. از سوی دیگر حداقل سطح دستمزد در کشورهایی چون لوکزامبورگ، بلژیک، ایسلند و فرانسه، فاصله بیشتری تا متوسط درآمد خانوارها دارد و ساکنان این کشورها برای پوشش هزینه‌ها‌ی زندگی خود با مشکلات بیشتری دست به گریبان هستند. درآمد طبقه متوسط به میانگین درآمدی ۶ دهک پایین آن کشور اطلاق می‌شود.
در آلمان که بزرگ ترین اقتصاد اروپایی محسوب می‌شود حداقل سطح دستمزد ۱۵۰۰ یورو در ماه تعیین شده که پس از کسر هزینه‌ها‌ی مربوط به بیمه و مالیات، ۱۱۱۰ یورو باقی می‌ماند که تنها ۱۴.۵یورو بیشتر از خط فقر در این کشور است.
از نظر بهترین سطح زندگی برای افرادی که به صورت پاره وقت مشغول به کار هستند، رومانی در صدر قرار دارد. حداقل هزینه زندگی در سطح استاندارد در این کشور ۷۱۰ یورو در ماه است و شاغلان پاره وقت در این کشور به طور متوسط ۴۴۷یورو در ماه است. بیش از نیمی از شاغلان رومانیایی به کار پاره وقت مشغول هستند و این کشور از نظر میزان شاغلان پاره وقت به کل جمعیت شاغل در صدر قرار دارد. این در حالی است که تنها ۳.۶ درصد از شاغلان آلمانی مشغول به کار پاره وقت هستند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام