کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 29 مرداد 1398   Tuesday 20 August 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 28 خرداد 1398

صفحه خبر: شبکه

آفتاب یزد- گروه شبکه: خرس مادر به همراه توله‌اش در تپه‌ها در حال قدم زدن هستند. توله خرس بازیگوش است و شیطان. همینطور که در کنار هم حرکت می‌کنند به ناگاه توله خرس به پایین سقوط می‌کند. گیج و زخمی شده، مدام ناله می‌کند. شاید مادرش را صدا می‌زند. بچه خرس به حرکت درمی‌آید تا کسی کمکش کند اما نمی‌داند که قرار است اسیر سنگدلانی شود که بویی از انسانیت نبرده‌اند! همان‌هایی که ناجوانمردانه با سنگ به جان حیوان زبان بسته می‌افتند. انگار هرچه سنگشان بزرگتر و ضربه‌شان محکمتر باشد، به آرامش بیشتری می‌رسند! بچه خرس برای در امان ماندن از این ضربه‌های دردآور، چند قدمی راه می‌رود اما قساوت وجود این مردان جوان را گرفته و فقط سنگ به سویش پرتاب می‌کنند. عاقبت توله خرس بیچاره که حالا صورت و تمام بدنش خونی شده دوام نمی‌آورد و در گوشه‌ای می‌نشیند. اما بازهم...
زنی که این لحظه‌های دردآور را فیلمبرداری می‌کند با التماس از آنها می‌خواهد که خرس بیچاره را با سنگ نزنند، اما نمی‌شنوند انگار در دنیای دیگری هستند که با وجود آن همه سنگی که به سوی توله خرس پرتاب کردند، آرام نمی‌گیرند. در وصف بی‌رحمی‌شان همین بس که به سویش می‌روند و با طنابی او را اسیر و جسم بی‌جانش را سوار نیسان آبی رنگ شان می‌کنند و
بعد از طی مسافتی حیوان را به بیرون پرتاب می‌کنند! خرس بیچاره از آن همه شکنجه جان سالم به در نمی‌برد و می‌میرد. او فقط یک بچه خرس بود.

> جزئیات ماجرا
شنبه ۲۵خرداد یک توله خرس ۲ساله در منطقه دراسله سوادکوه استان مازندران؛ هنگامی که همراه مادر خود در حرکت بود از یک تپه به پایین سقوط کرده و از مادرش فاصله گرفت. چند نفری به طرز بی‌رحمانه‌ای با ضربات متعدد سنگ و چوب توله خرس را زخمی کردند. هرچند کوهنوردان عابر به محیط بان‌ها اطلاع دادند و آن‌ها به کمک توله خرس شتافتند، اما به دلیل شدت جراحات آن‌ها نتوانستند حیوان را نجات دهند و در نهایت توله خرس کشته شد. براساس تصاویری که از ادامه ماجرای کشتار بیرحمانه یک توله خرس در منطقه دراسله سوادکو به دست دیده بان رسیده است، افراد حاضر در صحنه پس از مجروح نمودن توله خرس با ضربات سنگ، جانور نیمه جان را به زور به حاشیه جاده کشانده و قصد دزدیدن جسم نیمه جان توله خرس به وسیله یک نیسان را داشته‌اند. در این زمان یکی از فعالان محیط زیست سوادکوه در محل حاضر شده و ضمن اطلاع به نیرو‌های محیط زیست از سرقت توله خرس جلوگیری می‌کند. متخلفین پس طی مسافتی احساس خطر کرده و توله خرس مجروح را به جاده‌انداخته و فرار می‌کنند.

> دستگیری متهم
در این راستا محمدی، دادستان عمومی و انقلاب سوادکوه از دستگیری متهم به اتلاف یک قلاده توله خرس در این شهرستان خبر داد. رسول محمدی در این خصوص به میزان گفت: پرونده قضایی برای ضاربان این توله خرس در دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان سوادکوه تشکیل و با پیگیری عوامل انتظامی یکی از متهمین شناسایی و دستگیر شد. این مقام قضایی خاطرنشان کرد: پرونده متهم برای انجام تحقیقات تکمیلی در یکی از شعبات دادسرای عمومی و انقلاب سوادکوه در حال رسیدگی است.

> واکنش کاربران
انتشار این فیلم که بی‌شک یکی از تلخ ترین‌هاست و هیچ مهربانی نسبت به یک حیوان در آن دیده نمی‌شود، مورد توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته و واکنش‌های آنها را در پی داشته است.
احسان کرمی بازیگر و مجری کشورمان در حساب توئیتر خود در این مورد نوشته است: « کدام حیوان با حیوان دیگر کارى را می‌کند که عده‌اى جانور (دور از جان انسان) در سوادکوه چند نفری با یک توله خرس زبان بسته کردند؟ مگر می‌شود با مخلوق بى دفاع چنین کرد؟»
یکی از کاربران در این مورد نوشته است: « برای چی توله خرس رو باسنگ می‌زنید می‌کشید؟ چتونه؟ شعور ندارید شماها؟»
یکی دیگر از کاربران اینطور می‌نویسد:
«اگر قدرت در دست‌های حیوانات و انسان‌ها جا به جا می‌شد،
حیوان، این ظلم و ستمی را که انسان بر خود و بر دیگر موجودات می‌کند را نداشت!»
دیگری نوشت:«چند نفری تو سوادکوه جوری به خرس حمله کردن و کشتنش که تا حالا هیچ خرسی به هیچ بنی بشری اینجوری حمله نکرده بود»
کاربر دیگری گفته است: «کشتن توله خرس با سنگ خیلی بی‌رحمانه است؛ چطور با وجدانتون کنار می‌آیید؟»
کاربران دیگر نوشته‌اند: «آخه این چه کاریه؟ این دیگه خیلی منزجر کننده هست.
به جای اینکه این حیوون زیبا رو با سنگ بزنینش می‌تونستین زنگ بزنین محیط‌بانی بیان نجاتش بدن»، «چطور می‌شود که انسان انقدر... می‌شود؟ این دو سه نفری که به توله خرس بیچاره سنگ می‌زنند، چه فرایندی را طی کرده‌اند که به این مرتبه از نفهمی رسیده‌اند؟»، «کاش دیگه انسان به انسان و انسان به حیوان آزار نرسونه، صلح و عشق آرزوی هر انسان باشه و همه به
زمین عشق بورزیم به زمینی که بهش برمی‌گردیم»،‌«همین یه خرس‌کشی رو کم داشتیم! امیدوارم به اشد مجازات محکوم بشن برای جلوگیری از وقایع این چنینی»، «وقتی با بی‌رحمی و شقاوت به طور وحشیانه توله خرس را سنگسار میکنی حتی التماس‌های زن همشهریت را نشنیده میگیری چه انتظاری داری؟»، «با دیدنش کارد میخورد به جیگرم چیه این موجود دو پا که به یه توله‌ زبون بسته‌ هم رحم نکرد...»، «تصویرهایی هست که هیچ‌وقت از یادم نمی‌ره و با این‌که اون‌جا نبودم، شرمندم می‌کنه. یکی از اونا خرسی که سنگ می‌خورد و تا آخر هم نتونستم ببینم. تصویر تنها بودنش تا مرگ با منه»،‌«اون لحظه‌ای که توله خرس تلو تلو میخوره و داشت می‌افتاد از جلو چشام پاک نمیشه. اون آدما چطور با خودشون کنار میان؟ چطور میخوابن؟»،‌«حالم خیلی بد شده، هموطنام یه خرس رو نابود کردن چطور شعور، فهم، درک، مهر، عقل رو بعضی‌ها ذره‌ای ازش ندارن»،‌«چی تو مغز یه انسان می‌گذره که به یه توله خرس حمله میکنه، می‌خوام بدونم این آدم صبح تا شبش چطوری می‌گذره واقعا. این دیگه واقعا غیرقابل هضمه برام»، «گیجی و سرگردانی بچه‌ خرس سوادکوه در مازندران و ناله‌های
پر از پرسشش وقتی بی‌رحمانه و بی‌دلیل به او سنگ می‌زنند، رهایم نمی‌کند»، «حال مون تاریکه که به یه بچه خرس رحم نمی‌کنیم به تاریکیه سالن سینمای کهنه‌ای که ۵۰سال قبل افتتاح شده و چیزی جز وسایل کهنه و فضای غم انگیز با یه پرده که ابد ویک روز رو پخش میکنه نداره»، «این ماجرای بچه خرس پایان بندی هر اون چیزیه که اسمشو رحم میذاریم! دیگه امیدی به رحم آدم به آدم باقی نمیمونه!»،‌«سلام انسان! من یه بچه خرس بودم. صدای مادرم رو از بالای کوه نشنیدی، صدای ناله من رو نشنیدی، صدای مادرت که التماستون کرد من رو با سنگ نزنید رو هم نشنیدید؟»،«آیا شما وجدان دارید، امیدوارم از صدای وجدانتان خواب به چشمانتان نیاید.»، «فیلم بچه خرس سوادکوه رو دیدم و فقط اشک ریختم چطور به اون مظلوم نشستن ‌و نگاه بهت زدش نگاه می‌کردی و با قلوه سنگ می‌زدیش؟»، « این خبر وفیلم داره تمام وجودمو عذاب میده! من شرمنده‌ام به عنوان یک مازندرانی! من شرمنده‌ام به عنوان یک انسان! چرا کاری از ما برنمیاد؟ چطور یک انسان تا این حد میتونه سنگ دل بشه! چرا ما داریم نابودیه محیط زیستمونو می‌بینیم و بی تاثیریم؟ چرا یکی یکی گونه‌های جانوریمونو از بین می‌بریم وکاری نمی‌کنیم؟»


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام