کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 29 مرداد 1398   Tuesday 20 August 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 28 خرداد 1398

صفحه خبر: اجتماعی

آفتاب یزد- گروه اجتماعی: براساس اعلام آمارهای رسمی روزانه 162 تهرانی به دیار باقی سفر می‎کنند که سکته، تصادفات و گازگرفتگی از مهمترین دلایل مرگ پایتخت نشینان است، این در حالی است که چندی پیش ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرده بود روزانه بیش از هزار ایرانی می‌میرند! این آمار نشان دهنده این است که روز‌به‌روز فبرستان‌ها در کشور در حال گسترش هستند و هر سال زمین‌های بیشتری به انحصار مردگان در می‌آید! با این حال قبرستان‌ها معمولا خارج از شهر‌ها قرار دارند و این موضوع در تمام دنیا مرسوم است، قبرستان‌ها معمولا با فاصله نسبتا زیادی خارج از شهر‌های ساخته می‌شوند مگر اینکه در جریان شهرسازی و گسترش شهر‌ها، راهی به درون شهر پیدا کنند! با همه این تفاسیر برخی معتقدند که قبرستان‌ها باید داخل شهر‌ها ساخته شوند تا مردم از فکر مرگ غافل نشوند، حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی جزو افرادی است که به این موضوع اعتقاد دارد، او چند روز پیش طی سخنرانی‌ای گفته بود: «قبرستان باید داخل شهر باشد تا یاد مرگ با انسان همراه شود» اما به گفته روانشاسان و جامعه شناسان این موضوع با آسیب‌هایی همراه خواهد بود که آن را غیر عملی جلوه می‌دهد.

>قبرستان‌ها را به شهر‌ها بیاورید!
چند روز پیش حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری دولت سابق گفته بود: «امروز دنیا دنبال طراحی بی‌خیالی نسبت به مرگ است و جوری مراسم تدفین و تشییع را طراحی می‌کنند که مروج همین نظر باشد تا یاد مرگ از انسان دور شود و کسی از مرگ و قبرستان نترسد. ما هم در کشورمان همین ماجرا را داریم و در دوران وزارت کشور هم یکی از درگیری‌های من با برخی این بود که قبرستان باید داخل شهر باشد تا یاد مرگ با انسان همراه شود نه اینکه قبرستان را از شهر خارج کنیم، اما این اتفاق رخ داده و اسم قبرستان را هم به آرامستان تغییر داده‌ایم.» این موضوع در حالی عنوان می‌شود که در حال حاضر کشور ما آمار بالایی در نرخ افسردگی و اختلال‌های روانی دارد و این موضوع با در نظر گرفتن مراسم پیرامون آن می‌تواند به تشدید موارد ذکر شده کمک کند.

>مرگ اندیشی چه تاثیر مثبتی
در زندگی مردم دارد؟
حجت الاسلام محسن غرویان استاد فلسفه‌ اسلامی حوزه و دانشگاه در این باره به آفتاب یزد گفت:«به نظر من این موضوع باید از نظر جامعه شناسی و روانشناسی مورد مطالعه قرار بگیرد چرا که باید بررسی شود «مرگ اندیشی» چه اثر مثبتی در زندگی انسان دارد؟ آیا این موضوع باعث افسردگی بیشتر مردم می‌شود یا نه؟! به این شکل ساده نمی‌توان در رابطه با چنین موضوعی صحبت کرد چون تا زمانی که انسان در این دنیا زندگی می‌کند بیشتر باید از زندگی خودش لذت ببرد؛ باید بررسی شود که ما به این دنیا آمده‌ایم برای غم، غصه و افسردگی و یا اینکه برای نشاط و لذت بردن از زندگی به این دنیا آمده ایم؟! البته دو دیدگاه در این باره وجود دارد؛ یکی اینکه عده‌ای فکر می‌کنند که ما برای رنج کشیدن و سختی و ناراحتی به این دنیا آمده‌ایم و دیدگاه دیگر این است که برخی معتقدند رضایت خداوند در رنج و غصه مداوم ما نیست بلکه رضایتش در این است که انسان‌ها از زندگیشان و از زنده بودن لذت ببرند و با خوشی‌ها، نشاط و شادابی بیشتر سر و کار داشته باشند. اینکه قبرستان‌ها را جلو چشم انسان‌ها بیاوریم مسلما با دیدگاه اول بیشتر سازگاری دارد نه با دیدگاه دوم!»
او در ادامه تاکید کرد:«البته جنبه‌های بهداشتی و سلامت مسئله را هم باید مورد بررسی قرار بگیرد. از نظر دینی به نظر می‌رسد که این کار، کار درستی نیست! این که به یاد آینده باشیم بر می‌گردد به تفکر، فرهنگ و فلسفه‌ای که انسان بر مبنای آن زندگی می‌کند، ابعاد قضیه باید مورد مطالعه قرار بگیرد اما به طور کلی من با چنین مسئله‌ای مخالف هستم که قبرستان را همیشه به مردم نشان بدهیم! به نظر من دین برای این آمده که مردم از حیات و زندگیشان و از بودن در این جهان لذت ببرند چرا که رضایت خداوند در غم و اندوه ما نیست بلکه رضایت خداوند در این است که ما شاد باشیم و در ارتباط با خداوند و دین خوش باشیم. برای اینکه به چنین زندگی‌ای برسیم باید صحنه‌های نشاط آفرین همیشه در چشم مردم باشد، باید مردم را بیشتر با سبزه و گل و نشانه‌های حیات مواجه کنیم و شهر‌ها و محیط زندگیمان، محیط نشاط و سرزندگی باشد، اینکه قبرستان را مدام به مردم نشان بدهیم سبب می‌شود که مردم بیش از پیش افسرده شوند، من با این دیدگاه کاملا مخالفم!»

>مرگ اندیشی سبب بی انگیزگی
در حیات می‌شود؟
بررسی این موضوع نیاز به نظرات روانشناختی دارد و باید به این موضوع پرداخته شود که از منظر روانشناختی مرگ اندیشی چه تاثیری بر جامعه خواهد داشت. علیرضا شریفی یزدی دکتر روانشناس در این باره به آفتاب یزد می‌گوید: «بشر از قدیم الایام به صورت تجربی به این نتیجه رسیده که بحث قبر، قبرستان و امثال اینها چه اثرات منفی‌ای می‌تواند داشته باشد، به همین دلیل هم به صورت مداوم تلاش کرده که به اشکال مختلف زهر این موضوع را بگیرد، برای مثال در ادبیات وقتی روز اول یک نفر فوت می‌کند، می‌گویند طرف مرد، چند وقت بعد می‌گویند فوت کرد، بعد می‌گویند دار فانی را وداع گفت و بعد هم عنوان می‌شود که به دیار باقی شتافت! در واقع مداوم کلمات را عوض می‌کنند تا از بار روانی منفی که واژه مرگ یا مردن روی دوش انسان‌ها می‌گذارد از این طریق بکاهند. این اتفاق تنها در زبان فارسی رخ نمی‌دهد بلکه در تمام زبان‌ها این تغییرات رخ می‌دهد تا به واسطه آن زهر واژه‌ها را بگیرند، به همین دلیل هم قبرستان به آرامستان تغییر نام می‌دهد.»
او در ادامه تاکید کرد:«بشر از گذشته تاکنون تا اندازه‌ای که برایش میسر بوده دو کار انجام داده است؛ اول اینکه قبرستان را از محل زندگی عادی و از محل عبور مردم دور کند، به همین دلیل هم قبرستان دور از شهر‌ها ساخته شد و دور آن‌ها معمولا محصور شد تا برای حیات انسان‌ها مشکلی به‌وجود نیاورد و دوم اینکه خیلی‌ها به ویژه ایرانی‌ها از دیرباز تاکنون برای انسان‌های بزرگ و محترم بارگاهی درست می‌کردند که مقداری از بار سنگین روانی مسئله مرگ کاسته شود!
قبرستان‌های قدیمی هم که بعد به مرور زمان در شهر‌ها قرار گرفتند نیز معمولا محصور می‌شوند و آن را به یک فضای پارک مانند تبدیل می‌کنند تا از شدت نازیبایی و اثرات نامطلوب روانی و اجتماعی فضای مرگ بکاهند! به لحاظ روانشناسی و روانشناسی اجتماعی این که قبرستان‌ها را داخل شهر‌ها قرار دهیم کمی دور از سلامت روانی و اجتماعی و همچنین مبلمان شهری است. معماری شهری باید جامعه را آرام و امیدوار کند تا بتوانند به فعالیت‌های روزانه خود برسند.

>حاصلی جز افسردگی در حیات نخواهد داشت!
برای بررسی این موضوع از بعد جامعه شناسی نیز با امیر محمود حریرچی، جامعه شناس و آسیب شناس اجتماعی به گفت‌‌و‌گو نشستیم. او معتقد است:«باید ببینیم چرا از ابتدا قبرستان‌ها خارج از شهر‌ها ساخته می‌شدند. شهرهایی مثل تهران دیگر گنجایش ندارند چرا که علاوه بر اینکه شهرها روز به روز در حال گستردگی هستند قبرستان‌ها هم به دلیل مرگ و میر‌های زیاد روز به روز در حال گستردگی هستند. در برخی از کشورها قبرستان‌ها خیلی زیبا ساخته شده‌اند و در شهر‌ها قرار دارند تا مردم بتوانند برای تازه کردن دیدار با عزیزانشان به این مکان‌ها بروند و آرامش بگیرند اما نکته حائز اهمیت این است که در آن کشور‌ها نرخ مرگ و میر خیلی پایین است اما در تهران روزانه بیشتر از 110نفر مرگ و میر داریم که چند نفر آن به شهرستان‌ها انتقال داده می‌شوند و بقیه کاملا در بهشت زهرا تدفین می‌شوند، حالا اگر بخواهیم قبرستان‌ها را وارد شهر کنیم کجا می‌خواهیم روزانه 100 نفر را دفن کنیم؟ حتی اگر در محله‌ها هم این تدفین‌ها را تقسیم کنیم باز هم امکان پذیر نیست، فکر کنید در اکثر محله‌ها هر روز قرار است مراسم تدفین، سوم، هفتم و چهلم برگزار شود! این موضوع چه تاثیری روی جامعه خواهد داشت؟!»
او در ادامه تصریح کرد:«در زمان دولت نهم هم حرف‌هایی در این باره زده شد اما عملی نشد چرا که واقعا شهر‌ها گنجایش چنین موضوعی را ندارند! اضطراب، غم و ناراحتی به اندازه کافی در جامعه امروز ما در جریان است و مردم توانایی این را ندارند که هر روز در محله زندگیشان مراسم سوگواری کسی برگزار شود! از قدیم طبق آموزه‌های دینی به ما یاد داده شده که در دو حالت به قبرستان برویم؛ یکی زمانی که شادی و خوشبختی بر ما غلبه کرده و دیگری در شرایطی که غم بر ما مستولی شده است. بنابر این امروز که قبرستان‌ها خارج از شهرها هستند هر کس که بخواهد می‌تواند این مسافت را طی کند و به دیدار عزیزش در قبرستان برود، دیداری تازه کند و دلی سبک کند، این کار هیچ نیازی به این ندارد که قبرستان‌ها را داخل شهرها بیاوریم! این نوع مراسم‌ افسردگی که مردم گریبانگیر آن شده‌اند را افزایش می‌دهد چرا که تقسیم شدن این حد مرگ و میر در شهر تهران به همراه مراسم‌های پیرامون آن سبب می‌شود که در هر محله هر روز نزدیک به 10مراسم تدفین را شاهد باشیم! جامعه امروز ما به اندازه کافی درگیر فقر، خشم و مسائل دلخراش اینچنینی است و افزودن مراسم‌های تدفین به آن حاصلی جز افسردگی در حیات نخواهد داشت! باید سعی کنیم که شادی‌ها را افزایش دهیم و از مرگ‌های زودرس جوانان جلوگیری کنیم تا آینده بهتری برای کشور بسازیم نه اینکه با آوردن قبرستان‌ها به شهر‌ها افسردگی را افزایش دهیم.»


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام