کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 29 مرداد 1398   Tuesday 20 August 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 28 خرداد 1398

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد- گروه سیاسی: حیاط دولت این‌بار از صندلی‌ها گرفته تا آفتاب گیرهای فانتزی، سفید رنگ شده است، درست مثل اماکن تفریحی یا محل برگزاری جشن‌هاو میهمانی‌های هنری. چیزی شبیه به یک دورهمی صمیمانه با طعم رفاقت.
بعد از حدود یک سال بلاتکلیفی این نخستین‌باری است که خبرنگاران رودرروی مقامی به نام سخنگوی دولت قرار گرفته‌اند تا دوباره فرصت سوال و جواب و برقراری ارتباط با قوه مجریه را پیدا کنند. علی ربیعی همان وزیر کار سابق بعد از گذشت چندین ماه از خلا وجود سخنگو در دولت دوازدهم، در اوج شرایط حساس اقتصادی و سیاسی، سرانجام پذیرفت تا زبان دولت و گوش شنوایی برای خبرنگاران باشد. از همین رو برگزاری نخستین نشست خبری سخنگوی دولت بعد از استعفای چند ماه پیش محمدباقر نوبخت، اتفاقی جالب برای خبرنگاران به شمار می‌آید. بسیاری این مطلب را زیر ذره بین قرار داده‌اند که آیا ربیعی در جایگاه جدید می‌تواند نقش خود را به خوبی ایفا کند یا نا آشنا به جایگاهی است که به تازگی در آن قبول مسئولیت کرده است.
نخستین عاملی که باعث می‌شود حضور جدید یک سخنگو را حس کنید در همین دکوراسیون تازه است. ربیعی اما وقتی پشت تریبون قرار می‌گیرد تا به سوالات خبرنگاران پاسخ دهد، یک تفاوت دیگر خود را با محمدباقر نوبخت سخنگوی سابق به نمایش می‌گذارد. تا به حال سابقه نداشته تا سخنگوهای نهادهای مختلف در ایران، خبرنگاران را به اسم کوچک صدا کنند تابویی که این بار ربیعی آن را می‌شکند. با اسم صدا زدن خبرنگاران، با چاشنی شوخی و خنده، نخستین نشست سخنگوی جدید را خودمانی تر کرده است.
خوب یا بد، نخستین نشست علی ربیعی با خبرنگاران در روز بیست وششم خردادماه، یک تحول فاحش در ظواهر قضایا را نشان می‌دهد اما آیا همه چیز در همان آفتاب گیرهای سفید رنگ، لبخندهای دوستانه و صدا زدن نام‌های کوچک خبرنگاران خلاصه می‌شود و در محتوای این نشست باز‌اش همان‌اش است و کاسه همان کاسه؟

>ربیعی نسبت به خودش هم متفاوت شده بود
در جست و جوی پاسخ به این سوال که آیا خبری از تغییر و تحول در پاسخگویی به سوالات خبرنگاران از سوی علی ربیعی در نخستین نشست او بود یا نه. هرچند شاید اظهارنظر در این باره با یک جلسه زود است اما در جست و جوی برداشتی که اصحاب رسانه از همین یک جلسه دارند به سراغ چند نفر از خبرنگاران حوزه دولت می‌رویم که مدت‌هاست در نشست‌های سخنگویان دولت حضور می‌یابند و شاید بهتر بتوانند در این باره این مقایسه را انجام دهند.
محسن تولایی خبرنگار حوزه دولت در روزنامه همشهری یکی از آن‌هاست. او درباره تفاوت‌های علی ربیعی و نوبخت در سخنگویی می‌گوید: نحوه پاسخگویی علی ربیعی تمام حوزه‌های سیاسی و اقتصادی را دربرمی‌گرفت و تفاوت عمده‌اش با نوبخت نیز در همین امر بود. با توجه به اینکه نوبخت به صورت تخصصی در حوزه اقتصاد سررشته دارد، اظهارنظرها و گزارش‌هایش نیز بیشتر در امور اقتصادی خلاصه می‌شد. از طرفی ربیعی شفاف پاسخ می‌داد و سوالی نبود که بخواهد از آن‌ها بگذرد و پاسخ خبرنگار را ندهد. البته تنها این موضوع نظر من نیست و اکثر جمعی که در نشست حضور داشتند همین نظر را داشتند.
وی ادامه می‌دهد: نوع رفتار ربیعی نیز در مقایسه با آقای نوبخت ژورنالیستی‌تر بود. در جلسه اول ربیعی در جایگاه سخنگویی دولت حتی با خودش نیز متفاوت شده بود و در حالیکه که در سمت وزارت کار طبیعتا تمرکزش بر امور کارگری بود در پست جدید کاملا تلاش کرده بود تا خود را در قامتی جدید معرفی کند. او حتی به این موضوع نیز اشاره کرد که پیش از این نشست، من به مدت سه روز تنها به این فکر می‌کردم که قرار است شما چه سوالاتی از من بپرسید و در تمام این روزها به پاسخ‌هایی که باید به سوالات شما بدهم فکر می‌کردم.
تولایی درباره اینکه منظورش از ژورنالیستی صحبت کردن ربیعی چیست، می‌گوید: نوع برخورد او با خبرنگاران متفاوت بود. آقای نوبخت وقتی به مباحث سیاسی می‌رسید سعی می‌کرد با شوخی یا کنایه‌های مختصری از آن‌ها عبور کند و نسبت به این تیپ پرسش‌ها پاسخگو نبود، اما آقای ربیعی لااقل در نخستین نشست اینگونه ظاهر نشد و پاسخ سوالات سیاسی خارجی و داخلی مانند مباحثی مثل fatf و موضع دولت درباره آن را می‌داد، اینگونه نبود تا با شوخی و طعنه از پاسخ سرباز بزند او سعی می‌کرد با ادبیات مطبوعاتی رویکرد دولت نسبت به سیاست‌های داخلی و خارجی را بیان کند و تا جای ممکن پاسخ‌های کلی و سربسته کمتر می‌داد.

>ممکن است هفته‌ای دوبار نشست برگزار شود
این خبرنگار در مورد تفاوت‌های ظاهری این نشست مانند تغییر ات دکور، یا به اسم کوچک‌زدن خبرنگاران نیز اظهار می‌کند: اتفاقا از این موضوع استقبال خوبی صورت گرفت. همین که او سعی کرده بود که با یک روشی جدید نشست را برگزار کند درخور توجه بود. دکور نشست هم بیشتر شبیه به مذاکرات هسته‌ای و نشست‌های هتل کوبورگ بود. البته طراحی خیلی ویژه یا تجملی هم در نشست وجود نداشت که انتقادی به آن شود. به هر حال نشست خوب برگزار شد. حتی استندی که در پشت آقای ربیعی طراحی شده بود و هم جایگاهی که برای خودش و خبرنگاران در نظر گرفته شد، نیز مناسب بود.
وی در پاسخ به این سوال که قرار است این نشست‌ها چندوقت یک بار برگزار شود اظهار کرد: ربیعی گفت که هفته‌ای یک بار اما این مطلب را نیز اضافه کرد که ممکن است هفته‌ای دوبار هم این نشست‌ها برگزار شود.

>آنچه در جلسه نخست مشخص شد
مهدی بیک دیگر خبرنگار حوزه دولت که همواره در نشست‌های سخنگو هم حضور دارد در این باره به آفتاب یزد می‌گوید: تحلیل عملکرد ربیعی بعد از گذشت یک جلسه خیلی زود است، شاید اگر بخواهیم از همین الان ربیعی را با نوبخت مقایسه بکنیم در حال حاضر این مقایسه مقایسه عادلانه‌ای نباشد. به هرصورت آقای نوبخت روی مباحث اقتصادی تسلط داشت، از طرفی سال‌ها نماینده مجلس و از ارتباطات سامان‌یافته‌ای بهره مند بود. در مجموع باید گفت لحن او نسبت به لحن ربیعی رسمی تری بود که البته همیشه این لحن، الزاما ضعف یا قوت به شمار نمی‌آید. در مورد آقای ربیعی باید ببینیم که تغییراتی که او مدنظرش است تا کجا اتفاق می‌افتد. طبیعتا ربیعی تفاوت‌هایی با نوبخت دارد. اما برای شناخت این تفاوت‌ها نیاز به زمان است. آنچه که در جلسه نخست مشخص شد این بود که او رابطه صمیمانه‌تری با خبرنگاران برقرار کرد.
وی اظهار می‌کند: اتفاقا تاکید ربیعی روی این حفظ صمیمیت، تاثیر مثبتی روی خبرنگاران داشت. آن طور که خود خبرنگاران با یکدیگر می‌گفتند او به مراتب دوستانه تر با خبرنگاران برخورد کرد. هرچند که این صمیمیت ممکن است بعدا دردسر ساز هم بشود یا مثلا خبرنگاران حوزه سیاسی مطالبات دیگری نیز از او مطرح کنند، اما به هر حال گفته شد که ربیعی می‌خواهد تا ساختار شکنی و از آن تشریفات مشخص عبور کند. به هر حال این می‌تواند خطراتی هم داشته باشد اما به صورت کلی هنوز برای قضاوت خیلی زود است.
وی درباره اینکه برخی می‌گویند، نوبخت به دلیل اقتصادی بودنش از پاسخ صریح به سوالات سیاسی می‌گذشت اما ربیعی ممکن است صراحت کلام بیشتری داشته باشد، می‌گوید: اینکه سخنگوها مبتنی بر سیاست‌های کلان و ساختار رفتار کنند در تمام دنیا وجود دارد. سخنگوها فراتر از سیاست گذاری‌های کلان حرف نمی‌زنند. اینکه تصور کنیم سخنگو باید همان چیزی که خبرنگار می‌پرسد پاسخ دهد، توقع بیجایی است.
وی اظهار می‌کند: از سویی دیگر این نکته را در نظر بگیرید که دولت حدود یازده تا دوازده ماه یک سخنگو را بر سرکار آورده و طبیعی است که اکنون علی ربیعی از همین بابت، باید محافظه کار باشد و از طرفی هم بتواند رسانه‌ها و مردم را نیز به روشی راضی نگه دارد. به این معنا که بگوید متوجه هستیم که دغدغه‌های خبرنگاران و مردم چیست اما باید کمک کنیم تا مشکلات حل شود. علی ربیعی هم ممکن است در نشست‌های نخست چالش‌هایی داشته باشد. همانطور که آقای نوبخت نیز در ابتدای حضورش در جایگاه سخنگویی چالش‌هایی داشت. خود دولت هم در ارتباط با خبرنگاران نیز بعضا دچار مشکلاتی می‌شد مسائل و مشکلاتی مانند ماجرای آخوندی-وزیرسابق راه و شهرسازی- با خبرنگار صداو سیما، یا جروبحث آقای قاضی زاده‌هاشمی-وزیر سابق بهداشت- در جمع برخی خبرنگاران و نشست‌ها و... مواردی هستند که کسی از یاد نمی‌برد.
بیک می‌گوید: به هر حال نوع رابطه مسئولین با خبرنگاران بسیار نکته حساسی است و آقای ربیعی متوجه این موضوع به ویژه در نشست نخست خود بود.

>توقعم کمتر از این بود
نیلوفر منصوریان خبرنگار دولت در روزنامه دنیای اقتصاد، البته با انتقاد از زمان برگزاری این نشست خبری می‌گوید: ساعت برگزاری این نشست برای روزنامه‌ها مناسب نیست. از سویی در ظاهر نشست تلاش شده بود که تنوعی ایجاد شود که من تصور می‌کنم نیازی به آن نبود. امااینکه آقای ربیعی تلاش داشت تا صمیمانه‌تر با خبرنگاران برخورد کند و با الگو‌برداری از نشست‌های سخنگوی کشورهای دیگر که خبرنگاران را به اسم صدا می‌کردند ما را با نام کوچک صدا بزند اتفاق مثبتی است. در این سال‌ها که با سخنگوهای مختلف سروکار داشتیم این اقدام به ظاهر ساده مناسب و خوب بود.
وی نیز مانند دو نفر از خبرنگاران سیاسی دیگر بر این مطلب صحه می‌گذارد که با توجه به چهره اقتصادی نوبخت عمده سوالات از او نیز اقتصادی بود و از سویی او تلاش می‌کرد تا وارد مسائل سیاسی نشود. این در حالی است که ربیعی تمایل بیشتری به پاسخگویی به سوالات سیاسی داشت.
منصوریان ادامه می‌دهد: تصور می‌کنم که ربیعی بتواند هر دو جنبه سوالات سیاسی و اقتصادی را بهتر هدایت کند. برخلاف آقای نوبخت که از سیاست تا حدی گریزان بود.
وی درباره اینکه کدام یک از دو سخنگو زبان صریح تری دارند اظهار می‌کند: واقعیت این است که در هر دو نوعی کلی گویی وجود دارد و سخنگوهای دولت ظاهرا رسمشان بر کلی گویی است. اما برای اولین جلسه هنوز زود است تا در مورد ربیعی قضاوت کنیم، اما کلی گویی را همه سخنگوها دارند البته ربیعی تلاش کرد تا همه سوالات خبرنگاران پاسخ دهد و مختصر به هر سوال جواب می‌داد صادقانه بگویم من توقعم از نخستین نشست خبری ربیعی کمتر از اینی بود که در نشست شاهد بودیم و از همین رو معتقدم که او در اولین جلسه خوب ظاهر شد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام