کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 29 مرداد 1398   Tuesday 20 August 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 28 خرداد 1398

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد – گروه سیاسی: رئیس جمهور و سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران با هشدار به کشورهای باقی مانده در توافق نامه برجام این نکته را یادآور شدند که آنها فرصت کمی برای عمل به تعهدات خود دارند.
حسن روحانی روزگذشته در دیدار با " فیلیپ تی یبو" سفیر جدید فرانسه اظهار کرد که اروپا فرصت کمی برای عمل به تعهداتش در چارچوب برجام دارد. حسن روحانی در این دیدار گفت: ایران و فرانسه در سال‌های اخیر، افق روشنی را برای آینده روابط مشترک خود ترسیم کرده‌اند و بدین لحاظ تسریع در اجرای توافقات، ضروری است. وی افزود: شرایط کنونی حساس است و فرانسه همچنان فرصت دارد در کنار دیگر اعضای برجام، و در فرصت بسیار کوتاهی که وجود دارد، نقش تاریخی خود را برای حفظ این توافق ایفا کند چرا که بی‌تردید از بین رفتن برجام، به نفع ایران، فرانسه، منطقه و جهان نیست.روحانی تاکید کرد: اراده تهران روابط صمیمی با پاریس، انجام تعهدات در مسئله برجام و همکاری و مشارکت فعالانه برای ثبات و امنیت منطقه و بویژه ادامه مبارزه با تروریسم است.رئیس جمهور همچنین تاکید کرد که برخی موضوعات از جمله واردات دارو و تجهیزات پزشکی، قطعات یدکی هواپیما‌های مسافربری، تجارت مواد غذایی و یا قطعات برخی کارخانه‌ها که بر نیازمندی‌ها و اشتغال مردم اثر می‌گذارند، فرای مسئله برجام و حتی روابط دوجانبه هستند و ایجاد محدودیت و ممنوعیت در این قبیل کالا‌ها از سوی آمریکا کاملا غیرانسانی بوده و نشان از جنگ اقتصادی گسترده‌ای است که آمریکا علیه تک تک آحاد مردم ایران آغاز کرده است.

> کمالوندی: ۶ تیر از سقف ۳۰۰ کیلوگرم
اورانیوم غنی شده عبور می‌کنیم
از سوی دیگر سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران نیز به کشورهای باقی مانده در توافق نامه برجام هشدار داد که درصورت عمل نکردن به تعهدات خود از ششم تیر ماه میزان اورانیوم غنی شده کشورمان از سقف ۳۰۰ کیلو گرم که پیش‌تر تعیین شده بود، عبور خواهد کرد.بهروز کمالوندی در جریان بازدید نمایندگان رسانه‌ها از مجتمع آب سنگین اراک گفت: «از امروز (یکشنبه) شمارش معکوس برای عبور از ذخیره ۳۰۰کیلو اورانیوم غنی شده آغاز می‌شود و تا ۱۰روز دیگر یعنی
۲۷ژوئن (۶ تیرماه) از این سقف عبور می‌کنیم. »
سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ادامه صحبت‌های خود در جمع خبرنگاران در مجتمع آب سنگین اراک ادامه داد: ما تصمیم بر آن داریم که دیگر آب سنگین را به عنوان یک ماده اولیه صادر نکنیم. ممکن است در سنوات آینده میزان استفاده از آب سنگین در داخل به حدی افزایش یابد که نیاز به صادرات نباشد. او در بخش دیگری از صحبت‌های خود در مورد اجرای مرحله دوم کاهش تعهدات برجامی ایران تصریح کرد: ما در ارتباط با این موضوع منتظر تصمیم مقامات مسئول کشور هستیم. هنوز برای اروپایی‌ها فرصت برای تصمیم‌گیری وجود دارد. ما دیگر صبر نداریم. حدود یک سال صبر کردیم دو ماه نیز به آنها فرصت دادیم اکنون مدت محدودی از این زمان باقی مانده و آنها می‌توانند از این فرصت استفاده کنند. وی با بیان اینکه اگر از این فرصت استفاده نشود، ما می‌توانیم دو تحلیل ارائه کنیم، خاطرنشان کرد: تحلیل اول این است که آنها نمی‌خواهند که به تعهداتشان عمل کنند و تحلیل دوم این است که نمی‌توانند این کار را انجام دهند. توانایی فنی و داخلی لازم را ندارند یا اینکه نمی‌توانند در مقابل رقیب خود قراربگیرند.کمالوندی تاکید کرد: آنچه که مهم است این است که جمهوری اسلامی ایران بیش از این برای به نتیجه رسیدن اقدامات آنها صبر نخواهد کرد و آنها باید از فرصت باقی مانده برای اجرای تعهداتشان استفاده کنند.
اهمیت گفته‌ها‌ی کمالوندی از آن جهت است که طبق بندهای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، ایران می‌تواند تا سقف ۳۰۰ کیلوگرم به غنی‌سازی اورانیوم آن‌هم با خلوص ۳.۶۷ درصد ادامه دهد که این سطح از غنی‌سازی به ادعای کشورهای غربی‌ برای تامین انرژی مورد نیاز نیروگاه‌های تولید برق و مصارف صلح‌آمیز کفایت می‌کند.این در حالی است که پیشتر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ با صدور بیانیه‌ای از توقف برخی اقدامات تهران ذیل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خبر داده و به کشورهای باقیمانده در توافق هسته‌ای ۶۰ روز فرصت داد تا تعهدات خود به ویژه در حوزه‌ها‌ی بانکی و نفتی را اجرا کنند.

> واکنش‌های بین‌المللی
اظهارات کمالوندی اما با واکنش‌های مختلف بین‌المللی از روسیه و انگلیس گرفته تا آلمان و رژیم صهیونیستی نیز مواجه شده است. کاخ کرملین در واکنش به اظهارات سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفته است که فعلا بر این فرض هستند که تهران به تعهداتش ذیل برجام پایبند است.«دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست جمهوری روسیه طی نشست خبری دراین باره گفت: «ما فعلا بر مبنای این فرض عمل می‌کنیم که ایران به الزاماتش پایبند است».وی در واکنش به ادعای مقامات آمریکایی و صهیونیستی درباره نقض تعهدات توسط ایران، گفت: «گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز تایید می‌کنند که ایران تا کنون به تمام تعهدات برجامی‌اش پایبند بوده است».سخنگوی وزارت خارجه آلمان نیز با صدور بیانیه‌ای بدون اشاره به خروج یکجانبه آمریکا و عدم اجرای تعهدات بانکی و نفتی توسط اروپا، از ایران خواست که به الزامات خود ذیل بندهای توافق هسته‌ای کاملا پایبند
بماند. سخنگوی «ترزا می» نخست‌وزیر مستعفی انگلیس نیز مدعی شد: «ما درباره قصد ایران مبنی بر کاهش پایبندی به برجام به وضوح ابراز نگرانی کرده‌ایم. در صورتی که ایران اجرای تعهداتش را متوقف کند، ما همه گزینه‌هایی که در اختیار داریم را در نظر خواهیم گرفت».«بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی نیز، با درخواست اعمال تحریم‌های هرچه بیشتر بر ایران، ادعا کرد که اجازه نمی‌دهد ایران تسلیحات اتمی بسازد. به گزارش فارس، نتانیاهو در بیانیه‌ای گفت: «امروز ایران تهدید کرد که اورانیوم را بیشتر از محدودیت‌های توافق هسته‌ای غنی‌سازی خواهد کرد. این ما را شگفت‌زده نکرد. در زمانی که (ایران) به تهدیداتش جامعه عمل پوشانده و توافق هسته‌ای را نقض می‌کند، جامعه بین‌المللی باید فورا تحریم‌هایی را که قبلا (لغو کرده بود)، مجددا اعمال کند. اسرائیل اجازه نمی‌دهد که ایران اتمی بسازد». همچنین امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه از ایران خواست که در مورد برجام «صبور» و «مسئول» باشد. «دونالد ترامپ»، رییس جمهوری آمریکا نیزدر واکنش به تصمیم جمهوری اسلامی ایران برای نادیده گرفتن برخی محدودیت‌ها‌ی برجامی که مطابق با مفاد همین توافق انجام شده است، در توئیتر نوشت: ایران با افزایش ذخایر اورانیوم، مبارز می‌طلبد.

> مشاور ویژه موگرینی: من هم جای ایران بودم
از برجام خارج می‌شدم
از سوی دیگر اما ناتالی توچی، مشاور ویژه فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با شبکه راشا تودی درباره اولتیماتوم ایران به اروپا گفت: من وقتی خود را جای ایرانی‌ها می‌گذارم، تمام چیزی که می‌توانم بگویم این است که اگر یک تصمیم گیرنده در ایران بودم احتمالاً همین تهدیدات را مطرح می‌کردم.ناتالی توچی ادامه داد: منظور من این است که اگر یک طرف توافق به تعهدات خود پایبند باشد، یعنی ایران و یا سایر طرف‌ها، شامل گروه ۳+۳ که به‌طور قطع شامل روسیه نیز می‌شود عادلانه است که به طرفی که توافق را نقض کرده بگوید "صبر کنید، اگر بخواهید این گونه ادامه دهید من از توافق خارج خواهم شد". با این حال، من همچنین بر این باورم که کاملاً غیر عقلانی است که ایران پیش از سال ۲۰۲۰ از برجام خارج شود، چراکه تنها یک سال و چند ماه تا وقوع تغییراتی احتمالی در آمریکا زمان باقی مانده است. وی همچنین گفت: در حقیقت اگر من جای ایران بودم احتمالاً به برجام پایبند نمی‌ماندم زیرا همان‌طور که گفتم یک قرارداد تنها زمانی ادامه می‌یابد که دو طرف پای حرف خود بایستند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام