کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 27 مرداد 1398   Sunday 18 August 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 28 خرداد 1398

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد- گروه سیاسی: خطا در رفتار و نوع بیان آنهم از سوی نماینده‌ها‌ در مجلس چندان تازگی ندارد. خطاهایی که طی سالهای اخیر بارها انتقاد و حیرت افکار عمومی را برانگیخت و در نتیجه مردم را نسبت به انتخاب شان ناامید ساخت. چراکه این خطا‌ها‌ در جایگاه مجلس و از سوی یک تریبون رسمی که در معرض دید و نمایش جهان قرار می‌گیرد، بازتاب پیدا می‌کند. اما در این میان، اگر این اشتباه از سوی یک عضو هیئت رئیسه مجلس صورت بگیرد بدون تردید تحملش برای جامعه دیگر ساده نخواهد بود. بر این اساس، روز گذشته عبدالرضا مصری عضو کمیسیون ولایی که در انتخابات هیئت رئیسه مجلس در پی حذف علی مطهری کاندیدای اثرگذار امید موفق به نشستن بر کرسی نائب رئیسی مجلس شد، در نخستین تجربه مدیریتی اش دچار خطا آنهم در گفتار شد. اشتباهی که برخی تصورشان بر این بود با توجه به اینکه در قبال نماینده دولت صورت گرفت، کاملا عامدانه است و نمی‌توان آن را خطا نامید. بر این اساس، عبدالرضا مصری روز گذشته در غیاب علی لاریجانی ریاست مجلس را برای دومین روز متوالی به عهده گرفت. او در حالی که درصدد تذکر به دولتی‌ها‌ برای رعایت نظم جلسه بود، گفت: «اون آقا کچله کیه؟ بله رئیس محترم... لطفا روی صندلی‌تان بنشینید!» این نوع ادبیات مصری فارغ از اینکه دستمایه طنز رسانه‌ها و فضای مجازی قرار گرفت، این تردید را به وجود آورد که اساسا آیا ایشان تاکنون تجربه نشستن بر روی کرسی هیئت رئیسه مجلس را داشتند. از این رو، فاضل موسوی معتقد است وقتی نماینده‌ها‌ درک درستی نسبت به نوع بکارگیری الفاظ و ادبیات شان نداشته باشند به تدریج جایگاه مجلس افول پیدا خواهد کرد. امروز افکار عمومی تصور مثبتی از برخی جلسات مجلس ندارد و این بدلیل رفتارهای سطحی برخی از نماینده‌ها‌ست.

> مروری بر تغییرات شوک آور اخیر مجلس
در جریان انتخابات هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی که در خردادماه برگزار شد، نمایندگان ۱۲ عضو هیئت رئیسه مجلس را در سال پایانی مجلس دهم انتخاب کردند که در این میان، سهم فراکسیون نمایندگان ولایی در این دوره از انتخابات هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی بیش از سایرین بود. اما بزرگترین شوک در پی تغییرات اخیر مجلس، حذف علی مطهری کاندیدای فراکسیون امید از سمت نایب رئیسی بود. تغییری که بسیاری را نسبت به خود دچار متحیر ساخت. در واقع جایگزینی این چهره اثرگذار مجلس با عبدالرضا مصری، کاندیدای فراکسیون نمایندگان ولایی بود که منجر به کاهش تعداد کرسی‌های فراکسیون امید در هیئت رییسه شد و در مقابل به تعداد کرسی‌ها‌ی فراکسیون نمایندگان ولایی در هیئت رییسه افزود. به عبارتی در این دوره از انتخابات هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی فراکسیون امید، برای هر ۱۲ عضو هیئت رئیسه کاندیدا معرفی کرد، اما فراکسیون نمایندگان ولایی بدون اعلام نظر درباره ریاست مجلس دو کاندیدای نایب رئیسی، چهار کاندیدای دبیری و یک کاندیدای کارپردازی مجلس شورای اسلامی را اعلام کرد و فراکسیون مستقلین هم با تاکید بر حمایت از علی لاریجانی به عنوان کاندیدای ریاست مجلس شورای اسلامی درباره نواب رئیس اعلام نظر نکرد و دو کاندیدای دبیری و دو کاندیدای کارپردازی را معرفی کرد. با این همه تغییرات نهایی در ترکیب هیئت رئیسه مجلس نشان از سهم بالای فراکسیون ولایی و ائتلاف نانوشته و پشت‌پرده فراکسیون ولایی و مستقلین داشت. زیرا سهم
فراکسیون مستقلین در هیئت رئیسه سال پایانی مجلس شورای اسلامی یک کرسی ریاست (علی لاریجانی) و دو کرسی کارپردازی (نعمتی و آشوری) است. سهم فراکسیون امید یک کرسی نایب رئیسی (پزشکیان) و سه کرسی دبیری (رحیمی، وکیلی و یوسف نژاد) بود و فراکسیون نمایندگان ولایی که بیشترین سهم را در ترکیب هیئت رئیسه دارد یک سهم نایب رئیسی (مصری) سه سهم دبیری (قاضی‌زاده، رنجبرزاده و امیر آبادی) و یک سهم کارپردازی (اسدالله عباسی) دارد. از این رو، اگرچه فراکسیون امید که سال گذشته توانسته بود اکثر کرسی‌های هیئت رئیسه را از آن خود کند اما امسال مسئله تنها بدست آوردن چهار کرسی از مجموع ۱۲ کرسی هیئت رئیسه از سوی این فراکسیون نیست بلکه این جریان یکی از چهره‌ها‌ی اثرگذار خود را در ترکیب هیئت ریئسه از دست داده‌اند و این خود تردیدهای بسیاری را نسبت به آینده این جریان به وجود آورد.

> اولین خطای مصری در اداره مجلس
حذف مطهری و جایگزینی فرد جدید در ترکیب هیئت رئیسه مجلس از همان ابتدای کار آثار منفی اش را نشان داد. زیرا چند روز بعد از انتخابات هیئت رئیسه مجلس درست زمانی که لاریجانی و پزشکیان در صحن حضور نداشتند، نائب رئیس دوم مجلس اداره خانه ملت را به عهده گرفت. اما او اولین تجربه مدیریتی اش را با یک اشتباه آغاز کرد. زیرا طبق روال معمول مجلس، پس از قرائت نطق‌های میان دستور نوبت به بیان تذکرهای شفاهی نمایندگان مجلس می‌رسد، اما گویا عبدالرضا مصری عضو فراکسیون ولایی و نائب رئیس جدید مجلس از آن اطلاع نداشت. در واقع پس از اتمام نطق‌های میان دستور، مصری که برای اولین بار بر کرسی نایب رئیسی تکیه زده بود با تاکید چندین باره خواهان بیان تذکرهای کتبی شد،‌ نکته‌ای که با واکنش اعضای هیئت رئیسه مواجه گشت. به همین دلیل هر یک از اعضای هیئت رئیسه به نحوی تلاش کردند تا مصری را نسبت به اشتباهش آگاه کنند. در نتیجه نماینده‌ها به نائب رئیس جدید گفتند که نوبت تذکرهای شفاهی است نه تذکرهای کتبی. سرانجام مصری قانع شد و نوبت به بیان تذکرهای شفاهی رسید.

> ادبیات عجیب آقای نائب رئیس
نائب رئیس جدید مجلس نه تنها در نخستین تجربه مدیریتی خود دچار اشتباه شد بلکه او دچار خطای فاحش تری در دومین روز تجربه مدیریتی خود در مجلس شد که دستمایه طنز برخی از کاربران به‌ویژه رسانه‌ها‌ گردید. از این رو، عبدالرضا مصری روز گذشته بازهم در غیاب لاریجانی ریاست مجلس را به عهده گرفت. او در حالی که درصدد تذکر به دولتی‌ها‌ برای رعایت نظم جلسه بود، گفت: « اون آقا کچله کیه؟ بله رئیس محترم... لطفا روی صندلی‌تان بنشینید! » این نوع از خطاب کردن آنهم از سوی نائب رئیس مجلس انتقاد و تعجب بسیاری را به ویژه در فضای مجازی برانگیخت. برخی از کاربران گفتند در حالی که انتظار می‌رود نماینده‌های مجلس به ویژه هیئت رئیسه برای حفظ شان مجلس نیز مراقب رفتار و گفتار خود باشند، برعکس روز به روز شاهد بروز و ترویج چنین رفتارهایی در خانه ملت هستیم. در حالی که مردم با توجه به تجربه مجلس نهم و هشتم در انتخابات 94 حضور پیدا کردند تا با حذف برخی از جریان‌ها‌ و انتخاب چهره‌های دیگر، مجلس به جایگاه حقیقی خود بازگردد.

> موانع ورود افراد حقیقی
سید فاضل موسوی نماینده سابق مجلس درباره نوع ادبیات نائب رئیس مجلس در خطاب به رئیس مخابرات برای رعایت نظم پارلمان ملی به آفتاب یزد گفت: مجلس عصاره ملت است و نماینده‌ها‌ به عنوان وکلای مردم باید شان مجلس را حفظ نگاه دارند. او افزود: با توجه به اینکه مجلس در راس امور قرار دارد انتظار می‌رود که نماینده‌ها در نحوه رفتار و گفتار خود بیشتر دقت کنند. اما متاسفانه همچنان در مجلس شاهد رفتارهای عجیب از سوی برخی نماینده‌ها هستیم که این مسئله به جایگاه خانه ملت لطمه می‌زند. این نماینده مجلس ادامه داد: وضعیت موجود در مجلس ناشی از ممیزی‌ها است. این ممیزی‌ها سبب گشته است که گاهی چهره‌های حقیقی و کارآمد امکان حضور در مجلس را پیدا نکنند. در واقع افرادی به مجلس راه می‌یابند که فارغ از ناکارآمدی برای حفظ بقا و حیات سیاسی خود کاری جز تملق گویی ندارند. اگرچه این سناگویی‌ها راه را برای پیشرفت ظاهری شان
باز می‌گذارد اما در مقابل مجلس را از اهداف حقیقی خود دور می‌سازد.

> نتیجه ورود افراد ناکاربلد
به مجلس شورای اسلامی
این نماینده ادوار گذشته مجلس با بیان اینکه ادبیات سخیف نباید در مجلس ترویج شود، گفت: وقتی نماینده ‌ها‌ به عنوان وکلای ملت این مسائل را رعایت نمی‌کنند و به جای بکارگیری ادبیات شایسته و فاخر به ادبیات چاله میدانی روی می‌آورند، چه انتظاری می‌توانند از افکار عمومی برای مراجعه مجدد به خود داشته باشند. موسوی ادامه داد: نه تنها در مجلس بلکه در سایر نهادها و اداره‌ها‌ نیز شاهد چنین وضعیتی هستیم. این اوضاع نشان از این مهم دارد که خط‌کش‌اندازه‌سنجی‌ها گاهی نظارتی اجازه ورود و حضور افراد شایسته را در نهادهای مهم تصمیم‌گیری نمی‌دهد. این نماینده سابق مجلس اظهار کرد: وقتی هم نیروهای ناکارآمد و چهره‌های ناشناس وارد مجلس می‌شوند، خواه ناخواه روزی عدم صلاحیت و ناتوانی‌شان را در رفتارها و نوع بیان نشان می‌دهند. نظیر رفتاری که نائب رئیس مجلس روز گذشته در خانه ملت داشت. او اضافه کرد: باید به حال این اوضاع گریست. با وجود افراد توانمند و سرشناس در دو جریان سیاسی اصیل کشور امروز، علی مطهری از ترکیب هیئت رئیسه مجلس حذف و در مقابل فردی جایگزین او می‌شود که در رفتار ابتدایی خود دچار خطا می‌گردد. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب اظهار کرد: باید افرادی به مجلس و نهادهای مهم تصمیم گیر ورود پیدا کنند که همتراز ملت ایران باشند. در دولت نهم و دهم هم فردی در راس دولت قرار داشت که به دلیل نوع ادبیاتش، ایران در جامعه جهانی مورد سخره قرار گرفته بود. موسوی در پایان گفت: وقتی نماینده‌ها درک درستی نسبت به نوع بکارگیری الفاظ و ادبیات شان نداشته باشند به تدریج جایگاه مجلس افول پیدا خواهد کرد که این بدلیل رفتارهای سطحی برخی از
نماینده‌هاست.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام